Jump to content
IGNORED

Arheologija


bigvlada

Recommended Posts

Mislio sam da imamo negde temu ali pošto ne mogu da je nađem evo nove. 

 

Mysterious magic spells unearthed by archaeologists in Serbia
Inscriptions etched on tiny rolls of gold and silver found alongside skeletons of people buried almost 2,000 years ago
 
 
 
Reuters in Kostolac
Tuesday 9 August 2016 15.27 BST Last modified on Tuesday 9 August 2016 19.01 BST
 
 
Archaeologists in Serbia are trying to decipher magic spells etched on to tiny rolls of gold and silver that have been found alongside skeletons of humans buried almost 2,000 years ago.
 
“The alphabet is Greek, that much we know. The language is Aramaic – it’s a Middle Eastern mystery to us,” said Miomir Korać, the chief archaeologist at the site.
 
The skeletons were discovered at the foot of a massive coal-fired power station in Kostolac, north-eastern Serbia, where searches are being carried out before another unit of the electricity plant is built on the site of an ancient Roman city, Viminacium.
 
 
Last week, after carefully brushing away soil from the bones, Korać’s team found two amulets made of lead that, when opened, were each found to contain rolls of precious metal – silver and gold – covered in symbols and writing.
 
They believe the inscriptions are magic spells, taken to the grave to invoke divine powers to perform good or evil.
 
“We read the names of a few demons that are connected to the territory of modern-day Syria,” the archaeologist Ilija Danković said at the dig, as more skeletons from the fourth century AD were being uncovered.
 
The fragile gold and silver scrolls – which once unrolled look like rectangles of foil similar in size to a sweet wrapper – may never be fully understood.
 
They are the first such items discovered in Serbia but resemble amulets of “binding magic” found in other countries, Danković said.
 
“They were often love charms, ordering someone to fall in love, but there were also dark, malignant curses, to the tune of ‘May your body turn dead, as cold and heavy as this lead,’” he said.
 
Magic charms tended to be buried with people who had suffered a violent death, Danković said, because of a belief that “souls of such people took longer to find rest and had a better chance of finding demons and deities and pass the wishes to them so they could do their magic”.
 
Link to comment

Viminacium je bio veliki grad za to vreme, veliki vojni centar i, sledstveno, raznim stanovnistvom koja ju je pratila. Mislim, nije cudno da su to nasli, ali je zanimljivo :)

 

edit: sta ce ova tema pored racunara i avijacije? 

Edited by MancMellow
Link to comment

Nauka za bogate, meni je omiljena priča mog drugara, arheologa, kad ga je, tad sveže upisanog studenta, Lari Igleberger (bio onda ambasador ovde) pitao 'tvoj otac mora da je bogat čovek?'. Objašnjenje meni, 'shvatio sam šta me je pitao mnogo godina kasnije'.

 

Očajno su plaćeni svuda, taj posao se radi ili iz velike ljubavi, ili iz hobija.

  • +1 1
Link to comment

А можеш и да будеш археолог, а да из хобија будеш поп звезда.

 

Владо,

мени је занимљиво, ако сам добро испратио, што су ову вест објавили у иностранству, а код нас само ресавци пренели вест са нета.

Више и боље информације сам нашао у иностранству.

 

ПС добар коментар за археологију сам чуо од пар историчара који су радили на терену: "углавном кад копамо нађемо далеко поузданије податке него што су били записивани" :lolol:

Link to comment

А можеш и да будеш археолог, а да из хобија будеш поп звезда.

 

Može. Znam za slučaj arheologa koji živi od dizajna i to solidno. Kad ga pitaš šta je kazaće da je arheolog.

Link to comment

Nauka za bogate, meni je omiljena priča mog drugara, arheologa, kad ga je, tad sveže upisanog studenta, Lari Igleberger (bio onda ambasador ovde) pitao 'tvoj otac mora da je bogat čovek?'. Objašnjenje meni, 'shvatio sam šta me je pitao mnogo godina kasnije'.

 

Očajno su plaćeni svuda, taj posao se radi ili iz velike ljubavi, ili iz hobija.

ocajno su placeni ali sam upoznao par veoma bogatih arheologa u bgd.sumnjivo bogatih

Link to comment

Onaj iz moje priče je upravo industrijski arheolog (retka zveka ovde). Ovde ga gledaju kao ludaka, od para se svakako ne ubija. Frustriran je pomalo, stalno mu industrijsko nasleđe pretvaraju u diskoteku ili kafanu, ili u izvor građevinskog materijala.

Link to comment

Može. Znam za slučaj arheologa koji živi od dizajna i to solidno. Kad ga pitaš šta je kazaće da je arheolog.

 

Моје се односило на певача "Дивљег кестена".

Link to comment

Onaj iz moje priče je upravo industrijski arheolog (retka zveka ovde). Ovde ga gledaju kao ludaka, od para se svakako ne ubija. Frustriran je pomalo, stalno mu industrijsko nasleđe pretvaraju u diskoteku ili kafanu, ili u izvor građevinskog materijala.

pricam o grdnoj lovi zaradjenoj na sumnjiv nacin

Link to comment

Ovde je ovde, jebiga.

Petljao je nesto i 1 lik sa istorije na BU, zamal da pokrene i casopis u naletu postpetooktobarskog entuzijazma, naslo se bilo i nesto para, ali kao sto rekoh, ovde je ovde  -_-

Link to comment

pricam o grdnoj lovi zaradjenoj na sumnjiv nacin

 

Ma dobro, ima ih koliko hoćeš. U svakom poslu se mogu zgrnuti pare na nečasan način, ja govorim o arheolozima, a ne o 'arheolozima'.

Link to comment

Ma dobro, ima ih koliko hoćeš. U svakom poslu se mogu zgrnuti pare na nečasan način, ja govorim o arheolozima, a ne o 'arheolozima'.

ovo su i diljem jevrope veoma veoma uvazeni arheolozi i arheoloskinje..

al nije ovde mesto.

prekidam i izvinjavam se

Link to comment

Ovde je ovde, jebiga.

Petljao je nesto i 1 lik sa istorije na BU, zamal da pokrene i casopis u naletu postpetooktobarskog entuzijazma, naslo se bilo i nesto para, ali kao sto rekoh, ovde je ovde  -_-

 

Anaerhologija? 

 

Što se tiče prihoda, jedno od rešenja je baciti pogled na prodavnicu Britanskog muzeja. Mi imamo bogato kulturno nasleđe iz raznih epoha, pravljenje replika, albuma slika i knjiga o tome nije loša ideja, bar da se plati struja i voda. Oni su pre dvadesetak i više godina prodavali čak i podloge za miša u obliku kamena iz Rozete, mi možemo isto sa Vinčanskim pismom (neću da ulazim u raspravu da li je to bilo pismo, proto pismo ili skup ilustracija). Ovde se turistima prodaju samo krstače, šajkače, zastave i opanci, kao da smo u 1804. godini.  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...