Jump to content
IGNORED

Južnoamerički fudbal & copa libertadores


Mark Rothko

Recommended Posts

Moco, ja uopste ne pokusavam da rangiram ovu generaciju Argentine u istoriji fudbala ... Niti je uporedjujem sa bekim proslim . BAravko da su generacija iz 1978 i 1986 uspesnije ,.. Samo dmatram da ie generacija koja je osvojila dva fruga mesta u Pevenstvu J.Amerike i jedno drugo mesto na Svetsk prvenstvu uspesna ... Da li mogla i vise? Naravno ... Ali be zaboravimo da de danas pobedjuje penalima ili pobedom od jednog gola razlike ... Iva finala od Cilea su izgubili penalima ... Od Nemaca golom razlike sto ja ne mogu smatrati neuspehom imajuci u vidu kvalitet Nemaca ... Sto se konjkurencije fanas tii e,naravko da je neuporeduvo jaca ... Pa danas timivi moraju odigrati gomilu utakmica da se plasiraju na WC ... Za 1954 su se prijavile ukupno 44 reprezentacije

Link to comment

Prvo zaista nisam imao nameru nista da inputiram, a kamoli da te ne ispostujem. Mozda tako zvuci jer ovo je forum, lose mesto za diskusiju po defaultu, a ni ja nisam bas neko zlatno pero dijalektike. U svakom slucaju se izvinjavam.

 

Sto se tice uspesnosti, mozemo to i drugacije formulisati. "Argentinci su igrali tri finala" drugacije moze da se kaze "Argentinci su izgubili tri finala", od kojih dva od Cilea. To jeste uspeh, ali jeste i prilican neuspeh. Ne mozemo da se pravimo kao da je samo jedno i ignorisemo drugo. Madjari su takodje doziveli ogroman neuspeh i to niko i ne porice - takav neuspeh da se to smatralo nacionalnom katastrofom, a i dan-danas se pamti s gorcinom. Dakle, u najboljem slucaju mozemo govoriti samo o nekom polovicnom uspehu. Isto vazi i za Holandiju sedamdesetih.

 

Ono po cemu se poslednja dva tima razlikuju od Argentine je u domenu druge najvaznije stvari u fudbalu za koju si ti napisao da nimalo nije bitna, a sa cim se ja niposto ne slazem - kako tim igra.

 

Dok Argentina igra ruzan, jedva gledljiv fudbal i na SP 2014 se oslanjala vise na svoju odbranu i bunker nego na ofanzivu, Madjari i Holandjani su igrali --- ali da se ne ponavljam, dobro je poznato kako su igrali. Moj deda zna napamet sastav Madjarske 1954, a ujak sve Holandjane iz 1974. Koliko ljudi ce da uz osmeh recituje sastav Argentine 2014 nakon pedeset godina?

 

Dakle, iako su sva ova tri tima imala polovicne uspehe i nikad nisu osvojila nista (zapravo Madjari jesu, ali ajde neka bude) - svako poredjenje prestaje tu, jer je uljez ocigledan.

 

Mi ovde ne uporedjujemo timove iz razlicitih epoha, mi uporedjujemo njihove rezultate, a to uvek ima smisla bez obzira koliko su se stvari u medjuvremenu promenile.

 

 

Jesu, bili su. Pobedili su svetskog prvaka sa dva gola razlike bez najboljeg igraca na svetu koji je bio povredjen. Pobedili su i vicesampiona sveta u cetvrtfinalu, takodje bez Puskasa. Pobedili su i Nemce 8-3 u grupi. Sta bi trebalo da urade da pokazu da su apsolutno dominantni do tog dana kad su igrali finale? Brazil i Urugvaj su bile za ono vreme fantasticne ekipe, Urugvaj u istoriji do tada nije izgubio utakmicu na svetskim prvenstvima. Madjari su ih pobedili u zestokom nadmetanju, bez najboljeg igraca, sto pokazuje kakav je bio karakter te ekipe.

 

 

Onda mi nemamo isto znacenje reci "par". Ja to shvatam kao 2-3. Nabrojao sam, mislim, najmanje sedam zemalja Evrope, i to bez Ostrvljana. A izvini, kako se to tacno razlikuje od danasnje situacije? Gde se danas igra "ozbiljan fudbal"? Potpuno isto - u nekoliko zemalja Evrope i Juzne Amerike. Jer ne poredimo ovu i onu epohu, poredimo valjda danasnji vrhunski fudbal koji se igra u Engleskoj, Spaniji, Francuskoj itd. sa danasnjim Balkanom, Istocnom Evropom, Azijom, Afrikom. Stavise, jaz se mozda i povecao.

Nismo se razumeli ... moja greska za par

Igra je i meni vazna, ali se igra promenila, jer danas donra defanziva donosi bolji rezultat. Brazil i IFranvuska su igrali najlepsi fudbal 82, nisu dosli do finala. Isto cetiri godine kasnije. Portugal je igrao lep fudbal sa Rui Kostom i nije postao prvak Evrope ni kuci protiv Grcke. Sada je osvojio odicnom odbranim i rovovskom borbom na sredini. GRcka, Island, Svajcatska ne polazu mnogo na kreativnost. Mozda ce zvucati cudno, ali ja bolje defanzivne igre na WC od 1974 na ovamo od onog sto je Maserano odigrao na proslom prvenstvu nisam video. A to je igrac koji je pola karijete bio vezni. Mesijev dribling telom nije nista losiiji od driblinga najboljih Brazilaca 50-ih i 60-ih. Bitna razlika je da je dribking telom jednog protivnickog igraca nekad dovodio napadaca i sansu, a danas nizanje trojice ne gantantuje sansu. Zato her se danas vise trci i napadaci i ofqnsivni vezni rade defanzivu. Skoro sam gledao utakimcu Intera protiv Beneventa ... Lopta ibacena iskosa u 16 prena napadacu Beneventa, Interov igraca uklizava i soasava cist gol. To je bio Ikardi. Kapiten i najistureniji napadac uklizava i soasava gol pritiv najlosije ekipe u seriji A. Od Puskasa ili Bobeka se tako nesto nije trazilo. Oni su pola utakice odmarali ako se njihov tim brani. Naravno da je bilo lakse odigrati lepo protiv razredjenih odbrana. Obracam ja paznju na igru, dragi my j Meazza, ali sam zavoleo i odbranu Maserana, citanje protivnicke igre Kambijasa, kretanje u zavrsnoj fazi Ronalda, presing Davidsa svih 90 minuta ... Ovo je drugi sport danas

Link to comment

Jebi ga, sramotna igra. I sramotna zavrsnica kvalifikacija.

 

Mesiju ipak svaka cast.

 

 

Cile izvisio a Paragvaj je uspeo da se samoubije - izgubiti kuci od Venecuele je podvig.

Link to comment

Nismo se razumeli ... moja greska za par

Igra je i meni vazna, ali se igra promenila, jer danas donra defanziva donosi bolji rezultat. Brazil i IFranvuska su igrali najlepsi fudbal 82, nisu dosli do finala. Isto cetiri godine kasnije. Portugal je igrao lep fudbal sa Rui Kostom i nije postao prvak Evrope ni kuci protiv Grcke. Sada je osvojio odicnom odbranim i rovovskom borbom na sredini. GRcka, Island, Svajcatska ne polazu mnogo na kreativnost. Mozda ce zvucati cudno, ali ja bolje defanzivne igre na WC od 1974 na ovamo od onog sto je Maserano odigrao na proslom prvenstvu nisam video. A to je igrac koji je pola karijete bio vezni. Mesijev dribling telom nije nista losiiji od driblinga najboljih Brazilaca 50-ih i 60-ih. Bitna razlika je da je dribking telom jednog protivnickog igraca nekad dovodio napadaca i sansu, a danas nizanje trojice ne gantantuje sansu. Zato her se danas vise trci i napadaci i ofqnsivni vezni rade defanzivu. Skoro sam gledao utakimcu Intera protiv Beneventa ... Lopta ibacena iskosa u 16 prena napadacu Beneventa, Interov igraca uklizava i soasava cist gol. To je bio Ikardi. Kapiten i najistureniji napadac uklizava i soasava gol pritiv najlosije ekipe u seriji A. Od Puskasa ili Bobeka se tako nesto nije trazilo. Oni su pola utakice odmarali ako se njihov tim brani. Naravno da je bilo lakse odigrati lepo protiv razredjenih odbrana. Obracam ja paznju na igru, dragi my j Meazza, ali sam zavoleo i odbranu Maserana, citanje protivnicke igre Kambijasa, kretanje u zavrsnoj fazi Ronalda, presing Davidsa svih 90 minuta ... Ovo je drugi sport danas

 

Da ti samo skrenem paznju da si ti uveo u pricu Madjarsku i Holandiju, a ne ja. U redu, da prihvatimo tvoj stav da je ovo danas drugi sport. Ali ako pricamo samo o uspesima nekog sportiste ili neke ekipe, mi mozemo da poredimo ekipe i pojedince ne samo iz razlicitih epoha, vec i iz razlicitih sportova. Tako naprimer mozemo reci da je Lebron Dzejms uspesniji i "veci" (greater) u svom sportu od recimo Kake, ili da je americki Dream Team jedan od najdominantnijih ekipa u bilo kom sportu. Ako pak smatras da je nesuvislo uopste diskutovati o tome, onda OK, ali ne treba ni pominjati ni Madjare (koji su po tebi igrali drugi sport) ni Krojfove Holandjane. Zato si me doveo u zabunu.

 

Posto smo duboko zasli u oftopik, a tema mi je ipak interesantna, sa zadovoljstvom cu ti odgovoriti na drugoj temi koju sam upravo otvorio. :).

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...