Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Za prvih godinu-dve dana zivota u Sidneju ucinilo mi se da su nasi tamo formirali mentalitet grada kao, na primer, Mladenovac (taman ih toliko negde i ima tamo, mada nisu svi blizu) i da ih se ne tice okruzenje. Medju sobom se druze, zene, varaju, ogovaraju..."uh sto sam videla lep materijal", u Kabramati ima vegete, burek, cevapi...pa nedeljni matine sa rostiljem, pivom i pokazivanjem ko vise mrzi Ameriku (pa i samu Australiju).Iskrao sam se iz tog Undergrounda, nadam se niko ne pamti da sam ikada tamo bio. I nastavio da zivim zivot kakav treba da bude u najlepsem gradu na planeti.

Edited by Yoyogi
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Za prvih godinu-dve dana zivota u Sidneju ucinilo mi se da su nasi tamo formirali mentalitet grada kao, na primer, Mladenovac (taman ih toliko negde i ima tamo, mada nisu svi blizu) i da ih se ne tice okruzenje.
Imas greshku u logici - nisu "nashi" nego "nashi" koje si ti imao (ne)srecu da upoznash. To, iz mog iskustva, menja stvar iz fundamenta...
Link to comment
Ogadi mi Sydney za sva vremena
Preterujesh. Pa sta si ocekivao - da su sve akademici dolazili '46, '70ih i kasnije?? Dolazili su 'nashi' k'o preslikani iz okvira koji smo ostavili po nekim Beogradima, Vrzogrncima, palankama i slicno... Ni bolji ni gori. Sto, samo po sebi, nit' je nesto specijalno nit' je iznenadjenje. E sad - ako ocekujesh nesto drugo - zajeb@o si se. Ako pak mislis da je samo poreklo (iz nashih, a izgleda i iz drugih slawenskih i uopce europskih krajeva) losha preporuka onda je@i ga...
Link to comment
Imas greshku u logici - nisu "nashi" nego "nashi" koje si ti imao (ne)srecu da upoznash. To, iz mog iskustva, menja stvar iz fundamenta...
Da sam imao "nesrecu", znaci da ih je mnogo vise imalo "srecu". Pa kako da desetine, ako ne i stotine sa kojima sam se zaticao u drustvo budu svi kako sam rekao? Gde su oni koje ljudi sa vise "srece" mogu da sretnu?Dvoje-troje nisu bili takvi, ziveli su u sahtu "zbog dece, da imaju s kim da se druze".I sto bi se islo na kraj sveta da se upoznaju nasi ljudi? U Bg gde je izbor mnogo veci mnogo se pazljivije biralo drustvo. Kad su dosli u Australiju, pogubili znacaj koji (i ako su ) imali, bez samopouzdanja, svi imaju osecaj da nekome nesto duguju, ne znaju kome i sta, svi se smotali u klupko (skoro cela emigracija iz 90-tih) i kolektivno zagnjurili u podzemlje.Njihova su deca sada 20+ godina, nadam se da se oni bolje snalaze nego prvi talas.
Link to comment
Apsolutno. Pogotovo u slucaju o kome pricamo.Stavise, izbor Ruskinje govori sam po sebi. Pitam se sta-bi-bilo-da-nije-bilo Ruskinje? Ni Grkinje, Cehinje, Madjarice, Rumunke... Nikoga iz - oh, yeah, give-it-to-me-baby (vrisak) - Evrope.Da su sve bile Arapkinje i Induskinje. Po koja Kineskinja i po neka Sheila.
Ne govorimo o istom slucaju. Sigurno.Ja ih grupishem na one sa kojima mogu/hocu da se druzim i na one sa kojima necu (ako ne moram) a ti im gledash u zube??!! Ne valja ti pos'o. Sta fali braci Rusima?? Ili pravoslavnim Indusima kojima je prvo pitanje (Libancima hrishcanima je drugo ili trece) - A koliko se muslimana pobili u ratu...
Link to comment
Preterujesh. Pa sta si ocekivao - da su sve akademici dolazili '46, '70ih i kasnije?? Dolazili su 'nashi' k'o preslikani iz okvira koji smo ostavili po nekim Beogradima, Vrzogrncima, palankama i slicno... Ni bolji ni gori. Sto, samo po sebi, nit' je nesto specijalno nit' je iznenadjenje. E sad - ako ocekujesh nesto drugo - zajeb@o si se. Ako pak mislis da je samo poreklo (iz nashih, a izgleda i iz drugih slawenskih i uopce europskih krajeva) losha preporuka onda je@i ga...
Ma ja sam mislio na emigraciju koja je dosla 1988-1993, to su mahom bili arhitekti, programeri, tehnicka inteligencija. verovatno najhomogenija emigracija po obrazovanju, godinama, socijalnom statusu.Toliki broj odjednom pristiglih slicnih ljudi iznedrio je drustvo "Singidunum" koje je pravilo zurke svaka 2-3 meseca na koje je dolazila cela generacija 30-35 godina, na stotine. Onaj restoran "Catalina" nad vodom u Rose Bay je bio mali da primi sve, cak i terasa.Onu staru emigraciju (Drazine koji ne govore sa Ljoticevim cetnicima) i one krajinske koji su oko Dee Why ne racunam.Glupost zvana "multikulturalizam" je dohvatila veliki broj ljudi zajedno pristiglih i u slicnom stanju izgubljenosti i ohrabrio ako ne i "nudge" da se uhvate za ruke (cvrsto, kao kozaracko kolo) i ostanu u svom svetu. Niko nije bio prinudjen da se asimiluje. Isto se desilo Libancima. SBS, svoj radio 2-3 puta dnevno, nekoliko dnevnih listova na svom jeziku....i idiotluk (multikulturalizam) je umesto "cultural enrichment" doveo do stanja opisivog kao "pluralism of monoculturalisms".Tu ti ne treba sreca ili nesreca da upoznas ovakve ili onakve....to je sistem koji ih je uvalio u "Mladenovac" grad mentalitet.
Link to comment

Ja kad bih zivela ovde a osecala da nisam deo sredine tj drustva u kome se nalazim osecala bih se neispunjenom i neostvarenom. Getoizacija je, po meni, vestacka tvorevina. Naravno, izbor je stvar licne prirode. Ono sto sam primetila u primeru koji sam navela je flagrantno nipodastavanje zemlje u kojoj se ti ljudi nalaze a da pritom nemaju pojma o tome kakvo je stanje stvari. Kako bi i znali kad nisu ni pokusali (a i nece) da pruze ruku. Sve mi ze cini kao da su dosli ovde da nesto uzmu (socijalnu i ekonomsku sigurnost) i ne pada im na pamet da nesto daju. Sebicno i uskogrudo. Ja verujem da bi svi takvi (vrsta koju sam navela) "znali" iz sveg glasa da kazu "sve" o zemlji u kojoj se nalaze sve sa svojim predrasudama i nedostatkom istinskog iskustva. Takvi bi bili najglasniji. Svedjani po njima nemaju pojma kako ze zivi (a zive u SVOJOJ zemlji i svi prezivljavaju). Ajd? sto se getoizuju nego sto i pljuju po onome ko ih ?lebom hrani. To nije nista drugo no nedostatak respekta (u najmanju ruku). Ja zivim u velikom gradu i sigurno da ima i drugacijih od vrste koju sam opisala. No fakat je da opisanih ima puno. Kao sto rekoh otkrila sam citav lavirint ja-tebi-ti-meni obicaja i navika. Oni brkaju pojmove i integraciju vide kao asimilaciju. Za onog ko se integrisao kazu nipodastavajuce da se "posvedio". Kao da si zakacio infektivnu boljku. O integraciji se puno govori, tj o nedostatku iste. Medjutim ugavnom u tim (politickim) debatama figuriraju doseljenici iz muslimanskih zemalja. Somalija je sjajan primer. Zene im zamotane od glave do pete sede kod kuce i radjaju decu. A ko ce da ih i zaposli tako zamotane? Getoizacija nazalost stvara predrasude kod lokalnog stanovnistva. I onda, generalno, svako se drzi svog. To je na duge staze gledano opasnost za demokratiju. Getoizavoni ne idu ni na glasanje, ne ucestvuju u javnom zivotu, slabo o svemu tome znaju a i ne interesuje ih.

Link to comment
Zene im zamotane od glave do pete sede kod kuce i radjaju decu. A ko ce da ih i zaposli tako zamotane?
Ako ljudi hoce da se zamotavaju, sta smeta. Ne bih rekao da je to problem, vec neznanje jezika i tome slicno.
Link to comment
Ajd? sto se getoizuju nego sto i pljuju po onome ko ih ?lebom hrani. To nije nista drugo no nedostatak respekta (u najmanju ruku).
Ja i u nacelu i po pojedinostima imam problem sa ovim konceptom. Znam o cemu govorish i u sustini se slazem s tobom - sto se tice mishljenja o njima al' ne mislim da oni treba bilo kome da budu 'zahvalni' sto ih 'lebom rani. Zemlji domacici treba usluga a oni tu uslugu pruzaju i za to dobijaju naknadu - i tu bi trebalo pricu i zavrsiti. Da nije njih zemlja domacica bi uzela neke druge - da nije nje oni bi mozda (mozda, mozda) radili u nekoj trecoj zemlji kojoj treba taj profil. Koliko god da oni ruzno misle o toj zemlji - oni su tu poslom - rade i za taj rad su placeni. Osim toga imaju i misljenje (poslovicno loshe) al' to ne bi trebalo da ima veze sa 'lebom?? Ili ja mozda greshim??? I u nacelu i po pojedinostima...
Link to comment
Hocu reci, na kraju ovog izlaganja, da je apriori iskljucavanje ovih ili onih greshka. Kompletna i potpuna.
Ja sam opisala i opisujem vrstu koja se sama iskljucila.
Link to comment
Ako ljudi hoce da se zamotavaju, sta smeta. Ne bih rekao da je to problem, vec neznanje jezika i tome slicno.
Pa i ne pokusavaju bas nesto da znaju jezik, sta ce im.
Link to comment
Ako ljudi hoce da se zamotavaju, sta smeta. Ne bih rekao da je to problem, vec neznanje jezika i tome slicno.
Jasno. Uz dodatak da je mali problem sto je njima manje-vise dozvoljeno da se ovde zamotavaju a nama (normalnima) nije dozvoljeno da se tamo ne zamotavamo. To zna da bude neprijatno...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...