Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

taj mus je sigurno nesto najlepse na svetu. samo me savest sprecava da ga ne jedem svakog budnog sata u zivotu.dva tipsa posle decenijskog iskustva:u cokoladu i zumanca dodati malo guste slatke pavlake. mera odokativna, da previse ne posvetli cokolada.kad se sipa u posude, obavezno da budu hladne, a unutra staviti komadice oraha, nekog lepog keksa i najlepse, sitne komade cokolade (vise od praha, manje od nezavisnih kockica) i gurnuti na 15ak minuta do pola sata u friz.savrsenstvo.
Aham, to sam već smislila za sledeći put. Ja na umu imala pečene lešnike ili bademe. Prvi put sam pravila mus, pa nisam htela mnogo da eksperimentišem dok ne vidim da li će i ovako da mi uspe. Hvala za tip sa slatkom pavlakom! Will try! :)
Link to comment

ovo je the torta samo se ne sme praviti cesce od dva puta godisnje.Death By Chocolate(ove kolicine su za otprilike 15-20 snita ili kako se vec to kaze)testo (kore)225 grama crne cokolade (za kuvanje)115 grama putera (neslanog) moze i margarin1.5 dl mleka225 g secera2 kasicice vanilin secera2 jaja1.5 dl milerama225 grama brasnajedna kesica praska za pecivofil50 grama mlecne cokolade50 grama bele cokolade400 grama crne cokolade200 grama putera50 grama crne cokolade narendane za posipanjejedno jajekore :na pari istopiti cokoladu (izlomljenu na komade) i umesati puter i mleko.mesati na pari dok se ne izjednaci. skinuti sa pare, dodati secer,vanilin secer i ostaviti da se lagano ohladi.ukljuciti rernu da se zagreje do 180 stepeni a pleh za tortu (okrugli)namazati puterom.umutiti zumanca i mileram, i lagano dodati u ohladjenu cokoladu. sipatibrasno i prasak za pecivo dok se ne dobije jednaka masa.umutiti belanca dok ne ocvrsnu, i sipati otprilike dve trecine u smesu,promesati i na kraju dodati preostala belanca metalnom kasikom.sipati smesu u namazani pleh i peci izmedju 45 i 55 minuta (treba dabude cvrsta na dodir). ostaviti da se ohladi u plehu bar 15 minuta, a ondaizvaditi i ostaviti na tanjiru da se potpuno ohladi.iseci na tri kore.fil :osnovni fil od crne cokolade :rastopiti cokoladu i puter i dodati jedno jaje (sve na pari, uz laganomesanje)na prvu koru namazati osnovni fil i ostaviti da se stegne. debljina oko 1 cm.odvojiti trecinu preostalog fila na stranu.u polovinu preostalog fila umesati mlecnu cokoladu, a u drugu polovinu belu.(ovde moze masta na volju, dodati grilijaz, dzem, konjak, stagod)preko filovane prve kore (fil se stegao, naravno) posuti malo prah secerai staviti drugu koru, premazati je filom od mlecne cokolade.kad se stegne, ista stvar sa trecom korom, i filom od bele cokolade.kad se skroz ohladi i stegne, preostali fil od crne cokolade ponovorastopiti na pari i preliti preko.kad se i glazura stegne, narendati onih 50 grama cokolade i posuti.ako sve ovo zvuci kao previse cokolade (sto je po meni nemoguce) prekritiglazuru slagom, pa narendati cokoladu preko.

Link to comment
ako sve ovo zvuci kao previse cokolade (sto je po meni nemoguce) ...
blasfemija. razumem te u potpunosti. ja sam cak i rozen tortu pocela da prelivam coko filom (rastopljena cokolada + zivo jaje radi sjaja) umesto uspinovanim secerom i ekstratom koji mu daje onu rozikastu boju. :) @ linda leemus je k'o stvoren da se umusavis. :) ja sam krenula da se oblizujem gledajuci ove divne fotkice. mljac icon12.gif
Link to comment
ako sve ovo zvuci kao previse cokolade
There's no such thing. -_- Probam prvom prilikom kada ugrabim vremena za ovaj poduhvat. Hvala mnogo za ovaj savršen recept. Tracy, znaš me, znam te. wink.gif
Link to comment
ovo je the torta samo se ne sme praviti cesce od dva puta godisnje.Death By Chocolate(ove kolicine su za otprilike 15-20 snita ili kako se vec to kaze)testo (kore)225 grama crne cokolade (za kuvanje)115 grama putera (neslanog) moze i margarin1.5 dl mleka225 g secera2 kasicice vanilin secera2 jaja1.5 dl milerama225 grama brasnajedna kesica praska za pecivo
Kisela pavlaka? Jerbo se ovdena kao mileram prodaje upravo to. Edited by Takanohana
Link to comment
  • 2 months later...

Na zahjev gladne publike prilažem recepat za Rigojanči kolač, so;BISKVIT3 jaja60 g šećera30 g maslaca60 g čokolade60 g brašna1 vanilin šećerKREMA4 dl slatkog vrhnja1 vanilin šećer50 g šećera100 g čokoladePRELJEV2 dl slatkog vrhnja10 g želatine30 g šećera100 g čokolademalo uljaPRIPREMA; žumanjke izmiješamo sa šećerom, vanilin šećerom, rastopljenim maslacem i čokoladom. U smjesu dodamo brašno i čvrsti snijeg od bjelanjaka. Dobivena smjesa se ulije u nauljeni i brašnom posut lim, pa se peče na temperaturi od 180 stupnjeva 15-20 minuta.Biskvit prerežemo na pola.Čokoladu rastopimo na pari te joj dodamo nekoliko žlica tučenog slatkog vrhnja koje smo izmiješali sa šećerom i vanilin šećerom. Ohlađenu (obavezno ohlađenu) čokoladnu kremu umiješamo u ostatak tučenog slatkog vrhnja.Pripremljeni biskvit premažemo dobivenom kremom, preklopimo drugim dijelom biskvita, pa u frižider da odstoji dok se ne zgotovi preljev.želatinu namočimo u hladnoj vodi. Pripremimo tučeno slatko vrhnje sa šećerom u koje umiješamo ocijeđenu želatinu, premažemo po biskvitu pa opet u frižider. Na pari otopimo čokoladu s malo ulja te je izlijemo na masni papir u tankom sloju*. Kad se malo ohladi režemo na četverokute i slažemo po kolaču.Eto, bejsikli, skroz lako i jednostavno (sve skupa traje 90-ak minuta) - biskvit, krema & preljev. Piece of cake. :D A PREDOBRO je. ^_^ *što ja ne radim, nego improviziram, ne zbog potrebe koliko zbog vlastite lijenosti :mellow: - jednostavno rastopim čokoladu s malo maslaca i izlijem po kolaču.

Link to comment
'Hannah' 'Feb 26 2008, 20:09'
Hvala! Ako je tacno ovo za 140 gr. secera, ukupno , onda je ovo 1 stvarno savrsen kolac. Pravim sutra. Ili nocas - ako ubedim ukucanina da mi kupi negde slatku pavlaku :) :piggy:
Link to comment
  • 4 weeks later...

el ima neko neki recept za kolace sa marcipanom i kandiranim vocem? onako, ili pojedinacni kolacici, ili da se seku, ali da ne ide u kalup kao kuglof. i da ne ide kvasac nego prasak za pecivo. i da ne idu orasi i tako ta zrnevlja. ne mogu da izguglam nista.

Link to comment
  • 2 months later...

recept za kokosove kugle. jednostavno, a super.300g krem sira90g kornfleksa50g secera u prahu100g otopljene cokolade.dobro izmesati, napraviti kugle, uvaljati u kokos i ostaviti da se ohladi nekoliko sati.

Link to comment

A jel' probao neko od vas koji ste u inozemstvu carrot cake - oduvek me fasciniralo koliko li je to bljutavo a nigde nisam naletela na isti da probam?

Link to comment

Ja nisam u inozemstvu, ali sam pravila tortu od sargarepe - prakticno se ni ne oseti. Vidim da je i recept za kolac skoro isti, znaci da je i ukus slican.Nije to nista, prave ljudi (tj. zene) razne slatkise i od krompira, tikvica, pasulja, cak i od graska (hajd' to i da razumem, grasak nekako sladi) ili crnog luka! :) (Pa i crni luk sladi, posebno ako je skuvan). A ima i poslastica od jestivog cveca - Google je zahvalan izvor na tu temu cak i na srpskom. ^_^

Link to comment

carrot cake je super, to kupujem. meni ne idu od ruke ni obicni recepti, tako da se ne usudjejem da probam bahanalije tipa torta od pasulja, sir sa malinama, itd.

Link to comment

Evo je: Torta od sargarepe (ona isprobana)Testo: izmesati 10 mlevenih dvopeka i1 prasak za pecivo, dodati 5 zumanaca prethodno umucenih sa 140 g secera. Dodati 5 kasika vode, 100 g mlevenih lesnika (badema), sok i koru jednog limuna, 250 g mlevene sargarepe, sneg od 5 belanaca umucenih sa 60 g secera. Peci u podmazanom plehu koji je posut brasnom oko 50-60 minuta na oko 200 stepeni. Ohladiti i preseci na pola. Fil: na pari skuvati 4 zumanca sa 4 kasike secera (dok se ne zgusne), u prohladjenu masu dodati omeksali margarin (150 g), sok i koru veceg limuna ili pomorandze, umutiti da se dobije penasta smesa. (Moze i slag)Filovati tortu, poklopiti drugom korom, premazati je slagom (250 g) sa svih strana. Ukrasiti sa strane seckanim pistacima (100 g) i sargarepicama od marcipana (umesi se 100 g marcipana sa narandzastom bojom za kolace) ili ratluka (umesi se 100 g belog ratluka, 100 g secera u prahu i narandzasta boja za kolace). Zeleni “deo” sargarepica napraviti od pistaca iseckanih na tanke stapice. Sargarepa se uopste ne oseti, daje “egzotican” ukus, a bela, narandzasta i zelena boja deluju zaista impresivno. Kolač od šargarepe (neisproban, ali je izvor pouzdan: nemacki kuvar)Pomesati 2,5 dl rendane sargarepe, 90 g suvog grozdja, 80 g seckanih lesnika i 220 g secera. Dodati 3 umucena jajeta i 1,9 dl ulja. Nakon toga dodati 250 g prosejanog brasna, 1 kasicicu praska za pecivo, 1 kasicicu sode bikarbone, 2 kasicice zacina (mleveni karanfilic + muskatni orascic), 2 kasicice djumbira (prah), 1 kasicicu cimeta. Sipati u podmazani pleh i peci oko 1 sat na 180 stepeni. Glazura: pomesati 180 g neslanog mladog sira sa 60 g secera u prahu, dobro umutiti mikserom, premazati kolac i po zelji ukrasiti zacinima. Po zelji u glazuru dodati 1 kasicicu rendane limunove kore.

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
  • 2 weeks later...
A jel' probao neko od vas koji ste u inozemstvu carrot cake - oduvek me fasciniralo koliko li je to bljutavo a nigde nisam naletela na isti da probam?
ja pravila - po oriđinal američkom (betty crocker) receptu. from scratch, sa glazurom od krem sira. nije bljutava uopšte, naprotiv. sad pažljivije pogledah ovaj poslednji franciskin recept, vrlo liči na onaj koji ja imam - sa izuzetkom suvog grožđa + u mom slučaju ide badem i orasi (odnosno znam da sam to stavljala, mož bit da sam improvizovala nešto, u nedostatku nečeg drugog).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...