Jump to content
IGNORED

Bilje i to


Elmer

Recommended Posts

Brđanka, arnica montana.

 

Zakon za uboje i istegnuća kad se napravi tinkutura sa alkoholom, a ja hoću da probam da napravim mast od ove što sam ubrao letos, ali stalno odlažem, na kraju će mi propasti. Nipošto je ne unositi oralno bez konsultacija sa doktorom, klasifikuje se kao lek.

 

Ima je po obodima Orjena u junu-julu, bere se samo cvet, srećom ima ih nekoliko na stabljici, uvek ostavim bar jedan kad je berem. U Hrvatskoj i Srbiji je zabranjena za branje, za Crnu Goru ne znam, ali zaista ne divljam, svake sledeće godine je zateknem na istom mestu u istim količinama, znači ne ugrožavam je.

 

edit: takođe jedan od najlepših mirisa u prirodi.

Edited by Anonymous
Link to comment
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Elmer

    29

  • Anonymous

    8

  • hoffnung

    7

  • morgana

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

A vrijesak?

 

Najbolji čaj (kod nas poznat kao rtanjski čaj, bleda kopija onog što se može ubrati u CG),

 

To su različite biljke.

Saturea montana- rtanjski(čubar), a Calluna vulgaris- vr(ij)esak*, mada rtanjski neko zove i vresak.

Mene asocira na Orkanske visove, sestre Bronte, Dž. Ostin i polja vreska u koja otrče izbezumljeni likovi kad čuju neku strašnu vest.

Dugo sam živela u neznanju kako ta biljka izgleda, a posle sam vresak videla na Kaleniću u saksiji prodaju kao ukrasnu biljku. Nije mi bilo pravo da biljka iz romantičarskih romana doživi  komercijalnu eksploataciju (jedino što 99% ne može da preživi u saksiji duže od 1 godine).

Edited by halloween
Link to comment

KORIJANDER, jedna je od najstarijih začinskih biljaka koja se koristi u kulinarstvu, a ime je dobila od grčke reči korianon, što znači „stenica” i odnosi se na neprijatan miris listova i nezrelog semena.

Korijander ne bira podlogu, ali bolje uspeva na krečnoj i toploj zemlji. Najčešće se u julu pojavljuju beli cvetovi, a plodovi sazrevaju od septembra. Cim poprime svetlo-smeđu boju, trebalo bi ih odseći i ostaviti da u mraku potpuno sazru.

 

Cela biljka je lekovita. Semenke imaju visok sadržaj eteričnog ulja i zato se preporučuje onima koji imaju lenje organa za varenje i za isterivanje gasova. Čaj je dobar za pročišćavanje creva i krvi, kao i za iskašljavanje šlajma. U kulinarstvu se koristi kao zamena za biber ili aromatični začin jelima.

 

Čaj od korijandera

 

- 1 kašika korijandera

- 1 šolja vruće vode

Preliti i posle 1/2 sata procediti i piti posle jela.

Link to comment

To su različite biljke.

Saturea montana- rtanjski(čubar), a Calluna vulgaris- vr(ij)esak*, mada rtanjski neko zove i vresak.

Mene asocira na Orkanske visove, sestre Bronte, Dž. Ostin i polja vreska u koja otrče izbezumljeni likovi kad čuju neku strašnu vest.

Dugo sam živela u neznanju kako ta biljka izgleda, a posle sam vresak videla na Kaleniću u saksiji prodaju kao ukrasnu biljku. Nije mi bilo pravo da biljka iz romantičarskih romana doživi  komercijalnu eksploataciju (jedino što 99% ne može da preživi u saksiji duže od 1 godine).

 

Satureja_montana2.jpg

 

(vrisak, lat.: Satureja montana; engl.:Winter savory)

 

http://bs.wikipedia.org/wiki/Vrijesak

Link to comment

ove godine sam posejao 'nanu' i nije mi jos niklo.. pitam se da li ce da nikne, posadio sam seme u krajem februara u male posude sa zemljom. prvo sam ih stavio na vatu i vodu, i kasnije, sam ih zakopao zemljom. ako do sada nije niklo, nece nici? ideja mi je bila da ih presadim posle na terasu.

Link to comment

Možda si preduboko zatrpao? Nana se seje površinski, ne pokriva se zemljom kao čili recimo... Pročeprkaj malo, vidi da li su krenule klice.

 

 

Ja stavio bosiljak u kamilicu preko noći (u stvari bio je skoro 24h u čaši, seme se napuhalo i pustilo dlačice, ludilo kako je vanzemaljski izgledalo), istrčao je posle dva dana, evo ga sad posle 4 dana je već 4-5mm visok...

Link to comment

:( blago li se tebi. ja sam sa vatom i vodom u posudi drzao oko nedelju dana i mislio sam da ce u roku od tri dana da pusti klice. kada je proslo nedelju dana, verovatno malo vise, u te posude sam pokrio zemljom. ceprkao sam stalno da vidim sta se desava, da li klicu klice :D nista..

 

jel nije kasno da [ostalo mi je jos semenki] da uradim ovako kako si mi napisao - povrsinski?

Link to comment

Ma nije kasno, naravno... meni nana isfura za oko tri nedelje (sad sam gledao sveščicu, prošle godine se pojavili prvi izdanci posle 24 dana, a buknulo sve posle 29).

Rastresita zemlja (koristim Floran univerzalni supstrat za cveće), ništa ne nabijam, samo sunem u saksiju, i bukvalno posolim seme odozgo, zalijem prskalicom i to je to... Prskam pomalo ponovo kad vidim da se zemlja odozgo suši.

 

Ja sve što sadim rano iz semena držim unutra, bez sunca, daleko od prozora, s tim što stavim sve pod grow led sijalicu  kad krene, pa kad malo poraste (~10 cm) bacim napolje na terasu...

 

CAM00028.jpg

 

Ovo je pod lampom...

 

CAM00030.jpg

 

Ovo je na dnevnom svetlu

 

 

CAM00029.jpg

 

Ovde čekaju razni čiliji, origano, majoran, ruzmarin i lavanda.

Link to comment

:)

 

hvala na savetu! lepo ti izgleda bosiljak. ja ove godine necu saditi isti, ono sto je ostalo iz prosle godine ako nikne, ok. sada sam se skoncentrisao na nanu jer super mirise.

Link to comment

Vidim danas da su manješkom parku napravili žurku sa biljkama, prodaju svašta. Da li zaista (recimo) žalfija može da uspe u kućnim uslovima, da li da probam da gajim sve te dobre biljke, ili će mi umreti za par dana?

Link to comment

Vidim danas da su manješkom parku napravili žurku sa biljkama, prodaju svašta. Da li zaista (recimo) žalfija može da uspe u kućnim uslovima, da li da probam da gajim sve te dobre biljke, ili će mi umreti za par dana?

Evo je žajfija na terasi. drugu sezonu stoji postojano. preživela je ovu zimu bez unošenja u stan (a bilo je par puta i -15C). 

 

Ne znam šta sve podrazumevaš pod dobrim biljkama. Moje iskustvo je takvo da ne umem da gajim ruzmarin. Origano je svenuo i osušio se u novembru, prezimio na terasi, a pre 10ak dana se povratio i krenuo da raste i biće super. Jednu saksiju bosiljka sam u novembru uneo u stan, postavio do prozora, i evo ga, živ je, visok je pola metra. Pre 10ak dana su krenule nove grančice da mu rastu skroz dole, pri zemlji. Majčina dušica se sasušila na terasi i ne deluje da će se oporaviti, tako da sam zasadio novu. Nana se već treću sezonu gasi krajem jeseni i pali u martu, sve vreme živeći na terasi, tako da za nju ne brinem. 

Link to comment
  • 4 months later...

Američka vlada objavila: Marihuana ubija ćelije raka

 

 

Studije su pokazale da kanabinoidi mogu ograničiti rak uzrokujući smrt kancerogenih ćelija, blokirajući njihov rast, kao i blokirajući razvoj krvnih ćelija koje su tumoru potrebne da bi rastao. Laboratorijske studije i studije na životinjama pokazale su da kanabinoidi mogu ubiti ćelije raka i istovremeno štititi normalne ćelije", navodi se u objavi na stranicama NCI-ja.

"Laboratorijska studija pokazala je da delta-9-THC ubija ili oštećuje ćelije raka jetre. Ista studija na miševima je pokazala da postoji anti-tumorsko delovanje. Delta-9-THC izaziva takav efekt delujući na molekulama koji se takođe mogu pronaći u ćelijama raka pluća i raka dojke".

NCI navodi i da je studija na miševima pokazala da kanabinoidi mogu smanjiti rizik od raka debelog creva, a možda se koristiti i u tretmanu ove bolesti. Takođe, istraživanja ćelija raka dojke pokazuje da CBD uzrokuje njihovu smrt dok istovremeno gotovo da i nema efekta na normalne ćelije u dojkama". Studije na miševima zaraženim ćelijama raka dojke pokazale su da CBD može umanjiti rast, broj i njihovo širenje.

Istraživanja su, kako se navodi na sajtu NCI, pokazala da CBD, ako se konzumira istovremeno s hemoterapijom, može učiniti hemoterapiju efektnijom, povećati stopu smrtnosti ćelija raka bez da utiče na normalne ćelije. Studije na miševima pokazale su da CBD zajedno s delta-9-THC-om čini hemoterapiju efikasnijom.

Edited by Caligula
Link to comment

svedok sam i prilicno sam 'involved' sa rakom dojke moje prijateljice. ima najboljeg hirurga na beverly hillsu i najboljeg radiologa. to rak nije sprecilo da vec treci put se pojavi. drugi put se pojavio prosle godine, tacno posle pet godina od prvog (ceo proces je prosla tada). drugi put, na istom mestu, odluka je pala masektomija. opet hemoterapija, dijete, .... posle 3 meseca od operacije opet na istom mestu se pojavilo. ovo je osoba koja nema sta nije probala jos....e onda smo kuvali ....i u svakom slucaju rak se ne siri, stoji, markeri su super, krvna slika ubija od zdravlja. apsolutna alkalnost, soda bikarbona.od alkohola pivo. cigarete se i dalje puse. ide na hemoterapiju, brza je ko metak, prepuna energije. nasla je nekog kineza koji joj je rekao sta moze da jede a sta ne. 

 

zakljucila je da je estrogen sjebao i da je on glavni krivac za rak dojke. a evo i ovaj clanak to upravo kaze. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...