Jump to content
IGNORED

O šopima i Torlacima


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

E hvala, sad znam. Ne mogu, mrzi me, pisao sam gore šta mislim o tome.
Ma no problemo! :D Ako misliš da grešim (vidim, misliš) ti me uputi na to što si napisao tj. turi linak.
Više bih voleo da si mi rekao šta misliš o onome "koje", pošto je jasno da se više razumeš u jezik nego u istoriju. Al dobro...
"Koje"? Lokalizam, danas uglavnom karakterističan za grad Leskovac i sela severnije od njega tj. do i oko Niša. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    23

  • bus

    16

  • Miralem

    12

  • Teja

    9

Top Posters In This Topic

E, a tek sad videh tačan naziv teme: O Šopima i Torlacima.Moram da ispravim: O Šopima ili Torlacima, pošto su reči sinonimi. Torlak je plemenski a Šop pogrdni naziv (nešto kao gedža). U istočnoj Makedoniji se i dan danas naziv Šop upotrebljava u pogrdnom smislu (kao npr. "seljak" ovde).edit: citat sa stranice iz donjega linka: "... нихъ наричают шопы като на присмeхъ. Оно од части като да има унизително значеніе, равно съ мужикъ..."

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Ma no problemo! :D Ako misliš da grešim (vidim, misliš) ti me uputi na to što si napisao tj. turi linak.
Pa linak je ovaj isti topik, samo malo iznad. Cela rasprava beše, nije jedan post
"Koje"? Lokalizam, danas uglavnom karakterističan za grad Leskovac i sela severnije od njega tj. do i oko Niša.
Uh, baš iz Leskovac nemam nikoga, samo Vranje, Vlasotince i Niš, ali ti što su iz Niša su zapravo poreklom iz topličkog kraja. Edited by M16
Link to comment
  • 6 years later...

Nešto talaškajući, nađem Cvijićevu kartu iz demografskih proučavanja Srbije do balkanskih ratova.

 

page1-748px-S._Srbija.pdf.jpg

 

Pa uporedim sa dijalektološkom mapom štokavskog narečja:

 

2000px-Dijalekti-%C5%A0tokavskog-nare%C4

 

Ova je OK, ali sam ranije nalazio one rađene po radovima A.Belića koji je sve govore jugoistoka Srbije trpao u tzv. Prizrensko-timočki dijalekt. Ne znam ko se od lingvista kod nas bavi dijalektima, ali brate prizrensko-južnomoravski i timočko-lužnički nisu isti dijalekt. Prosečna baba iz nekog sela sa Stare planine i baba iz sela sa Kukavice između Leskovca i Vranja, da sad sednu da razgovaraju na najarhaičnijoj varijanti govora koje znaju, se međusobno pola neće razumeti.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...