Jump to content
IGNORED

ekologija, the last hole


mioba

Recommended Posts

kako su modovi/admini/at al. bigbraća, u svojoj večnoj mudrosti, odlučili da je temama o ljubimcima i ostalim životinjama mesto na kulinarstvu <_< čitavu noć sam razmišljala gde da stavim priču o ekologiji, zadnjoj rupi na sviralipa se pdf društvo, sa prvim cikom zore, nekako nametnuo kao logično rešenjea skrenula bih pažnju da se u prestonici održava masivni skup "životna sredina za evropu" (klik za više)sava centar & gradski hoteli puni su raznog sveta, između ostalih tu su i ministri 56 zemaljasrbija ih je dočekala specijalno zagađena za tu priliku, dok su se naši ministri veselo provozali bajsevima po nekom platouinače, vest na 92ojci ispraćena je banerom "rekultivacija - fruška gora to zaslužuje", koji vodi na sajt one savesne kompanije što bi da isuši ledinačko jezero, reaktivira stari kamenolom u nacionalnom parku, i tako da svoj doprinos vožnji bajseva u srbijitema nije siromašna, ko ima strpljenja, nek čita dalje

Link to comment

... ila da otvoris topik 'SciFi' na filmu ili knjizevnosti...u celoj prici meni je interesantno pitanje da li smo takvi zbog materjalne situacije ili zbog mentaliteta (ili nesrazmere u korist poslednjeg) .. kako ce sve izgledati kada budemo bili bogatije dustvo koje ce moci da si priusti brigu o okruzenju ...

Link to comment

Moram da se pridruzim protestu.Gde cemo voditi beskrajno duge i uzaludne debate sa Recycle Binom ( koji by the way cini se srecom jos nije obavesten o novom forumu)na temu sklanjaj poludele dzukce :D .Dajte pdf.

Link to comment
Moram da se pridruzim protestu.Gde cemo voditi beskrajno duge i uzaludne debate sa Recycle Binom ( koji by the way cini se srecom jos nije obavesten o novom forumu)na temu sklanjaj poludele dzukce :D .Dajte pdf.
tako je!!već nas je dve, cico, sad im nema uzmaka@ Mr.Smith :huh:
Link to comment

Ne znam gde da stavim ovu vest, no cini mi se da ima veze sa ekologijom:The Nobel Peace Prize 2007"for their efforts to build up and disseminate greater knowledge about man-made climate change, and to lay the foundations for the measures that are needed to counteract such change"Al Gore Jr. & Intergovernmental Panel on Climate Change

Link to comment
tako je!!već nas je dve, cico, sad im nema uzmaka@ Mr.Smith :huh:
...SciFi - dotisni predmet (ekologija) za sada u domenu naucne fantastike...mentalitet - zaheban - mozes i da doneses zakone, ali domacin zna najbolje, a to je u najboljem slucaju 'iz mog u tudje dvoriste'...blagostanje - misaona imenica, mada neki kazu da su je videli, moz' da bidne, al' ne mora <_<
Link to comment

(o nobelu se već uveliko raspravlja na drugim temama)nego, da vidimo zaključke sa okupljanja biciklista u sava centru

Deklaraciju koja će odrediti prioritete u zaštiti životne sredine u narednih pet godina, usvojili su juče ministri i šefovi 51 zemlje članice Evropske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE), na završnoj plenarnoj sednici šeste ministarske konferencije "životna sredina za Evropu".U Deklaraciji je izražena zabrinutost zbog rezultata takozvane Beogradske procene stanja životne sredine. U izveštaju se, naime, navodi da 100 miliona ljudi nema pristup ispravnoj vodi za piće i sanitarnoj vodi u panevropskom regionu. "Zagađenje vazduha skraćuje prosečan ljudski vek za godinu dana i utiče na zdrav razvoj dece. Nastavljaju se gubici u biodiverzitetu i ekosistemu. Potrošnja energije i gasovi sa efektom staklene bašte su u porastu", piše u Deklaraciji i pozivaju se vlade potpisnice da primenjuju UNECE preporuke o indikatorima životne sredine.
edit: spašavanje postova od brisanja1 Edited by mioba
Link to comment

još jedan deo iz tog izveštaja

Obrazovanje za održivi razvojNa protekloj šestoj ministarskoj konferenciji usvojena je i izjava o obrazovanju za održivi razvoj, koji naglašava neophodnost saradnje sektora prosvete i zaštite životne sredine. Takođe je postignut i dogovor da se ispune obaveze sa prethodne konferencije iz Kijeva i da se intenziviraju napori u realizaciji inicijative za zaustavljanje gubitaka biodiverziteta do 2010. Planiran je dalji razvoj panevropske ekološke mreže i usaglašavanje zaštite biodiverziteta sa Okvirnom konvencijom UN o klimatskim promenama.
deluje mi da predstavnici srbije potpisuju, usvajaju, slažu se i klimaju glavamai onda pišu izveštaje kako je sve u redusamo, eto, nema ko da izvede, pa ako bi nam dali još koji evro iz nekog fonda...edit2, žao mi da se smanji aktivnost na topiku, ne zamerite :mellow: Edited by mioba
Link to comment
Najveći uspeh Srbije na protekloj konferenciji, prema njegovim rečima, jeste jednoglasno usvajanje Beogradske inicijative za osnivanje Centra za praćenje klimatskih promena u regionu. Centar će odmah nakon konferencije početi da radi u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije. Zbog toga čega je juče potpisan i sporazum o saradnji između ženevskog instituta i Ministarstva zaštite životne sredine Srbije. Dragin je ocenio da će to povratiti lidersku poziciju Srbije u oblasti zaštite životne sredine i praćenja klimatskih promena, a da je to ujedno i najveće priznanje uglednom srpskom naučniku i klimatologu Milutinu Milankoviću.
šuplje fraze koje ne znače ništa efektno zamagljujuedit3, još samo malo Edited by mioba
Link to comment
Kada je tvoj ekran bijel (na primjer na strani s tekstom) potrosnja>>> energije tvog racunala je pribliĹžno 74 wata. Kad je crn prosjecna>>> potrosnja je 54 wata. Zbog toga je prije nekoliko mjeseci Mark>>> Ontlush napisao clanak o kolicini energije, koja bi se mogla>>> ustedjeti, ako bi google imao crnu pozadinu umjesto bijele. S>>> obzirom na popularnost stranice Mark Ontlush je ocijenio da bi>>> usteda energije bila priblilžno 750 megawatt sati godisnje. >>>>>> Kao pozitivan odgovor na taj clanak Google je odmah napravio crnu>>> verziju svog pretraživaca, koja se zove Blackle.com >>> < http://blackle.com/> http://blackle.com < http://blackle.com/>>>> Ona djeluje na isti nacin kao originalni pretraživac, ali trosi>>> znatno manje energije.Zato vas molimo da i vi ovu adresu posaljete>>> vasim prijateljima, rodbini i raznim forumima ...>>> Podržimo Blackle! S tedimo zajedno energiju!
klikmakar lepo izgleda, iako je teska pizdarija u pitanju. a mogli su da ga nazovu i gorele.
Link to comment

Prvo pozdrav! :)Pokrenuh ja onamo jedan topic o šumama beogradskim, i o deponijama koje nastaju i sve nešto tako..Okačih neke slike, pisah nekoliko puta g. Božoviću..I ništa.. Svaki dan deponije sve veće, šume se i dalje seku (a niču kuće i zgrade).Ovo dole je slika (Google maps) miljakovačke šume i lepo se sve vidi.post-506-1193251196_thumb.jpgI, da se ponovim: tužno izgleda iz ove perspektive.

Link to comment

Ovu poruku sam upravo primila mejlom. Nadam se da je postavljam na pravo mesto. Procitajte i reagujte. HvalaDragi prijatelji,> upravo je pokrenuta i elektronska peticija povodom sapasavanja SRP> "Stari Begej-Carska Bara". U borbi protiv ilegalne gradnje> brodogradilista na samoj granici rezervata koristimo i koristicemo sva> moguca sredstva. Pored elektronske, tokom vikenda su sakupljani potpisi> gradjana i na ulicama Zrenjanina, Novog Sada i Beograda. Sakupljanje> potpisa nastavlja se i sutra sirom Novog Sada (centar i studentski> kampus) i Zrenjanina (centar grada). Na kraju teksta mozete videti o> cemu se ovde zapravo radi:> http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=17446>> Znaci, novac je uspeo da pobije sav zdrav razum i bukvalno sve sto je> bilo potrebno izuzev negativne kritike Zavoda za zastitu prirode Srbije,> koja im je zapravo trebala biti pocetna stavka za pocetak radova. Kako> je "Bomex shipyard 4M" sve sem toga ilegalno vec bio uradio, iznenadila> ih je negativna kritika Zavoda. Kako je to bila kljucna stavka u> legalizaciji njihovog objekta, sve je zavisilo od iste. Negativna> kritika Zavoda je stigla u petak na javnoj raspravi u Zrenjaninu i tako> dala sansu ekolozima da reaguju (list "Danas", 29.10.2007.). Prakticno,> legalizacija ovog ilegalnog objekta koji bi ugrozavao zivi svet jednog> od nasih (jos uvek!) najocuvanijih i najvrednijih rezervata trenutno> visi o koncu. Zbog toga, sada svi mi imamo sansu da reagujemo i gradskim> vlastima iz Zrenjanina porucimo da necemo dozvoliti ugrozavanje ovog> prirodnog rezervata od evropskog znacaja!!!>> ELEKTRONSKU PETICIJU MOZETE POTPISATI NA:> http://www.petitiononline.com/strepera/petition.html>> Ovu vest prosledite svim dobronamernim ljudima, vasim prijateljima i> medijima kako bi do utorka uvece (30.10.2007.) uspeli da prikupimo sto> veci broj glasova i time izvrsimo sto veci pritisak na izvrsnu vlast> Zrenjanina!!! Peticija se urucuje u sredu ujutro, a nakon toga bice> organizovana i konferencija za stampu stoga cete imati priliku da> saznate rezultate peticije.>> Hvala svima unapred!!! Veliki pozdrav,> (ne znam da li smem da ostavim potpis, pa cu ga obrisati)

Link to comment
  • 2 months later...

Ekologija kao poslednja rupa na srpskoj svirali? verovatno tacno, skoro sam sigurna ali ne znam sta se desava u zemlji.ono sto vidim u Evropi je - ekologija svuda na svakom mestu do stupnja da mi je vec muka! Ekologija, po istrazivanja javnih mnjenja :) vise zaokuplja paznju stanovnistva u Evropi i vise ih brine nego terorizam, ekonomska kriza, Irak ili cena barila...Ekologija je usla u bozicne poslanice svih drzavnika u Evropi, Papa je stavio ekologiju barabar sa temom "mir u svetu i slichno" totalno poitichki nekorektno, zbog svega toga mu je muka, mislim da preterujemo, mislim da od sveg tog ponavljanja, naklapanja, upozoravanja, smaranja - ljudi ce da oguglaju i jos samo da mi neko objasni zasto ja recikliram plasticne flashe kad je samo 20% ovih novih napravljeno od recikliranih. Sve je stvar ekonomije - kazu Evian, Vitel i kompanija da su im flase napravljene od reciklirane plastike mnogo skuplje....

Link to comment
  • 4 weeks later...
Ekologija kao poslednja rupa na srpskoj svirali? verovatno tacno, skoro sam sigurna ali ne znam sta se desava u zemlji.ono sto vidim u Evropi je - ekologija svuda na svakom mestu do stupnja da mi je vec muka! Ekologija, po istrazivanja javnih mnjenja :) vise zaokuplja paznju stanovnistva u Evropi i vise ih brine nego terorizam, ekonomska kriza, Irak ili cena barila...Ekologija je usla u bozicne poslanice svih drzavnika u Evropi, Papa je stavio ekologiju barabar sa temom "mir u svetu i slichno" totalno poitichki nekorektno, zbog svega toga mu je muka, mislim da preterujemo, mislim da od sveg tog ponavljanja, naklapanja, upozoravanja, smaranja - ljudi ce da oguglaju i jos samo da mi neko objasni zasto ja recikliram plasticne flashe kad je samo 20% ovih novih napravljeno od recikliranih. Sve je stvar ekonomije - kazu Evian, Vitel i kompanija da su im flase napravljene od reciklirane plastike mnogo skuplje....
Ekologija i treba ozbiljno da se shvati, bar je tako mislim (mozda zato sto se na fakultetu bavim time) i cini mi se da kod nas ljudi josh uvek ne vode racuna o zivotnoj sredini u onoj meri u kojoj bi trebalo. Bacamo djubre na sve strane i punimo kante kako god ko stigne..Inace PET ambalaza je 100% reciklabilna, tako da je nemoguce da su flashe napravljene od reciklirane plastike skuplje. (trenutno pisem seminarski rad na temu "reciklaza" pa sam se malo raspitivao oko toga u nekim firmama) Recikliranjem plastike osim sto pomazes ekonomiju, smanjujesh i zagadjenje prirode i shirenje deponija, posto jednoj plasticnoj flasi treba preko 100godina da se raspadne..Isto vazi i za papir i donekle za staklo, mada kod nas staklare slabo rade, pa uvozimo stakleni krsh iz Rusije i tako bacamo pare za dzabe...evo nekih zanimljivosti:- 5 PET boca preradom daje dovoljno tekstilnih vlakana za proizvodnju jedne majice velicine xxl- od 500 limenki moze nastati jedan bicikl- Svaka tona recikliranog papira spašava život 17 stabala drveća, koja svake godine apsorbuju 120 kilograma CO2- u Srbiji na deponiju završi oko 500 000 tona papira- da bi smo nadoknadili tako bačenu sirovinu moramo poseći 8 500 000 stabala, proizvesti 2 050 000 000 KWh električne energije, utrošiti dodatnih 12 500 000 kubnih metara vode i obezbediti 1 000 000 kubnih metara prostora na deponijiinace, u Kragujevcu ispred kontejnera na kojem je pisalo "doneti PET ambalazu", nekoliko ljudi je skupilo 5 staklenih flasha i ostavilo ispred :lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...