Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

za pocetak besramno postujem recePT od juce na temu:

BRZO a Ukusno

borba protiv gladi zahteva, slozicete se, BRZINU i namirnice (mozda bolje namirnice i BRZINU. *Ponukana* potrebom poslednjih nedelja da kuvam brzo od onoga sto se zateklo ( apri tom i ostalo jestivo) posle par nedelja na putu/putevima, krenem ovih dana da pravim zbirku recepata za jela od konzervi, izdrzljivog povrca, zaledjenog povrca i suvih namirnica. te tako, evo najjednostavnije:rizoto od pecuraka na malo putera/ulja proprziti glavicu luka (i ja volEm mnogo one eschalote od luka, lepse mirisu), pa pirinac za rizoto(120gr) , proprzi se dok pirinac ne postane proziran pa se nalije 100ml belog vina, a u isto vreme od jedne kockice za supu napravi (logicno) dodavanjem 500ml vode - supa! pa se i ona (supa) malo po malo doliva ali tek kad je vino skoro skroz uparilo.Jedna lepa shaka susenih pecuraka se stavi u ladnu vodu, ocedi, pa doda u pirinac koji se vec kuvao/krchkao 10-ak minuta. Kuva se sve zajedno jos 10-15 minuta (pirinach bi trebalo da ostane al dente sto je jako ZDRAVO i korisno = izvor sporih secera) i na kraju doda opet ona ista shaka rendanog parmezana.Prijatno

Link to comment

GRATIN

Prvo da definisemo:Svako jelo koje kao jednu od etapa, obicno poslednju, trazi da se jelo zapece u rerni ili ispod grila, da bi se dobila lepa boja i da bi se pecenje zavrsilo se na francuskom zove gratin (cita gratan).Obicno se jelo na vrhu pospe grujerom ili nekim drugim sirom, beshamelom ili prezlom. U jednoj "medjuvarijanti" jelo se moze preliti smesom od cottage cheese-a i jaja 180px-Cottage_Cheese.jpgSamo jelo obicno sadrzi povrce i meso i obicno se sprema brzo i lako i predstavlja ceo obrok: ima i ugljenih hidrata i povrca i proteina/mesa.U ovom mom kraju jako je popularan gratin de chicon/endives : T_937_148605_6180.jpg gde se izdinstane/obarene endivije umotaju u sunku, poredjaju u pleh koji je pokriven slojem krompir pirea pa zaliju ili beshamelom i pokriju grujerom ili u toj medjuvarijati smesom cottage sira i jaja (grujer/neki drugi rendani sir je obavezan)Ako nema chikona/endivija svako s ebareno povrce moze tako spremiti. U ovoj mojoj varijanti u zamrzivacu sam imala zaledjene shpargle, u frizideru sunke, jaja i sira a u podrumu krompira:DSC01519.jpg i u poprecnom preseku, jos se isparavaju miomirisi:DSC01521.jpg

Link to comment

Slana torta za vecernje sedeljkePoslagati cetvrtasti tost hleb, obicno 3 x2 bude dovoljno za drustvo koje prosecno klopa, premazati ga smesom pavlake i majoneze u koju ste strpali nesto seckanih krastavcica,crvene kisele parike, mesa od juce ili sta ste vec zatekli u frizideru.Tako u dva reda.Zavrsni sloj se premaze majonezom,a ja ga obicno pospem i przenim susamom ( gotov je kad pocne da iskace iz tiganja).Sece se kao torta, mnogo je lakse nego zafrkavati se sa kanapeicicima.Moja druga varijanta je premaz od svapskog, mekog sira u kuji se iseckaju pecene crvene paprike, ma svakom po volji.Ima i ona pizza kombinejsn sa pecurkama, kecapom i seckanim sirom al' nije my cup of tea.Eto, za igranje.

Link to comment

na kinsasi II modesta je bila okacila brzu varijantu:SLADAK KUPUSizdinstam luk, par sargarepa i par grana od celera, odna dodam par kobasica isecenih na deblje kolutove pa ce i one malko da se dinstaju. kupus isecen na trake, komadice od par cm, obavezno par krompira na kocke ali malo vece, malo vode, lorber i biber.posle 20 min (mada zavisi od kupusa, kad odmekne..) doddam 4-5 paradajiza oljustenih i iseckanih, jos krskam 20-ak minuta i gotovo.Kasika/kashichica ljute, mlevene paprike i persun sitno seckan za kraj.a ako imas vremena, moze i ovako:mere su odokativne, ja obicno pravim serpetinu.iseckati luk, praziluk, sargarepu i oba ona bela korena, celer, i prodinstati zajedno s mesom. malo posolis i dinstas na tihoj vatri, bez dodavanja vode.meso (pola junetina, pola svinjetina sa malo belog) mesar/ka je vec isekla na kocke.kad je "napola gotovo" dodas kupus isecen na trake, kocke, kako ga vec savladas. kad je i on "napola", dodas krompir secen na kocke. proveris da vidis da li (ipak) treba dodati vode.na kraju sipas paradajz, ubacis seckani persun. dosolis ako treba i turis i malo bibera i aleve. sacekas da "baci kljuc" i ugasis ringlu.*mozes da turis i neki lovorov list (na pocetku, sa povrcem i mesom).**mozes da stavis pola kupus - pola kelj.*** ako koristis svez paradajz, ubaci ga pre krompira.**** ako sve ovo izvedes (traje jedno sat i po), mozes da jedes. i da nam se posle pohvalis wink.gif poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

da ja vratim ponovo na gratin...moja varijanta, nastala po tom principu 'da napravim nesto od ovoga sto trenutno imam u frizideru'. ispostavilo se da je ukusno, pa ga i sad najcesce pravim na ovaj nacin.sastojci: zucchini (pretpostavljam da bi moglo i sa onim vecim tikvicama), mascarpone, sunka (probala i pancettu, moze), precurke, jaja, luk.prvo proprzim (malo) luka, usitnjene pecurke (ne prati ih pre toga, vec obrisati suvom krpom) i sunku iseckanu na trake (ili kockice pancette). kad se to prohladi, dodam u tu smesu mascarpone i rendane tikvice i promesam da se to sjedini. ostavim.zatim pravim 'kucicu' za ovu smesu. uzduzno isecem zucchinije na listice debljine cca 3mm. tim listicima oblazem staklenu posudu, i dno i zidove u samo jednom sloju. kad sam to zavrsila, izmutim jaje sa nesto mascarponea i time polijem zucchinije. ovaj korak ima ulogu pravljenja vezivnog materijala, tako da nakon pecenja jelo zadrzava svoj oblik i ne raspada se prilikom secenja i vadjenja iz posude. dalje, smesu prebacim u tu oblozenu posudu, izravnam je, pokrijem preostalim listicima zucchinija, zalijem ostatkom preliva mascarpone+jaja. sve to na kraju prekrijem nekim izrendanim tvrdim ili polutvrdim sirom i zapecem u rerni. mogu i obe grupe sireva, u tom slucaju prvo polutvrdi, pa preko njega dodam tvrdi sir negde pred kraj pecenja.

Link to comment
  • 2 weeks later...

u cilju borbe protiv gladi - molim pomoć u nedostatku inspiracije i motivacije da čačkam po receptima.kupih brancin, htedoh da ga pravim u rerni punjenog raznim travkama (bosiljak, peršun, anis, mirođija...), miropomazanog belim lukom i limunom + maslinovim uljem - kad shvatih u zao čas da ne oribah rernu od nedavnog debakla s pitom, pa sam limitirana na ringlu trenutno. priskočite u pomoć nekim jednostavnim ali ukusnim receptom. zahvalna,desperate housewife.

Link to comment

Mary, moze u rernu, umotas u foliju, zajedno sa travkama, na foliju samo par kapi ulja.Posle otvoris foliju od gore i pustis da porumeni.P.S. posle premaz od ulja, b.lika i malo seckanog persuna dok je jos vruce.

Edited by angelfish
Link to comment
Mary, moze u rernu, umotas u foliju, zajedno sa travkama, na foliju samo par kapi ulja.Posle otvoris foliju od gore i pustis da porumeni.P.S. posle premaz od ulja, b.lika i malo seckanog persuna dok je jos vruce.
ma znam to nego imam limitaciju u korišćenju rerne, pa sam htela neki sličan fazon samo na ringli?mislim da ću probati istu kombinaciju začina i da ga stavim u tiganj pa šta mi bog daedit: pot pisujem apel za modesti Edited by MaryPoppins
Link to comment

Recept za ručak vikendom, kad može da se odvoji malo više vremena... Pollo al limone (pile s limunom), toskanski specijalitetKupite ili jedno veće pile ili kilo i kusur pilećih delova koje najviše volite (ja uvek koristim samo karabatake); ako je celo pile, isecite ga na komade. Ujutru, ili prethodno veče napravite pac od 2 limuna (izrendana kora + sok)čaše belog vinatrećine čaše extra vergine maslinovog uljadva čena belog luka (izgnječena)šake seckanih svežih začina koje gajite u kućibiberasoliTako nalaže zvanični recept. Ovako sam ga ja modifikovala: stavim koru od dva limuna, ali sok samo od jednog. Dovoljno je, inače jelom toliko dominira kiselkastost od limuna da se i ne oseća ukus piletine. Beli luk seckam na listiće, ne gnječim. što se svežih začina tiče, ja uzgajam bosiljak i ruzmarin. Ako jelo spremam leti, stavim 80% bosiljka i 20% ruzmarina. Ako ga spremam zimi, obrnuta proporcija. U receptu piše da može da se koristi još žalfija i peršun (nisam probala). Umesto obične soli koristim fleur de sel. Na kraju umešam i kašiku meda, da uspostavim ravnotežu s limunom. Sve to se pomeša u većoj činiji, u koju mogu komotno da se smeste komadi piletine. Malo se svako parče "uvalja" u pac, pa se sve zajedno prekrije folijom i ostavi u frižideru nekoliko sati (ili preko noći).Onda se ugreje maslinovo ulje u tiganju, a istovremeno se rerna uključi na 200 stepeni. Svako parče se vadi iz paca (pusti se da se malo ocedi) pa se s obe strane proprži na ulju dok ne porumeni. Ređa se u pleh. Na kraju se u tiganj sipa onaj pac i pusti se da proključa pa se njime zalije piletina u plehu. Peče se pola sata ili dok lepo ne porumeni. Za vreme pečenja, kuhinjom se širi neodoljiv miris.Dobar prilog uz ovo bi bila palenta, ali ja najviše volim da ga serviram samo sa svežim hruskavim hlebom i zelenom salatom. Prijatno!

Edited by maxivida
Link to comment
ma znam to nego imam limitaciju u korišćenju rerne, pa sam htela neki sličan fazon samo na ringli?mislim da ću probati istu kombinaciju začina i da ga stavim u tiganj pa šta mi bog daedit: pot pisujem apel za modesti
nece nista da mu fali u tiganju, samo ga cesce okreci da se ne sasusi i povremeno zalivaj tim pacom pa na kraju poklopi pola minuta da omeksa.inace, kupila na pijaci nagovorena od odraslih nesto sto se zove pekac i ispade super stvar.kao neki dublji tiganj, ima i poklopac, gurnes u struju, malo premazes i peces sta god. do sad oprobano meso, riba, povrce, pica, tortilje pa cak i kikiriki. sve ispalo super ukusno, brze se sprema i skoro da moze i bez ulja/masti/putera, cega god.iako izgleda kao proizvod sa teleshopa, izgleda da ima smisla.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...