Jump to content
IGNORED

Majstori fotografije


Mr.Smith

Recommended Posts

Većinu radova tamo ne bih okarakterisao kao fotografiju... zanimljivo je svakako.
Nadam se da neces ovo doziveti kao provokaciju, jer mi to zaista nije cilj... :)Licno sam bas u nekim pricama koje se ticu toga sta je fotografija i kako je ljudi dozivljavaju, pa mi je ovaj tvoj komentar bio super slagvort pre klika na link.Ocekivao sam... ko zna sta... posto si rekao da vecina nije fotografija... aliZaista ne mogu da skapiram zasto si ove radove tako okarakterisao? :blink: (nadam se da nije trol, ako jeste, splitujte)hvallaaaa :)
Link to comment

... da, Indy - sta ti smeta - vishak obrade?Po meni, jeste malo pretesko za zvakanje ako se gleda kroz prizmu klasicne (skolske) fotografije, ali dopada mi se obrada kao takva - taj neki artizam.

Link to comment

Jednostavno, tehnički to nije fotografija. Nije tu u pitanju "obrada", već stvaranje nečega što nikad nije postojalo kao takvo u realnosti. Ne znam šta tu ima da se filozofira. (EDIT. "Nije fotografija" nije vrednosni, već tehnički sud).

Edited by Indy
Link to comment

Mene pored izvanredne photoshop obrade odusevljava taj kreativni nadrealizam. Ne vidim zasto i u fotografiji ne bi postojao ovaj pravac. Fotografija znaci pisati svetlom; ne samo "prikazati onako kako jeste" veci i "onako kao ja (to) vidim". Dobra slika uvek prikazuje pricu ali i prica moze da napravi dobru sliku. Digitalna fotografija ima sasvim nove dimenzije koje klasicna fotografija nije mogla imati. "Mokri postupak" je bio bolno ogranicen po pitanju kreativnosti u odnosu na Digital Darkroom :) . Ja, recimo, uklanjam delove slika koji smetaju kompoziciji tj. retusiram realnost. Ako bih nesto dodao - bila bi to nadrealnost. Do sada to jos nisam probao, jos uvek sam "ulicni slikar", ali ...

Link to comment

Pa, dobro, ako neko bude mene pitao (a ne znam zašto bi), ja ću reći da to nije fotografija, već "digital art". Ja volim dobar digital art (za ovaj o kome pričamo nisam baš siguran koliko je dobar, malo mi je to sve jeftino i na prvu loptu). Moj dobar drug Kolja se bavi digital artom - pored fotografije - duže od mnogih. Nikad nije svoje digitalne radove svrstavao u fotografiju (on to vodi pod slikarstvo, tj. likovnu umetnost). (Premda je on i majstorski umetnički fotograf).Ja sam razočaran što tako mnogo ljudi ne deli moje mišljenje, ali hebi ga. Bilo je svojevremeno o tome na photo.net. Neko je okačio super dramatični pejsaž sa nekom neverovatno detaljnom i "izražajnom" pticom (orlom, čini mi se). Svi su se masovno izoduševljavali kako je on to "uhvatio", ono kao 200 komentara u superlativima, da bi on posle rekao kako je tu pticu praktično "napravio" u digitalnom studiju. Nisam bio jedini koji sam se osetio prevarenim.

Link to comment
Moj dobar drug Kolja se bavi digital artom - pored fotografije - duže od mnogih. Nikad nije svoje digitalne radove svrstavao u fotografiju (on to vodi pod slikarstvo, tj. likovnu umetnost). (Premda je on i majstorski umetnički fotograf).
samo mu treba malo bolji sajt
Link to comment
Jednostavno, tehnički to nije fotografija. Nije tu u pitanju "obrada", već stvaranje nečega što nikad nije postojalo kao takvo u realnosti. Ne znam šta tu ima da se filozofira. (EDIT. "Nije fotografija" nije vrednosni, već tehnički sud).
Pa nije bas filozofiranje - filozofiranje bi bilo kada bi celu fotografsku tehnologiju stavio u pitanje. Jer, nije samo jedna i nije samo jedan princip - ono sto povezije sve fotografske tehnike je "pisanje svetlom" sto rece Zmitjko, ili otisak svetla na tamu mracne komore.E, posle toga ide i postupak.Na primer, Halsman.jpgovo je Philippe Halsman izveo, cini mi se, iz jednog pokusaja.Da je imao photoshop, verovatno bi ovu fotografiju izmontirao bez bacanja macke i prosipanja vode u isto vreme. Ne znam, nisam protiv tehnologija - ako se njima nesto kaze ili vredno napravi.
Link to comment
Pa, dobro, ako neko bude mene pitao (a ne znam zašto bi), ja ću reći da to nije fotografija, već "digital art". Ja volim dobar digital art (za ovaj o kome pričamo nisam baš siguran koliko je dobar, malo mi je to sve jeftino i na prvu loptu). Moj dobar drug Kolja se bavi digital artom - pored fotografije - duže od mnogih. Nikad nije svoje digitalne radove svrstavao u fotografiju (on to vodi pod slikarstvo, tj. likovnu umetnost). (Premda je on i majstorski umetnički fotograf).Ja sam razočaran što tako mnogo ljudi ne deli moje mišljenje, ali hebi ga. Bilo je svojevremeno o tome na photo.net. Neko je okačio super dramatični pejsaž sa nekom neverovatno detaljnom i "izražajnom" pticom (orlom, čini mi se). Svi su se masovno izoduševljavali kako je on to "uhvatio", ono kao 200 komentara u superlativima, da bi on posle rekao kako je tu pticu praktično "napravio" u digitalnom studiju. Nisam bio jedini koji sam se osetio prevarenim.
Pa, jebi ga, izgleda da ce se ljudi i po tom pitanju deliti. Sasvim je sve jedno da li se to zove nadrealizam u fotografiji, digital art ili likovna umetnost, to je sve jedan q... bitno je da se ovekoveceni milisekund u istorijskom vremenu (koji se ne moze menjati) razlikuje od momenta koji nije "zamrznut" vec je insceniran. E sad prelazimo na teren filozofije: da li je uopste bitna ta razlika ako nam se slika svidja i inspirise nas? Da li je ono cega se secamo od pre 25 godina zaista tako bilo? Realnost postoji samo u svetu bez ljudi, ovako postoji 6.000.000.000 realnosti. Realnost is what we make.
Link to comment
...ono sto povezije sve fotografske tehnike je "pisanje svetlom" sto rece Zmitjko, ili otisak svetla na tamu mracne komore....
Ne znam koje svetlo pada na gde iz Fotošopa. Primer koji si okačio jeste fotografija, on je stvarno bacio tu mačku, prosuo vodu. Dakle, nije falsifikovao ništa. Jedno je manipulisati fotografiju da bi se istaklo nešto što se želi (to svi radimo, oduvek). Drugo je prikazivati nešto čega nikad nije bilo (kao te pomenute ptice na photo.net-u) i to nazivati fotografijom. Ne želim da budem legalista, ali tu ima i pravnih problema, jel' da... fotografije su se tradicionalno mogle koristiti kao dokazni materijal na sudu, a ne znam da li će to biti moguće u budućnosti, pošto više ne znam ko može da dokaže šta je dokument, a šta falsifikat. Svaki 10-godišnjak može danas da iznese neoboriv dokaz da postoje UFO-i... :wink: (Oduvek su se za to koristili falsifikati, ali je svojevremeno bilo prilično lako dokazati da su to falsifikati).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...