Jump to content
IGNORED

Pomoć prijatelja


MaryPoppins

Recommended Posts

Pouzdan  je obicno dovoljno i za uze, strucne namene, osim ako se ne trazi bas specificno odredjenje na koje je to greske/otkaze imun.

Ne postoji apsolutno nista sto je neotkazivo ili osigurano protiv gresaka.

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ne postoji apsolutno nista sto je neotkazivo ili osigurano protiv gresaka.

 

Naravno, ne verujem da iko bukvalno čita "fail-safe". Meni taj izraz zvuči više marketinški nego inženjerski.

 

sviđa mi se i "imun na otkaze" ... 

Link to comment
50 minutes ago, Frile said:

 

Naravno, ne verujem da iko bukvalno čita "fail-safe". Meni taj izraz zvuči više marketinški nego inženjerski.

 

sviđa mi se i "imun na otkaze" ... 

 

+1

 

Osim ovog 'imun na otkaze', to mi dodje nekako medicinski, tehnickijetm bi mi bilo otporan na otkaze, sta znam: problem i nastane kada u tehnickoj dokumentaciji pocnu da marketingujutm, mada se to kod ozbiljnih stvari i ozbiljnih firmi, istini za volju, radi retko ili nikako.

Palikaris je u pravu za kontekst, tek tu pocinju problemi :D 

 

Inace, ne bih se petljao po ovom topiku, dosta mi prakse, ali me fail-safe podsetilo na jedan stari Lametov film sa Henri Fondom, Fail Safe, tek je tu kontekstnatm prevodilacka glavolomka: kod nas je svojevremeno, kada se doduse ozbiljno prevodilo, preveden kao Kriticna tacka... 

Link to comment

Definitivno je potreban kontekst, Vikipedija lepo objašnjava:

 

Quote

a system being "fail-safe" does not mean that failure is impossible or improbable, but rather that the system's design prevents or mitigates unsafe consequences of the system's failure.

 

Link to comment
7 hours ago, pt 2.0 said:

ne smem da vam kažem kontekst, prevodim patentnu prijavu :)

(ali zaista najlepše hvala svima koji su se javili i pokušali da pomognu)

Ako ti još nešto znači, 

 

Bezbedan na otkaze je izraz koji sam sretao, u smislu da je uređaj projektovan na takav način da izdrži određen broj neispravnosti nakon čega će otkazati na bezbedan način (npr. lift koji se posle određenog broja kvarova  zaustavi/zaglavi između spratova umesto da padne u podrum sa sve putnicima). 

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...