Jump to content
IGNORED

akcija 'grejanje'


kgmr

Recommended Posts

Ali, imam utisak da se pravi ražanj dok je zec još u šumi. Prvo treba pronaći porodicu kojoj će se pomoći, pa onda u dogovoru sa njim videti koja je opcija njima najbolja.

nije, nije, stavili smo u diskusiju sve aspekte akcije, prvo da vidimo da li je ideja smislena, pa koje konkretne opcije postoje, a istovremeno trazimo i kome da dajemo i kako. tako da nam je sve ovo super korisno.

 

sad cemo se raspitivati kome, pa da krenemo dalje sa realizacijom

 

 

pre nego sto nastavimo na ovoj temi, da razjasnim da nisam pokretac, ni idejni tvorac, nego glasnogovornik, samo smo se tako za sada organizovali.

:)

Link to comment

razmisljali smo sta bi mogla da bude sledeca akcija +1 i jedna od ideja, za koju smo se, za sada opredelili, odnosi se na problem zivotno opasnog sistema grejanja. razumem da sam srocila uzasno rogobanto, ali nemam trenutno ideju za bolje, a to nije ni bitno, jer svi znate na sta mislimo. vidimo da nam nije potrebna elementarna nepogodna, dovoljna je promena godisnjeg doba. izvinite na sarkazmu.

 

u svakom slucaju, mislili smo da obezbedimo bezbedna grejna tela za domacinstva koja ih nemaju, a mogu da ih koriste. kao i do sada, +1 (tj. ppp forumasi) rade bez posrednika, odnosno pronalazi kome je pomoc potrebna i direktno je pruza (u okviru mogucnosti). 

 

zadaci koji su pred nama, ako ste raspolozeni i u mogucnosti da ucestvujete u ovome, su sledeci:

 

1. saznati za konkretna domacinstva kojima je potreban npr. uljani radijator. dakle, saznajte, raspitujte se...

2. odluciti se za vrstu grejnog tela (npr. nismo sigurni da imamo mogucnosti da obezbedimo TA peci - skupe su i ne znamo kako bismo ih prenosili)

3. prevoz (kao i do sada)

4. prodiskutovati smislenost ideje ( i ako imate ideju koje grejno telo jeste bezbedno, ne radi na struju i nije preskupo, podelite to sa forumom)

 

molimo vas, takodje, da budemo usmereni na zadatak i predloge, a ne na to da roditelji treba da budu odgovorniji itd. 

 

imena uplatilaca na racun +1 nece biti objavljivana, ali ce izvestaj o primljenom i potrosenom novcu biti objavljen (devizni racun ce biti dostupan ove sedmice)

 

ne znam sta bih vise pisala za prvi post (a da, dobrovoljci za pravljenje sajta za +1 (ne pravimo nikakvo ludilo, samo da postojimo), javite se) 

dobrovoljac se javlja. za sad mogu da uradim nesto jednostavno i informativno, kad budem imao vremena uradicemo nesto komplikovanije, sa opcijama za donacije i slicno.

Link to comment

wubaro stara (a rekla sam da necemo ovo da radimo, da se tapsemo i sve to, al jebiga). pa nista, ti kreni, pa kad stignes. mi smo tu da odgovaramo na pitanja i da pomognemo, ako smo u stanju. logo ce stici u narednih desetak dana. 

Link to comment

Да, за целу зиму се узимају и јесте око 10 кубика у крајевима који нису превисоко. Ти најсиромашнији обично иду у надницу, што значи да често баш цепају и слажу дрва. Некада им и за то плате дрвима.

 

У сваком већем селу има неко ко тргује дрвима, обично возе у веће варошице или градове и продају на пример буковину по око 30 евра кубик. Њима одговара да продају у свом или суседном селу јер немају трошкове за гориво. Цер је нешто скупљи, калоричнији је али и брже гори нарочито када је сув. Пелет је фенси градска фора јер је скуп, а предност му је што има мањи пепео и лакше се пали.

 

Ти смедеревци које имају су катастрофа стари. Нема ту шта да се поквари осим да напукне плоча, што се дешава ако су ложили угљем, али ако се то деси онда је непрестана опасност од тровања. Бубњаре су лимене и јесу неекономичне јер не држе топлоту. Сасвим добрих Алфа плам шпорета на чврсто гориво (смедеревце прави Милан Благојевић и они су сада фенси и прескупи) има нових већ од 15.000. Требало би их куповати по гвожђарама у близини села, ем врше доставу, ем је јефтиније него у Београду.

 

 

Zajebano je to sa drvima, igrao sam se s tim prethodna dva meseca na Orjenu, brao drva sa ekipom. Oboriti drva, istesterisati, preneti, osušiti, iscepati, složiti, velika je to zajebancija. Pala mi je neka balvančina na prst, obogaljila me, nedelju dana nisam mogao da hodam. Nabrati 10 kubika je pakao. I kupovina je problem, treba sve to iscepati, preneti i naslagati i to sam radio u Novom.

 

Opet ne znam koliko je plin sad isplativ sa ovim Bajatovićem cenama, trebalo bi napraviti računicu. Možda ona Kingmejkerkina ideja o uljnim radijatorima sa početka topika uopšte nije loša, trebalo bi uporediti cene.

 

 

U varijanti gde ti ljudi žive u neuslovnim objektima, često nemaju novca i struje, jedini način da se greju jeste da lože drva.

 

namenski je u pravu, Прслин je u pravu, svi su u pravu ali je drvo najpristupačnije gorivo kada nema novca.

 

Dakle, ako se ciljaju određene porodice onda treba sagledati stvarnu situaciju u kojoj se nalaze pa prema tome i pomoći.

Šta vredi da se nabavi uljni radijator ili norveški ako ne mogu da plaćaju struju? Šta vredi plinska peć ako ne mogu da kupe plin?

 

Do drva ili otpadaka će doći lakše, to bar ne mora uvek da se plati.

 

"Kraljica" peći su najekonomičnije po potrošnji.

 

 

Teško da postoji bilo koja porodica, koliko god siromašna bila, da nema neki šporet na drva.

Zato su drva najbolja varijanta. A neće niko od PPP-ovaca ići da ih seče po šumi, već se kupuju od onih koji su to već uradili. I najčešće će ti ljudi i da ih prevezu.

 

Ali, imam utisak da se pravi ražanj dok je zec još u šumi. Prvo treba pronaći porodicu kojoj će se pomoći, pa onda u dogovoru sa njim videti koja je opcija njima najbolja.

 

 

 

evo ovako:

imajući u vidu prethodne tragedijevezane za grejanje mislim da je grejanje na drva jedino moguće. navedeno je kao problem plaćanje struje, cena plina (boca od 10 kg je oko 2000. 

 

tamo na placu stoji pokriven ispravan smederevac sa sve "štedišom". stoji i prikolica koju mogu da zakačim za "vektru" pa ako smislimo gde da ide, odvešću je. ovde (tamo) seljaci neće da mi daju ni "crvenu" za njega, a dobar je. samo mi ne treba.

 

tamo oko mog placa sušume. samopala drva trule. ko nema para aogrejao bi se može da ih pokupi. ima i drva za prodaju. oko 3000 za kubik.

 

ono što je bitno. dok smederevac greje, na njemu se kuva. duplo dobro.

Link to comment

hajde da pitamo (nekako) ove nesrećnike iz poslednje tragedije šta im treba. doživeli su poplavu, žena je pred porođajem, tu su sitna deca, blagojević je govno.

 

da skupimo benkice i ostalo dečje, posteljinu, hranu pa put pod noge. možemo usput da vidimo i za grejanje.

Link to comment

A da li je ciljna grupa i populacija koja živi u zgradama (npr. Obrenovac)? Nemaju dimnjake, možda bi trebalo uzimati u obzir sve varijante grejanja (ugalj, drva, plin, struju), u zavisnosti od okolnosti.

Link to comment

hajde da pitamo (nekako) ove nesrećnike iz poslednje tragedije šta im treba. doživeli su poplavu, žena je pred porođajem, tu su sitna deca, blagojević je govno.

 

da skupimo benkice i ostalo dečje, posteljinu, hranu pa put pod noge. možemo usput da vidimo i za grejanje.

 

 

O tome razmišljam otkako sam pročitala šta im se dogodilo, bilo bi dobro da neko sazna kako da dođemo do njih. 

Link to comment

samo da plusjedanujem gepratovu ideju.

reče mi mater familias da je pročitala negde da se ta nesretna žena porodila juče... klinja.

(naravno, šta odluči centrala i demokracka većina - biću mali mujo) :)

Link to comment

 Možda ona Kingmejkerkina ideja o uljnim radijatorima sa početka topika uopšte nije loša, trebalo bi uporediti cene.

 

Imam jedan radijator, star ali totalno funkcionalan, ako se ukaže prilika da nekoga greje, rado ću ga odvesti ako je blizu ili poslati brzom poštom ako je dalje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...