Jump to content
IGNORED

Where in the world is Waldo?


Razzmatazz

Recommended Posts

Nego kaži ti kako se ljudi u Srbiji specijalizuju za SAP (ili Dynamics ili nešto slično), ima li neka institucija, šalju li napolje, dopisna nastava...? Pošto je očigledno da je visoka plata tu zbog nedostatka ljudi, a takav softver istovremeno nije nešto što bi zainteresovani mogli da skinu kao ofis ili intellij i malo "čačkaju i isprobavaju" uz self-help.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Pa suštinski, obrazovanje se svodi da budeš junior u nekoj konsultantskoj firmi ili da si negde inhouse gde je SAP implementiran, recimo još od pre SAP-a, pa da su te bacili da to radiš...

 

Ako si junior, onde te neko stariji vodi kroz projekte, pa imaš i mogućnosti da vidiš svašta, imaš testne sisteme na kojima možeš da se igraš i istražuješ, ako si sposoban i želiš... Kasnije, posle par godina, firma ti obično plati polganje sertifikata (oko 400€ je valjda), pa kao imaš i ćagu da nešto znaš...

 

Drugi put obično znači da firma plati neki kurs, gde ti neko iz lokalnog SAP-a održi (ili tamo gde nemaju lokalne konsultante, zovu nekog drugog), ako neće online. Kursevi su skupi u PM inače (milim da je oko 1000€ dnevno po čoveku koji sluša kurs). Dokumentaciju dobiješ tad od SAPa i testni server na 3 nedleje, pa tu možeš da malo, kratko istražuješ, a onda na svom dev ili sendbox sistemu možeš da se igraš...

 

Mislim, ja sam prošao ovaj drugi put, prešao sam sa PL/SQL i . NET-a u SAP svet, jer me je predhodna firma tako bacila... I hvala joj na tome :)

 

Realno, evo ja sam 10-ak godina sa SAP-om, poslednjih 5 kao konusltant, i realno, ovaj deo u inhouse je sranje, pravu stvar vidiš tek kad si konsultant, kad moraš da se prilagođavaš i držiš procese po različitim firmama u glavi, da jedan da radiš sa retailom, drugi u telekomunikacijama, a treći u nečem sasvim devedeset devetom... I još se jebavaš sa tehničkim stvarima... :)

 

I da, neko moje iskustvo, da bi čovek ozbiljno i dobro ušao u SAP svet, sa IT strane, mora osim nekih normalnih stvari kao što je programiranje i baze, da poznaje bar neku poslovnu oblast sasvim solidno, najbolje finansije... Da ima odakle da krene i da razume šta se dešava...

Link to comment

@Aram

 

Online ili sa učiteljem?

 

Ovo je za kurs sa učiteljem nemoguće, za 4 nedelej te učitelj izađe minimum 8K€... Ne znam koliki popust da daju na količinu, da ima 10 polaznika pa da kažeš, ajde, ali je SAP preporuka da se ne ide preko 5 ljudi na kursu, kad je uživo...

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

koliko sam shvatio samo prvih par dana sa uciteljem, posle online ali u njihovim ucionicama. i nema ovde ni restoran ni nista :(

To već može...

 

Inače u BG isto nema ni teretana, ni masaža, ni ništa... Samo ručak možeš da biraš odakle će da ga naruče :(

Link to comment

Hladno, hladno - al' zato standard!

 

Molio bih samo da kod opisivanja ovako stanja negde samo navedete o kojem se regionu radi... Mada ako je u pitanju hladnoca, onda je mozda i bransa bitna :lol:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...