Jump to content
IGNORED

Egipat


adasevic

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    37

  • žaro

    12

  • Kudravi Gaucos

    12

  • Musharaf

    8

Sve me zanima! Je li izlet bio u okviru  krstarenja Nilom? Jeste li išli preko agencije i ako jeste koja i da li ste zadovoljni? U kom delu godine  ste išli? Koliko je koštao izlet? Je li fizički zahtevan? Bezbednost, insekti, gmizavci, teroristi?

Jeste li još negde išli na izlet?

Ideja je da idem u novembru- decembru, ne treba mi kupanje (mada je tad lepo za plažu), nego baš obilasci.

Edited by halloween
Link to comment
  • 4 months later...

Kako stoji Egipat sad sa bezbednoscu? Ne mislim samo na cuvena letovalista, nego za varijantu obilaska raznog kamenja i Nila

 

 

Sve me zanima! Je li izlet bio u okviru  krstarenja Nilom? Jeste li išli preko agencije i ako jeste koja i da li ste zadovoljni? U kom delu godine  ste išli? Koliko je koštao izlet? Je li fizički zahtevan? Bezbednost, insekti, gmizavci, teroristi?

Jeste li još negde išli na izlet?

Ideja je da idem u novembru- decembru, ne treba mi kupanje (mada je tad lepo za plažu), nego baš obilasci.

I mene ovo zanima :) Da li si istrazila nesto vise? Ima jedna ~studentska organizacija koja pravi izlete sa ovim varijantama,

 

DPEE.pngDPBA.png

 

pa kada budemo stigli (naredne dve nedelje sigurno ne) cemo svratiti do njih da pitamo to oko bezbednosti. Radije ne bismo sa agencijom jer bismo hteli vise od toga kao i vise slobode, ali makar da vidimo njihove ideje. Agencija ima raznorazna putovanja po svetu i sve druge ponude i destinacije koje imaju na sajtu se vec mogu rezervisati za ponudjene datume, a samo za Egipat se salje upit, tako da mi to deluje kao da im to nije bas redovna destinacija, ili makar ne popularna kao Afrika, Australija i Juzna Amerika.

 

Ovde je opis puta na nemackom ali Google Translate ce valjda odraditi toliko

http://www.statravel.de/tour-details.htm?tourCode=GADPEE - sa Abu Simbelom

http://www.statravel.de/tour-details.htm?tourCode=GADPBA - sa tom nekom oazom

 

Inace i nas bi interesovao taj period novembar - decembar :)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Nisam jos iscitala ovu temu (malo je i tesko jer su poruke..neformatirane i vecina slika se ne vidi?) tako da iskreno pojma nemam sta je ta oaza, niti smo razmisljali o njoj do sad. Ovo smo prosto nasli kada smo malo pogledali po netu o oblastima koje nas zanimaju, Egipat i juzni deo Afrike. STA Travel je dobra polazna tacka da covek dobije neki pregled :)

 

Nas bi interesovali Luksor, Nil, Abu Simbel, jos nesto ako je u tom delu, u zavisnosti od mogucnosti mozda i dva-tri dana odmora kada se ne radi nista i eventualno kupa (ne znam da li je tokom zime dovoljno toplo). Ali pre nego sto se bacimo u neko ludacko istrazivanje, bitna je ta stavka bezbednosti, pa da ona vidim ima li svrhe da se borim sa roditeljima za njihov amin ;D

 

Nasla sam frisko sta Svabe kazu, nije bas optimisticno sve, mada se najvise fokusiraju na Sinaj i deo ka Izraelu

https://www.auswaertiges-amt.de/DE/Laenderinformationen/00-SiHi/AegyptenSicherheit.html

 

Sad u julu su dve zene izbodene nozem u letovalistu a postoji opasnost od teroristickih napada i kidnapovanja pogotovo stranaca..

 

Jos ne prepocuju voz osim na potezu Aleksandrija - Kairo jer je tu neki brzi novi voz.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Za sada jedna agencija u Srbiji nudi još neke destinacije u Egiptu osim Hurgade. 1a travel i imaju Krstarenje Nilom nekoliko puta u toku meseca, sve do marta 2018. Faros tours će izbaciti cenovnik za krstarenje Nilom krajem avgusta.

Meni se čini da tu ne treba puno improvizovati i ako se već ide da se ide preko agencije. Autobusi iz Hurgade ka Luksoru kreću u koloni od 60-150 autobusa punih turista, svi pod naoružanom pratnjom.

Za boravak na kopnu ne bih birala hotel koji se graniči sa javnom plažom, već neki ka sredini.

 

Što se tiče zaraznih bolesti, ovde je info za celu Afriku, pa i za Egipat.

http://www.traveldoctor.co.uk/africa.htm#1stc

 

Na nemačkom sajtu pak piše(ako me dobro služi google translate) da južno od Efua ima autohtone malarije.

Srbija kaže- samo pičite na Nil.

http://mfa.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vize-za-inostranstvo-i-informacije-o-drzavama/100-spisak-zemalja-za-putovanje-u-inostranstvo/10439-egipat-konz?lang=lat

 

Što se tiče Abu Simbela, 2 puta godišnje 22.2 i 22.10 svetlost obasja 3 statue osim Ptaha (bog podzemnog sveta), tako da ko želi da vidi ovu pojavu, treba prethodno da razmisli o terminu.

Edited by halloween
Link to comment

Ne znam sta znaci ovaj deo na WikiTravel sad, da li ima tih autobusa od Asuana ili ne?

 

By bus

Foreign travellers can get to Abu Simbel by coach or minibus from Aswan, travelling in police convoys. There is at least one daily convoy each way, taking 3 hours. Seats on the minibuses traveling in the convoy can be arranged at your hotel or through the Aswan tourist office. The cost for a return trip is 100LE. This does not include entrance fees, but may include travel to additional sights in Aswan such as the High Dam or unfinished obelisks. Make sure your minibus has air-conditioning.

Tip: Sit on the left hand side of the bus. You will see the sunrise in the morning (if awake) and be in the shade on the way back.

There is also one public bus from Aswan bus station at 08:00am, costs 30 LE it will arrive around 11:30am but you'll find it going back 01:00pm so you can stay as much as you can and get back to the downtown at 4 clock and take shared taxi to Aswan with the same price.

you can walk to the temple from the bus stop but if the sun hot take taxi to the temple cost 5LE maximum 10LE.

All convoy buses need to leave for their return journey to Aswan by 4pm latest. Make sure you make the most of your little time in the temples. Shared taxis leave when full, so it might be 6 or 7 pm. One way 40 LE (Jan 2015)

---> The convoy from Aswan to Abu Simbel was abolished in October 2016

 

To mi zapravo ne deluje tacno jer na Trip Advisoru ima utisaka iz ove godine od ljudi koji kazu da su isli u tim konvojima (busevi, automobili, minibusevi) iz Asuana.

 

Mi putujemo iz Nemacke pa je neko misljenje bilo da uzmemo avion preko Kaira do Luksora, povratna karta sa razumnim satnicama se u novembru moze uzeti za 440evra. Nije jeftinoca ali smanjuje sate provedene na drumu u odnosu na ture koje su uglavnom od Kaira do negde busem ili vozom, pa ponovo busem itd. Ali iz Beograda ne vidim nista ispod 760 evra i to sa dva presedanja tako da to ne deluje dobro, te ako agencije imaju nesto direktno onda to sigurno vredi para.

Hurgadu ne bismo ubacivali sem ako bas hocemo da idemo i na kupanje, ali to nije prioritet uopste. Posle obilaska Luksora Nilom do Asuana i odatle ima vec dosta mogucnosti, tura, mini-tura, solo hvatanja busa - hipotetcki sve, ako nema nekih sranja. 3 sata putuje mini bus sa vodicem, cene su uglavnom 70-100 evra po coveku ukljucujuci ulaznice.

 

Za Abu Simbel sam citala nekoliko utisaka od ljudi koji su nocili tamo da je dobro zanociti, jer rano izjutra i popodne nema nikoga, svi koji su na izletima busem ili jos nisu stigli ili vec idu nazad. Takodje preporucuju sound+light tokom noci.

U sustini meni je tu pored svega fascinantna i ta Fickaraldo prica, sa premestanjem planine :) Ne znam da li se ta igra senki i dalje desava istim danima s obzirom na preseljenje hrama, nisam se udubljivala u to toliko, a ovaj oktobar nam nikako ne pase.

 

Gledam sad sta taj 1a travel nudi, oni imaju bas pravu turu za krstarenje po Nilu, napakovanu aktivnostima, sa direktnim letom Beograd - Hurgada. To kada si u Srbiji verovatno vredi uzeti i samo zbog pocetne cene koja obuhvata avion, prevoz i brod (350-420 evra + avio takse). Samo se treba dobro raspitati o brodovima koji se spominju. Lose je npr. sto su prakticno sva razgledanja fakultativna, jer pise da ako nema dovoljno zainteresovanih - nece ni ici, tako da tu zavisis od ostatka ekipe. S druge strane sumnjam da bi neko krenuo na ovakav put a da ne obidje sve sta moze. Mene inace boravak na brodu malko plasi ali kapiram da je to dobar nacin da se covek preveze i vidi sve sta je na putu.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Ide se sve fakultativno što je nabrojano (ko je lud da čuči na brodu pored takviih građevina), a jedino Abu Simbel ako ima dovoljno zainteresovanih, košta dodatnih 80 evra jer nije uključen u paket obilazaka.
 

Predstavnik Faros tursa  mi je još na Sajmu turizma rekao da će ići autobusi za Abu S. sezona 2017/2018. Hram je premešten tako da i danas  u ta dva dana u godini svetlost pada na isti način kao i kad je hram tek izgrađen. Naši građevinci (Mostogradnja i Venčac) su radili na izgradnji Asuanske brane, a bili su prisutni i kad su spomenici premeštani, tako da su znanja odatle primenili kad je građena hidrocentrala Đerdap i pomerana Trajanova tabla.

Edited by halloween
Link to comment

Ide se sve fakultativno što je nabrojano (ko je lud da čuči na brodu pored takviih građevina), a jedino Abu Simbel ako ima dovoljno zainteresovanih, košta dodatnih 80 evra jer nije uključen u paket obilazaka.

 

Predstavnik Faros tursa  mi je još na Sajmu turizma rekao da će ići autobusi za Abu S. sezona 2017/2018. Hram je premešten tako da i danas  u ta dva dana u godini svetlost pada na isti način kao i kad je hram tek izgrađen. Naši građevinci (Mostogradnja i Venčac) su radili na izgradnji Asuanske brane, a bili su prisutni i kad su spomenici premeštani, tako da su znanja odatle primenili kad je građena hidrocentrala Đerdap i pomerana Trajanova tabla.

 

Na sajtu pise da nista od obilazaka nije ukljuceno, imaju paket za deo od 140 evra, kao i pojedinacne ulaznice:

 

Veliki paket izleta na krstarenju

 

140€ – Luksor sa obilaskom lokaliteta: Karnak, kolosi Memnona, dolina Kraljeva, hram Hatšepsut. Hramovi KomOmbo i Edfu, razgledanja u Asuanu (brana, nedovršeni obelisk, feluke).

 

Pojedinačne cene faklutativnih izleta

 

Istočna obala u Luskoru sa obilaskom hramova Luksor 20€ i Karnak 25€, zapadna obala u Luksoru sa obilaskom doline Kraljeva (3 grobnice), hram Hatšepsut i kolosi Memnona 45€, KomOmbo i Edfu hramovi na krstarenju 45€, Sound&Light Karnak 30€, vožnja balonom u Luskoru 85€, razgledanje Asuana (brana, nedovršeni obelisk) 35€, hram File 25€, Sound&Light File 30€, Abu Simbel 80€, feluke na Nilu 17€, Kičerinovo ostvo 25€.

 

 

Hoces li ici? :)

 

btw, ohrabrujuci citat sa pocetka teme:

 

Brodova za krstarenje ima raznih, naše će vas agencije naravno uvaliti na neki koji je jeftiniji. Pošto je Egipat i inače jeftin, to znači da ćete krstariti bez stila, za neznatno manje pare. Uošpte je ceo njihov koncept to da umesto 1000 dolara platiš 900, a da se osećaš kao da te ilegalno švercuju da bereš pamuk

:lol:

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Sačekaću kraj avgusta da Faros turs objavi cenovnik, dosta su povoljniji, putovanja im duže traju, a pored toga ne uzimaju 3000 din za adm. troškove (šta im to znači?!) kao što radi 1a travel.

Link to comment

Iscitah temu, svasta su ljudi videli (Pejsiju i Avramu zavidim! :D) Sad znam sta je ta oaza Siva, vidim da je dozivljaj bio potpuno zanimljiv. I ja bih da mi lisice ukradu malo nesmotreno ostavljenog badema ^_^

 

-----

 

Malo me zbunjuje sledece, po agencijskom programu (ovde konkretno Faros), oni planiraju da prepodne pogledaju jedan deo Luksora a posle rucka drugi. Da li je to realisticno? Meni ovako na prvi pogled deluje "na brzinu"?

 

 

2.dan – Hurgada – Luksor

Napuštanje hotela i polazak grupe za Luksor. Transfer klimatizovanim autobusima. Poseta zapadnoj obali Nila u Luksoru (Dolina kraljeva, Hram Hatšepsut, Memnovi kolosi). Posle ručka sledi poseta istočnoj strani Luksora i obilazak hrama Karnak, najvećeg hrama na svetu. Smeštanje grupe na brod sa 5*. Večera. Noćenje.

 

 

//Nisam dugo bila nigde sa agencijom, prva pomisao mi je - "ogranicenje". Prosle godine smo u Kuelap isli sa zvanicnim vodicem u maloj grupi (petnaestak ljudi) jer smo hteli da cujemo nekog profesionalca kao i sta kazu najfriskija istrazivanja (menjalo se misljenje o svrsi mesta npr.), i tu je bilo planirano zbilja dovoljno vremena. Ali eto mi smo bili najgori od sve dece i nije nam se vracalo nazad ni posle tri i kusur sata, dok je pola grupe zavrsilo ubrzo posto je vodic prestao sa zvanicnim vodjenjem. Meni to nerazumljivo - predjes pola sveta i ko zna da li ces doci tu ponovo i da li ce neka nepogoda unistiti sve - ali mozda nisu ni svi osetili isto sta i mi.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

To mi je jasno, ali ne pripreme se svi podjednako za putovanje. Ako pre puta nije detaljno pročitao gde ide, onda u tom slobodnom vremenu nema šta ni da traži okolo.

Situacija u Egiptu nije kao što je bila kad je tema otvarana i bez obzira što sam i ja ljubitelj individualnih putovanja, ne bih se u ovom momentu usudila da idem mimo agencije. Inače Faros turs vodi Egipćanin koji živi u Srbiji, naš zet™ tako da nekako mi se čini da je to u ovom momentu najbolje što čovek može da dobije za novac. Imali su nekoliko aranžmana vezanih za NIl, razlike su u itinereru i broju dana.

Npr. www.steptravel.co.rs/downloads/Krstarenje-Nilom-Carobni-Faraoni.pdf

Edited by halloween
Link to comment

River and sea travel

In the past, overcrowding and poor safety standards have led to several accidents on Red Sea ferries and Nile cruisers. There were four significant fires on Nile cruisers between September 2006 and November 2012.

 

ovo je forin ofis informacija https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/egypt/safety-and-security mozda ne bi bilo za zgorega pre uplate malo istraziti na internetu istoriju broda, bar ja bih tako.

 

 

 

20626764_1592038260868039_88079296623362

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...