Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Aj podeli onda utiske kada kupiš, pošto ja planiram tek na proleće da uzimam :D

 

Juce dobio i danas vratio XPS 13; cekam zamenu. Yes, it is the XPS coil whine problem.

 

U principu, nije toliko strasno, ali iz istog razloga ocekujem i da naredni model nece biti bolji. Juce sam ga koristio dok je bilo par ljudi prisutno i nisam cuo nista, a jutros sam sedeo sam i brzo primetio. Malo sam istrazivao i cini mi se da su u sustini dva problema -- ovo tiho zavijanje koje imam ja, ali da je na nekim modelima stvarno bilo mnogo gore. Neki ljudi javljaju da se cuje glasnije kad npr. skroluju i mogu da potvrdim, ali to je neko niskofrekventno brujanje koje je meni necujno na normalnoj udaljenosti od laptopa. Drugi problem je ipak gori, cviljenje koje se cuje dok sedis u tihoj prostoriji. Nisam siguran da svima smeta ili da uopste cuju, ja sam generalno osetljiv na takav zvuk (zenin stari Nokia punjac cujem bez greske i sa 5m ako je ustekan bez telefona).

 

Sad sam iz zezanja poslusao Macbook iz cini mi se 2013 i ... cuje se i kod njega, a do sad nisam nikad primetio. Ali tek kad doslovno pribijes uho na tastaturu, tako da je vec na udaljenosti od 40cm necujno i nebitno.

 

Nisam pametan sta da radim sa zamenom, jer je sledeca nedelja poslednji rok svih rokova, tako da ga mozda i u tom stanju zadrzim :(. Dell je nesto najavljivao da rade na problemu i da znaju otprilike sta je, ali nisam siguran da mogu bog zna sta, inace bi vec popravili.

 

O samom laptopu ne mogu previse, nisam ga bog zna koliko koristio. Ovako povrsno, rekao bih da deluje vrlo cvrsto (probao sam HP x360 u radnji i on je mnogo klimaviji) i stabilno, da se ne greje mnogo i da ima natprosecno dobar ekran. Ventilatori se pale kad radis nesto zahtevnije, ali nisu mnogo bucni. Skaliranje u Linuxu nije pravilo probleme s browserom i ostalim osnovnim aplikacijama, ali mislim da je kombinovanje obicnog eksternog monitora i ovog HiDPI zapravo najveca zajebancija jos uvek.

 

Suma sumarum, imao bih ga rado, ali ga ne bih kupio opet, osim ako mogu da ga probam u prodavnici i oslusnem. Cuje se samo u tihoj prostoriji, ali u svakom slucaju se cuje ako priblizis uho tastaturi.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Drugi primerak, ista prica. Hm. Jako fina masina, ali ipak ne mogu da preporucim, makar ne bez probe. Napominjem da je problem apsolutno necujan u iole bucnijoj prostoriji; takodje, cuje se na doslovno svakom novijem laptopu kojeg sam probao, samo sto je na ostalim necujno na udaljenosti vecoj od 10cm. Odustao sam na kraju, iritira me ipak.

 

edit: btw, glupa kamera ili ne, tanak ram ekrana je zakon. Posle dva dana koriscenja svaki drugi laptop izgleda kao primitvna cigla :D. U tom smislu vredi baciti pogled na novi XPS 15, ili Precision 5520. Dolaze u slicnom pakovanju, ali ipak ne toliko tankom, tako da je moguce da ne pisti toliko. A velicina nije previse razlicita u odnosu na obicne 13".

Edited by Venom
Link to comment

hvala na recenziji :) mislim da meni to zujanje ne bi bilo toliki problem, navikao sam na zujanja svugde oko sebe (u mojoj sobi trenutno npr. je NAS RAID mini server koji nonstop nesto drnda po diskovima), cak me ta zujanja umeju i uspavati :D

 

bas me zanima na kojoj frekvenciji im radi to najapanje kada zuji tako...meni bi bilo logicno da je zbog minijaturizacije frekvencija daleko izvan ljudskog cujnog opsega (sto veca frekvencija -> sto manje dimenzije napajanja)

Link to comment

Nisam siguran da je to napajanje. Elektro-komponente na ploči ili grafičkoj umeju da puštaju taj zvuk. Uđi u bios na tom Dellu i nađi power management sekciju, te u njoj C1E do C8 modove za redukciju kloka, frekvencije, napona itd. za sleep modove i slične stvari. Probaj da disejbluješ jedan po jedan od najvišeg ka najnižem i gledaj da li ti to utiče na to zujanje.

 

 

Edit: evo je fotka (doduše, desktop ploča):

 

Advanced-CPU-Core-Settings_15-31-34.jpg

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Probao sam to odmah s prvim. Poiskljucivao sve sto je moglo u BIOSu, ukljucujuci i C-States i nije pomoglo. Neki su pisali da je njima pomoglo, bas zato sam zakljucio da su postojala dva slucaja, ovaj sto imam ja, i jos gori. Pomoglo je doduse kad sam oborio rezoluciju ekrana na 1600x900 (ili bilo sta nize od 3200x1800). Zato cenim da je CPU/integrisana graficka u pitanju. Napajanje nije sigurno, mada ima postova po netu da i to ume da bude problem. Mislim da je generalni problem sto je sve smanjeno do krajnjih granica i zapakovano u najmanji moguci prostor, i da ce proci par godina dok ne ispeglaju sve sitnice.

 

Drugi je imao jos par problema -- par puta se smrz'o, mada verovatno bio BIOS update pomogao. Kod prvog sam relativno brzo uradio BIOS update, pa verovatno zato nisam primetio. Drugi problem je bio ekran; Dell na neke masine stavlja ekrane sa ukljucenim "dynamic contrast" i zato ima lepse boje, ali u praksi bilo kakva promena tamno-svetlo izgleda grozomorno dok se ekran prilagodjava. Izbacili su firmware update, ali nije mi na kraju bilo do toliko drndanja. To je u principu i najveca zamerka, tj. deluje mi da previse saraju s kvalitetom i da je pomalo lutrija sta ces da dobijes.

Link to comment
  • 1 year later...

Imam neku staru masinu pa bih da se zezam s Linuxom na njoj (nikad ga nisam pre koristio). Problem je sto ne znam koji da instaliram pa mi treba preporuka koja verzija Linuxa je najbolja za ove specifikacije:

 

Untitled.jpg

 

Takodje, da li Skajp i Google Chrome rade na Linuxu?

Edited by Meazza
Link to comment
1 hour ago, Meazza said:

Imam neku staru masinu pa bih da se zezam s Linuxom na njoj (nikad ga nisam pre koristio).

 

44 minutes ago, teacher said:

Lubuntu, Arch, Debian

 

lol

 

Ako nemaš ranijeg iskustva sa Linuxom, bolje ti je nešto tipa Antergosa (baziran na Archu) ili ElementaryOS-a (baziran na Ubuntuu) oni su dosta prijateljskiji prema novim korisnicima :) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...