Jump to content
IGNORED

Sta je ovo?


woodooinstalater

Recommended Posts

:isuse:

i to mi je hvala sto sam, ovako nezna i sazaljiva srca, svratila, vidla da se mucite i pomogla. sto kaze drevna aboridzinska 'knjiga mudrosti': nijedno dobrocinstvo ne ostaje nekaznjeno. <_<

Tacno.

Priznati da je prepoznat po ukrstenim 'resetkama' koje se vide kroz prozor, onaj veliki na tvojoj fotografiji.

jasta je prepoznat :D malo sam se cetvoroumila izmedju vickers-armstrong modela na dabl ju, ali sam samo od ovog imala sliku s resetkom, pa ko velim, valjda ce upaliti :P evo, dva zadatka. jedan za one s jevtinijim ulaznicama:post-131-1256406377.jpgdrugi za prisutne eksperte:post-131-1256406427.jpgizvinte na smetnji ipoz Edited by le petit nicolas
Link to comment

ATI-68, za oznaku nisam siguran, za ime jesam: CARVAIR, izveden od Douglas Dc-4. Ima o njemu podosta da se prica.Literarna referenca je Le Carre, Plemeniti djak (The Honourable Schoolboy), mozda najbolji opis voznje Miki Maus avionom...

Link to comment
ATI-68, za oznaku nisam siguran, za ime jesam: CARVAIR, izveden od Douglas Dc-4.
ATL-98, izveden(o) od CAR-Via-AIR.produzi, al samo nemoj brodove. njih razlikujem jos teze od aviona :lol: ili je na redu reaktor :unsure: ipak je prvi pogodio.pozps. @woodoo: ima podosta, ispricala gospoda dean & o'callaghan na cetristotinjak strana knjige na cijim je koricama moja fotografija cool.gif Edited by le petit nicolas
Link to comment

Vreme nastanka je WW2.Spada u vrstu mozda najlepsih aviona na pogon klipnim motorima, njihova labudova pesma; pravile su ih, da se nadje, sve zaracene strane, ali se malo njih da kazem dokazalo ili stiglo da dokaze. Neki su upisali i posleratnu karijeru.Uslovno se mogu klasifikovati kao teski dvomotorni lovci, sa podvrstama kao sto su 'rad' na velikim visinama, izvidjanje....Po pravilu, brzi da brzi nisu mogli biti.Posle njih su, definitivno i nepovratno, mlazni motori poceli da zavijaju.00859.jpg

Link to comment
FW Ta 154 noćni lovac, mada je meni lepši Uhu.
Tacno :) Tvoj red.Sto se Uhu-a tice, meni nekako deluje trapavo.Sa ovim dvomotorcima koje sam pomenuo, su se cak i Rusi vinuli do dizajna 'za gledanje':MiG-5.jpgMiG-5Stare majstore, Engleze, i da ne pominjem:de-havilland-hornet.jpgDe Havilland HornetA ovaj je jedini iz te sorte zabelezio iole paznje vrednu borbenu karijeru:F7F-3P_Tigercat_Small.jpgGrumman F-7F TigercatSto se Nemca tice, ovog 'tvog' interesantno je da je vecim delom potekao iz nemacke fasciniranosti DH Mosquito-m: cak su ga tako i krstili: Moskito. Sa Jumo 211 motorima, 4 topa 20 mm (neke varijante i plus 2 od po 30 mm) trebalo je da bude masina za respekt. A najinteresantnije, koliko uticaj Mosquita (originala), toliko i nestasica metala - i nemacki Moskito je bio od - drveta.I, naravno - kasno: u cuvenu Erprobungstelle Rechlin, u kojoj je, sto bi rekao Del Boy, leteo Creme de la creme :) nemackog, a bice i svetskog vazduhoplovstva tih godina, stigao je tek decembra '43. Problem ovamo, problem onamo.... Edited by woodooinstalater
Link to comment
Nisam ukapirao da ja sad treba nešto da postujem al ajd03628ru0.jpg
T-28Amerikanci zeleli da se poigraju Nemaca i Rusa: cca skoro 100 tona, 'duple' gusenice, trebalo je nesto (to je bila parola dok ga se pokusavalo napraviti) da kao petlja oko Sigfridove linije, zima '45, nikad ni dospeo do nje, sa istim V8 motorom kao na Pershingu postigao je brzinu od citavih 12 km/h...Cudno je, cini mi se, da ga i danas krste kao teski tenk, a ne kao samohodni top....Izvini :P , bilo je brzo, mislim na odgovor, ali shvati ga kao priznanje - ovoga se trebalo setiti, zadatka mislim :)Edit: cudoviste je, setih se, imalo ceoni oklop od oko 300 mm (12")... Ima se, moze se. Edited by woodooinstalater
Link to comment

Hartmanne, nisi fer :) : cekam potvrdu, sve bezeci od takozvanih rasprava na politikama i istorijama:Politika_004.jpgOvo nije, ponavljam, nije novo pitanje: ovo je rasprava na politici/istoriji :isuse: A pitanje, novo, za sve zainteresirane:00547.jpg00548.jpg00546.jpg00545.jpgDakle, braca, vrsnjaci takoreci, dizajnerski, stilski, hronoloski.Proizvodjac(i) legenda, odnosno legende u neku ruku, specijalni pomalo. Specificni, tacnije.

Edited by woodooinstalater
Link to comment
mrrrrr... koji autici :wub: saab? kako bilo, joj koja lepota karoserije, te linije :wub: pa ta lepota i minimalizam u enterijeru, mrnjaumrnjau lepoteeee pfff. avion nisam ni primetio :lol:
Dooobrooo....To je 1/2.Priznaje se.Za 1/2 pitanja :lol:Sixten_Sason.jpgIng. Sixten Sason, konstruktor automobila.10 juna 1947. godine predstavljen je SAAB 92. Tada su jos uvek automobili bili automobili, a ne konfekcija, i na dizajnu se bez greske moglo videti ko je, ciji je, ko ga je…. Globalizacija jos nije dosla po svoje onako kako je dosla – nesto mi na pamet pada izraz uniformizacija: cik da prosecan poznavalac automobila danas na prvi pogled kaze, pogodi ko je i odakle je dizajner ili proizvodjac automobila. Novinari kojima je prvo predstavljen ovaj automobil sa tada jos neuobicajenim pogonom na prednje tockove su bili slozni u jednom: izvanredne vozne karakteristike, sta god to te daleke 1947. godine znacilo. Automobil nastao iz posleratnih nastojanja SAAB Scanie da malo prosiri proizvodnju, ne ostane samo na avionima, za kojima je prirodno, posle rata opadala potraznja. Ipak, tragovi, pedigre koji vuce korene od rasnog proizvodjaca aviona, nije mogao da ne ostavi trag: cista aerodinamicka linija nije nastala kao zelja dizajnera da ostave utisak, kopiraju avion. Do nje se doslo posle ozbiljnih ispitivanja u National Swedish Aeronautical Institute i doprinela je ‘smanjenju zahteva za snagom motora i znacajnom smanjenju potrosnje goriva’. 92 je postizao za to vreme zavidnih 100 km/h, poprecno postavljenim dvocilindricnim motorom radne zapremine 764 ccm i snage 25 KS. Dvotaktnim. Za one kojima ovo ne znaci mnogo podsecanje na Wartburg-a, ali i njegove mnogo cuvenije zagovornike: DKW, Magirus Deutz-a, Tatru…Sa drugim prototipom, ovim na slici, ubijeno je bez problema 280,000 kilometara. U decembru 1949. godine pocela je serijska proizvodnja, tempom od 3 pa zatim 4 automobila na dan.Sto se boje tice, po ugledu na Forda, na raspolaganju su bile svaka zamisliva boja – pod uslovom da je zelena.Svedska k’o Svedska: udeo uvoznih delova u ceni automobila je bio ispod 17%.Automobil je zabelezio i zavidnu sportsku karijeru: prvo ucesce na Monte Karlu zavrsio je na 55 odnosno 69 mestu (ne zaboraviti da je Monte Carlo tada bio – Monte Carlo. Mislim na reli.).1954. godine je iz fabrike izasao desetohiljaditi SAAB 92, neznatno izmenjen u odnosu na prototip, a proizvodnja je dostigla tempo od 1 automobila svakih 27 minuta, da bi se decembra 1955. godine pojavio i naslednik – SAAB 93.Imao je, pored ostalih poboljsanja i mogucnost da odabrana boja ne bude obavezno zelena :lol: Jedna legenda je rodjena.A sad, da cujemo o avionu :P
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...