Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

Оде и трећи Винџ, "Дубокост на небу". Као да га је писао онај (види доле™). Зашто "дубокост" а не "дубина"? Зато што на неколико места има такве речи, настале уживљавањем преводиоца, и наравно да је из тог контекста извучен наслов.Ово је као представак за "Ватру по дубини", али само утолико што је један од ликова тамо реконструисани Фам Нувен из ове књиге. Ако је његова биографија тамо била само клин за чорбу, неодређена легенда без превише меса, у "Дубокости" тог меса има за целе сватове.Радња, укратко: Нувенова трговачка задужбина-цивилизација-култура-савез Ченг Хо (све само не држава, не царевина, ништа од тих пролазних ствари) хвата прве једноставне радио сигнале из система пулсирајуће звезде. Звезда букти тридесетак година, па онда мирује двеста... где обично нема ни живота, међутим... На циљ стижу тек нешто раније него снаге једне оближње цивилизације која је наоко технички слабија али... у години преосталој до следећег паљења сунца, проводе неко време у несигурном примирју, затим ове новајлије одсимулирају да су нападнути. Након краткотрајног рата новајлије победе, пировски - нико нема чим да се врати кући, и остаје им само да испотиха помогну развој цивилизације Паука, да створе индустријску базу која ће их лансирати кући (са све профитом). Буде ту и рата, и сплетки, и то на више нивоа. Пред крај се радња грана на чак осам места истовремено, али мајстор и даље вози радњу без грешке. Посебно је занимљиво како води варке неколицине главних ликова - лажи, преваре и замагљивање, па чак и кад га мрзи да смисли нешто уверљивије, он сам убаци сумњу у то "да ли ће ово проћи" и искористи то за даље заплитање.Шта има унутра:

  • скоро сва радња у орбити се изводи у бестежинском стању или у договорној гравитацији од 0,1г ("ал немојте овде, јесмо ли се договорили да се овде хода")
  • дистрибуирана обрада - мали лебдећи рачунари, стотине хиљада њих, сваки за себе можда не јачи од данашњих, али заједно виде све и могу свашта
  • тзв. "изоштрени" - људи заражени неким нервним вирусом, који их баца у дубоку усредсређеност на уску област, и држи их тако годинама... под вођством гонича робова и магнетне микронеурохирургије; нису бржи од рачунара али умеју оно што рачунари не умеју
  • код у свим тим рачунарима и даље носи данашњи код негде дубоко у језгру; нико не зна шта све има унутра
  • преводиоци као темељац контакта
  • изеш лађу која нема свој парк (бестежински, наравно)
  • ропство амнезијом - кад год скапира да газда лаже, право у машину и заборавља
  • цивилизација паукова, једна од ретких које нису ни колонија ни обнова претходне пропале; скроз нова цивилизација је најређа ствар у свемиру
  • унутар те цивилизације, неколико неочекиваних друштвених уређења, например несуверена краљевина (краљ има све мање овлашћења; власт је распоређена) или беспартијска скупштина (чије је оснивање извукло земљу из вечитог колонијалног положаја), што је подједнако ретко у целокупном СФу. Стандардна друштвена уређења су феудализам, корпоративизам, тотална држава и војна диктатура; остало је вррррло ретко.
  • цивилизација самог Ченг Хоа, где се живи до 600 година, распоређено на више миленијума - остатак времена, дремка по сменама у замрзивачу - где династије опстају дуже од муштеријских цивилизација

-----доле™. пожељно име за писца: Paige Turner.

Link to comment
Оде и трећи Винџ, "Дубокост на небу". Као да га је писао онај (види доле™).
Do sada sam ga izbegavao jer su mi ovi slojevi galaksije delovali bezveze (mis'm kakva je to anobtanium fizika). No tvoj opis me je bas zainteresovao. Pliz prodlozi po tebi najbolju njegovu knjigu.
Link to comment
Do sada sam ga izbegavao jer su mi ovi slojevi galaksije delovali bezveze (mis'm kakva je to anobtanium fizika). No tvoj opis me je bas zainteresovao. Pliz prodlozi po tebi najbolju njegovu knjigu.
Једну од дубина - ако те занима интернет развучен по дубини галаксије, где се на форумима препуцавају потпуно различите културе, идеја о цивилизацији подељених умова (1 или 2, малоуман, 3 до 5 тела/глава, паметан, 6 и навише, луд) описана до уметности, обичаја и борбене тактике (а без пауза за описивање, све то у трку) - онда "Паљба по дубини". Ако те занима исти свемир али које туце миленијума раније, док је све било унутар Спороће и брзина светлости била граница, у оквиру 40 година бајаги сарадње крвних непријатеља насуканих у орбити око младе цивилизације која је управо измислила радио и летење, уз врло лукаво надгорњавање у изолацији од остатка свемира, онда "Дубокост на небу". Такође одличан опис цивилизације Паукова, све до тога шта они уопште држе у музеју.И да се разумемо, досад сам прочитао само те три - и то врло брзо, сад бих стварно морао да одвојим времена да ми се то мало слегне и да урадим шта сам за то време пропустио :).
Link to comment

ja sam juce zavrsila "Deepness in the sky", to mi je prvi Vinge :) (btw, u jednom TED videu, cula sam da ga izgovaraju Vinge, ne Vindz. rasejan, je l' ti mozda znas sta je pravilno?). za ljubitelje 'samo SF'-a, Vinge je apsolutni must. za moj ukus, Vinge nije medju najboljim piscima koje sam citala (pricam o literarnom umecu). dok je citati Stivensona pravo uzivanje (sem kad se bas zanese), kod Vingea je ono sto me vuce da citam dalje zaplet, a ne taj osecaj uzivanja u umetnickom delu. to je uticalo da mi za Deepness (600strana) treba oko dve nedelje, dok mi je za Anathem (800 i nesto) trebalo nedelju dana. ali, kao sto je neko na netu napisao za Vingea - "ako vam je do razvijenih karaktera, citajte romane, ako vam je do odlicnog SF-a onda procitajte ovu knjigu" u svakom drugom aspektu, totalna preporuka.meni je highlight civilizacije Paukova njihova slabost na nase 'cobblie eyes' ("Damn your cobblie eyes!" :) ), tj. cinjenica da je nase culo vida organozivano kako kod njihove dece ('cobblies' -kako ih oni zovu) - moramo da okrenemo glavu u pravcu u kome gledamo. kao kada bi ljudska vrsta dosla u kontakt sa inteligentnim vanzemaljcima koji po nasim standardima izgledaju gadno, ali koji komuniciraju sistemom zvukova identicnim 'gukanju' beba :)

Link to comment
ja sam juce zavrsila "Deepness in the sky", to mi je prvi Vinge :) (btw, u jednom TED videu, cula sam da ga izgovaraju Vinge, ne Vindz. rasejan, je l' ti mozda znas sta je pravilno?).
У енглеском нема правила, има речник :).Немам појма, никад му нисам чуо име. Википедија каже (pronounced /ˈvɪndʒi/), дакле ни Винџ ни Винге него Винџи... као једног овдашњег богаташа, што се пише Kluge не изговарају ни Клуге, ни Клуџ, ни Клуџи, ни Клаг ни Клаџ, него Клуги. Па ти погађај.
Link to comment

Све се нешто мислим, па морам да додам и ово.

ali, kao sto je neko na netu napisao za Vingea - "ako vam je do razvijenih karaktera, citajte romane, ako vam je do odlicnog SF-a onda procitajte ovu knjigu"
Све зависи од тога шта се сматра за "развијен лик". Јер овде имаш веома развијено бар осморо са људске стране - Нувена, Чиви (ако узмемо да се Q, према упутству, чита као Ч), Езра, обојицу шефова од стране негативаца, Триксију, Силипана, Ен Рејнолт, и бар четворо Паукова - Победу Ковач (јер "њихова имена још увек нешто значе") и њеног лудог Теслу, наредника, Тракта, и бар двоје деце. Чак и западају у те тзв. моралне дилеме ту и тамо и решавају их... е сад што Винџ...и од тога не прави трагедију и не бацака се крупним и тешким речима, то је питање стила - или непристајања на тамо неки канон.То што Амери у својим школама уче анализу дела буквално растављањем на просте чиниоце ("да видимо, динамика 5.6, ликови 5.9, ритам 5.2, стил 4.5, има спорих делова, има рупа у нарацији, нерешених токова радње четири...") не би требало да је јака ствар - учили смо и ми то, па нас болео ћошак, читали смо шта нам се читало упркос резултатима анализе, или нисмо ни помишљали на ту врсту касапљења. То се ради са лектиром, а не са књигама које читамо за себе, јелда. Међутим, Амери управо тако... кад пишу по мрежи о томе шта су прочитали/погледали, иду по правилима школске анализе, као да пишу домаћи, као да ће неко да их оцењује.И сад ако Винџи развије своје ликове другим методама, и никако на уштрб радње него кроз радњу и деловање - откривамо их оном брзином којом би и очевици - и заобилази те судбоносне дилеме и морална премишљања на шест страна по комаду (као што то ради онај мормон), онда то не пролази њихов школски тест за развијен лик. Већ и зато што су те дилеме настале успут, развојем радње, а не да се радња развија зарад тога да би се ликове довело у ситуације (као што то ради онај мормон).Те се зато не слажем са тим што је неко написао на мрежи, Винџи уопште није танак са ликовима, напротив. Само што он то ради елегантно и испотиха.
Link to comment
za moj ukus, Vinge nije medju najboljim piscima koje sam citala (pricam o literarnom umecu). dok je citati Stivensona pravo uzivanje (sem kad se bas zanese), kod Vingea je ono sto me vuce da citam dalje zaplet, a ne taj osecaj uzivanja u umetnickom delu. to je uticalo da mi za Deepness (600strana) treba oko dve nedelje, dok mi je za Anathem (800 i nesto) trebalo nedelju dana. ali, kao sto je neko na netu napisao za Vingea - "ako vam je do razvijenih karaktera, citajte romane, ako vam je do odlicnog SF-a onda procitajte ovu knjigu" u svakom drugom aspektu, totalna preporuka.
zvuči kao asimovljeva zadužbina, page-turner. ;)
Link to comment
ne znam je l bas to sa likovima ili nesto drugo (meni je mnogo drugaciji utisak o knjizi posle citanja poslednjih 200, nego prvih 400 strana), ali nesto mi jeste falilo kod Vindza (ovaj izgovor se najlakse menja po padezima :D ). ja nazalost ne umem da analiziram literarno delo, pa da se lepo izrazim o tome :).sta god bilo, to nikako ne umanjuje to koliko mi se knjiga svidela na kraju. sad hocu Fire Upon the Deep, bila bi idealna za 36h leta koji me cekaju za tri nedelje, ali je checked out u nasoj biblioteci :(.
Link to comment

Da li u Beogradu postoji knjižara/antikvarnica u kojoj se mogu naći stara izdanja SF-a (Strugacki, Legvin i sl.)?Sve knjige su mi razvukli mangupi, a voleo bih da ih ponovo pročitam.

Link to comment
Da li u Beogradu postoji knjižara/antikvarnica u kojoj se mogu naći stara izdanja SF-a (Strugacki, Legvin i sl.)?Sve knjige su mi razvukli mangupi, a voleo bih da ih ponovo pročitam.
Ako te ne mrzi da čitaš sa ekrana ili ako poseduješ neograničene mogućnosti štampanja disk sa svim izdanjima Kentaur+Polaris u html formatu nije tako teško nabaviti.
Link to comment
Našao. Veliko hvala. Naravno, više volim pravu knjigu, ali i ovo je lepo.Upravo prelistavam Lundvala, posle 100 godina.
Pa kad se čovek navikne i nije tako strašno. Ja sam bukvalno 80% toga pročitao na kompu a neke stvari je jako teško nabaviti u štampanom izdanju jer je izlazilo u smešno malim tiražima. Da ne bude da offtopičarim , na tom disku mi je otkrovenje bio Den Simmons koji me je apsolutno ali apsolutno oduševio. Počevši sa Hiperion + Pad Hiperiona (ostali delovi tog serijala nisu ni približno toliko kvalitetni i najbolje pokazuju opštu tendenciju "prisilnog" pisanja nastavaka) , zatim Šuplji Čovek , pa preko Pesme Boginje Kali i one zbirke novela...
Link to comment
da i ovde preporucim sony ebook reader
Средња ћерка користи ПСП (ака РЅР :)) плаџер као читалицу. Екран таман довољно велик - не стане цела штампана страна, ал стане пола... и уз то уме да ради још десет других ствари.Ал' потпала је подвала...kindle.png
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...