Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

Арле и Меацо не брукајте се. У Шпанији смо изгубили једну, у Мексико нисмо ишли. [emoji2]

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ovaj, ja sam htio da kazem da su bila samo 2 Mundijala u osamdesetima i da smo na onom jednom imali 1-1-1, a ne 0-0-3.

Link to comment

 

Sto se tice ovoga da velicine ostaju velicine, potpuno se slazem.
Da bi se oni snasli i danas ne sumnjam.
Uopste ne pokusavam da na bilo koji nacin diskreditujem asove iz tog vremena ili samo to vreme. Samo kazem da je to bio drugi sport. Isto vazi i za kosarku danas i pre 70 godina ili bilo koji drugi sport. U svakom indidualnom sportu, gde je jedini kriterijum ostvareno vreme, jasno se vidi koja je razlika izmedju 1954 i 2014.

 

 

Ja ovo mogu da potpisem, ali u tom slucaju ne razumem gde se uopste razilazimo.

 

U stvari ne dopada mi se da se kaze "drugi sport". Drugi sport je mozda bio do 1925 kada su pravila ofsajda bila fundamentalno razlicita. O kosarci malo znam, ali citao sam da su i tu cesto menjana neka vazna pravila tako da to mozda jeste tacno. Ali ako kazes da je fudbal pedesetih bio "drugi sport", onda je drugi sport i danas kad se igra po kisi, po losem terenu ili u bilo kojim drugim otezanim uslovima. Sport je isti jer su najvaznija pravila ista. Kad gledas fudbal pedesetih imas osecaj da gledas fudbal, ne mozes da ga pomesas ni sa cim drugim. Ono sto jeste skroz drugacije su uslovi za igru. Di Stefano je bio genije fudbala, ne nekog "drugog sporta", i imao je sve sto je potrebno da bi i danas bio sampion - snagu, brzinu, skok, dribling, sut sa obe noge, pas, defanzivu i ono nesto sto razdvaja sampiona od odlicnog igraca.

Link to comment

 

Higuan ima pivski stomak i zavidnu karijeru, to je tim vise vredno paznje, mada sam misljenja da ga je upravo to i sprecilo da napravi jos bolju.
Ali, to je samo jedan igrac. 80-ih je gotovo svaki tim imao po jednog, jer je fudbal bio sporiji i puno se manje trcalo.

 

 

Jel ima neki zvanican podatak koliko se trcalo osamdesetih? Kad gledam fudbal iz te decenije ne vidim nikakvu razliku u odnosu na devedesete. Gledao sam dosta utakmica Serie A iz tog perioda i bilo je utakmica sa takvim tempom da se sve pusilo, u svakom slucaju sadasnja Serie A moze samo da pozavidi onome sto sam gledao.

Link to comment

 

Izbacivanje igraca driblingom sam pomenuo iz prostog razloga sto se danas cesto desava da se protivnik brani tako da je 7-8 igraca ispred lopte. Na utakmicama protiv Perua i Ekvadora, pomentom Mesiju se desavala da ispred sebe ima Bendeta, golmana Perua i jos 7 fudbalera. To se nije desavalo u 50-im, 60-im i 70-im, osim u retkim trenutima, poslednjim minutama. Pa samo nas fudbal je imao "sidrasa" koliko hoces. Po mnogima, najbolji fudbaler Jugoslavije Dzajic se jako retko vracao i imao je periode kad je stajao podbocen po nekoliko minuta.

 

 

Potpuno tacno da su danasnji bunkeri sa maltene celim timom iza lopte ranije bili retka pojava. Prosli Mundijal je bio u znaku te odurne taktike, ali ipak je pobedila ekipa koja je igrala nesto drugo i drago mi je zbog toga.

 

 

Danas je vise simuliranja, lakse se sviraju penali i napadaci su bolje zasticeni. Samo, kad sam letos video noge Brazilca Ronalda, nisam mogao da izbrojim posekotine i rezove. Tako nesto nikad nisam video kod igraca iz pedesetih i sesdesetih.

 

Siguran si? Pa samo Pelea su dva puta izbacili sa Mundijala spanski i bugarski mesari. A to sta je Ronaldu radjeno u Italiji mi je veoma dobro poznato i danas je tesko zamislivo.

 

 

 

Sto se tice parole da lopta sme da prodje a igrac ne sme, vecina prekrsaja u to vreme je bila jacim guranjem a najbrutalniji startovi su bili 80-ih, zbog cega su pravila i promenjena u cilju zastite zvezda. Igra Djentilea protiv Maradone i Zika se pamti, kao i startovi Goikocee.
 

 

I ovde si potpuno u pravu - osamdesete su kulminacija grubog fudbala.

 

 

Ti govoris u brutalnosti Nemaca nad Puskasom, a covek je igrao 15 dana kasnije (nedovoljno spreman, doduse). Maradona nakon starta Goikocee, Van Basten nakon startova Kolera i Vjerhovoda, Ronaldo nakon starta Julijana nisu mogli mesecima da hodaju (ne zato sto su oni bili fizicki slabiji ili sto je medicina nazadovala).

 

Radi se o tome da je tada medalju prvaka sveta mogao da dobije samo igrac koji je igrao u finalu. Puskas je bio polu-povredjen, ali je insistirao da ucestvuje. Smatralo se da ce Madjari sigurno potuci Nemce do nogu s obzirom na rezultat u grupi i izbacivanje Brazila i Urugvaja.

 

 

Portugal je prvak Evrope, siguran sam da ces se sloziti da Pepe, Bruno Alves, Fonte ili pre njih Rikardo Karvaljo ne idu samo na loptu, a igrac ako prodje. Mislis da Toti nije dobijao batine, ili Nejmar. Ja onakvu tucu kao na utakmici Celsija i Totenhema pre dve godine, ne mogu ni da zamislim u pedesetim, kada je prvoligaski tim Vardar imao u prvih 11, petoricu doktora.

 

Slozicu se, ali to su opet pojedinacni primeri kao sto si i sam napisao. Ne moze se porediti po grubosti danasnji fudbal sa ranijim epohama.

Link to comment

Meni je neverovatno da je do 1992. godine vazilo pravilo da golman sme da uhvati loptu kada mu je saigrac vrati, to je ubijalo tempo. Posebno se po tome isticao mundijal 1990. godine u Italiji, ono je horor bio koliko je zloupotrebljavano to pravilo. 

Link to comment

Meni je neverovatno da je do 1992. godine vazilo pravilo da golman sme da uhvati loptu kada mu je saigrac vrati, to je ubijalo tempo. Posebno se po tome isticao mundijal 1990. godine u Italiji, ono je horor bio koliko je zloupotrebljavano to pravilo. 

 

E to jeste tacno za golmane. I prvenstvo 1990 je do tada bilo najruznije u istoriji. Negde od njega pocinju sve sama negledljiva finala.

Edited by Meazza
Link to comment

Ovde imamo nekoliko zanimljivih tema za diskusiju. :)

 

Kao prvo, odmah da ti kazem da sam pre par nedelja u diskusiji sa Tonijem Sumaherom izneo istovetnu tezu - da Svetsko Prvenstvo svaki put dobija ekipa koja najbolje igra odbranu. Medjutim ja smatram da je oduvek bilo tako, jos od prvog SP, sa izuzetkom Mundijala 1970 koji je bio po mnogo cemu specifican i sto se tice klimatskih uslova i sto se tice pripreme pojedinih ekipa.

 

 

 

 

 

Verovatno ćeš na svakom SP naći ekipu koja je igrala bolju obranu od one šampionske. Na zadnjem Setskom je to bila Argentina, pre toga verovatno Holandija, Portugal, 90ih Italija itd...

 

Isto tako se može reći da se Mundijal ne osvaja bez dominantnog plejmejkera...

Link to comment

Verovatno ćeš na svakom SP naći ekipu koja je igrala bolju obranu od one šampionske. Na zadnjem Setskom je to bila Argentina, pre toga verovatno Holandija, Portugal, 90ih Italija itd...

 

Isto tako se može reći da se Mundijal ne osvaja bez dominantnog plejmejkera...

 

Mozda, mozda... Nemci su igrali otvorenije od Argentinaca, ali odbrana im je bila tip-top. Nijanse u svakom slucaju. 2010 je upravo Spanija igrala najbolje odbranu, ali ne mislim ja tu samo na zadnju liniju nego i na presing, zonu... Ne znam na koji Portugal mislis? Sto se Italijana tice: na SP 1990 Italijani su igrali dosta ofanzivnije od Nemaca i Argentinaca koji su igrali sa tri stopera, 1994 su samo u finalu igrali defanzivno, ali i brazilska odbrana je takodje bila kamena, pogotovo na sredini terena gde su kidali Dunga i Mauro Silva. Ali to se zavrsilo penalima, nijedan napad se tu nije proslavio. 1998 Francuzi su imali sigurno najbolju odbranu pored Italijana, to se takodje zavrsilo penalima.

 

Potreban je i plejmejker, naravno, ali cesto najbolji plejmejkeri i majstori ostanu bez trofeja bas zbog slabije odbrane.

Link to comment

Namenski, jel znaš iz glave Sovjete 82. u Španiji?

:lol:

 

 

Edit: jebes to, to nije istorija.

Citam ljude na ovom topiku, znaju znanje, svaka cast, ali se evo uhvatise novih vremena, k'o da istorija pocinje 1990...  :P

 

Nego mi zao jos jedne zaboravljene skoletm fudbala, austrijske:

 

 

Hocu reci, ima u fudbalu, bilo je sigurno, nesto bitno srednjeevropsko.

Edited by namenski
Link to comment

to se zove dunavska škola, austrija, mađarska, čehoslovaci, jugosloveni. iliti 4 B (beč, budimpešta, bratislava, beograd)

 

btw, svako kome se današnji fudbal više sviđa od onog iz 20. veka, pa ne znam, taj je negde gadno zastranio...

Link to comment

Mozda, mozda... Nemci su igrali otvorenije od Argentinaca, ali odbrana im je bila tip-top. Nijanse u svakom slucaju. 2010 je upravo Spanija igrala najbolje odbranu, ali ne mislim ja tu samo na zadnju liniju nego i na presing, zonu... Ne znam na koji Portugal mislis? Sto se Italijana tice: na SP 1990 Italijani su igrali dosta ofanzivnije od Nemaca i Argentinaca koji su igrali sa tri stopera, 1994 su samo u finalu igrali defanzivno, ali i brazilska odbrana je takodje bila kamena, pogotovo na sredini terena gde su kidali Dunga i Mauro Silva. Ali to se zavrsilo penalima, nijedan napad se tu nije proslavio. 1998 Francuzi su imali sigurno najbolju odbranu pored Italijana, to se takodje zavrsilo penalima.

 

Potreban je i plejmejker, naravno, ali cesto najbolji plejmejkeri i majstori ostanu bez trofeja bas zbog slabije odbrane.

 

 

Ne može ni super odbrana do trofeja pukim kontrama i preskakanjem sredine. Svaka šampionska odbrana je po difoltu dobra odbrana, da nije primila bi negde dva pacerska gola i ne bi bila šampionska je l' te. Ali ne želim verovati da su Pujol-Pike-Ramos-Kapdevilja bili najbolja odbrana na svetu jer-nisu. Dokazali Snajder, Roben i Švajcarci. 

 

E što im je dominantna sredina držala loptu 70% vremena pa drugi nisu mogli ni doći u priliku da permanentno testiraju špansku odbranu, druga je stvar.

 

Slično vredi i za Nemce 2014, Roke Žuniora 2002...

Edited by dillinger
Link to comment

Ne može ni super odbrana do trofeja pukim kontrama i preskakanjem sredine. Svaka šampionska odbrana je po difoltu dobra odbrana, da nije primila bi negde dva pacerska gola i ne bi bila šampionska je l' te. Ali ne želim verovati da su Pujol-Pike-Ramos-Kapdevilja bili najbolja odbrana na svetu jer-nisu. Dokazali Snajder, Roben i Švajcarci. 

 

E što im je dominantna sredina držala loptu 70% vremena pa drugi nisu mogli ni doći u priliku da permanentno testiraju odbranu, druga je stvar.

 

Slično vredi i za Nemce 2014, Roke Žuniora 2002...

 

Spanci su igrali najbolji presing na svetu. Kazem ti, ne mislim samo na zadnju liniju, (koja je takodje bila izvrsna).

 

Brazilci su 2002 igrali sa tri stopera.

Edited by Meazza
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...