Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

I NEZNAM JEL' KRALJ DOBAR ILI NIJE
SAMO NEK LOPTU NE PROBIJE

Ma igrao se ovdje fudbal i pre
Dok su vladali kraljevi i monarhije
I postali su naši poznati po svetu
Sa Balkana momci,znani po talentu

Među prvim loptu poče da tera
Subotička Bačka,tamo sa severa
Al' mesta za sve bilo nije
Pa rodi se SAND,nešto kasnije

Nicali su mnogi klubovi ,veliki i ,mali,,
A veliki postadoše pravi rivali
Rađali se ko posle kiše gljive
Neki imali stadione,neki samo stative

Beogradski BSK pet titula nosi
Zagrebački Građanski s isto toliko se ponosi
Jugoslavija dvaput prvak bila
S dve titule i Concordija se okitila

HAŠK iz Zagreba,studentski je bio
I on je titulu jednu osvoijo
U Sarajevu SAŠK i Slavija
U Ljubljani Primorje,Ilirija

Mačva iz Šabca sa Save
A Slavija iz Osjeka sa Drave
Beogradski BASK i rat preživio
U Skoplju je Građanski bio

Sve više se igrao fudbal,nogomet
S užitkom ga gledao svijet i svet
A onda dođe četrdeset peta
Nekom sveta a nekom prokleta

Ugasiše se prvaci,ko zna dal su krivi
Jedino Hajduk ostade da živi
Dva put je prvak uspeo biti
I pehare svoje nije morao kriti

Drugovi osnovaše nove velikane
I počeše oni brojati slavne dane
Zvezda,Partizan i Dinamo plavi
I opet se igra,navija i slavi

Možda su ovo,pitanja glupa
Dal' su stari i novi mogli skupa
Ipak ovde pevajmo nestalim za slavu
I nemojmo ih nikad prepustit zaboravu

Link to comment
  • 2 weeks later...

Evo jedne price navijaca Veleza

 

Ni fudbal ni nogomet već lopta. Mnogi su sportovi sa loptom, a u Mostaru je bio samo jedan sa krpenjačom, plastičnom, bubamarom i sve ostalo što je na nju ličilo i moglo se kotrljati i pod nogom valjati, pepati sa njim gulizati” mostarska lopta”. A sinonim za loptu i pojam i simbol sveg naljepšeg što je najvažnija sporedna stvar u Svijetu bijaše Velež – Mostar..

Bilo je to u vrijeme kad je raja govorila: ”Karta 5 dinara, a dadoše nam im samo tricu. Ispade više od dinara po golu..” ,a protivnićki igrači: ”Rekoše nam pet komada i bi pet”.Čuveni sudija Lado Jakše nakon nekoliko čistih poništenih golova izjavi: ”Šta hoćete, ljudi, ? Zar Partizanu nije dosta tri razlike?” Tribine su skandirale velikoj četvorki” Dođite nam O-PET”. Već od podne bi krenula rijeka ljudi koja nije prestajala teći prema stadionu.Činilo se da svi koji su u stanju da gamižu idu na utakmicu. Neko bi dovikno Ibri Glavonji: ”Ibra, skloni glavu ne vidim kako raja dolazi”.Ja bih stajao sa još stotinu pred ulazom da nas neko uvede bez karte: "Čiko mogu s vama?". I vraćali su nas i opet.

Stadion ključa, a oni ne puštaju.I onda u neka doba kad redari vide da su platili svi koji su htjeli i imali, puštaju nas unutra jal jednog pojednog il' đuture. I onda pod Centralne gdje je najcrvenije. Haso Smetljar daje ritam navijanja koje počinje njegovom čuvenom najavom :” Pod Bijelim Brijegom sastaju se ekipe Veleža i Cevene zvezde. Velež nastupa u sastavu: Marić, Ristić Hadžiabdić, Čolić, Primorac, Pecelj, Topić, Halilhodžić, Bajević, Vladić i Vukoje, a Zvezda nastupa u sastavu: Hala, Koka, Dika, Mevla, Zela , Brašnara……”Ima još dobrih po sata do utakmice, pjeva se, skandira, zviždi, haka… I onda iziđu protivnički igrači sa upravom da pogledaju teren:” Gledajte, gledajte tu vam je hatma”.

Desetak minuta prije početka su zvučnici sekund jači od navijača: “ Mi smo raja iz Mostara, sve nas ista ljubav spaja….” I onda izlaze oni Rođeni, stadion se prolama, milicija je očistla sve kraj ograde sem Pave iz Čapljine što ko lav nervozno hoda I mašući pesnicom viče: ”Golova,golova sinovi golova”…I huka se ne stišava dok Pero Radonjić u južnom uglu ispred stajanja zagrijava ekipu u grupi, na Veležov prepoznatljiv način. Mara je sa Mrganom već na golu. I onda počinje urnebes. Šejtani ih jamljaju pod svoje, ne daju dahnut ispucavaj, nabijaj prebijaj: ”Nedaj im cerntra preć”, ”Ne daj u avliju”…Često bi golman Marić ostao neocjenjen..Kraj imena crtica,a zalutale pokušaje fato kruške I ponovo slao u vatru uz komentar: ”U šta ti pucaš bolan ne bio, nije ibrik na golu..” Stihija, poplava traje dok ih ne očepe, a to je trajalo nekad dugo jer bilo je dana kad lopte neću u gol. I onda, bože ubrani, šta se sve čulo, jer ne može te niko nagrdit' ko tvoj. I onaj ko te voli, voli do ludila …Onda je Kulje kockar, Rile kurvar, Duško peder , Rici trči kop o jajima i more kući na kenjcu kako je i došo u Nevesinje, Čorba je na šipku spavo , Pecelj ima dvije lijeve ,Ćela tri dana nije ništa slano pojeo, Salem more prvim vozom nazad u Jablanicu, Kana u Čapljinu …I sami sebi smetaju: ”Čim sam video Senku na stadionu, znao sam belaj,dao bog da još I ne izgube”. I onda počinje ringišpil… Mara..on je rijetko ispucavo …lopta Risticu u noge ,pa on Kani, Kana Kulji ”u sef”, ni u sefu nije sigurnija već u njegovim nogama. I ona lopta progleda, dobije oči i dušu more gdje hoće, šta joj volja…

I svi znaju gdje će sem protivničkih igrača….kad se lijeva strana ispucala, Čorba sa njegovim slalomima I ne ide, Ricija poslije par žestokih sprinteve ide lopta na desno, na Ćelu…hajmo brato postrojite se. A Ćela k'o galeb raširenih ruka, u položaju koji je samo za njega u ravnoteži, zanjiše I otresi beka ..I kada mu half dolazi u susret i misli da je lopta njegova, šukne je on lijevom u for…I onda na izvoli na prvoj stativi Salem Zundulja, na drugoj Duško, a na šesnest k'o dva kobca čekaju Kana da je odreže il Kulje da je smjesti u rašlje….Dok sunce zalazi, Velež se snalazi po polju, šetaju, mreže rešetaju…Hoćemo drugi…Hoćemo treći….To je bila lopta, to je bilo nesto - mostarska lopta, ljepota od zivota…

Link to comment

I NEZNAM JEL' KRALJ DOBAR ILI NIJE

SAMO NEK LOPTU NE PROBIJE

 

Ma igrao se ovdje fudbal i pre

Dok su vladali kraljevi i monarhije

I postali su naši poznati po svetu

Sa Balkana momci,znani po talentu

 

Među prvim loptu poče da tera

Subotička Bačka,tamo sa severa

Al' mesta za sve bilo nije

Pa rodi se SAND,nešto kasnije

 

Nicali su mnogi klubovi ,veliki i ,mali,,

A veliki postadoše pravi rivali

Rađali se ko posle kiše gljive

Neki imali stadione,neki samo stative

 

Beogradski BSK pet titula nosi

Zagrebački Građanski s isto toliko se ponosi

Jugoslavija dvaput prvak bila

S dve titule i Concordija se okitila

 

HAŠK iz Zagreba,studentski je bio

I on je titulu jednu osvoijo

U Sarajevu SAŠK i Slavija

U Ljubljani Primorje,Ilirija

 

Mačva iz Šabca sa Save

A Slavija iz Osjeka sa Drave

Beogradski BASK i rat preživio

U Skoplju je Građanski bio

 

Sve više se igrao fudbal,nogomet

S užitkom ga gledao svijet i svet

A onda dođe četrdeset peta

Nekom sveta a nekom prokleta

 

Ugasiše se prvaci,ko zna dal su krivi

Jedino Hajduk ostade da živi

Dva put je prvak uspeo biti

I pehare svoje nije morao kriti

 

Drugovi osnovaše nove velikane

I počeše oni brojati slavne dane

Zvezda,Partizan i Dinamo plavi

I opet se igra,navija i slavi

 

Možda su ovo,pitanja glupa

Dal' su stari i novi mogli skupa

Ipak ovde pevajmo nestalim za slavu

I nemojmo ih nikad prepustit zaboravu

Pesma Pave Garića...Sjajan čovek. Rekoh mu da napiše knjigu poezije. Barem napiši ko je autor dotične stvari...

Edited by Mors
Link to comment
  • 4 weeks later...

Na današnji dan, pre tačno 30 godina odigrala se najslavnija, ali i najtužnija utakmica u istoriji klupskog fudbala u Bosni i Hercegovini

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment

posle flasice :) rakije komsa sarajlija mi prica kako su tukli (zeljo) zvezdu u bg 6:0 nego polufinale kupa za omladince, tako nesto

generacija zelje koja je kasnije  igrala polufinale kupa uefa sa madjarima

sad kako mi zdrav razum govori da se ovo malo tesko desilo, sa druge strane komsa kul lik ( ne trebam pominjati da je on bio igrac utakmice, zabio 3 komada na mari, kasnije ga zbog necijeg malog izbacilo iz tima i nije otisao na ajaksov turnir, te karijera otisla ukurac) pa ako koga od matoraca secanje sluzi, jel se desilo ista slicno ovom pocetkom 80tih ?

google nije od pomoci

 

 

ovo komotno moze i na pjane postove

Link to comment

http://hr.wikipedia.org/wiki/Juniorsko_prvenstvo_Jugoslavije_u_nogometu

http://hr.wikipedia.org/wiki/Omladinski_kup_Jugoslavije_u_nogometu

 

Malo si me zainteresovo sa ovim, pa kako vidis Zeljo nikad nije osvojio nista od prvenstava Jugoslavije, cak nisam nasao nida je igrao ikada finale u tim takmicenjima a to su podatci iz knjiga o FK Zeljeznicaru sto imam, jedino da su igrali polufinala 1976 godine ali ne pise protiv koga.....Volio bi da je istina da smo tukli Zvezdu 6:0 pa makar i omladinci, a mozda me netko razuvjeri.

 

Sad ja imam ja pitanje , zna li neko koliko su Igrali Zeljo-Kamerun to je bila prijateljska utakmica na Grbavici pred SP u Italiji i ima li neko sliku ili nesto slicno sa te utakmice

Link to comment

U Novom Sadu je umro Đorđe Pavlić (1938), član šampionske generacije Vojvodine iz 1966. godine. Za novosadski klub je od 1960 do 1966. gdine odigrao 266 utakmica i postigao 233 gola.

Link to comment

http://hr.wikipedia.org/wiki/Juniorsko_prvenstvo_Jugoslavije_u_nogometu

http://hr.wikipedia.org/wiki/Omladinski_kup_Jugoslavije_u_nogometu

 

Malo si me zainteresovo sa ovim, pa kako vidis Zeljo nikad nije osvojio nista od prvenstava Jugoslavije, cak nisam nasao nida je igrao ikada finale u tim takmicenjima a to su podatci iz knjiga o FK Zeljeznicaru sto imam, jedino da su igrali polufinala 1976 godine ali ne pise protiv koga.....Volio bi da je istina da smo tukli Zvezdu 6:0 pa makar i omladinci, a mozda me netko razuvjeri.

 

Sad ja imam ja pitanje , zna li neko koliko su Igrali Zeljo-Kamerun to je bila prijateljska utakmica na Grbavici pred SP u Italiji i ima li neko sliku ili nesto slicno sa te utakmice

 

Prvo PODACI bez t, Pogledati zvanicne almanahe FSJ, kao i novine tog doba. Wikipedia je sve, samo ne pouzdan izvor. Recicu ti za par sati kad dodjem do svog racunara, da li je Zeljo igrao ili nije, ako je polufinale a covek je to rekao da je nesto tako znaci ne mora biti da je zvanicno takmicenje pod okriljem FSJ.  :fantom:

Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...