Jump to content
IGNORED

Vesti iz sveta medicine


Indy

Recommended Posts

Možda već ima neki sličan topik, pa nek se ovo tamo premesti onda (ja nisam uspeo da nađem).Možda će ovo biti od interesa nekome, posebno forumašicama (ali ne samo njima).. možda to i nije neka velika novost, ali je novost za mene.Many breast cancers do not need treatment

The University of Sydney experts found the overdiagnosis rate was between 30 and 42 per cent -- meaning between 23 and 29 per cent of women aged 50-69 are having cancer treatments they do not need.
Meni to zvuči dramatično, posebno ako se ima u vidu lični pakao kroz koji prolaze pacijenti i nj. porodice (a možda ne bi morali).
Link to comment
Meni to zvuči dramatično, posebno ako se ima u vidu lični pakao kroz koji prolaze pacijenti i nj. porodice (a možda ne bi morali).
Opasno potseca na ono "The Median Is Not TheMessage" i abdominal mesothelioma verziju raka... Doktori su zakon, narocito kad ih puste da se bave statistikom na svoju ruku - a jos gore kad potom koriste podatke koje su 'izbristrili' proucavajuci (proste & slucajne) uzorke...
Link to comment

odlicna ideja za topic...i meni su ove cifre dramaticne, mada mi za oko zapada ovo

"We need better screening tests that either don't pick up these very slow-growing cancers in the first place, or triage tests that are able to tell the difference once they are detected."
screening test bi bila mamografija i cudno mi je da se pacijentima daje dijagnoza i prepisuje terapija samo na osnovu mamografa jer, kako mu i ime govori, to nije dijagnosticki vec screening (nasa rec?) test.u principu sa screening testovima je tako, da ako oni pokazu sumnjive rezultate, pacijent se salje na neku dijagnosticku proceduru koja je najcesce invazivna (a i skuplja) pa se pacijent ne podvrgava od starta takvom zahvatu. to bi ovde bila biopsija koja je definitivna potvrda o kakvom se tkivu radi. ako je rezultat los, onda sledi terapija, pa se njoj izlazu samo oni pacijenti kod kojih je dijagnoza potvrdjena na osnovu analize tkiva uzetog 'sa lica mesta'. a tu greska nije da ne postoji (kao usotalom pri bilo kojoj dijagnostickoj proceduri), ali je zanemarljiva, narocito u odnosu na ove gore cifre.
Link to comment
screening test bi bila mamografija i cudno mi je da se pacijentima daje dijagnoza i prepisuje terapija samo na osnovu mamografa jer, kako mu i ime govori, to nije dijagnosticki vec screening (nasa rec?) test.u principu sa screening testovima je tako, da ako oni pokazu sumnjive rezultate, pacijent se salje na neku dijagnosticku proceduru koja je najcesce invazivna (a i skuplja) pa se pacijent ne podvrgava od starta takvom zahvatu. to bi ovde bila biopsija koja je definitivna potvrda o kakvom se tkivu radi. ako je rezultat los, onda sledi terapija, pa se njoj izlazu samo oni pacijenti kod kojih je dijagnoza potvrdjena na osnovu analize tkiva uzetog 'sa lica mesta'. a tu greska nije da ne postoji (kao usotalom pri bilo kojoj dijagnostickoj proceduri), ali je zanemarljiva, narocito u odnosu na ove gore cifre.
mamografija kao screening test (metoda probira :s_u: ) se bira na način da bude dovoljna osjetljiva, dakle da u obuhvati što više sumnjivih promjena, a opet jeftina i lako dostupna. kad se nađe bilo kakva promjena ide se, naravno, u dalju dg. obradu (preciznija mamografija, UZV, biopsije...). mislim da se u ovoj vijesti radilo o tome da su na skriningu sve sumnjive nalaze 'dijagnosticirali' kao rak i zanemarili to što su se daljom obradom mnogi od njih pokazali lažno pozitivni ili u vrlo ranim stadijima, što je kasnije u nacionalnim statisikama izazvalo pomutnju. zvuči mi doista nevjerojatno da bi samo na osnovu nalaza orjentacijskog mamograma ordinirali tako radikalnu terapiju. s druge strane, ne znam puno o onkološkoj tradiciji u australiji, ali ona je dosta različita u različitim kulturama. u USA su se radile gotovo 'preventivne' obostrane mastektomije, kod žena s vrlo visokim nasljednim rizikom i bez ikakvih promjena :unsure: . u europi tako nešto nikad nije zaživilo.a kod mamografije i općenito tih imaging pregleda je, uz redovitost, najkorisnije obratit pažnu tko ih očitava. ordinacije redom reklamiraju kakav aparat imaju, ali ne i tko im očitava nalaze. posebno se ultrazvucima dojke 'bavi' svatko, od dermatologa, preko internista do ginekologa. tu bih uvik inzistirala da bude radiolog, s edukacijom iz ultrazvuka, makar aparat nemao super seksi funkcije prikaza 'šeste paralelne dimenzije'....
Link to comment
Možda će ovo biti od interesa nekome, posebno forumašicama (ali ne samo njima).. možda to i nije neka velika novost, ali je novost za mene.Many breast cancers do not need treatment
I meni ovo zaista ne zvuči logično, terapija se nikada ne određuje na osnovu rezultata ovakvog screeninga, koji ne sadrži nikakvu informaciju o (pato)histologiji nalaza.
u USA su se radile gotovo 'preventivne' obostrane mastektomije, kod žena s vrlo visokim nasljednim rizikom i bez ikakvih promjena :unsure: . u europi tako nešto nikad nije zaživilo.
Baš smo skoro imali jednu pacijentkinju sa BRCA-mutacijom i pozitivnom porodičnom anamnezom (oko 50% ženskih članova porodice sa očeve strane obolelo), kojoj je preventivno urađena obostrana mastektomija kao i adnektomija. Što sve nije sprečilo pojavu cerebralnih tj. cerebelarnih metastaza i meningeoze u relativno kratkom vremenskom roku. Baš bi me zanimalo koliko statistčki podaci govore u prilog ovakvoj radikalnoj terapiji.
Link to comment
u USA su se radile gotovo 'preventivne' obostrane mastektomije, kod žena s vrlo visokim nasljednim rizikom i bez ikakvih promjena :unsure: . u europi tako nešto nikad nije zaživilo.
bogme, u Srbiji se radi. Dve osobe koje sam imao prilike da vidim su bile mlađe sestre žena kod kojih je u relativno mlađem dobu otkriven tumor dojke
Link to comment
bogme, u Srbiji se radi. Dve osobe koje sam imao prilike da vidim su bile mlađe sestre žena kod kojih je u relativno mlađem dobu otkriven tumor dojke
Baš smo skoro imali jednu pacijentkinju sa BRCA-mutacijom i pozitivnom porodičnom anamnezom (oko 50% ženskih članova porodice sa očeve strane obolelo), kojoj je preventivno urađena obostrana mastektomija kao i adnektomija. Što sve nije sprečilo pojavu cerebralnih tj. cerebelarnih metastaza i meningeoze u relativno kratkom vremenskom roku. Baš bi me zanimalo koliko statistički podaci govore u prilog ovakvoj radikalnoj terapiji.
hvala, očito je moje poznavanje onkološke prakse zastalo u devedestima.evo nekih podataka o prevenciji iz 2004- KLIK . prema njima, postotak žena s visokim rizikom koji se odlučivao na takav radikalan zahvat je varirao od 0 do 54%. a nizozemci su još 1997 u nacionalnoj strategiji imali implementiranu preporuku u preventivnoj mastektomiji.
Link to comment
  • 4 weeks later...

procitam danas u blicu ovo

Poslednja istraživanja američkih lekara, naime, ukazala su da Papanikolau test za utvrđivanje postojanja HPV virusa, koji dovodi do raka grlića materice, ne treba raditi ženama pre 21. godine. Lekari u SAD su takođe zaključili da žene do 30. godine ne treba da ga rade češće od jednom u dve godine, a posle 30. svega jednom u tri godine. Srpski stručnjaci negiraju ove američke zaključke, uz konstataciju da se američke i evropske preporuke na ovu temu razlikuju.
i takodje ovo
Opet su američki stručnjaci nedavno izneli zaključak da mamografija pre 50. godine ima više štete nego koristi.
zna li neko od medicinara odakle ovakve preporuke americkih lekara i zbog cega se one razlikuju od evropskih/srpskih?zanima me i da li je uobicajena preporuka mog ginekologa za ponavljanje papanikolau testa bar jednom godisnje, iako su svi prethodni nalazi, tokom vise godina, potpuno uredni?
Link to comment
zar on ne pokazuje eventualne promene u celijama cerviksa?
da, a te promene ukazuju na postojeci i aktivni hpv. ako imas hpv a on jos nije napravio nikakvu stetu onda test to ne vidi. mislim. medicinari neka me isprave ako gresim.
Link to comment
zar papanikolau test sluzi za utvrdivanje hpv virusa? :unsure: zar on ne pokazuje eventualne promene u celijama cerviksa?
ma da, ja bih rekla da je tako, cak se pitam da li promene koje papanikolau registruje moraju biti izazvane samo hpv-om?al ajd da zanemarimo taj deo teksta, zanima me otkud sad razlicite preporuke za ucestalost i starosne granice ovog testa i mamografije.
Link to comment
al ajd da zanemarimo taj deo teksta, zanima me otkud sad razlicite preporuke za ucestalost i starosne granice ovog testa i mamografije.
razlikuju se statistički uzorci. Ako je slikano 1000 žena od 35 do 65 godina onda će kasnija analiza testa (specifičnost i senzitivnost) da sadrže upravo tu granicu. Druge ispitanice, druga granica.Ovo važi za bilo koju dijagnostičku metodu, od magnetne rezonance do stetoskopa.
Link to comment
  • 2 months later...

Tarzan vozio sa 4,55 promila alkohola u krvi!desk - 08. mart 2010. u 11.22Tarzan Smailović (37) iz knjaževačkog sela Minićevo opovrgao je sva pravila medicine jer je vozio automobil s 4,55 promila alkohola u krvi, piše beogradski „Alo”.Knjaževački policajci umalo se nisu šokirali kada su na alko-metru ugledali brojku, naročito što je Tarzan vozio svoju crvenu „zastavu 101” bez ikakvog krivudanja po kolovozu.„Naša saobraćajna patrola je prilikom redovne kontrole saobraćaja u Minićevu, u 8.15 ujutru, zaustavila vozača zastave 101. Utvrđeno je da je pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 4,55 promila. Vozač je isključen iz saobraćaja i zadržan u prostorijama policijske stanice u Knjaževcu i snosiće prekršajnu odgovornost”, rečeno je beogradskom dnevniku u knjaževačkoj policiji.Lekari zaječarskog zdravstvenog centra našli su se u čudu kada su saznali za ovaj slučaj.„Taj čovek je fenomen. Po svim pravilima, trebalo bi da je mrtav. Svako ko u krvi ima od 3 do 4,5 promila alkohola obavezno pada u alkoholnu komu. Od 4,5 do pet promila je smrtonosna doza jer tada dolazi do paralisanja centra za disanje u mozgu i kolapsa kardiovaskularnog sistema. Ni ja ni neurolozi sa kojima sam se konsultovao nismo čuli da je neko imao toliku koncentraciju alkohola u krvi i ostao živ”, rekao je dr Jovan Stevanović, direktor zaječarske bolnice.Po priči Minićevaca, Tarzan je porodični čovek, živi u svojoj kući u naselju Kulište sa suprugom, decom i roditeljima, ali je „veliki ljubitelj dobre kapljice”. (Mondo)

Edited by 3opge
Link to comment
  • 3 weeks later...
Beta-blockers 'cut cancer spread' Blood pressure drugs may be able to reduce the ability of breast cancer to spread around the body, researchers have told a European conference.BBC
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...