Jump to content
IGNORED

Restorani po svetu


Amelija

Recommended Posts

jeste plecka milija od buta i ovde ali but se lepo spikuje, zakitis ga stapicima sargarepice, slaninice, celera (neizostavno) i cesnjaka, zaboravis ga u pekacu preko noci i vozi misko! moze i sa pleckom al je butic laksi za rad...

Link to comment

Ne samo to nego but (svinjski) ima neku žestinu, oštrinu, neku skoro iskonsku životinjsku mesnatost, dok je plećka nekako prefiše fina, ne pruža skoro nikakav otpor. Plećka je za spremiti fine šnicle da se pune slaninom, pršutom i sirom. To je lepo ali i bezazleno. But je da se žvaće, da se vodi borba, da se zubima kidaju komadi.

Link to comment

Ne samo to nego but (svinjski) ima neku žestinu, oštrinu, neku skoro iskonsku životinjsku mesnatost, dok je plećka nekako prefiše fina, ne pruža skoro nikakav otpor. Plećka je za spremiti fine šnicle da se pune slaninom, pršutom i sirom. To je lepo ali i bezazleno. But je da se žvaće, da se vodi borba, da se zubima kidaju komadi.

Eto...
Link to comment

jeste plecka milija od buta i ovde ali but se lepo spikuje, zakitis ga stapicima sargarepice, slaninice, celera (neizostavno) i cesnjaka, zaboravis ga u pekacu preko noci i vozi misko! moze i sa pleckom al je butic laksi za rad...

 

Jagnjeći (ovčiji, šilježe je najbolje) but (3. -3.5 kg), 6 srednjih glavica luka

5 šargarepa, 1 glavica belog luka, čenove očistiti, 6 listova lorbera, 1 struk svežeg timijana, ili nekoliko čajnih kašičica osušenog, so i sveže samleveni crni biber, 2 butelje suvog belog vina (Aligote ili Pinot gris), 2.5 kg srednjih boljih crvenih krompira; ostaviti cele ili samo prepoloviti, 5 srednjih paradajza, prepolovljenih

Zagrejati rernu na 220, Položiti luk (ceo ili prepolovljen), šargarepe, beli luk, lorber, rukohvat zrna crnog bibera i timijan na dno velikog i nesto dubljeg pleha, staviti but preko i peci nepokriveno 30 min, okrenuti i peci jos oko 20. Izvaditi sve iz rerne, posoliti i pobiberiti meso, vratiti i peci jos 30, ili nesto duze. Izvaditi iz rerne, koja ostaje upaljena, staviti na zagrejane ringle, presuti vinom (nije obavezno sve odjednom), cekati da baci kljuc, pokriti i vratiti u rernu. Kontrolisati da uvek bude but u vinu, okrenuti ga. Trajanje pecenja zavii od velicine buta. Posle oko 4. sata, nesto malo vise ili manje (tokom pecenja po potrebi regulisati temperaturu), izvaditi iz rerne i potopiti krompir i paradajz, poklopiti i peci najmanje sat vremena, proveravajuci da se krompir smeksa, a but moze „seci“ kasikom. Pred kraj pecenja skloniti foliju sa pleha. Mera je za 12. porcija. Prema smanjenju kolicine mesa smanjivati i ostale sastojke. Vino i krompir obavezno. Recept je francuski, divno bude.

Link to comment
  • 4 weeks later...

zagreb  

 

ko se zadesi, moze da jede ovde, jako sam zadovoljna

 

mundoaka   odlicno smo se najeli, i mesozderi i mi drugi.

 

evergreen   ovde smo se odvalili od susija. 

 

nishta   super vegetarijanskti restorancic (koji sluzi fenomenalnu tortu od maka).

 

i moj favorit poslasticarnica amelie gde sam dozivela istinsku srecu. sve sam probala, iz svojih i tudjih tanjira, i tako nekoliko puta za redom. zamalo sam prozdrala i irenu grobnik: "ja cu se sad ustati da vi tu sjednete, vidim kako gledate u tanjure i kolace, sve me je strah da cete i mene pojesti sa njima" "da, hocu!"   :lolol:

Edited by darling
Link to comment
  • 1 month later...

zagreb  

 

ko se zadesi, moze da jede ovde, jako sam zadovoljna

 

mundoaka   odlicno smo se najeli, i mesozderi i mi drugi.

 

evergreen   ovde smo se odvalili od susija. 

 

nishta   super vegetarijanskti restorancic (koji sluzi fenomenalnu tortu od maka).

 

i moj favorit poslasticarnica amelie gde sam dozivela istinsku srecu. sve sam probala, iz svojih i tudjih tanjira, i tako nekoliko puta za redom. zamalo sam prozdrala i irenu grobnik: "ja cu se sad ustati da vi tu sjednete, vidim kako gledate u tanjure i kolace, sve me je strah da cete i mene pojesti sa njima" "da, hocu!"   :lolol:

bio ja u tom nista u dubrovniku nekoliko puta u poslednjih par godina. ne znam da li ima veze sa zagrebackim ali je sasvim fini restorancic. 

Link to comment

upravo sam jeo u srpskom restoranu u bazelu, na preporuku... necu da navodim ime restorana. satro domaca hrana, izvrsni cevapi, ajvar i tako to.

jebeni rajko u nisu je gurmanski raju u poredjenju sa ovim smecem koje valjaju. mene bi bilo sramota da iznesem ono pred ljude. sto je najgore, posto je preporuka u pitanju, pozvao neke ljude sa posla, kao da im konacno pokazem sta su pravi cevapi. naravno da sam zgrabio racun i platio da me ne bi tuzili haskom sudu za ratne zlocine.

Link to comment

@precog

 

Pa i ti si naivan, pravi cevapi, u Bazelu [emoji38]ol:

Napao me neizdrz, a osoba koja mi je preporucila se klela da je sve genuine i da je super. Naseo sam, a nije da nisam imao znake upozorenja. Npr. da je zensko u pitanju i da ima stajling Bube Morine sa sve bundom i frizurom :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...