Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

devojke su povele sa 2:0, pobedama na prve dve table i treba ocekivati laku pobedu. muskarci trenutno imaju 2:1. miladinovic igra jos.ruskinje su vec pobedile holandjanke, moram priznati da mi je drago... trenutno je 2.5:0.5 i kostenjuk igra sa peng. nadam se da ce biti 3.5:0.5 na kraju. red je i da peng izgubi.edit: upravo je zavrsena partija kostenjuk-peng 1:0 :D

Edited by paculla
Link to comment

šahisti Srbije pobedili su Estoniju 3:1, a naše šahistkinje takođe Estoniju, 3,5:0,5. Očekivane pobede, koje pružaju obema selekcijama šansu da u poslednjem kolu koliko-toliko poprave plasman. Muškarci će igrati sa Norveškom, a žene sa Azerbejdžanom. Mnogo interesantniji bili su mečevi koji su odlučivali o medalji. Rusi su odigrali 2:2 sa španijom i obezbedili zlato, a dve zemlje koje su u neprijateljskim odnosima, Jermenija i Azerbejdžan, igrale su takođe 2:2 nakon ljute bitke. Za trećim stolom Slovenci su izgubili 2,5:1,5 od Izraelaca i oprostili se od medalje. šteta, u jednom momentu izgledalo je da imaju šansu za pobedu, ali ih je izdala sportska sreća. Junak iz šestog kola, Borišek, danas je u jednakoj poziciji prevideo uzimanje pešaka sa matnom pretnjom, i tu je loše procenio da će izvući remi ako da damu za dva topa. Kasnije je guranjem f-pešaka oslabio položaj svog kralja i olakšao posao protivniku. Mislim da je u kritičnom momentu trebao da odigra potez Tg2, kojim vraća pešaka, ali je verovatno u šoku zbog previda propustio tu taktičku mogućnost. Na žalost Slovenaca, Tratar, iako je imao pešaka više, nije našao pravi plan u završnici i samo je remizirao, te im je propala i ova poslednja nada.

Link to comment

Završeno je još jedno ekipno prvenstvo Evrope u šahu, na kome su naše dve reprezentacije ponovo zabeležile skromne rezultate. Domaći ljubitelji šaha nisu očekivali neko čudo u vidu osvajanja medalje, ali su se ipak nadali boljim plasmanima. Muška ekipa (14. po rejtingu) zauzela je 21. mesto od 39 ekipa, dok je ženska ekipa (9. po rejtingu) u konkurenciji 30 ekipa zauzela tek 19. mesto. <_< Kako su igrali tokom prvenstva, bledo i neuverljivo, tako su i završili turnir. šahisti su u poslednjem kolu osvojili samo bod sa Norveškom - 2:2, dok su šahistkinje izgubile od Azerbejdžana 3:1. Oba naša tima bili su favoriti na papiru, ali boj ne bije svijetlo oružje već srce u junaka. To su najbolje pokazali šahisti Slovenije, koji su iako 19. po rejtingu pravili čuda na šampionatu i zamalo osvojili medalju. U poslednjem kolu su odigrali 2:2 sa ekipom španije koju predvodi Aleksej širov i na kraju zauzeli vrlo dobro 8. mesto. šahistkinje Slovenije bile su još uspešnije i plasirale se na 6. mesto, iako su po rejtingu nešto slabije od naše ekipe. :thumbsup: U muškoj konkurenciji medalje su osvojili Rusija, Jermenija i Azerbejdžan, dok su kod žena to uradile reprezentacije Rusije, Poljske i Jermenije. Preporučujem da pogledate partiju iz prošlog kola širov (ESP) - Morozevič (RUS) 1:0 i današnju partiju Svidler (RUS) - Čeparinov (BUL) 1:0. Davno nisam video luđu žrtvu figure u otvaranju od ove Svidlerove. :Hail: Ne znam da li je to teorijska varijanta u kojoj beli daje figuru za inicijativu, ali nesrećni Bugarin ponovo je bio žrtva nadahnutog protivnika. Za najlepšu partiju na šampionatu konkuriše i ona iz petog kola koju sam već spominjao (Čeparinov - Navara 0:1) sa efektnom žrtvom dame.

Edited by Quizmaster
Link to comment
Preporučujem da pogledate partiju iz prošlog kola širov (ESP) - Morozevič (RUS) 1:0 i današnju partiju Svidler (RUS) - Čeparinov (BUL) 1:0. Davno nisam video luđu žrtvu figure u otvaranju od ove Svidlerove. :Hail:
to je varijanta i to jako losa za crnog. umesto g6, trebalo je da igra Sc6.
Link to comment
to je varijanta i to jako losa za crnog. umesto g6, trebalo je da igra Sc6.
Ipak, impresivno je kako beli igra s figurom manje, a na prvi pogled nema ništa konkretno. Baš bih voleo da vidim koju ocenu daje Fric za takvu poziciju. Čini mi se da je umesto 14... Tc8 za crnog mnogo bolje 0-0-0. Prosto je nelogično da ostavi kralja u centru.edit: Sad vidim, beli ima 15. Df2, preti da zarobi damu. Bogami, crni je u problemima. Edited by Quizmaster
Link to comment
Quiz, igras li negde on line?
Igrao sam malo na yahoo, pa sam pola godine kuvao dopisni šah na www.sachy.sk. Turnirsku partiju, ako ne računamo što odem jednom godišnje na mesečni cuger u NšK-u, nisam igrao 5-6 godina. Najbolji rejting mi je bio 2270, ali sad mi je snaga sigurno stotinak poena manja. Edited by Quizmaster
Link to comment
  • 4 weeks later...
Evropsko prvenstvo možete posmatrati na ovom sajtu.Nakon trećeg kola Srbija u obe konkurencije zauzima deseto mesto sa četiri boda. U četvrtom kolu šahisti igraju sa Češkom, a šahistkinje sa Gruzijom. Mislim da šahisti imaju šanse za visok plasman, jer imaju dobar i borben tim, dok od žena ne očekujem ništa specijalno. Ne znam zašto ne igra Alisa Marić, da li je to zbog nekih nesuglasica?
Link to comment
A je l' pevaju Ticiji onaj kafanski hit "Gara, gara, gariš li se sada..."? :P
Reprezentacija Srbije je prošla slabo na Europskom Prvenstvu na Kreti ali najneugodnije iznenadjenje je reprezentacija Hrvatske koja je bila najlošije plasirana na Europskom Prvenstvu. To je posljedica loše pogrešne politike u šahovskom savezu. Više o lošem stanju u Hrvatskom šahu možete vidjeti na slijedećim sajtovima: www.dijagonala.bloger.hr i www.rokada1.bloger.hrInače od Srpskih mladih šahistkiranja Andjelija Stojanović ima šansu sa pretekne Alisu Marić i Natašu Bojković zato što vrlo marljivo radi što je rijedak slučaj na ovim prostorima gdje se sva manje mladi ljudi daju na šah zbog ljubavi prema šahu a sve više da bi im šah osigurao egzistenciju a ako se to ne desi onda napuštaju šah.
Link to comment
  • 4 weeks later...
Reprezentacija Srbije je prošla slabo na Europskom Prvenstvu na Kreti ali najneugodnije iznenadjenje je reprezentacija Hrvatske koja je bila najlošije plasirana na Europskom Prvenstvu. To je posljedica loše pogrešne politike u šahovskom savezu. Više o lošem stanju u Hrvatskom šahu možete vidjeti na slijedećim sajtovima: www.dijagonala.bloger.hr i www.rokada1.bloger.hrInače od Srpskih mladih šahistkiranja Andjelija Stojanović ima šansu sa pretekne Alisu Marić i Natašu Bojković zato što vrlo marljivo radi što je rijedak slučaj na ovim prostorima gdje se sva manje mladi ljudi daju na šah zbog ljubavi prema šahu a sve više da bi im šah osigurao egzistenciju a ako se to ne desi onda napuštaju šah.
Oho, nisam primetio ovu poruku... Možda smo imali tu čast da nam se javio velemajstor Bogdan Lalić.
Link to comment
  • 3 weeks later...
Umro je Bobby Fischer. best_moves-pos1.gifByrne - Fischer, 1959Po mom misljenju, najludji Fischerov potez (Sa4).
To je čuvena Fišerova pobeda nad Donaldom Bernom iz 1956, kad je imao 13 godina. U kasnijoj fazi igre Fišer je žrtvovao kraljicu i rasturio belog.
Link to comment
To je čuvena Fišerova pobeda nad Donaldom Bernom iz 1956, kad je imao 13 godina. U kasnijoj fazi igre Fišer je žrtvovao kraljicu i rasturio belog.
Nije :) Partija na koju ti misliš je postavljena na mom linku iznad. Ovu situaciju koju je postavila paculla nisam uspeo da nađem.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...