Jump to content
IGNORED

Alkoholizam i priključenija


pt 2.0

Recommended Posts

Komšija, ćaletova generacija. Kako je iza njegovih vrata ne znam, ovako sa strane deluje kao neko ko je dostigao neku svoju nirvanu: stalno je jednako alkoholisan i tako funkcioniše. Nije nasilan, nije agresivan, na momente je dosadan... Da li on pije zato što mu je sin džanki ili mu je sin džanki zato što on pije - to je već metafizika...To oko ''skidanja''... Kažu da ne postoji izlečeni alkoholičar, bivši alkoholičar. Postoji samo lečeni alkoholičar. Klepton je u svojoj autobiografiji mnogo pisao o tome, priča iz prvog lica, šta je prošao i kako se lečio i koliko godina je ''suv'', i da je stalno svestan da je pre svega alkoholičar, pa tek onda otac, muž, muzičar i tako dalje.
nije!zove se 'parade family'.Klepton? (rock n roll, propaganda.) Edited by burazer
Link to comment
  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dare...

    32

  • pt 2.0

    20

  • burazer

    16

  • bergasa19

    14

Top Posters In This Topic

bližih iskustava sa ljudima koji piju tako i toliko da se mogu zvati alkoholičarima:deda. cimerka sa kojom sam iznajmljivala stan. bivši dečko. saradnici na davno bivšem poslu.o saradnicima. oni su bili od onih što su funkcionalni kad su naliveni, a naliveni su gotovo uvek.fascinirala me je njihova okupiranost zdravim životom, tačnije raznim drugim štetnim dejstvima koja mogu ugroziti njihovo zdravlje. npr. opsesija aditivima koje nam stavljaju u hranu i od kojih ćemo sigurno dobiti rakove i pomreti (te su spas našli u vegetarijanskoj ishrani ili makrobiotici). neki od njih su bili fitnes manijaci.o ex-u: večito usporen i u kašnjenju, slabo šta u životu je radio, nešto kao studirao. sa milion odličnih izgovora zašto je pio prošlo (i svako) veče. potpuno nepouzdana osoba (ne znaš da li će se pojaviti negde gde je krenuo, niti kada). poznanici su ga opisvali kao emotivnog. ta se emotivnost, međutim nije ispoljavala ni u jednoj jedinoj aktivnosti koju je trebalo da preduzme za druge (porodicu, prijatelje, devojke), samo u beskonačnom kenjanju i samoopravdavanju. u krajnjem ishodu - agresivan. trebalo mi je 3-4 meseca da ukapiram i prepoznam o čemu je reč (vadio se na neke alergije i sto drugih čuda).o cimerki: umetnica, sa psihom koju je skrojilo deset godina u parizu i dvadeset u srpskoj provinciji. roditelji alkosi. srela je javljajući se na oglas za stan, i mislila, po njenom licu, da je jedno 10 godina starija od mene. posle otkrila da je razlika manje od godinu dana. užasno usamljena u beogradu gde je pokušavala da napravi novi život. vikendom odlazila kući da drži školu slikanja. pivo jelen u plastičnoj dvolitarki već bi bivalo delom potrošeno kad se vratim s posla. ako joj dolazi porodica, morala sam da lažem da su boce vina u frižideru moje. pokušavala da ostvari emotivnu vezu sa nekim matematičarem, koji je visio tu noćima samo da bi pio. ona ga nije zanimala, što je dovodilo do toga da mi lupa u sobu da im se priključim (ne, spavam, ranim, radim.) mučno i tužno sećanje.deda.ratni invalid. odelo, šešir, štap i piće. nategnuta atmosfera u kući kad god bi dolazio u popodnevnu posetu. ćale bi se nakostrešio od njegovih pijanih nastupa, ali ne bi javno negodovao. svejedno, napetost. i neka neispunjena obećanja. nikada neću zaboraviti kako je umro.

Edited by PointTaken
Link to comment

Meni je kod alkoholizma zanimljivo da, dok ne pocne nekom u "socijalnom miljeu" da smeta da ugrozava zivot, retko koga proglasavaju alkosom...Ja sam u jednom teskom trenutku u svom zivotu (po mom misljenju verovatno vrlo subjektivnom) klizao u tu spiralu.Poceo sam da postajem "solo-drinker" , da se obeznjanjujem sam na gajbi, u kficima i to me posle odredjenog vremena vrlo uplasilo...Srecom pa sam imao dva prijatelja jedan doktor, jedan psiholog koji su mi u normalnom razgovoru ipak ukazali na "glupiranje" i rekli mi:Ne valja ti to sto radis ali daleko si ti od alkosa...Kada smo dalje pricali i kada su mi razlozili semu tog problema, neverovatno je koliko je sirok uticaj jedne takve osobe na svoju okolinu...

Link to comment
nego šta je?
Meni je kod alkoholizma zanimljivo da, dok ne pocne nekom u "socijalnom miljeu" da smeta da ugrozava zivot, retko koga proglasavaju alkosom...Ja sam u jednom teskom trenutku u svom zivotu (po mom misljenju verovatno vrlo subjektivnom) klizao u tu spiralu.Poceo sam da postajem "solo-drinker" , da se obeznjanjujem sam na gajbi, u kficima i to me posle odredjenog vremena vrlo uplasilo...Srecom pa sam imao dva prijatelja jedan doktor, jedan psiholog koji su mi u normalnom razgovoru ipak ukazali na "glupiranje" i rekli mi:Ne valja ti to sto radis ali daleko si ti od alkosa...Kada smo dalje pricali i kada su mi razlozili semu tog problema, neverovatno je koliko je sirok uticaj jedne takve osobe na svoju okolinu...
+1..i neverovatno je koliko je jak uticaj okoline, (preostala četri igrača) koji ne dozvoljavaju osobi da izadje iz uloge alkoholičar u istoimenoj igri, alkoholičar. Edited by burazer
Link to comment
+1..i neverovatno je koliko je jak uticaj okoline, (preostala četri igrača) koji ne dozvoljavaju osobi da izadje iz uloge alkoholičar u istoimenoj igri, alkoholičar.
a dobro..igra je kada si svestan toga i bez emocija a za to treba biti dobrano daleko od igre ili sa strane da bi se to jasno videlo ..a ljudima koji to žive je vrloo bolest i problem..misim nije šah sa pionima za premeštanje..
Link to comment
+1..i neverovatno je koliko je jak uticaj okoline, (preostala četri igrača) koji ne dozvoljavaju osobi da izadje iz uloge alkoholičar u istoimenoj igri, alkoholičar.
koja 4 igrača? o čemu govoriš?i dalje ne razumem šta je po tvom mišljenju alkoholizam (kažeš da nije bolest)?hoćeš da kažeš da je igra?šta je igra? svaka socijalna interakcija sa podeljenim ulogama?izvini, ne znamo svi ovde o čemu govoriš i malo jasnije i opširnije tvoje pisanje bi pomoglo.mislim, zovi ti to i šešir, ali pokušaj da objasniš šta učiniti (i da li se išta može učiniti) pa da se situacija menja na bolje za porodicu i alkosa?i tvrdiš da upravo okolina ne dozvoljava osobi da prestane da bude alkoholičar? kako? Edited by PointTaken
Link to comment

vops, vinjak, rakija i zaboravih koji je cetvrti.verovatno misli da postoji predvidiva dinamika izmedju alkoholicara i bliznjih, sa neke cetiri uloge koje se mogu primeniti na vecinu slucajeva... tu dinamiku naziva igrom, i verovatno vidi nju kao kljucnu - za razresenje ili status quo. u tom smislu nije bolest (koja je u jednoj osobi) nego je igra koja se odvija izmedju osoba, koju svako od igraca moze da potpomogne ili minira, zavisno od ponasanja unutar dinamike.kako ovo lici na neke predmete sa mojih studija - uzmes neki pasus, kazes wtf, pa onda probas da nadjes neki smisao dok se ceskas po glavi. i mene zanima ko su ostali igraci.

Link to comment
pročitao, imam 8-smo h obavezu,...postpone..!
a ovako bih se osecala posle ispita: nalupas nesto, nadas se da je to bio smisao ali i dalje ne znas, a onda moras da cekas...na kraju dobijes osmicu pa nikad ne saznas sta je od nabodenog bilo dobro a sta ne.
Link to comment
a dobro..igra je kada si svestan toga i bez emocija a za to treba biti dobrano daleko od igre ili sa strane da bi se to jasno videlo ..a ljudima koji to žive je vrloo bolest i problem..misim nije šah sa pionima za premeštanje..
...svest o igrama imaju samo deca 2-6god i p.terapeut. nemaju emotivan odnos i to je tačno. ( i! igraju se nesvesno na dva nivoa; sociološkom i paralelno, skrivenom nivou. nesvesno. okidač igre je izuzetno emotivno nabijen, buran, kao i sam tok koji može 'ladno' da se odvija u nekim slučajevima. kraj igre je obavezno ispunjen posebnom emotivnom reakcijom,.. kod oba igrača.)što se tiče ljudi i problema.....uopšteno, za rešavanje problema potrebna su (opet) četri preduslova. svest o problemu (za A.igru postoji), razumevanje značaja problema (postoji), iskrena procena o samostalnosti rešavanja (u okruženju četri suigrača?), procena dodatne pomoći (no comment).jeste šah!Alkoholičar uvek ima bele figure. zato se i zove Beli u A. igri. ostali igrači ima.....bolest! nije. Edited by burazer
Link to comment
"morao sam da popijem da se smirim"
hehovo se meni povremeno dešava, ali nemam veze s alkoholičarima (alkoholičarkama?)zasad...inače svojevremeno su ukućani bili malo zabrinuti za mene*, pa sam im nekako objasnila da nema potrebe, da nema šanse da se proalkoholišem, ali da priznajem da bih mogla <sa velikom verovatnoćom> biti kao neka od onih baba iz filmova što imaju svoj štek rakijice/viskija/itd u svojoj sobi i povremeno malo "trgnu"e sad, kako se zapravo postaje alkoholičar i koja je tačno granica između toga i babe™ već ne bih znala kastia od konkretnih slučajeva, imala <simpatičnog> komšiju alkoholičara, oduvek je voleo dobru kapljicu međutim u nekom trenutku je počelo da se vidi da je manje-više konstantno pijan, čitav stan mu je mirisao na alkohol, on je jedva pričao sa nekim poluzatvorenim očima u nekakvom polusvesnom stanju, baš mi bio bedak kad sam ga poslednji put videlapar meseci nakon toga saznala sam da je umroa imam i jedan slučaj u široj familiji (što je bio i delimično povod za *), žena se poprilično promenila otkako se proalkoholisala <a što se dogodilo nakon jednog tragičnog događaja, da li je to bio uzrok ili samo povod dobro je pitanje na koje niko ne zna odgovor>, i niko nažalost ne zna šta bi se moglo učinitiu svakom slučaju, tužno
Link to comment

Teritorija, grupa, refleks, navika, zadato vreme kao pocetak, bezvremenost kao kraj, pa opet navika, strah od sputanosti, dosada obicnosti, sa i bez okidaca, izmenjena hemija, grupnodrustveno prihvatljivo za razliku od porodice, naslednost kao verovatnoca, volja kao zrtva, dostupnost, simulirana stvarnost, uklapanje pa samoca kao bunt, svest o kontroli koje nema, lazna svest, ponavljana iskrenost, mitomanija proslosti, fantazija o posebnosti, uvlacenje u krugove, odbacivanje, opet refleks, cascavanje, crta, dobra mesta gube trku sa budzacima, pogled unazad, pogledi koji ocekuju uobicajeno ponasanje, povratak u sigurno, alkohol kao utociste i sigurnost, odlazak na drugu stranu, nepriznati gubitci, zaborav, stid, pa ponovo poznata teritorija, i na kraju heroin kao otreznjenje.Premalo ima reci za opis alkoholizma.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...