Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Dobro znani predmeti iz epskih pesama iz muzeja oružja Topkapi palate, pored su objašnjenja na turskom i engleskom. Mi imamo u potpunosti preuzete termine iz turskog jezika, a ovi nešto iz persijskog.

 

Topuz

swwcur.jpg

 

Šešper/ šestoper (ima sedam delova, a ne šest kao što bi se pomislilo)

2m6ld9w.jpg

 

 

Kalkan

2cncz1f.jpg

 

Vojna oprema sultana, uzengije od zlata i dragog kamenja

2me1f9s.jpg

 

Mađarski mačevi iz 14. veka

 

2mccz2d.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Kad sam bila u Topkapiju, uzela sam neku osnovnu kartu, bez ulaska u harem i ne znam Jos gde, valjda nismo razumeli ili nam je neko rekao da je dovoljna takva. (Ne znam kako to ide sad, ovo bese 2001.) Onda sam tokom razgledanja spazila neku grupu Nemaca koji su imali vodica i krenuli da ulaze u harem te sam im se samo pridružila i cuvari nisu primetili nista cudno :D Ostadoh sa grupom do kraja, vodic je svašta zanimljivo pricao, nesto sam razumela a do sad sve zaboravila.

 

Jel ima Jos onih momaka - pokretnih cajdzinica - po ulicama?

Link to comment

Tu su pokretne cajdzinice, cajdzije sto kao kolporteri najavljuju nailazak, kao i kukuruzi i simiti, uglacane radnjice cistaca cipela, kao mini oltari sijaju uglacani na suncu, sladoledzije koje visokim kasikama mesaju sladoled, pa ga vrte u vazduhu, zene obucene u belo, sa belim maramama, sede bose na patosu i na sinijama razvace kore u izlogu poslasticarnica, Mehter banda koja je napravila festu na ulici na ulazu u novootvoreni restoran(srecom sam ih slusala tu, sasvim slucajno, jer ovaj put nisam planirala do Vojnog muzeja), borna kola koja kao iz sale turiraju na Sultanahmetu, arapska zena na ulazu u Plavu dzamiju koja mi nesto prica pominjuci namaz, pokazujuci na lak za nokte na mojim rukama(posle izguglam da su smislili vodopropusni lak za nokte kako obred pranja ruku obuhvatio i nokte, inace je haram).

Link to comment

Inace, tad kad sam bila, nisam posetila sve delove Istambula, ali tamo gde sam bila, nisam primetila neku veliku razliku u odnosu na ulice nekog drugog velegrada. Delovalo mi je sve vrlo liberalno, za tih nekoliko dana sam videla svega dve-tri kompletno zabradjene zene, ostale su izgledale kao ja ili ti. Usli smo u nekoliko dzamija (naravno i u Plavu) i tu na mestu dobili neke marame za oko struka (bila sam u sorcu do kolena, ne secam se sta je mama imala), mislim nije mi to delovalo rigorozno, mada ko zna sta pise na vratima i da li je u fazonu neke crkve koju sam skoro posetila u nasoj zemlji, na kojoj je pisalo da se sestre vernice moraju pokriti preko glave da ne bi razljutile Gospoda.

 

Ne znam gde su moje fotke od te 2001., tad jos nisam imala digitalni aparat, pa ne mogu da izvucem fotke tog momka cajdzinice, ali evo primera sa neta:

 

turkey_istanbul_tea-vendor.jpg

Link to comment

Ne videh takvog čajdžiju (taj je baš opremljen), nego nekog koji gura kolica  i viče "čaj"!

Nisam ni ja imala nikakvu neprijatnost, to što pokušavaju da te nešto pitaju traje 20-30 sec pošto se ne zaustavljaš, onda samo ostanu za tobom. A i to je bilo 3-4 puta. Ovo što sam pisala, to je da znaju šta mogu da naiđu na ulici i da je to po pravilu sve bezazleno ako ne ulaziš u dijalog.

Nije baš tako lagano ući u džamiju. Na ulazu u Ahmediju, mora da se stavi marama i to lepo, a ne da se samo prebaci. Gospodin na ulazu odmerava od glave do pete da li si propisno odeven. Mislim da među ženama u Turskoj vladaju one koje bi pre ubile sebe ili drugog, nego što bi ih neko naterao da nose maramu van džamije.

Ove sličice sa sajta, pišu i na vratima. Ništa ne košta, a njima puno znači.

Edited by halloween
Link to comment

Fali mi smajli na kraju. Istanbul je jedini grad koji zelim posetiti za zivota i bas mi lepo kad citam razne putopise odatle i zamisljam sebe kako se davim u tom gore kadaifu ali jbg ako su seljaci, seljaci su.

 

Najgluplja stvar koju u Istanbulu ili Turskoj možeš da uradiš je da izvedeš generalni zaključak i utisak na osnovu ponašanja jednog pojedinca ili jednog događaja kome si prisustvovao. U stvari to je glupo bilo gde, ali ovde je posebno glupo upravo zbog te neverovatne mešavine svih mogućih i nemogućih kultura, običaja, pravila i uticaja. Pa sad, ko hoće da od svega toga pamti samo kič i seljaniju, i ignoriše sve ostalo, od volje mu.

 

Sultanahmet i Beyoğlu su posebno osetljivi zbog toga što se 90% turista tu kreće i onda se tu nakalemi sve i svašta (i dobro i loše). U drugim delovima grada je skroz druga priča ali ne možeš posetiocima savetovati da izbegavaju glavne atrakcije, to možda tamo negde od treće ili četvrte posete. Prvih par puta mora da se ide u mainstream, pa što više trikova i fora znaš unapred to bolje.

 

U utorak idem sa društvom da gledamo Bešiktaš u LŠ. Pre toga ćemo da se skupimo u Čaršiji i rastavimo od mezetluka i rakije. Kao što rekoh, ima svega.

Link to comment

Meni jedan od boljih gradova u kom sam bio, ponajviše jer sam imao super društv odatle.

Nadam se da ću uskoro ići opet.

 

Proveo sam par dana na Mimar Sinan akademiji umetnosti, tik do mora, a naveče mi je najbolje bilo u Modi. Malo sam mator za buku na Taksimu.

Link to comment

Žao mi je što nisam otišla na Jedikule gde su snimani delovi filma Tri majmuna.

Tu nema lošeg kadra za fotoaparat, prava razglednica se napravi androidom od 1 dinara i amaterski.

2uqjfv6.jpg

 

Sad malo Arheološki muzej, e to sam sa slašću došla da obiđem, svojim tempom. Deo muzeja restauriraju, ali i ovo je bilo sasvim dovoljno.

 

 

Lavovi iz Vavilona, delovi Ištar kapije.

https://traveltoeat.com/ishtar-gate-and-processional-way-istanbul-archaeology-museum-turkey/

 

msp3s.jpg

 

 

Velika muzejska palata mozaika

Bezrepi majmun lovi ptice na palmi. Na ramenu mu je soko kojimu pomaže u lovu, a pored je i kavez za ulov. Štap je namazan lepkom za hvatanje ptica (napravljen od biljke božikovine, kaline ili sličnih)

23j5umf.jpg

 

Tigrasti grifon zadaje smrtonosni ugriz zelembaću.

30lf0o9.jpg

 

Osveženi mozaik, boje su mnogo jasnije nego pre restauracije..

 

242zl2v.jpg

Link to comment

Moram da priznam da mi nikakvih problema nismo imale (čak ni to jurcanje za nama). I, koliko se sećam, nikada se u hotel nismo vratile pre 10 uveče. Jednom smo čak išle peške od Galata mosta pa do Ordu ulice (tamo ispod nje je bio hotel). Ozbiljno je ono brdo :).

 

Samo bih rekla da se ne odbacuje februar za odlazak tamo - mi smo bile za Sretenje i bilo je strava vreme. Veći deo smo provele u duksu/laganoj jakni. 

 

Vidim da se ovde ne pominje, ali meni je sjajno bilo šetati zidinama Konstantinopolja i biti u Patrijaršiji. Suludo mi je da odeš u Plavu džamiju, a ne odeš u Carigradsku patrijaršiju. Jeste, malo je dalje, ali opet... A posetile smo i početnu/krajnju stanicu Orijent ekspresa  :ss1:.

 

Baciću neku sliku sutra, mada mi i nisu nešto kvalitetne :).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...