Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

uglavnom ratni, slabo su se baktali sa komedijama

 

oslobođenje npr.

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

uglavnom ratni, slabo su se baktalo sa komedijama

 

oslobođenje npr.

 

Razumljivo je to. Mi smo prilično dugo uživali u blagodetima slobode, dok je Poljska za kratko vreme prešla iz jedne u drugu okupaciju.

Link to comment
  • 2 weeks later...

uhvatim sinoć, maltene od samog početka, skupljače perja saše petrovića. poslednji put sam ga gledao pre sigurno 1/4 veka, ako ne i više i samo se sećao atmosfere i par kadrova iz pojedinih scena tako da mu ovo, što se mene tiče, bilo neko ponovno gledanje. lebe mekani, pa tako tri puta. svaka, ali bukvalno svaka scena zakiva za patos i ne dopušta da se uspraviš i nastaviš čistog uma da pratiš. kusturica™ je samo bleda kopija za ovo.

ono što mi je prošlo kroz glavu je da ovakav film ne bi bilo moguće snimiti u XXI veku, možda bi ga neko i snimio, ali harangu koju bi doživeo od ngo-ova, zaštitnika životinja, ljudi, manjina i ostalih ne bi preživeo 100%

iz nekog ludog ugla ispada da su 60e prošlog veka bile daleko liberalnije i "čistije" od ovoga što sad živimo

 

evo sad na ptc2 idu tri, pa san. filmovi istog autora, pa ko nije gledao neka ne propusti.

 

zaintrigiralo me da ponovo odgledam seobe pa da proverim, do smrti saše petrovića snimljeno je 3/4 filma/dela, pa su posle dosnimili nedostajući deo i skarabudžili od toga tv film iz dva dela ili su od snimljenog materjala napravili seriju

Link to comment

Meni je to najbolji naš film ikada; svaka čast Šijanovim alanfordovštinama i zajebanciji, ovaj film je od prve scene, credits (Cigani iz Deronja sviraju preko neke ikone) do posljednje (ono neko zaleđeno jezero) scene remek djelo. Knjiga se može napisati o tome.

Sad bih sebe ugrizao za dupe što sam propustio na HD kanalu, ne može da se vrati unazad. A čini mi se (gledam na SD) da je ovo ta restaurirana verzija što je išla za Kan.

Nadam se da će uskoro izbaciti neki nosač (BR ili tako nešto) koji treba imati u kolekciji.

Link to comment

da, kopija je bila fantastična

 

e

meni je tri ličniji i nekako bolji, a skupljači perja definitivno ulaze u top 3 srpskog filma

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Pogledao sam sinoc tu restauriranu verziju, ali i dalje je to diletanski montiran film. Da se razumemo, stilski to mi je jedan od omiljenih filmova, fotografija briljantna, ali traljavo je to izmontirano.

To mi je prva zamerka, a druga je kada sam otkrio filmove Jovana Zivanovica. Tek tada sam razumeo koliki je genijalac nase rezije Joca i nazalost jedan od potcenjenih ljudi, koji bi negde preko imali status bozanstva.

Sve ovo pisem jer kada se pogledaju "Skupljaci" odmah se treba videti "Uzrok smrti ne pominjati" iz 1968 kao double feature.

Ista ekipa glumaca, isto briljantna fotografija, samo daleko bolji film. Kad se vec pominje najbolji srpski film.

Link to comment

Jel imate neki "zlatni rudnik" da se to skine?

Zasta šteta da prođe da se ne sačuva. Ako bi restaurirane izdali pazario bih na keca...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

kada sam video prvi kadar i shvatio da je restauriran doslo mi je da placem od srece i zadovoljstva. u poslednjih 1/4 veka sam ga gledao kada god sam zakacio bilo koje parce i mastao kako li je lepo bilo pogledati to kada je bila nova kopija.

puno hvala onome ko je to restaurirao.

o filmu je izlisno govoriti...

 

p.s. cudi me da kusturica nije to kupio i stavio u bunker... kada ciganinu koji drzi pikslu daju da vrti volan... imao je kusta svasta da nauci

Link to comment

Možemo pričati o montaži ali jbg nije to sav film. Sjajna priča, atmosfera, likovi, drama, gluma, muzika, na sve to Pinter. Progledaću kroz prste što se montaže tiče, to je više za ljude iz struke.

Link to comment

Gledao i ja sinoc Skupljace. Jedino sto bih zamerio, s tehnicke strane, jeste zvuk. Mada moguce da tada nije moglo bolje (ili je prilikom restauracije bilo problema ako je ton na originalu bio los). Neki delovi dijaloga su bas nerazgovetni, sreca sto je najveci deo filma titlovan. Mada je komotno mogao da bude i nemi film, jer su glumci sve preneli i bez dijaloga. 

 

I, za moj ukus, ima previse krupnih kadrova, prosto se oseti olaksanje kad predje na neki siri kadar. Doduse, mozda su ti siri kadrovi zbog toga i ispali tako upecatljivi, odnosno kapiram da je to bila svesna odluka reditelja i da je cilj bio da se prenese na gledaoca nesto na taj nacin. 

 

Mislim da nije fer prema Kusti stavljati ga uopste u poredjenje sa Sasom Petrovicem (i Kustine filmove sa ovim npr.). Ne kazem ovo da bih branio Kusturicu (daleko bilo, ne mogu ocima da ga gledam, napravio je dva odlicna filma i jos mozda par solidnih u karijeri, puna kapa), vec prosto nije on ova klasa, a kao umetnik ima pravo i na svoj izraz, estetiku, sta god, svidja li se nama ili ne. Kad je tema koju obradjuju Skupljaci u pitanju, ne moze ni da prismrdi naravno. 

 

Bekim, Bata i devojka koja glumi Tisu razbili. 

Link to comment

pravite mi zazubice da gledam ponovo... ni ja nisam jedno cetvrt veka....meni je i zivko nikolic bolji od kuste. kusta je srpski tarantino na balkanski nacin...omaz omaza omazu. al svakako zasluzuje postovanje za sve sto je postigao u filmskom i kulturnom svetu.

Link to comment
  • 3opge pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...