Jump to content
IGNORED

Lynch i Hitchcock


Caligula

Recommended Posts

Iz nekog razloga je ekipa vrlo tvrdoglava pa neće da prizna ni ovo što im je Caligula nacrtao. Linč je kompletno Hičkokovo dete i samo nekoliko ranih filmova nemaju veze s Hičkokom. Malholad drajv spada u grupu najhičkokovskijih - iz Vertiga je čitav koncept sa dvojnicima, kao i hičkokovska podela filma na dve celine gde neki od glavnih junaka nisu više isti. Takođe obe saspens scene u Malholand drajvu su režirane potpuno hičkokijanski - ono polako primicanje kao u sceni iza Winkija može da se nađe sigurno u jedno dvaes' Hičkokovih filmova.

 

Nemam vremena, na žalost, da pišem, tako da je ovo sve od mene.

  • +1 1
Link to comment

Ekipa jeste tvrdoglava a ja tvrdoglavost u principu postujem. Medjutim, oba puta kada nisam bio u pravu na forumu (prvi put kada sam rekao da razumem belolisticare i da treba kazniti DS a drugi put na temi o Doris Bizetic) uputio sam izvinjenje svima koji tvrdili suprotno od onog sto sam ja svojom greskom zastupao. Tako da gresku treba priznati, narocito kada su cinjenice neupitne. Dakle, priznanje da nisi u pravu na forumu je majka, trebalo bi cesce da se cuje.

 

Sto se Lincha i Hickoka tice, moguce je da je Linch Hickokovo dete™ ali su im, srecom, pristupi i poetika razliciti. Kod Lincha IMHO element bizarnog boji citav film, i on na bizarnosti gradi uverljivost: neki od njegovih kljucnih likova su na nivou karikature, predizajnirani, sa jakom crtom bizarnosti a koja btw uvek ima poentu. Kod Hickoka toga slabo ima, covek je klasik u svakom smislu pa je intenzitet pravio na drugaciji nacin. Plus razlika u naraciji, gde je Hickok uglavnom linearan dok Lincha to ne opterecuje.

 

U MD se Linch iz nekog razloga bas priblizio ne samo estetici vec i nacinu na koji Hickok rezira, naravno u prvom delu filma. MD je caroban verovatno zbog svog frankenstajnovskog porekla, jer je krpljen iz pilot epizode u film i u tom mish meshu se desilo nesto sto ocigledno izmice preciznom tumacenju. Meni ceo film (posle gledanja, naravno, ne za vreme gledanja) kao jedan dugacak san sa malo jave i ludila na kraju. Zato ne mogu da docekam da ugrabim vreme za drugo gledanje, da vidim kakav ce sada da mi bude.

 

Takodje bih voleo da vidim i pilot verziju za seriju, bez dosnimljenih scena, kaze Linch da je oko 300 kopija kruzilo po Holivudu dok je pokusavao da je proda TV kucama.

Edited by Caligula
Link to comment

 Jebote, i kad pobedis na forumu neko se nadje da kaze da nisi pobedio :isuse:

a jel ti često pobeđuješ tako? kako to proglašavaš pobedu? ima neki poll? neko nezavisno telo? ti sam?

Link to comment

a jel ti često pobeđuješ tako? kako to proglašavaš pobedu? ima neki poll? neko nezavisno telo? ti sam?

 

 

... argumenti, moj Ravanelli, argumenti. Ne kvalifikacije i pausalna tumacenja vec argumenti. Ti izvoli pa ospori moju pobedu argumentovano. Kazi gde gresim i dokazi argumentom, slikom, tonom.

Link to comment

Koliko se secam pilot epizoda za seriju je bila do trenutka otvaranja kutije.

Caligula, je l' si citao pre ili posle gledanja filma onih Lynchovih 10 pitanja za lakse razumevanje filma?

 

 

Ima neko ovde da je gledao MD u bioskopu u trenutku kad je bio aktuelan? Bas me zanimaju utisci

Link to comment

gledao ja, i utisak mi je ostao isti kao i pre, tj. da je čovek bolji reditelj nego što su mu filmovi dobri. mislim, znam da je to težak paradoks, može se reći i teška glupost, ali meni je uvek kod njega zanimljivije kako rešava stvari, nego o čemu se tu sve radi. mislim da to ne mogu da kažem ni za jednog drugog reditelja. samim filmom sam bio zbunjen, verovatno jer me nervira kad ne kapiram o čemu se radi a sve mi izgleda do jaja dobro. no, nije bilo prvi put, pa sam lako prešao preko toga,  mnogo lakše nego kod lost highway na primer.

Link to comment

Hvala, Moco! Zanimalo me je jer je specifican film, a znam da je bilo mnogo nezadovoljnih nakon bioskopskih projekcija. Moja drugarica je gledala u Sinsinatiju, i kaze da nikad veca tisina nije bila prilikom napustanja sale. Ljudi su bili u soku sta su upravo videli i sta se tu desilo.

 

Meni je Lynch specifican po tome sto mi stvara neki vid napetosti dok gledam njegove filmove. Nijedan drugi reditelj to ne uspeva u toj meri. Pokreti kamere i muzika koja to prati me konstantno drze na ivici sedista™. Stalno ocekujem da ce se nesto desiti, i da neki detalj ne smem da propustim. To mu je kompliment sa moje strane.

Link to comment

Gledao i ja svojevremeno u pokojnom Odeonu, i na prvo gledanje bilo nestvarno dobro. I posle, svaki put kad bih ga gledao bilo isto tako. 

Nije da nisam pokušao da čitam analize ali nisam zapamtio ništa od toga.

Link to comment

Gledala sam i ja, mislim da je bio Balkan ali se ne mogu setiti tacno, i nije mi bilo nista jasno na samom kraju, dok je drug rekao "teska glupost" :D verovatno treba da ga pogledam ponovo, jer mi je ostao u secanju kao crna tacka Lincovih filmova koje sam gledala, a maltene svima je kao najbolji.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Koliko se secam pilot epizoda za seriju je bila do trenutka otvaranja kutije.

Caligula, je l' si citao pre ili posle gledanja filma onih Lynchovih 10 pitanja za lakse razumevanje filma?

 

Ne znam da to postoji, koliko sam video Linch nije davao svoja tumacenja nikome.

 

Ako imas link bio bih zahvalan.

 

btw. i meni je logicno da je otvaranje kutije kraj 1epizode. Ali on je imao naknadne intervencije u prici pre otvaranja kutije u filmu pa se pitam koje.

 

 

gledao ja, i utisak mi je ostao isti kao i pre, tj. da je čovek bolji reditelj nego što su mu filmovi dobri. mislim, znam da je to težak paradoks, može se reći i teška glupost, ali meni je uvek kod njega zanimljivije kako rešava stvari, nego o čemu se tu sve radi. mislim da to ne mogu da kažem ni za jednog drugog reditelja. samim filmom sam bio zbunjen, verovatno jer me nervira kad ne kapiram o čemu se radi a sve mi izgleda do jaja dobro. no, nije bilo prvi put, pa sam lako prešao preko toga,  mnogo lakše nego kod lost highway na primer.

 

... jes vala, i mene vise zavede tehnika rezije nego dogadjaj sam.

Link to comment

interesantno je da posle tako komplikovanog opusa napravio onako sveden straight story i još se igrao sa imenom i jednostavnošću simbola (doduše ono za jelene i public enemy nisam shvatio). zajebant jedan on!

Edited by Ravanelli
Link to comment

Ne znam da to postoji, koliko sam video Linch nije davao svoja tumacenja nikome.

 

Ako imas link bio bih zahvalan.

Davno je bilo kad sam citao o MD ali koliko se secam prica je isla da je bilo dosta kritika zbog nerazumevanja filma, i da se to osetilo i na zaradi, pa je Lynch u sklopu DVD izdanja filma ubacio dodatak: 10 pitanja za lakse razumevanje filma. Evo su:

 

1. Pay particular attention in the beginning of the film; at least two clues are revealed before the credits.

2. Notice appearances of the red lampshade.

3. Can you hear the title of the film that Adam Kesher is auditioning actresses for? Is it mentioned again?

4. An accident is a terrible event...notice the location of the accident.

5. Who gives a key, and why?

6. Notice the robe, the ashtray, the coffee cup.

7. What is felt, realized and gathered at the club Silencio?

8. Did talent alone help Camilla?

9. Note the occurrences surrounding the man behind Winkles.

10. Where is Aunt Ruth?

 

Pusticu ti kasnije i link gde zagrizeni fanovi odgovaraju na svako od ovih pitanja i analiziraju ceo film iduci po ovim pitanjima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...