Jump to content
IGNORED

Makedonija


Velocipede

Recommended Posts

Kojim putem od BGD do Strumice? Nije bitno da je najkraći, već najbezbedniji i najkvalitetniji.

 

Da li je najbolja varijanta autoput do Udova, pa zatim preko Valandova i Kosturina?

 

Kakav je put od Kumanova, preko Sveti Nikole, Štipa i Radoviša?

 

Ima neko iskustva s ovim putevima?

Link to comment

Kojim putem od BGD do Strumice? Nije bitno da je najkraći, već najbezbedniji i najkvalitetniji.

 

Da li je najbolja varijanta autoput do Udova, pa zatim preko Valandova i Kosturina?

 

Kakav je put od Kumanova, preko Sveti Nikole, Štipa i Radoviša?

 

Ima neko iskustva s ovim putevima?

 

Relacija Štip-Radoviš-Strumica - sasvim OK kvalitet puta.

Link to comment
  • 2 weeks later...

ne bi trebalo da imas problema. ako se odlucis da ides tim putem, obavezno idi preko mavrova/debra, umesto kiceva. najlepsi deo mkd, imo.

Edited by mandingo
Link to comment
  • 2 weeks later...

ne bi trebalo da imas problema. ako se odlucis da ides tim putem, obavezno idi preko mavrova/debra, umesto kiceva. najlepsi deo mkd, imo.

 

jedan od boljih saveta koji mogu da se daju u vezi sa Makedonijom

 

zaista prelepo, plus treba obići i manastir Sv Jovan Bigorski. Hvala na preporuci koju ja sada širim dalje :)

Link to comment
  • 2 months later...

Ja idem za Ohrid sledeće nedelje i jako se radujem tome. :)

 

E sad, ima li ko informacije gde mogu odmah posle granice kad udjem u makedoniju gde (na kom mestu) da zamenim odmah evre u denare i da li se primaju srpski dinari u makedoniji? Napominjem da nikada sam nisam išao svojim kolima u tom pravcu, zato pitam, iako nekome ovo deluje kao glupo pitanje :)

 

Hoću da idem preko obilaznice skopje- tetovo-gostivar-kičevo, čitam na netu da je kraće za 70km od puta preko prilepa i bitolja (mada se lomim jer hoćemo moja porodica i ja da vidimo ta dva lepa grada :( ) i da je brži put jer je uglavnom autoput - koliko koštaju putarine u jednom pravcu? Koliko je duže vremenski ako odemo preko Debra? Imam malu bebu pa ne znam da li mi se isplati da se cimam tuda i koliko bi put ukupno mogo da traje uz "normalne" prelaske preko granice (bez gužve)?

 

Auto mi koristi eurodizel a čujem da je makedonija najjeftinija (a srbija najskuplja :thumbdown:  ) po cenama, pa me interesuje da li mogu na lukoil pumpi u makedoniji (kod kumanova) da sipam za evre ili dinare ili mogu tu da zamenim pare za denare? :unsure:  hocu da sipam onaj eurodizel "ekto" ili kako se već zove :)

 

Jedino što me plaši od puta je da se ne izgubim u ohridu jer sam uzeo neki smeštaj u starom delu grada, to je vidim na mapi sve usko i zakukuljeno..

 

Mandingo pomagaj! :)

Edited by BlackGeorge
Link to comment
  • 2 years later...

Da se pridruzim pitanju CrnogDjordja... Jedna od ideja za Uskrs je i Ohrid. Ono sto me najvise brine je situacija u Makedoniji i bezbednost odlaska i dolaska na lokaciju.

 

Da li je bolje uzeti smestaj u starom gradu ili negde malo van? Gde je najbolje menjati evre i koji je kurs ?  Kakav je put do Ohrida?

Link to comment

Put je dobar, ko za Grcku, od Skopja, preko Tetova i Gostivara takodje, malo jaca™ koncentracija Albanaca sa povecanim sansama za popreko gledanje, ali ne vise od toga.

Ohrid savrsen, ali ume da bude guzva, preporucujem da se alternativno razmotri Struga, guzve su manje, mesto je takodje prelepo, a Ohrid na dohvat ruke za svaku priliku.

Link to comment
Da li je bolje uzeti smestaj u starom gradu ili negde malo van?

 

Pogled iz starog grada je priceless, malo zajebano za parkiranje zbog uskih ulica ali da se rešiti, sve je pešaka na dohvat ruke tako da auto parkiraš kad dođeš i sedaš u njega kad polaziš.

Link to comment

Da li je bolje uzeti smestaj u starom gradu ili negde malo van? Gde je najbolje menjati evre i koji je kurs ?  Kakav je put do Ohrida?

 

smeštaj u starom gradu, ali gledaj da nisi baš blizu centra, ume da bude bučno uveče

 

kurs je isti u svakoj menjačnici, svejedno ti je

 

put je dobar, magistrala sa proširenjima na nizbrdicama. kad prođeš prevoj Straža (obavezno stani, i idi na mekike - shvatićeš, piše Mekicite od Straža). posle toga samo cepaj, nema problema, ne obaziri se na okruženje (albanske zastave, spomenici UCK (selo Zajas)), ali nemoj da staješ. niko ti neće ništa, ali nisu prijateljski raspoloženi. treba ti oko 2 i po sata od Skoplja.

 

u Ohridu i okolini ima šta da se vidi. na ribu idi u selo Trpejca (divno za videti takođe) ono je na pola puta do Svetog Nauma. nemoj da bacaš pare na ohridsku pastrmku ako nemaš iskustva, preskupo je i često uvaljuju običnu. jedi belvicu, i jegulju gde ima. probaj makalo od luka (samo to, od belog luka, ono drugo od paprike i praziluka je bezveze). provozaj se čamcem po izvoru Drima, vredi.

 

u gradu Ohridu kafana Damar kod crkve Svete Sofije je odlična, u restoranu Čun (centar, obala) ima odličan teleći čomlek, ali je malo skuplje. nemoj nigde da jedeš šarsku pljeskavcu, stavljaju soju i biljni kačkavalj. u Strugu idi preko dana i ne očekuj previše. na šetalištu pored Drima ima par odličnih picerija, i gledaj da uhvatiš pijacu - oko nje babe prodaju đomleze - ne propusti da probaš (to je kao pita filija ispod sača kod nas, ima i u Ohridu oko pijace). ako imaš vremena, zaputi se preko Galičice do Prespe. Prespansko ne izgleda ništa posebno, par selendri oko jezera, ali put do tamo je nestvaran, kao i pogled sa Galičice na oba jezera istovremeno. poseti Muzej na voda (pokraj kampa Gradište, a pre Trpejca). od piva biraj Zlaten Dab, jer je Skopsko grozno. od vina valja Tikveš (Bela voda, Barovo, Special selection linija) Kamnik, bela vina vinarije Popov i par pristojnih vinarije Stobi. Bovin može da se nabode štošta.

Edited by banatjanin
Link to comment

u Ohridu i okolini ima šta da se vidi. na ribu idi u selo Trpejca (divno za videti takođe) ono je na pola puta do Svetog Nauma. nemoj da bacaš pare na ohridsku pastrmku ako nemaš iskustva, preskupo je i često uvaljuju običnu. jedi belvicu, i jegulju gde ima. probaj makalo od luka (samo to, od belog luka, ono drugo od paprike i praziluka je bezveze). provozaj se čamcem po izvoru Drima, vredi.

 

 

U vezi ovoga, ako ne zazireš, možeš da pređeš u Albaniju na prelazu Sv. Naum (taj je na jugoistoku jezera, ima i drugi prelaz na severozapadu kod Struge), i u prvom selu sa albanske strane nađeš restoran koji se zove Kushta ili Kashta, koji drže dva brata Albanca koji govore makedonski (kelneri doduše ne govore ništa sem albanskog). Tu sam pre tri godine jeo možda i najbolju pastrmku u životu, a cena je bila 50% od cene koju ćeš plaćati bilo gde u Ohridu. Nećeš imati bilo kakvih problema ni sa albanskom policijom, ni sa meštanima, čak su bili vrlo blagonakloni da vide automobil iz Srbije. Ja sam imao nameru nakon restorana da obiđem celo jezero sa albanske strane (ima put, prolazi kroz Pogradec) i vratim se u Makedoniju kod Struge, ali je put bio toliko loš da nisam hteo da rizikujem da pocepam gumu ili da mi otpadne točak u Albaniji, jer bih verovatno imao Tantalove muke da to sredim. 

 

 

 

u gradu Ohridu kafana Damar kod crkve Svete Sofije je odlična, u restoranu Čun (centar, obala) ima odličan teleći čomlek, ali je malo skuplje. nemoj nigde da jedeš šarsku pljeskavcu, stavljaju soju i biljni kačkavalj. u Strugu idi preko dana i ne očekuj previše. na šetalištu pored Drima ima par odličnih picerija, i gledaj da uhvatiš pijacu - oko nje babe prodaju đomleze - ne propusti da probaš (to je kao pita filija ispod sača kod nas, ima i u Ohridu oko pijace). ako imaš vremena, zaputi se preko Galičice do Prespe. Prespansko ne izgleda ništa posebno, par selendri oko jezera, ali put do tamo je nestvaran, kao i pogled sa Galičice na oba jezera istovremeno. poseti Muzej na voda (pokraj kampa Gradište, a pre Trpejca). od piva biraj Zlaten Dab, jer je Skopsko grozno. od vina valja Tikveš (Bela voda, Barovo, Special selection linija) Kamnik, bela vina vinarije Popov i par pristojnih vinarije Stobi. Bovin može da se nabode štošta.

 

Meni je Struga bezveze, i bila je prilično creepy kada sam bio, jer je sva bila okićena albanskim zastavama. Mislim i da je procenat albanskog stanovništva u Strugi ogroman, sigurno preko 80 % Albanaca, pa ne bih nikome iz Srbije preporučio odsedanje tamo, jer bi se mogao osećati vrlo anskiozno. Uz to, i mesto mi je ružnjikavo, Ohrid je puno lepši, a i skoro da je čisto makedonski.

 

Ipak, ako se dođe u taj deo, treba krenuti putem Struga - Debar, i posle petnaestak kilometara skrenuti u selo Vevčani. To je čisto makedonsko selo, koje je poznato po tome što je proglasilo "nezavisnost" od Makedonije, kao i po karnevalu koji se navodno održava preko 1400 godina, i na kojem meštani dolaze maskirani u razne paganske i druge maske (mislim da se održava za julijansku Novu godinu). Takođe, blizu sela se nalaze i čuveni Vevčanski izvori (više izvora na nadmorskim visinama od 900 do 2000 metara, gde voda izbija direktno iz brda i može se piti na licu mesta), kao i nekoliko glečerskih jezera na visinama blizu 2000 metara. Selo je prelepo, ali su usponi neverovatni (po 30 stepeni i strmije), a sokaci uski, i meni još uvek nije jasno kako sam uspeo da kolima to sve izvučem bez većih problema (Astra baš nije poznata kao strašno jak auto). U selu ima i restorana, ali svakako valja proveriti da li rade pre nego što se zaputiš. Btw, ne znam kako se ide do izvora, mislim da ne može svojim kolima, već meštani nešto organizuju. Mi smo došli kasno i počeo je da nas hvata mrak, pa nismo hteli da rizkujemo da nas uhvati tamo mrak sa malim detetom. 

Edited by Ayatollah
Link to comment

Hvala svima na savetima...

 

Blizu sam odluke da odem na Ohrid, samo me nervira "crkveni turizam" zbog Uskrsa...

 

Ja sam bio na Uskrs 2014. godine, nikakve naročite gužve nije bilo, našli smo smeštaj bez problema. Nas je sjebalo vreme, jer je u sred aprila temperatura pala na nulu, sva sreća pa smo bili poneli zimske jakne.

 

EDIT: Nažalost, to nas je koštalo odlaska na Prespu i do Resena, jer je na Galičici bilo preko metar snega, i nije se moglo kolima.

Edited by Ayatollah
Link to comment

samo da potvrdim da su trpejci, damar i čun iz banaćaninovog posta sjajna mesta. ja sam, doduše, jeo pastrmku i bila je to druga najbolja riba koju sam u životu jeo. najbolju sam jeo u portugaliji blizu kabo da roka.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...