Jump to content
IGNORED

Grandfather paradox


jolanda.kirschner

Recommended Posts

A šta je skrivio siroti deda?Bolje da se putnik vrati u prošlost i rokne samog sebe.Odmah će mu sve biti jasno.
tada deda može da bude živ i danas. A postoji i svet gde se deda samoubio. Tada ga je i unuk ispušio. Deda je u očiglednoj prednosti.
Link to comment
Polako, zar nisi rekao malopre da ako se posetioci iz buducnosti vrate u ad 0 i donesu svoju tehnologiju i time izmene buducnost, da to nece (ne moze) uticati na njihovu sadasnjost? Dalje, ako je tehnologija putovanja kroz vreme otkrivena 3000 years AD, onda ona postoji i 3500 Ad i dalje, pa se povecava verovatnoca da bi bar neko iz bilo kojeg perioda odabrao bas nase vreme, zar ne?
- evo radiša je našao dokaz putovanja kroz vreme :D - zašto ih (ne)vidimo danas:a) pažljivo se kriju :Pb) putovanje u prošlost ostaje samo teoretska mogućnostc) naša civilizacija nije poživela dovoljno dugo da konstruiše vremeplov, kraj ere fosilnih goriva je bio kraj puta za nas
Link to comment

Mene sad muči pitanje da li je deda roknut pre ili posle rasejavanja sopstvenog semena koje je doveo do unuka. Ako je pre, onda se unuk momentalno dezintegriše kao kosmička pravda za ubistvo, ako je posle, unuk ostaje živ a deda je roknut jer je njegovom greškom došlo do toga da je 1 putnik kroz vreme ubica. Opet kosmička pravda. Win win situacija, rekao bih.

Edited by Mostly harmless
Link to comment

Cekajte, u filmu 'Terminator' paradoks ipak postoji. Recimo da je paradoks resen time sto svaki novi dogadjaj uzrokuje po jednu paralelnu stvarnost. Zasto je onda John Connor poslao Riza ako dogadjaji iz proslosti ne mogu izmeniti buducnost? Zasto je Skynet poslao terminatora ako ne mogu izmeniti buducnost? Dalje, ono sto me najvise buni kod svega toga, kako oni mogu ubiti Konora, sprecavajuci njegovo zacece, kada je on tu, ziv? Sta, osusice se ako plan uspe?@gone fishing, svejedno, cak i da nasa civilizacija ne moze da napravi Time Machine, postoje civilizacije u svemiru koje mozda mogu. Zato sam navela da je paradoks slican Fermijevom.

Link to comment
evo znatno komplikovanije priče o paradoxu :D
Tako je to kada se u pricu ubace jos i elementi incesta i promene pola, ispadne haos. Cim pocnem da zamisljam situaciju pocne da mi se vrti u glavi.
Link to comment
Ne znam koji je to film bio, u kome je jedan bogatas napravio turisticki program za putovanje u buducnost, u kome je jedan putnik slucajno ubio leptira i time izazvao nezamislive posledice po buducnost
http://www.imdb.com/title/tt0318081/Apsolutno najgori film o putovanju kroz vreme.specijalni efekti kakvih bi se postidela i TV Palma+ Edited by katamaran
Link to comment
Da, to je jedno od resenja, da svaki nas izbor pravi novi paralelni svet u kome se desavaju posledice tog izbora. Kako se putnik kroz vreme moze vratiti bas u svoju sadasnjost? Sto ne bi mogao u neku drugu? Takodje, neki ekvivalent Fermijevom paradoksu bi ovde mogao biti paradoks da bi mi primetili putnike koji dolaze iz buducnosti, ako bi se ta tehnologija razvila. Obzirom da to nije slucaj, zakljucak bi bio da je putovanje kroz vreme nemoguce.
Koje buducnosti? Ti apriori pretpostavljas da postoji buducnost koja se vec odigrala, odnosno da smo mi samo lutke kojima neki Veliki Master of Puppets upravlja po vec napisanom scenariju. Bice pre da nase vozilo za putovanje tamo-amo po vremenu ne postoji zato sto ga mi jos nismo ni izmislili, a da li cemo, o tom potom. Vaseljena se siri ovde i sada, ne mozemo mi biti brzi i ici ispred samog prostor-vremena u vreme i prostor koji jos uvek ne postoje. Odavde sledi da putovanje u buducnost nikada nece biti moguce, cak i kada i ako se ostvari mogucnost putovanja kroz vreme, vec ce ono strogo biti u jednom smeru - ka proslosti. Sad je za debatu kakvo bi to putovanje bilo: aktivno ili neaktivno. Da li bi krononauti bili ko kod Micija Kakua sposobni da menjaju dogadjaje, pa da budu porodica sami sebi, ili bi bili kao gledaoci u pozoristu, gledali bi dogadjaje koji se odvijaju pred njima, ali ne bi bili u mogucnosti da na njih uticu.
Link to comment

Od Zenonovog vremena su pravi majstori ukapirali da paradoksi ne služe da bi demantovali stvarnost već da bi ukazali na rupe u našem mišljenju...Pojedini naučnici ovaj paradoks objašnjavaju teorijom multiverzuma. Ukoliko bi neko imao vremeplov, vratio se kroz vreme i roknuo svog dedu, to se - po njima - ne bi desilo u ovom univerzumu već u nekom drugom, možda baš u onom u kome uopšte i nije rođen. Nikakvog efekta, stoga, to ne bi imalo na vremeplovca-ubicu.

Edited by Jolly Roger
Link to comment
Koje buducnosti? Ti apriori pretpostavljas da postoji buducnost koja se vec odigrala, odnosno da smo mi samo lutke kojima neki Veliki Master of Puppets upravlja po vec napisanom scenariju. Bice pre da nase vozilo za putovanje tamo-amo po vremenu ne postoji zato sto ga mi jos nismo ni izmislili, a da li cemo, o tom potom. Vaseljena se siri ovde i sada, ne mozemo mi biti brzi i ici ispred samog prostor-vremena u vreme i prostor koji jos uvek ne postoje. Odavde sledi da putovanje u buducnost nikada nece biti moguce, cak i kada i ako se ostvari mogucnost putovanja kroz vreme, vec ce ono strogo biti u jednom smeru - ka proslosti. Sad je za debatu kakvo bi to putovanje bilo: aktivno ili neaktivno. Da li bi krononauti bili ko kod Micija Kakua sposobni da menjaju dogadjaje, pa da budu porodica sami sebi, ili bi bili kao gledaoci u pozoristu, gledali bi dogadjaje koji se odvijaju pred njima, ali ne bi bili u mogucnosti da na njih uticu.
Zanimljivo pitanje. Ako tvrdis da ne moze biti putnika iz buducnosti jer nema ni dogadjaja iz buducnosti, sta je onda sa ljudima iz 500 AD koji bi takodje tvrdili da je to nemoguce jer i za njih ne postoje dogadjaji iz buducnosti vec samo iz proslosti. Sta bi se desilo kada bi hteo da se vratis u sadasnjost, a neki ljudi iz srednjeg veka pozele da podju sa tobom? Zar to nije putovanje u buducnost? Iz svega ovoga sledi da ni putovanje u proslost ne bi bilo moguce.
Link to comment

Ne mora da ubije svog dedu da promeni tok dogadjaja koji bi doveli do toga da on vise ne postoji, dovoljno je da uradi bilo sta, da promeni dan bilo kom coveku, i to ce promeniti buducnost svih ljudi na svetu, ukljucujuci i njegovog dedu.

Link to comment
Zanimljivo pitanje. Ako tvrdis da ne moze biti putnika iz buducnosti jer nema ni dogadjaja iz buducnosti, sta je onda sa ljudima iz 500 AD koji bi takodje tvrdili da je to nemoguce jer i za njih ne postoje dogadjaji iz buducnosti vec samo iz proslosti. Sta bi se desilo kada bi hteo da se vratis u sadasnjost, a neki ljudi iz srednjeg veka pozele da podju sa tobom? Zar to nije putovanje u buducnost? Iz svega ovoga sledi da ni putovanje u proslost ne bi bilo moguce.
Ali ne. Vidi, ljudi iz AD 500 (naslovimo ih tacka A) su vec 1000 godina prah i pepeo, dok mi u 2012 (tacka B) smo jos zivi i zdravi i nemamo pojma o putovanju kroz vreme. Za nas postoji proslost, ali ne i buducnost. Ali recimo da je proteklo jos 1500 godina, i da smo sada neki jolandakXXIV i njujorkerXXIV iz 3500 AD (tacka C), koji su uspeli da konstruisu tajm masin i time imaju priliku da se vrate u tacku B, A ili bilo koju drugu u proslosti. U tacki B jolanda i njujorker su prah i pepeo vec 1500 godna, bas kao sto su prah i pepeo i oni iz tacke A. Nasi hrabri krononauti se vracaju u tacku A, recimo i sad tu vec mozemo da teoretisemo do mile volje sta se desava:a) jkXXIV i njXXIV se vracaju u tacku A i bivaju svedoci bitke kod Dizona, gde je prvi Meroving, Hlodoveh potukao Burgundijce, no nemaju mogucnosti interakcije sa za njih vec odavno mrtvim akterima bitke, vec se poput duhova setaju popristem iste. Bitka u 3D!!!b) jkXXIV i njXXIV ubijaju Hlodoveha, Burgudinci pobedjuju u bici, Franacko kraljevstvo nikada nije osnovano, Karlo Veliki nikada nije postao vladarem Svetog rimskog carstva, kralj kao rec ne postoji u srpskom jeziku itd..., buducnost Evrope je nepovratno promenjena, a samim tim i sadasnjost iz koje su nasi krononauti dosli, dolazi do prve genezev) isto ovo gore samo umesto promene toka istorije u jednom vremenu, u tacki A otvara se posebna Vaseljena koja do AD 500 ima istu istoriju a nadalje je promenjena ubistvom Hlodovehag) Hlodoveh pobedjuje u bici, uzima godisnji odmor i sa krononautima pututje u NJEGOVU buducnost, ali u krononautsku SADASNJOST, cisto da se malko odmori od krvi i znojaMoja poenta je bila da krononauti ne mogu da putuju u NJIHOVU buducnost, jer ona ne postoji. 3501 se jos nije odigrala, Vaseljena se jos nije toliko rasirila.
Link to comment
Ne mora da ubije svog dedu da promeni tok dogadjaja koji bi doveli do toga da on vise ne postoji, dovoljno je da uradi bilo sta, da promeni dan bilo kom coveku, i to ce promeniti buducnost svih ljudi na svetu, ukljucujuci i njegovog dedu.
Da, to je opisano u ovom filmu, ali to ne znaci da on nece postojati. Njegov deda moze i dalje da se ozeni njegovom babom, a njihovo dete njegovim ocem/majkom, a on ce i dalje postojati, bez obzira na to da li je sprecio rat u Vijetnamu, na primer. Ako ubije svog direktnog pretka, onda sigurno nece postojati u buducnosti, ako ubije nekog americkog predsednika, onda mozda nece postojati u buducnosti. Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
Ne mora da ubije svog dedu da promeni tok dogadjaja koji bi doveli do toga da on vise ne postoji, dovoljno je da uradi bilo sta, da promeni dan bilo kom coveku, i to ce promeniti buducnost svih ljudi na svetu, ukljucujuci i njegovog dedu.
e sad, dođe iz prošlosti i promeni dan čoveku koji živi sam na salašu i sutra umre. kako to menja budućnost svih ljudi na svetu?može da ne promeni baš ništa a može da promeni mnogo šta ako se taj čovek, zbog interakcije sa putnicima iz budućnosti, ne nađe na pravom mestu da ubije muvu, koja dan kasnije uleti u kola mladom naučniku, koji pokušavajući da je istera iz kola ne gleda na put i pogine i tako ne doživi da bude ključni čovek u timu koji konačno ostvari praktično primenjivi fuzioni reaktor.
Link to comment
Da, to je opisano u ovom filmu, ali to ne znaci da on nece postojati. Njegov deda moze i dalje da se ozeni njegovom babom, a njihovo dete njegovim ocem/majkom, a on ce i dalje postojati, bez obzira na to da li je sprecio rat u Vijetnamu, na primer. Ako ubije svog direktnog pretka, onda sigurno nece postojati u buducnosti, ako ubije nekog americkog predsednika, onda mozda nece postojati u buducnosti.
Neće postojati. Čudim se da ne razumeš. Samo jedan dan da mu promeni, promenio mu je sve ostale dane. Čak i ako sretne babu, neće isti onaj spermatozoid oploditi istu onu jajnu ćeliju na isti onaj dan i njegov otac se nikad neće roditi. Rodiće se neko drugi. Edited by Bakemono
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...