Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Predlog: čatni od dunje i đumbira. Pravio sam davno, komadi đumbira, dunje, kriške lajma, voda, šećer. Ukuvati. Ne znam da li je bilo još začina. Možda bi vredelo probati sa cardamomom i čilijem.

 

to je standard, nije nepoznato, samo ja catni, pikalili i slicne sosove racunam u zimnicu. novo mi je koriscenje dunje u slanom kuvanom jelu. cak kad sam procitao recept, bio sam iznenadjen sto mi to ranije nije palo na pamet. cenim da bi dunje bile super recimo u zelenom taj kariju, to je ljuto slatkasto i moglo bi se super uklopiti i po ukusu i po strukturi. kad malo bolje razmislim, tanko seckana dunja strukturom dosta podseca na bambus, moze to i u kineza, u neki stir fry ili slatko-kiselu kombinaciju. 

 

aram - jebiga, propustio sam nazalost. pravio bih pevajuci. i pravicu. 

Link to comment

juce imao goste i pravio ovo http://mymoroccanfood.com/home/lamb-tagine-with-quince jagnjeci tagine s dunjama. jako dobro. nikad mi na pamet ne bi palo da koristim dunje u slanoj hrani ali ovo je savrseno. javlja mi se da bi dunje bile super i u nekim indijskim slanim jelima, jedva cekam da probam. vrlo interesantno.

Jesam ja ćorav ili neobrazovan, ovde se dunje ni u jednom trenutku ne sprema zajedno sa jagnjetinom, tek na tanjiru?
Link to comment

Jesam ja ćorav ili neobrazovan, ovde se dunje ni u jednom trenutku ne sprema zajedno sa jagnjetinom, tek na tanjiru?

da da. u pravu si. dunja se nasecka, posebno prokuva, procedi pa proprzi su puterom i medom pa umesa u tagine pri sluzenju. i stvarno bude super. 

 

edit - da dodam kad smo vec kod ovog naknadnog mesanja. primetio sam da je socivo daleko ukusnije kad se posebno prokuva i procedi pa ubaci u luk, bluk i zacine po zelji (i ko voli meso/kobaje s tim) koji se proprze posebno. kakav god da je fazon u pitanju, zaista radi. 

Edited by adam
Link to comment

da, to se kod mene u kuhinji zove otvoriti konzervu sociva ;)

 

kad kuvam pasta socivo nikad nije ukusno kad pravim sa sirovim socivom ko kad radim s konzervom. isto vazi i za pasta fazol. 

Link to comment

ja sam navikao da kuvam, nekako mi to prirodno. doduse, pasulj iz konzerve koristim za chili i za grah salatu. al salata mi je najdraza od mladog pasulja, ostalo mi iz zagrebackog detinjstva. srecom, imam prijatelje iz zagreba koji mi ponekad (ako idu tamo i nazad u sezoni) donesu svez mladi grah direktno s dolca. taman da me zelja mine.   

Link to comment

Kad smo vec kod Dolca. Prodaje li se negdje u Beogradu nesto kao zagorski sir i vrhnje? Sir je otprilike izmedju mladog i sitnog, neslan, a vrhnje je pavlaka konzistencije malo gusceg jogurta.

Link to comment

Kad smo vec kod Dolca. Prodaje li se negdje u Beogradu nesto kao zagorski sir i vrhnje? Sir je otprilike izmedju mladog i sitnog, neslan, a vrhnje je pavlaka konzistencije malo gusceg jogurta.

 

ima kod zike sira na zemunskoj pijaci

Link to comment

imas kod grka na kalenicu usoljenog i po ribarnicama i maksijima osusenog. 

ja sam iz portugala par puta kad sam narucila bakalar dobila taj usoljeni.

 

 

moji danas potopili jedan u vodu. u petak bakalar na crveno  :)

Edited by darling
Link to comment

imas kod grka na kalenicu usoljenog i po ribarnicama i maksijima osusenog. 

ja sam iz portugala par puta kad sam narucila bakalar dobila taj usoljeni.

 

 

moji danas potopili jedan u vodu. u petak bakalar na crveno  :)

Taj Grk na Kalenicu ne postoji, barem ne vikendom.

Link to comment

imas kod grka na kalenicu usoljenog i po ribarnicama i maksijima osusenog. 

ja sam iz portugala par puta kad sam narucila bakalar dobila taj usoljeni.

 

 

moji danas potopili jedan u vodu. u petak bakalar na crveno  :)

 kod mene u maxiju zuto braon sav sprcen za 5 iljada kilo, aj sto nas deru al sto uvoze bas nalosiji kvalitet..

Link to comment

da, to je istina, skupo, a najlosijeg kvaliteta.

 

nista, ko ide u kroejsu, nek donese. mozes da biras kvalitet i cenu. moji dovlace odande. znatno jeftinije. 

 

grk je kod nas best baj. kupovala sam proslog proleca, ostao mi jos jedan u frizideru, kilo 1500, jedan komad ima 600, 700 grama, dakle hiljadarka za lonac bakalara. plus se ovaj usoljeni nakvasi za jedan dan, ne moras da planiras rucak danima unapred. voda mora cesto da se menja da bi otisla so, inace moze biti dosta slano na kraju, al ni to nije problem, jer je mekan i moze da se isece na komade i da se hidrira u serpi, a ne ko ovi suvi u kadi. il vodokotlicu :D  

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...