Jump to content
IGNORED

Muški fetiši


Аврам Гојић

Recommended Posts

ma kakav marketing...upaljaci su poseban fetis, ja ih volim od kad sam prvi put uzeo u ruke zipo. hladan, cvrst predmet, pravilnih kontura, izvanredno solidan, pravi fantastican zvuk pri zatvaranju...pa ronsoni, oni sa kapicom i ovi po dizajnu Slovenca... kod tih predmeta, koji su susret ciste forme i cistge funkcije, koje mozemo, uslovno zvati, "muske sitnice", postoji sveobuhvatni culni kvalitet na koji reaguju i oni koji se nikada nisu sreli sa marketinskim projektom iza njih - mala deca, na primer, koja mogu da satima skljocaju prazan tatin upaljac.sve na kvalitetnom upaljacu, penkalu, svajcarskom nozicu, satu, vristi: trajnost i secanje. secanje, pa makar i tudje. osecaj da postoje stvari koje sporo propadaju, koje prkose vremenu i daju nadu da ce nesto ostati posle nas. i ja sam polako poceo da formiram svoju zbirku muskih sitnica. jedna srebrna kutijica iz XIX veka, a u njoj, za sada, monblan penkalo, jedan zipo i jedan ronson upaljac. volim da otvorim tu kutijicu. nista u njoj i na njoj se nece pokvariti jos decenijama, za razliku od onog koji tu kutiju puni i otvara.
Ja ne pušim. I na ulici sam našao neki zipo upaljač, bukvalno je stajao na relativno prometnoj ulici, na asfaltu.Kako sam ga našao i počeo da se igram sa njim, nisam mogao da ga ispustim iz ruke. Bio mi je kao brojanica, nosio sam ga svuda sa sobom. Onda me ortak zamoli da mu dam upaljač jer je njegov zipo neko ukrao. Teška srca sam se rastao od toga...Ali ima nešto u tome što sam ga našao - nikad ne bi ušao u radnju da ga kupim za sebe. Primio bih i dao tako nešto samo kao poklon, što ima neku emocionalnu vrednost veću od prostog predmeta.
Link to comment
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pontijak

    17

  • wall

    7

  • aram

    6

  • Аврам Гојић

    4

Top Posters In This Topic

da...kupovina zipo upaljaca moze, ali za drugog. nisam o tome razmisljao na taj nacin, ali mi nisu bili dragi zipoi koje sam kupio.

Link to comment

a meni su recimo bili dragi svi zippo upaljaci koje sam kupovao. voleo sam da ih poklonim kada se nekome ko mi je drag bas svidi moj upaljac, pa lepo kupim drugi, ili ga izgubim pa opet moram da kupim sledeci i tako.

Link to comment

Ja moram da primetim, da to što vi pričate o upaljačima, ja sam takav prema švajcarskim nožićima. Imam 3 originala i 6-7 kopija, raznih veličina i mogućnosti.Najmanji, onaj sa turpijicom, sečivom i makazicama sam pre 20 i kusur godina našao na ulici. Još je sa mnom, kao i prvog dana, radi sve što se od njega traži. :)

Link to comment

ne cepaj nego pedantno iseci secivom svajcarskog peroreza :D da, svajcarski perorez je cudo. imao sam i imam jedan jedini od mladosti, uvek je sa mnom i ima cak i funkciju priveska za kljuceve :D moj sin se proletos iznervirao kada je leteo za rim iz temisvara i zaboravio da mu je njegov svajcarac u dzepu od pantalona i morao da ga preda rumunskim aerodromdzijama, iznervirao se i zbog svoje gluposti a i sto je ostao bez peroreza koji mu je majka donela iz berlina. dokaz vise da neki predmeti imaju vrednost koja je mnogo veca od samog predmeta

Link to comment
ne cepaj nego pedantno iseci secivom svajcarskog peroreza :D da, svajcarski perorez je cudo. imao sam i imam jedan jedini od mladosti, uvek je sa mnom i ima cak i funkciju priveska za kljuceve :D moj sin se proletos iznervirao kada je leteo za rim iz temisvara i zaboravio da mu je njegov svajcarac u dzepu od pantalona i morao da ga preda rumunskim aerodromdzijama, iznervirao se i zbog svoje gluposti a i sto je ostao bez peroreza koji mu je majka donela iz berlina. dokaz vise da neki predmeti imaju vrednost koja je mnogo veca od samog predmeta
Ja sam umalo najebao na Tivatskom aerdromu pre par nedelja, jer nisam taj mali hteo da predam. Tražio sam bilokakav način da ga sačuvam, svađao sam se sa osobljem.Na kraju su mi izašli u susret, i ubacili mi ga u torbu, koja, sva sreća nije još bila utovarena u avion.Nekad čovek za stvari koje voli, može da uradi svakakve gluposti. Ladno sma mogao biti priveden zbog toga.
Link to comment

e pa rumuni nisu bili tako predusetljivi a i potomak mi je odustao od rasprave i ubedjivanja jer mu je ipak bilo stalo da odleti za rim :) hajd' sto je imao par komentara posle na racun rumuna sto ga ja opravdavam na mladost ali imao je mnogo gore komentare na svoju zaboravnost da proveri sta mu je u dzepovima pantalona kada je izasao iz kuce. jeste da sam se ponudio da mu kupim isti takav model peroreza ali ne, to nije to, onaj primerak mu je donela majka iz berlina i to je ustvari sustina vezivanja za odredjene predmete jer su em lepi em funkcionalni em nas podsecaju na neke lepe zivotne situacije i ljude, nesto kao mobilni podsetnik na drage ljude i dogadjaje :)e da - proveri gde su ti perorezi kada u zoru krenes na putovanje avionom i lep odmor imaj :)

Edited by Pontijak
Link to comment
ma kakav marketing...upaljaci su poseban fetis, ja ih volim od kad sam prvi put uzeo u ruke zipo. hladan, cvrst predmet, pravilnih kontura, izvanredno solidan, pravi fantastican zvuk pri zatvaranju...pa ronsoni, oni sa kapicom i ovi po dizajnu Slovenca... kod tih predmeta, koji su susret ciste forme i cistge funkcije, koje mozemo, uslovno zvati, "muske sitnice", postoji sveobuhvatni culni kvalitet na koji reaguju i oni koji se nikada nisu sreli sa marketinskim projektom iza njih - mala deca, na primer, koja mogu da satima skljocaju prazan tatin upaljac.sve na kvalitetnom upaljacu, penkalu, svajcarskom nozicu, satu, vristi: trajnost i secanje. secanje, pa makar i tudje. osecaj da postoje stvari koje sporo propadaju, koje prkose vremenu i daju nadu da ce nesto ostati posle nas. i ja sam polako poceo da formiram svoju zbirku muskih sitnica. jedna srebrna kutijica iz XIX veka, a u njoj, za sada, monblan penkalo, jedan zipo i jedan ronson upaljac. volim da otvorim tu kutijicu. nista u njoj i na njoj se nece pokvariti jos decenijama, za razliku od onog koji tu kutiju puni i otvara.
slatkorečiv si mnogo.sitnoburžujska naslada pri sakupljanju gorepomenutih sitnica je moja velika radost... plus dresovi i šalovi.i satovi niže srednje klase (Darwil, Junghans)
Link to comment
ma kakav marketing...upaljaci su poseban fetis, ja ih volim od kad sam prvi put uzeo u ruke zipo. hladan, cvrst predmet, pravilnih kontura, izvanredno solidan, pravi fantastican zvuk pri zatvaranju...pa ronsoni, oni sa kapicom i ovi po dizajnu Slovenca... kod tih predmeta, koji su susret ciste forme i cistge funkcije, koje mozemo, uslovno zvati, "muske sitnice", postoji sveobuhvatni culni kvalitet na koji reaguju i oni koji se nikada nisu sreli sa marketinskim projektom iza njih - mala deca, na primer, koja mogu da satima skljocaju prazan tatin upaljac.sve na kvalitetnom upaljacu, penkalu, svajcarskom nozicu, satu, vristi: trajnost i secanje. secanje, pa makar i tudje. osecaj da postoje stvari koje sporo propadaju, koje prkose vremenu i daju nadu da ce nesto ostati posle nas. i ja sam polako poceo da formiram svoju zbirku muskih sitnica. jedna srebrna kutijica iz XIX veka, a u njoj, za sada, monblan penkalo, jedan zipo i jedan ronson upaljac. volim da otvorim tu kutijicu. nista u njoj i na njoj se nece pokvariti jos decenijama, za razliku od onog koji tu kutiju puni i otvara.
da,dobijes iluziju trajanja i secanja.a deca ko deca,fascinirana svetlucavim i skljocavim predmetima..
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...