Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Znaci nisi isla u skolu sa njima, nisi se druzila sa njima pricas. Puna je Srbija Cigana koji ne zive u divljim naseljima koji uredno pohadjaju skolu uklopljeni u sredinu, a opet nisu ko Keba ili Srbi u rasejanju da se otudju od svojih. Nece ni Kurdi u Nemackoj da se obrazuju npr.
lupaš kao Maksim po diviziji.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

Decenijama je prijaviti se u Bgd bilo ravno podvigu za Ruse da se prijave u Moskvu. Za zaposlenje ti je trebalo prijavlčjeno prebivalište u Beogradu, a za prijavu prebivališta opet potvrda o zaposlenju. Narafski, sve se rešavalo vezama i vezicama. Danas je, mislim, za prijavu prebivališta dovoljno da imaš ugovor o najmu stanu ili vlasnički list. Mnoštvo stalno zaposlenih u gradskoj čistoći zbog toga nemaju prebivalište u Bgdu. Manje od 10 % stanova se iznajmljuju sa ugovorima sa kojima je moguće prijaviti prebivalište. O sezonskoj radnoj snazi i onima koji rade na crno, da i ne govorimo. Niko iz obesti ne ide da živi u slamovima i niko nije bez ličnih dokumenata iz obesti. Niko iz obesti ne rađa i ne gaji decu po slamovima. Nešto slično mogu pomisliti samo iščašeni umovi policijskih zadribaldi sa njihovim "redom i zakonom".

Link to comment
Znaci nisi isla u skolu sa njima, nisi se druzila sa njima pricas.
cekaj, ti si STVARNO isao u skolu sa romima? pravim romima? onako, bas, crnim i sve to? a je l' djuskaju?
Puna je Srbija Cigana koji ne zive u divljim naseljima koji uredno pohadjaju skolu uklopljeni u sredinu, a opet nisu ko Keba ili Srbi u rasejanju da se otudju od svojih. Nece ni Kurdi u Nemackoj da se obrazuju npr.
hehe, pa drustveni problem jesu oni romi koji zele da se uklope, a ne mogu. takvih je vise od 100, pa zato drzava treba da se angazuje na resavanju tog problema.
Link to comment
ne to, nego da imaju manje postignuce na ovim testovima. testovi sposobnosti su solidno zasiceni socijalnim kontekstom, cak i na grubom nivou koji se ovde sprovodi. tako npr. prilikom upisa u skolu, deca iz seoske sredine i gradske sredine nemaju iste pragove, tj. drugacije su norme u zavisnosti od sredine (nesto kao starost deteta). taj 'fenomen' postoji u svim sredinama, i mi ga, dakle, 'priznajemo', ali ga ne resavamo.ja glasam pod a, ali opet nije bitno to, vec da u oba slucaja treba program da se prilagodi.ne bih znala sta cemo, i svakako da nije dobra analogija za rome i skolovanje (vidi gore). ali ajde da gimnasticiramo: ako je drustvu u interesu da mu zene budu zdrave, popularisace odlaske kod ginekologa, mehanizmima koji su dostupni i legalni. ako drustvu to nije u interesu, onda se time ne bavi. ne drkaj se, tresko, razumeo si sta pitam, al' da ponovim: legitimisanje na onaj nacin koji si predlozio je nuzno kao deo celokupnog sistema legitimisanja i blabla, i sa tim se slazem (sto kazes, izlisno je raspravljati o tome), ali ne vidim tacno kako resava problem kojim se ovde bavimo.? ne znam na sta se odnosi.apsolutno. ozbiljno.
Moram da malo "prikočim" barem što se tiče ovog dela oko obrazovanja, i socioloških aspekata, jer nisam kompetentan, a i ne raspolažem podacima, pa da ne ispadne da se uplićem u diskusiju o nečemu što ne znam dovoljno.Ali, što se tiče obaveze da svi gradjani (ukoliko su gradjani), moraju da imaju lična dokumenta, tj. da imaju ličnu kartu(pri tome je prebivalište već nešto drugo), moraju da poštuju i Romi kao i svi drugi. Onaj koji ne poštuje te propise, mora da bude kažnjen.Ono što bi striktno pridržavanje rešilo, je da bi veliki broj Roma(ili marsovaca, nije bitno), koji nisu državljani Srbije, bio otkriven, i po mogućnosti isteran iz zemlje. A oni koji su pak, državljani, bi pak silom bili privedeni da ispune ono što su dužni, tj. da izvade ličnu kartu, da ostave otiske prstiju tom prilikom(kao i svi drugi gradjani), te da bude moguće da ih identifikuješ.
Link to comment
khm. idenje u skolu sa romima nije kvalifikacija.
Jeste. Ja se sećam dvoje Roma (brat i sestra) koji su sa mnom pohađali prva tri razreda osnovne. Očajno su govorili srpski, posebno ovaj muški, i stoga su bili više puta predmet javnog podsmevanja npr. prilikom čitanja tekstova iz čitanki (Zvončić se to tada zvalo). Nakon ponavljanja godine (a oboje su već imali ponovljen prvi razred) su napustili školu.Pored zasebnih škola za manjine, romskoj deci treba pružiti mogućnost da imaju godinu dana obuke srpskog jezika (kao zvaničnog u Srbiji), kao što se ta mogućnost pruža (bar kako sam ja saznao iz priča poznanika gastarbajtera) imigrantima u nekim drugim državama (znam za 1 francuski i 1 švedski slučaj konkretno).
Link to comment

Milošević se neželjenog viška stanovništva rešavao tako što im je oduzimao lične dokumente i proterivao preko granice. Neki su mu ipak promakli pa stigli u Beograd. Sad Gljivica treba da dovrši gazdino delo za Đilasa? kako da izvadi ličnu kartu neko ko nema nigde prebivalište, tj. ko je ili rođen ili u slamu ili je u njega izbegao od rata bez ikakvih papira?

Link to comment
.
Moja iskustva sa Romima su potpuno drugacija. Isla sam u skolu kako sa Romima tako i sa Vlasima, koji su gore govorili srpski od Roma. Umojoj Gimnaziji srpski jezik je predavala jedna Romkinja, u mom naselju, koje nije u Beogradu, 50% kuca su romske, jedan od najboljih drugova moje sestre je Rom... Poznajem dosta Roma, koji zive sasvim normalno. Sticem utisak da su Romi najveci problem u Beogradu, jer zivim vec nekoliko godina u Beogradu, ali to je problem svakog prenaseljenog grada. Edited by Paprichica
Link to comment

načelan mi je stav da su nam društva prilično kilava što se tiče integracije roma i da je licemjerno pravit se blesav i očekivat od iste te skupine da spontano i samostalno riješi svoj problem. ali, moram reć da ovaj administrativni dio popisivanja i izadavanja osobnih dokumanata, o kojem tresko govori, nije puka forma. recimo, ogroman dio romske populacije u hr nema zdravstvenog osiguranja, iako na njega imaju pravo automatizmom (djeca, majke, određeni kronični bolesnici i sl), što je upravo zbog nepostojanja prijavljenog mjesta prebivališta. slična je situacija i s pravima na socijalne pomoći i td. sad, kad jednom iskusnom bolničkom socijalnom radniku treba po nekoliko tjedana da razrješi tu situaciju, mogu mislit kako bi se efektno snašao netko tko slabo govori jezik, slabo je pismen, neupoznat s propisima i u pravilu dekintiran.

Edited by Nicol
Link to comment
Jeste. Ja se sećam dvoje Roma (brat i sestra) koji su sa mnom pohađali prva tri razreda osnovne. Očajno su govorili srpski, posebno ovaj muški, i stoga su bili više puta predmet javnog podsmevanja npr. prilikom čitanja tekstova iz čitanki (Zvončić se to tada zvalo). Nakon ponavljanja godine (a oboje su već imali ponovljen prvi razred) su napustili školu.Pored zasebnih škola za manjine, romskoj deci treba pružiti mogućnost da imaju godinu dana obuke srpskog jezika (kao zvaničnog u Srbiji), kao što se ta mogućnost pruža (bar kako sam ja saznao iz priča poznanika gastarbajtera) imigrantima u nekim drugim državama (znam za 1 francuski i 1 švedski slučaj konkretno).
Ne vidim kako to sa posebnim skolama vidite integraciju Roma. Ta nastava moze biti samo fakultativnog tipa (kao u Nemackoj, npr). Spanija ima veliku populaciju Roma, narocito koncentrisanu u Andaluziji, moze se govoriti o svemu, ali jezik u skoli je spanski.
Link to comment

Digresija na temu:Veoma je bitno uzeti u obzir hijerarhiju koja vlada u tzv zatvorenim romskim zajednicama,javna je tajna, na koju se vec duze zmuri,da su kod roma deca ,u dobrom postotku,samo sredstvo kojim ce povecati pazar na "prosjackoj tezgi",veoma je mali broj njih koji stvarno zeli da se obrazuje i radi nesto ozbiljno u zivotu,uglavnom se oslanjaju na iskamceni novac od prosjacenja.I sami imaju izreku u kojoj(neznam je doslovce)ne smatraju da su osteceni time sto nemaju drzavu-vec su naprotiv u prednosti jer je njihov ceo svet.Da ne bih izigravao laznog milosrdnika i tupio o njihovim pravima,ili ih pak svrstavao u ljude "nizeg ranga"-samo bih im porucio da pomognu sami sebi kako bi im drugi pomogli,i da se naviknu na cinjenicu da ne sme biti povlascenih pred zakonom,jedino tako mogu ocekivati da se zakon nadje na njihovoj strani...Djilasov potez,iako radikalan,je verovatno jedini nacin da se presece situacija koja se nasledjuje decenijama unazad od bivsih gr.vlasti,a Beograd nije jedini grad koji ima problem,i NS ima "karton city"na klisi koji se nalazi na gradjevinskom(veoma atraktivnom)zemljistu,i vec duze vreme se iseljavanje(koje je neizbezno)odlaze zbog "politickih poena".Cenim da ce do iseljenja doci onog momenta kada ZIG i Grad NS procene da je krajnje vreme da Klisu urbanizuju u onoj meri koja prilici jednom gradu koji(bar kada je u pitanju urbanizam)tezi da postane "EVROPSKI".

Link to comment
Ono što bi striktno pridržavanje rešilo, je da bi veliki broj Roma(ili marsovaca, nije bitno), koji nisu državljani Srbije, bio otkriven, i po mogućnosti isteran iz zemlje. A oni koji su pak, državljani, bi pak silom bili privedeni da ispune ono što su dužni, tj. da izvade ličnu kartu, da ostave otiske prstiju tom prilikom(kao i svi drugi gradjani), te da bude moguće da ih identifikuješ.
da, razumem, podrzavam.
Jeste.
nije.
Pored zasebnih škola za manjine
žasu, kako kaže mladež. kakve crne posebne skole... Edited by kingmaker
Link to comment

Tesko je u siromasnoj i korumpiranoj zemlji postaviti bilo sta na stabilne i ispravne noge.Kao prvo siromasna - socijanim slucajevima treba socijalna zastita. Odakle?Kao drugo korumpirana - u burazerskoj drzavi, gde svako moze sta hoce, zasto se riba pocinje cistiti od Roma? Zasto su mogli da grade tamo in the first place?Svaki gradjanin u drzavi ima duznosti da postuje odredjene procedure a zauzvrat ima pravo na socijalnu zastitu. Na primer. Prijavljen si - evo ti pare, nisi prijavljen - nema para. Para vrti gde burgija nece... Nema boljeg stimulansa od shushki, a ne "pa ovako cemo drugovi, pa onako cemo..."Deca ti redovna u skoli - izvoli deciji dodatak. Nisu? Nema dodatka.Dalje, jel to u Srbiji i dalje postoji fenomen dzaba gajbe? Masala, masala... gde ima tu se i proliva.

Dakle, rodiš se u nekoj udžerici, sreća pa su te roditelji prijavili, živiš u očajnim uslovima nedostojnim niti jedne životinje. Socijalizuješ se u takvoj mini-zajednici, govoriš Romski od rođenja sa romskim okruženjem, i onda sa 6 godina, ako imaš sreće, roditelji te pošalju na razgovor za školu. Dve su varijante; da si uspeo da nešto naučiš od srpskog jezika pa da te pošalju u redovnu školu gde ćeš imati problema u praćenju nastave, jer ti srpski nije primarni jezik, ili pak ako ne umeš da koristiš srpski, strpaće te negde na kraj sveta u neku specijalnu školu.
Deca koja ne znaju jezik mogu da krenu godinu dana u predskolsko, gde bi naucili jezik. Ko ce da ih salje? Pa roditelji. Poslao si dete u skolu? Evo deciji dodatak/kocka secera. Nisi? Piss off.Tolika deca sa nasih prostora (a i ostalih emigranata) polaze cak u vise razrede skole bez reci engleskog. Da ih cujes za mesec-dva dana - spikaju ko ludi.
Link to comment
cekaj, ti si STVARNO isao u skolu sa romima? pravim romima? onako, bas, crnim i sve to? a je l' djuskaju?hehe, pa drustveni problem jesu oni romi koji zele da se uklope, a ne mogu. takvih je vise od 100, pa zato drzava treba da se angazuje na resavanju tog problema.
Madzo (cale jednog od njih) da vidis kako je bio garav i predsednik lokalnih Romova kao ekipa iz Crna macka, beli macor. I sviraju i djuskaju. I bili su integrisani pre 35 godina i opet u istom mestu je bilo naselje kakva Katanga i Bijafra. Moja drugarica je udata za jednog obogacuju etnicku sliku Novog Zelanda sad, on je zavrsio faks. Preporucio bih ti da se prosetas do skola Gavrilo Princip i Rade Koncar u Zemunu i da sednes na autobus 82 koji ide sa Altine videces koliko tamnopute dece ide u skolu. Ko hoce taj ima sve prilike. U skoli za skolovanje odraslih direktorka omogucava svoj deci da nadoknade propustene razrede. Deo beogradskog problema su Cigani koji dolaze radi prosjacenja i sezonskih poslova njima treba centar grada i oni "nemaju" dokumenta, a ovdasnjim treba ponuditi kao svoj sirotinji u svetu subvencionisane stanove i dotirane predskolske ustanove.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...