Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

Nisam znao da i ljubitelji plovila imaju svoj topik na forumu.Koliko sam skapirao Idioteque i Vasilije imaju barku.evo i ja da se pohvalim. korito, elanovo, sportsko, mi ga farbali kasnije. motor je johnson 35icakupio sam ga sa jos 3 drugara i nekako smo sredili vez na dobrom mestu, tako da je ispalo jeftino posedovati ovu odlicnost. osim goriva naravno. to me ubija54921140037456785035906.jpg63401187040349119102160.jpgza sledecu sezonu planiramo da uzmemo wakeboard ili gumu, pa da se vucemo po dunavu, sto smo radili i ove godine, ali sa tudjom opremom

Edited by Hustler
Link to comment

OK, ovo je moj. (Brodometrija rulez)552borac.jpgPatrolni brod (protivpodmornicka korveta), napravljen u Kraljevici, 1957. Od artiljerije imao je 2 topa 76 mm, 2 Boforsa 40 mm L70, 4 sovjetska raketna bacaca dubinskih bombi i 4 jednocevna topa 20 mm Oerlikon. Imao je klizace i bacace bocnih dubinskih bombi. Radar je bio Decca 45, a imao je i americki podvodni elektricni lokator (PEL - to je onaj sto radi 'ping!').Bio je u Lori sve do rata, kada ju je napustio po dogovoru sa RH.Zadnje sto sam cuo je da je negde u CG, prodat valjda.

Link to comment

Dva meseca sam sredjivao brodic, farbao, krpio plastiku i zajebavao se sa majstorima (samozvanim majstorima, koji su naravno mene zajebavali). A onda kise kolko oces! Kad sam ja imao vremena da zaplovim, vreme to nije dozvoljavalo. Dzaba sve nervoze, kad sam jedva 10 puta posteno brodio. Mada ni bleja na bovi uz meze i pice nije bila za bacanje. Nakacim sliku kad je nadjem.

Link to comment
Zato sto bi bila steta.Ove stare fotografije para vrede za onoga ko ume da gleda.I, pazi me se s tom serpicom, zgazicu te sledeci put :) (salim se)
woody, pa ti si pravi mornar?
Dva meseca sam sredjivao brodic, farbao, krpio plastiku i zajebavao se sa majstorima (samozvanim majstorima, koji su naravno mene zajebavali). A onda kise kolko oces! Kad sam ja imao vremena da zaplovim, vreme to nije dozvoljavalo. Dzaba sve nervoze, kad sam jedva 10 puta posteno brodio. Mada ni bleja na bovi uz meze i pice nije bila za bacanje. Nakacim sliku kad je nadjem.
ja sam imao bas srece sa majstorom, sve je popravio valjano. jedino mu zameram sto mi je barku iskrcao kilometar od veza, pa sam morao da izbegavam recnu miliciju koja se bas tu muvala, jer nisam imao nista od papira. kada sam ga pitao sta da radim ako me uhvate rekao mi je da nije strasno ako znam kako da se izvucem iz takvih situacij :unsure: brckao sam se sa camcem jedno 15 minuta u plicaku i iskoristio priliku kada su krenuli za nekim gliserom u suprotnom pravcu.
Link to comment

po zakonu plovila kontrolise kapetanija, a ne policija, tako da mogu samo da pisu prijavu koja ne moze da prodje sud.tako su meni rekli u kapetaniji a ja prenosim vama.

pa sam morao da izbegavam recnu miliciju koja se bas tu muvala, jer nisam imao nista od papira. kada sam ga pitao sta da radim ako me uhvate rekao mi je da nije strasno ako znam kako da se izvucem iz takvih situacij :unsure:
Link to comment

Ovde, oko 4. jula i St. Nikole murija od skoro rešeta. Uglavnom zaustavlja glisere. Nisam ni ja bio sa registracijom preterano azuran :blush: . Toliko se nakotilo stoke sa gliserima da je to haos. Isto kao kad te neka budala seče bembarom i maše štoljpijem, identična stvar. Ok je gliser, al' za okean.

Link to comment
po zakonu plovila kontrolise kapetanija, a ne policija, tako da mogu samo da pisu prijavu koja ne moze da prodje sud.tako su meni rekli u kapetaniji a ja prenosim vama.
pa ovo je bilo korisno :D
Ovde, oko 4. jula i St. Nikole murija od skoro rešeta. Uglavnom zaustavlja glisere. Nisam ni ja bio sa registracijom preterano azuran :blush: . Toliko se nakotilo stoke sa gliserima da je to haos. Isto kao kad te neka budala seče bembarom i maše štoljpijem, identična stvar. Ok je gliser, al' za okean.
mislim da je registracija za 2009. kostala nesto oko 20.000 i valjda su jos nesto digli cenu jer su camci luksuzna roba. ne verujem ni da cemo u sledecoj sezoni placatiinace, nudili su nam chrysler 45-icu iz 70's sa dobrim koritom i odlicnom prikolicom (samo onje mogla da kosta i celih 300e) za 700e. naravno stvar je u tome sto je krajslera nemoguce popraviti i pun je problema, a za papire za korito i motor bi smo morali da sredjujemo preko suda sa 2 svedoka.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Portland i Royal Navy.Fenicani, Grci, malo petljanja Venecije i Djenove…Spanija i Portugalija…I – morima je zavladao jedan lav, strasan lav....Portland, luka koja je bila simbol luka za ratne mornarice, pocetak lanca koji je opasivao svet i isao preko Gibraltara, Suez-a, Adena, preko Singapura do Hong Konga...Bio je sediste one cuvene, uzdbenicke ’Fleet in being’, izazov mnogima, brana ambicijama kontinentalnih osvajaca koji su tek stojeci na nekoj plazi i posmatrajuci more, shvatali da bez gospodarenja morem nema dalje...Gospodarenje je trebalo i cuvati, paziti ga, maziti i negovati: algoritam je bio prost – Royal Navy je morala da bude u svakom trenutku jaca od dve najjace kontinentalne ratne mornarice uzete zajedno.A sam Portland je bio mirnodopska luka: poruka, novinska vest, glasina, da je flota napustila Portland i uputila se u ratne luke, Scapa Flow, znacila je da je djavo odneo salu i da se Albion ozbiljno naljutio.Sve dok jednog 29. jula 1914. godine, u 0700 Flota zaista nije krenula da se vise nikada ne vrati, bar ne u obliku u kome je do tada postojala: pocinjao je 1. svetski rat, a odlazak flote iz Portlanda je znacio da – nema nazad.0142.jpgFirst Fleet, kasnije Grand Fleet napusta Portland. 29.jul 1914. godine 07.000141.jpgMirnodopski izgled: iza doka, stanice za utovar uglja (pre nego sto je jedan Prvi lord admiraliteta po imenu Winston izdejstvovao da se predje na naftu kao gorivo), vide se Agamemnon, Lord Nelson, Collingwood i St. Wincent. Svako ime je jedno poglavlje pomorske istorije. Tu su i lake krstarice Gloucester i Sautempton.0140.jpgKadeti.0143.jpgOvo je kasnija fotografija, 30-te, otprilike: Royal Yacht, ali ne danasnja: na slici je Victoria and Albert.Zastave, standardi, govore o tome je li monarh na brodu ili nije, brod je na plutaci, a njegov izgled pokazuje i dokazuje da za biti jahta nije dovoljno zvati se jahta.

Edited by woodooinstalater
Link to comment

Portland00550.jpgFlota na okupu. Najblize, odmah iza Bincleaves doka za ukrcaj torpeda, vide se karakteristicna tri jarbola najnovijih i revolucionarnih bojnih brodova, cuvenih Dreadnought-a.Brodovi Royal Navy su bojeni sivo u periodu 1904 - 1905. godina...00551.jpgZnak vremena koja se menjaju: Dreadnought-s su mocni i jos uvek neprikosnoveno gospodare morima, ali ovaj vreme ovog malog broda tek dolazi - od njega ce zavisiti sudbina Britanije, i to ne u borbi protiv neprijateljskih torpednih jedinica, sto mu je bila namena, nego protiv jednog neprijatelja koji ce se pokazati mnogo opasnijim i cije vreme, takodje, tek dolazi. Podmornica. Tihi ubica.Na slici je - razarac. Nova vrsta broda, odgovor Admiraliteta na pretnju napada manjim jedinicama. Ponekad, u pocetku, su ga zvali i kontratorpiljer. Ovaj, HMS Swift, napravljen 1907. godine ima parne turbine kojima postize i za danasnje vreme zavidnu brzinu od 40 cvorova.00552.jpgRat je zavrsen, lekcija je naucena: na smenu onima koji su odsluzili svoje dolaze (gledano od kamere) HMS Rowena, Thruster, Torrid...Ali, sada, 1925. godine oni iz Portlanda krecu na vezbu - lova na podmornice. Sve ostalo je sporedno, a njih nikada nece biti dovoljno.

Link to comment
Dreadnought_001copy.jpgON.16,000 tona celika, 160 metara duzine, 40 kilometara na sat...700 ljudi, 18 B&W kotla, 3 Parsonsove parne turbine...U istoriji nije bilo broda koji je predstavljao vecu revoluciju.Nije doneo nista novo, osim ideje jednog genijalnog admirala (vidi nize) da se mane velikog broja topova razlicitih kalibara i, umesto njih, postavi na brod samo jedan osnovni, glavni kalibar topova i jedan pomocni....Dreadnought ih je imao 10 kalibra 305 mm...Medjutim, sve to nije bilo nista novo. postojalo je i pre njega: doneo je svetu nesto drugo, dokazujuci po ko zna koji put da je oruzje samo gomila gvozdja, i da u njemu nikada ne lezi prava pretnja.Doneo je svetu trku u naoruzanju: vodece pomorske zemlje su pocele da ih prave po kljucu zvanom 'ako potencijalni neprijatelj napravi jednog privremeno najmodernijeg i najjaceg, sledeci koji se mora napraviti mora biti sposoban da savlada 2 takva.... I tako bez prestanka.Dreadnought je izgradjen 1905/6. Do rata su drednoti, bojni brodovi, linijski brodovi, kapitalni brodovi porasli duplo, do sledeceg, drugog trostruko, pa i cetvorostruko, a da se nikada osim u par navrata za vreme WW1 nisu sukobili medjusobno, sto im je bila osnovna namena...Za vreme WW2 najjaca mornarica sveta je zabelezila samo jedan jedini sukob izmedju dva bojna broda: Washington i Kirishima su se, nakratko, sudarili kod Solomonskih ostrva...A cudoviste, sto Dreadnought jeste bio, sa okeana je proterao - komarac.Fishercopy.jpgAdmiral Fisher, AKA jacky Fisher, AKA Admiral of the Fleet Lord Fisher of Kilverstone, otac Dreadnought revolucije koju je progurao sa novinarem W.T. Sted-om i mladim W. Churchill-om...Mozda najzivopisnija pomorska figura 20. veka, ako se ne racunaju tihi Amerikanci kao sto je jedan Spruance, kome po svojeglavosti i jakoj individualnosti moze da konkurise samo jedan Hyman Rickover, otac atomske podmornice, svojeglav, samouveren, nije docekao da sam komanduje brodovima koji su bili njegovo delo.Ali - to je vec politika.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...