Jump to content
IGNORED

During the war....


bigvlada

Recommended Posts

Atari ST. Dobio za svoj 7. rođendan, iznenađenje. Kada su došli drugari iz škole na proslavu, bio je red iz sobe na spratu maltene niz stepenice, čekalo se da se igraju igrice. Imao je crno-beli monitor (mogao je da se nakači na TV ako se htela boja, ali je onda rezolucija bila znatno niža), dva flopi drajva i nije imao hard disk. Imao sam za njega neki word processor sa Meka, pa sam morao prvo da učitavam emulator da bi ga poterao (to je bila procedura sa ubacivanjem 4 diskete). Legendarni Motorolin 68000 procesor.

 

1024px-Atari_1040STf.jpg

 

Jednog dana sam došao iz škole i kompjutera jednostavno više nije bilo na stolu. Ćale mi saopštio da su ga prodali, došla loša vremena jbga. I ako nije bio prvi kompjuter koji sam koristio, bio je prvi koji je bio samo moj. Ova hibridna 16-bitno-32-bitna mašina mi je ostala u lepom sećanju, godinama sam se posle potajno nadao da će Atari izroniti iz pepela, izaći sa nekim novim ljutim mašinama, i oduvati konkurenciju i poslati Majkrosoft u istoriju. Naravno, tada još nisam znao bog zna šta o kompjuteraškoj industriji :D

Link to comment

Pa realno ti na ST-u nije trebao hard a dobar broj korisnika je deo RAM-a koristio kao ram disk. Ti si imao onaj prvi model, kod koga se os učitavao sa diskete? Ako je nečega bilo na pretek na ST-u onda su to tekst procesori. Pretpostavljam da si koristio Mac Write pod emulatorom (bio je vic da si imao veći ekran nego na Mac-u ) jer je to tada bilo savršenstvo u malom pakovanju, tekst procesor i polu dtp program koji je bio velik valjda samo 84 kilobajta. Ja sam posle iskustava sa neproširenim ZX 81 (RAM od 1kb :lol: ) uvek cenio kompaktne programe sa puno opcija. 

Link to comment

Ima za 128-micu dobra reklama:

 

 

63U9Tvd.jpg

 

 

 

Dok sam imao C64, čeznuo sam za 128-micom samo zbog tastature, majke mi. Delovala je tako moderno i profesionalno tad. Još je ortak imao 128 dizelku, a mi kad smo navratili da je vidimo prvi put, sve nam pred očima prolazi lansiranje raketa na mesec i slične gluposti.

Link to comment

Moram priznati da su meni pored svih igara od početka najveći wow efekat napravili introi i da sam najverovatnije zbog toga otišao u programere. "How the fuck did they do that?"

 

 

 

Imam negde screenshotove koji su napravljeni preko nekog digitajzera kao kratki anim gifovi, tako da ne izgledaju oštro i statično kao danas kad se skine screenshot preko nekog emulatora, nego deluje genuine. Idem da probam da iskopam i da vidim da li će moći preko imgura lepo da se podeli.

 

 

Nađoh:

 

fTqWMaW.gif

 

 

Desno dugme pa "view image" u Firefoxu, tad ga otvori (skoro pa u) full screenu.

 

Imam još i:

Barbarian II
Cobra
Conquest for the Crown
Decathlon
Elite
Grand Prix Circuit
International Karate
International Soccer
Kick Off
Kick Off 2
The Last Ninja (1 i 2)
OutRun
Pirates!
Rick Dangerous
R-Type
Tetris (matori original)

 

 

Pa ako nekoga zanima još neka od mrdajućih slika koje izazivaju epilepsiju, kažite da okačim.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

 Imao sam za njega neki word processor sa Meka, pa sam morao prvo da učitavam emulator da bi ga poterao (to je bila procedura sa ubacivanjem 4 diskete). Legendarni Motorolin 68000 procesor.

 

Imao je Atari jake WP i DTP programe i podršku za njih. pa sam neko vreme na Amiđi tero Atari emulator da prebacujem naše latinične i ćirilićne fontove pa i da ih pravim u nekom dobrom font editoru na Atariju. Ili sam čak pod Atari emulatorom na Amigi pokreto Mac emulator zbog toga, sve samo sa disketama, ne sećam se više.

Link to comment

Pa i pod PC-jem se gurao GEM da bi se poterao Ventura Publisher tada. Šta smo imali na Amigama, samo Page Setter (prelamao maturski u njemu) i Page Stream tad.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Pa i pod PC-jem se gurao GEM da bi se poterao Ventura Publisher tada. Šta smo imali na Amigama, samo Page Setter (prelamao maturski u njemu) i Page Stream tad.

 

Jest sećam se, gledo sam koako ljudi rade.. kucaju tekst u Word Perfektu pod DOS.om, naprave ilustraciju u Korelu pod Windowsom i sve slože u Venturi pod GEM-om

 

Imo je  C64 svoj GEM

 

GeOS_Commodore_64.gif

Link to comment

Prvenac, dobio polovan 1988 :heart:
 
20050602122715!ZXSpectrum48k.jpg


Igrao sam se malo u Basic-u narednih godina

Sledeći korak je bio 486 sa Win 3.11 u 1996. To je već bilo ozbiljno™ DOSovanje i Windowsovanje. Jedna posledica korišćenja Norton Commandera od onomad™ je što do dan danas na TCommanderu podešavam boje da budu iste kao na starom NCu :D

 

5x-31c57dd66ec0ca2fbe01c35c197d6867-Nort

Edited by Prospero
Link to comment

Moram priznati da su meni pored svih igara od početka najveći wow efekat napravili introi i da sam najverovatnije zbog toga otišao u programere. "How the fuck did they do that?"

 

 

 

Imam negde screenshotove koji su napravljeni preko nekog digitajzera kao kratki anim gifovi, tako da ne izgledaju oštro i statično kao danas kad se skine screenshot preko nekog emulatora, nego deluje genuine. Idem da probam da iskopam i da vidim da li će moći preko imgura lepo da se podeli.

 

Desno dugme pa "view image" u Firefoxu, tad ga otvori (skoro pa u) full screenu.

 

Imam još i:

Barbarian II

Cobra

Conquest for the Crown

Decathlon

Elite

Grand Prix Circuit

International Karate

International Soccer

Kick Off

Kick Off 2

The Last Ninja (1 i 2)

OutRun

Pirates!

Rick Dangerous

R-Type

Tetris (matori original)

 

 

Pa ako nekoga zanima još neka od mrdajućih slika koje izazivaju epilepsiju, kažite da okačim.

 

Daj sve :fantom:

 

Još kad bi imao Golden Axe i Commander Keen-a...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...