Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

 

 

Taj stil se moze dopadati nekome iz navike, kada zivi tako od rodjenja i ako vozi od 18-te godine jer bez kola tu nema zivota.

Prvo da li je neko uopste svestan izbora, toliko ljudi uopste nisu putovali igde da znaju za alternative. A drugo, ako su svesni alternativa, da li imaju mogucnosti da se opredele za drugu opciju? Kada nemas novca za drugo, sta ces nego da ostanes u suburbiji. I onda je lako racionalizovati, ma volim ja moju suburbiju, kiselo grozdje...

 

Ovo je netacno. Ja sam iz bgd, uvek ziveo po zgradama, ziveo u usa, putovao dosta ali evo uzivam u suburbiji na 40km od cbd i da mogu rado bih otisao jos dalje. Znam za jos jedan slican slucaj tako da nije izuzetak. Kada se naviknes na prostor nema nazad [emoji1]

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment

Ovo je netacno. Ja sam iz bgd, uvek ziveo po zgradama, ziveo u usa, putovao dosta ali evo uzivam u suburbiji na 40km od cbd i da mogu rado bih otisao jos dalje. Znam za jos jedan slican slucaj tako da nije izuzetak. Kada se naviknes na prostor nema nazad [emoji1]

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Definishi suburbiju.

To o cemu ti pises mi vise lici na ruralni kraj. U suburbiji o kojoj pisem nema tog sirokog prostora. Vec su sve kuca do kuce na parcelama od 300-500 metara kvadratnih. I tako kilometrima ka svim stranama sveta.

Link to comment

kakvim trbuhom za kruhom ako nam iz posta u post ovde objasnjavas kako u toj australiji nije moguce pristojno ziveti sa prosecnom platom i navodis primere gde su oni na dnu nekih tabela

 

zasto onda nisi odabrao neki drugi deo planete?

 

Vec pomenuto stotinama puta. Nije moguce ovde, ali je moguce ustedeti pa otici tamo gde se moze pristojno ziveti, i.e. Tajland.

 

Da budem jos precizniji, moguce je ko uspe da nadje solidan posao van Sidneja i Melburna u recimo Adelejdu ili Pertu. Onda je to poprilicno drugacija situacija. Zavisi od profesije. Sa nekom generic profesijom poput racunovodje, doktora, ucitelja, gradjevinskog inzenjera imas daleko vise izbora lokacije nego kao specijalista. Sto si vise specijalizovan to je teze naci posao van Sidneja i Melburna, u mom slucaju cak i u Melburnu bi bilo chupavo. 

 

Australija je mala zemlja ma koliko bila velika teritorijalno. Ovde imas samo dva velika grada. Mala bara, puno (slanovodnih) krokodila.

Edited by noskich
Link to comment

Ali zar specijalizacija ne ide nakon sto se prevazidje generic poziv? Vecina specijalista moze da radi generic poziv, zar ne? Samo sto pucaju na vise.

 

Zavisi od oblasti. Recimo to vazi za medicinu. Za IT ne uopste. Neki specijalista za networking security ne moze da se vrne da bude generic programer.

Link to comment

Zavisi od oblasti. Recimo to vazi za medicinu. Za IT ne uopste. Neki specijalista za networking security ne moze da se vrne da bude generic programer.

Specijalista za networking security verovatno može da predaje informatiku u školi u Milduri ili da radi generički informatički posao u pošti u Taunsvilu. 

Link to comment

pa ne moze ni hirurg da bude stmatolog

takvo je tvoje poredjenje

 

valjda networking> networking security, a ne programer > networking security

 

Pa nije tako, jer hirurg moze da bude doktor opste prakse. A doktor opste prakse moze da radi gotovo svuda.

IT je sa druge strane jako razudjena oblast. Da, kao specijalista za networking mozes samo da radis to. Osim ako neces opet da kreces od nule u drugoj IT oblasti, ali to ti dodje kao promena karijere za bilo sta, ne mora da bude unutar IT-ja. 

Edited by noskich
Link to comment

Specijalista za networking security verovatno može da predaje informatiku u školi u Milduri ili da radi generički informatički posao u pošti u Taunsvilu. 

 

Ne moze, jer ti za bilo kakvo predavanje bilo cega u skolama treba kvalifikacija iz sfere obrazovanja. U najmanju ruku nesto kao graduate diploma in education.

Sta je to genericki informaticki posao? IT support? To je outsourcovano, a nije samo na mestima gde imas hilljade ljudi u zgradi pa ima smisla da imas coveka na terenu. Cak i tada taj covek obicno radi za nekog vendora na privremeni ugovor i ne bas sjajnu platu. A tesko da ces to naci u manjim mestima. Ista stvar vazi za programiranje.

Edited by noskich
Link to comment

Pa nije tako, jer hirurg moze da bude doktor opste prakse. A doktor opste prakse moze da radi gotovo svuda.

IT je sa druge strane jako razudjena oblast. Da, kao specijalista za networking mozes samo da radis to. Osim ako neces opet da kreces od nule u drugoj IT oblasti, ali to ti dodje kao promena karijere za bilo sta, ne mora da bude unutar IT-ja. 

krenuo si od networking security a sad kazes specijalista za networking, u slucaju da ti pojmovi nemaju drugacije znacenje na australijsko engleskom govornom podrucju, rekao bih da govoris o dve razlicite stvari

odnosno, networking security se moze vratiti na networking (u bazicnom smislu)

poenta je dakle da (ono sto je pacey defender pretpostavljam hteo reci) ti imas bazicno znanje iz it-a i vec sa njim mozes raditi odredjene poslove (neki nizi nivo opste it edukacije, it podrske i slicno)

i to sto kazes da je podrska obicno outsourcovana je valjda prednost u tvom slucaju, eto mozes da radis za austraijsku platu sa tajlanda ili srbije :fantom:

Link to comment

Pa da. Naveo sam možda pogrešne primere, ali suštiski Noskich kaže da iskorakom u stručnom usavršavanju ti prestaješ da budeš u stanju da nađeš posao koji odgovara tvojim kvalifikacijama pre tog usavršavanja. Ja ne mogu da tvrdim da tako jeste ili nije u Australiji ali mi deluje dosta neobično. Jedino ako je problem u prekvalifikovanosti, ali tu već skrećemo sa teme.

Link to comment

krenuo si od networking security a sad kazes specijalista za networking, u slucaju da ti pojmovi nemaju drugacije znacenje na australijsko engleskom govornom podrucju, rekao bih da govoris o dve razlicite stvari

odnosno, networking security se moze vratiti na networking (u bazicnom smislu)

poenta je dakle da (ono sto je pacey defender pretpostavljam hteo reci) ti imas bazicno znanje iz it-a i vec sa njim mozes raditi odredjene poslove (neki nizi nivo opste it edukacije, it podrske i slicno)

i to sto kazes da je podrska obicno outsourcovana je valjda prednost u tvom slucaju, eto mozes da radis za austraijsku platu sa tajlanda ili srbije :fantom:

 

Da, mozes da se vratis na bazicni networking samo gde da nadjes takav posao jos u manjim mestima?

Link to comment

Pa da. Naveo sam možda pogrešne primere, ali suštiski Noskich kaže da iskorakom u stručnom usavršavanju ti prestaješ da budeš u stanju da nađeš posao koji odgovara tvojim kvalifikacijama pre tog usavršavanja. Ja ne mogu da tvrdim da tako jeste ili nije u Australiji ali mi deluje dosta neobično. Jedino ako je problem u prekvalifikovanosti, ali tu već skrećemo sa teme.

 

Ne. U startu imas profesije i kvalifikacije koje su manje ili vise genericke. Zatim nakon toga imas dodatne specijalizacije.

Ako si od starta krenuo od necega sto nije genericko onda naravno nemas na sta da se vratis.

 

A prekvalifikovanost je samo visnja na shlagu.

Edited by noskich
Link to comment

kako je ovo dobra tema!  krenula sam da citam od poslednjih postova sto najcesce radim kad je neka tema zapoceta pre 5-6 godina, ali posto sam dokona ovih dana vratila sam se na pocetak i sad sam na 160. strani.

ne bih da stajem na muku, ali noskich jesi li ti jos uvek u australiji (cini mi se da jesi) ili si uspeo da izvedes finansijsku nezavisnost?

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...