Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Posto i ja kao i Dare gledam stvari iznutra, mogu vam reci da posle sinocnjih desavanja u gradu, samoizolacije koja nam sledi, tesko da cemo uspeti da zavrsimo privatizaciju do proleca, odnosno nekog aprila, kako je planirano :( Ima vise zainteresovanih, ali zaista zainteresovane cemo znati tek kada se raspise tender i kada budemo videli ko se prijavio. Sada mozemo i Dare i ja da budemo zainteresovani :D

Link to comment
  • 3 weeks later...

E sada predstoji jedno loodilo, posto je pala vlada privatizacija se verovatno odlaze do ko zna kada, a u takvoj situaciji nam se ne pise dobro, uopste :unsure: Ja bih voleo da odrade posao do kraja, ali nesto nisam ubedjen da ce se tehnicka vlada upustiti u privatizaciju JAT-a, mnogo je to veliki zalogaj sada za njih.

Link to comment

Vrlo kompleksno pitanje, ali ja sam uvek za evropsku kompaniju kao vlasnika, nikako Ruse. Pokazatelj kako Aeroflot posluje najbolje se odslikava u broju putnika (oko 7 miliona) na godisnjem nivou, sto je ravno jednom solidnom low-cost prevoziocu kakav je Germanwings, a slozices se da za nacionalnog prevozioca najvece zemlje na svetu to nije bas rezultat za ponos. Poenta price je da ko god kupi JAT, postavi stvari na zdrave noge.

Link to comment
Vrlo kompleksno pitanje, ali ja sam uvek za evropsku kompaniju kao vlasnika, nikako Ruse. Pokazatelj kako Aeroflot posluje najbolje se odslikava u broju putnika (oko 7 miliona) na godisnjem nivou, sto je ravno jednom solidnom low-cost prevoziocu kakav je Germanwings, a slozices se da za nacionalnog prevozioca najvece zemlje na svetu to nije bas rezultat za ponos. Poenta price je da ko god kupi JAT, postavi stvari na zdrave noge.
Na koje zdrave noge?Lokalna populacija, cak i kad ima para, tesko putuje zbog viza.Avioni su krshcine, JAT je bio prvi da komercijalno uvede B737-300 u 1984, danas je jedan od retkih koji ih uopste koriste.Sta kupac JAT-a ima da vidi: gvozdenu zavesu za putovanja, otpad avione i mesto koje retko ko ima nameru da poseti.Sta moze, po niskoj ceni, da dobije: skolovane posade i landing slots na Heathrow i ako ima jos neko znacajno mesto gde su genijalci (pre master genija Velje Selje) zadrzali posao. Oko toga se vrti. Edited by Yoyogi
Link to comment
Na koje zdrave noge?Lokalna populacija, cak i kad ima para, tesko putuje zbog viza.Avioni su krshcine, JAT je bio prvi da komercijalno uvede B737-300 u 1984, danas je jedan od retkih koji ih uopste koriste.Sta kupac JAT-a ima da vidi: gvozdenu zavesu za putovanja, otpad avione i mesto koje retko ko ima nameru da poseti.Sta moze, po niskoj ceni, da dobije: skolovane posade i landing slots na Heathrow i ako ima jos neko znacajno mesto gde su genijalci (pre master genija Velje Selje) zadrzali posao. Oko toga se vrti.
Sam si nabrojao sta potencijalni kupac treba da uradi i sta dobija kao neke values od JAT-a. U slucaju dolaska na beli sengen, proracuni su da ce avio saobracaj skociti izmedju 20% i 30%, a to ce se pre ili kasnije desiti (sto pre to bolje). Flota mora da se menja, to je svima jasno, zato se i zuri za privatizacijom, postojeca odavno nije rentabilna. Sistematizacija i racionalizacija kadrova se podrazumeva, veruj mi da znam kakva je tu situacija. To su minusi i to debeli, tako da bih ja JAT prodao i za sicu, samo ako se neko obaveze na investicije. Druga je stvar ima li zainteresovanih i po kojoj ceni ce se dogovoriti. Slotovi su nesto sto definitivno vredi (ne pricam direktno tebi, znam da sve to znas) i na tome treba potencirati u pregovorima, pogotovo oni na LHR, CDG i jos nekim destinacijama. Udeo u trzistu na BEG opada, ali je i dalje najveci tako da i to potencijalni kupac moze da iskoristi kao benefit. Slazem se sa tobom da je situacija daleko od ruzicaste, ali mora se nesto uraditi da se stvari mrdnu sa mrtve tacke. Prosla godina je po rezultatima bila najbolja od 1990, broj putnika rekordan, tako da i to moze malo da utice u pozitivnom smislu.
Link to comment
Prosla godina je po rezultatima bila najbolja od 1990, broj putnika rekordan, tako da i to moze malo da utice u pozitivnom smislu.
"Boutique airline" zvana Bangkok Airways (ne samo da nije low cost nego je deracina) leti sa aerodroma odakle leti i 60 drugih firmi i opet ima vise putnika nego JAT.JAT-ovi putnici nisu imali mnogo izbora.Onaj ko kupi JAT trazice da se ostavi monopol. Taj ce zubima i noktima da se bori da niko drugi tu ne dodje, nema veze da li je Aeroflot ili Lufthansa.Opet jadno za "traveling public".Kako je Sabena nestala, Brisel samo pruza usluge svakome ko tamo leti. To je mozda buducnost JAT-a, da nestane i da na aerodrom Surcin slece ko god hoce i ko god plati. To bi doprinelo da Srbija ima bolje avio linije, bolji servis i nize cene. Ako joj to ikada zatreba.
Link to comment

Da li je ta Sabena baš potpuno nestala ili ju je neko kupio, stavio svoje oznake, a belgijska vlada mu nije zadržala monopol, pošto nije njena kompanija?

Link to comment
Da li je ta Sabena baš potpuno nestala ili ju je neko kupio, stavio svoje oznake, a belgijska vlada mu nije zadržala monopol, pošto nije njena kompanija?
Likvidirana, nestala, nula.Drugar, Belgijanac, koji zivi u naselju gde je bilo puno Sabeninih pilota, nije mogao da proda kucu 2 godine a kada je i uspeo cena je bila 20% niza nego sto je ocekivao. Razlog: piloti koji su ostali bez posla su nasli druge kompanije i nije im vise bilo zgodno da stanuju u tom naselju jer sa tog aerodroma nije vise bilo letova koji bi ih vecinu dana vratili kuci. Masovno su stavili kuce na prodaju i pale su cene. Edited by Yoyogi
Link to comment
"Boutique airline" zvana Bangkok Airways (ne samo da nije low cost nego je deracina) leti sa aerodroma odakle leti i 60 drugih firmi i opet ima vise putnika nego JAT.JAT-ovi putnici nisu imali mnogo izbora.Onaj ko kupi JAT trazice da se ostavi monopol. Taj ce zubima i noktima da se bori da niko drugi tu ne dodje, nema veze da li je Aeroflot ili Lufthansa.Opet jadno za "traveling public".Kako je Sabena nestala, Brisel samo pruza usluge svakome ko tamo leti. To je mozda buducnost JAT-a, da nestane i da na aerodrom Surcin slece ko god hoce i ko god plati. To bi doprinelo da Srbija ima bolje avio linije, bolji servis i nize cene. Ako joj to ikada zatreba.
Ne kazem ja da je broj pax-a impresivan, vec samo da je najveci u zadnjih 18 godina. Naravno da Bangkok Airways ima vise putnika, pa pogledaj potencijal trzista South East Asia i brdovitog Balkana..Posto kazes da bi JAT trebalo da nestane, koji je tvoj predlog za 1800 ljudi i njihovih porodica koji zive od tog JAT(kakav god da je)?!
Link to comment
Ne kazem ja da je broj pax-a impresivan, vec samo da je najveci u zadnjih 18 godina. Naravno da Bangkok Airways ima vise putnika, pa pogledaj potencijal trzista South East Asia i brdovitog Balkana..
Nema to veze. Vidi Emirate, koje oni stanovnistvo imaju? Sta god da je, narudzba za 58 komada A-380 je ogromna, sa dve druge firme dele to malo mesto (UAE) Qatar Airways + Etihad.Da je obilje stanovnistva preduslov, Phuket Air ne bi propao jer je na istom mestu kao BKK Airways, isto kao (takodje propali) Thai Orient.Adria iz 2-milionske Slovenije je u zajednickoj drzavi imala 500 putnika po zaposlenom dok je JAT imao 180. Tu je razlog.Sam rece da Aeroflot iz velike Rusije ima 7 miliona putnika.Air New Zealand (78% drzavno vlasnistvo) iz najudaljenije zemlje na svetu sa jedva 4 miliona stanovnika ima 11.7 miliona putnika godisnje.
Posto kazes da bi JAT trebalo da nestane, koji je tvoj predlog za 1800 ljudi i njihovih porodica koji zive od tog JAT(kakav god da je)?!
Prosta istina: "Business takes no prisoners".
Link to comment

Ma naravno da nije samo velicina trzista koja utice na poslovanje, ali moze biti jedan dodatni plus. Sve primere koje si naveo su apsolutno tacni i slazem se, moja poenta je bila da JAT na ovom trzistu em ima relativno malu bazu pax, em sve puki siromasi, em company business strategy gotovo i da ne postoji. Sto se tice tvoje poslednje recenice, ja sam jedan od tih prisoners, kako ti rece..

Link to comment
Ma naravno da nije samo velicina trzista koja utice na poslovanje, ali moze biti jedan dodatni plus. Sve primere koje si naveo su apsolutno tacni i slazem se, moja poenta je bila da JAT na ovom trzistu em ima relativno malu bazu pax, em sve puki siromasi, em company business strategy gotovo i da ne postoji. Sto se tice tvoje poslednje recenice, ja sam jedan od tih prisoners, kako ti rece..
Ko god da kupi JAT ili da dodje ako JAT nestane, nece traziti lokalne zaposlene da dodju iz rudnika boksita nego ce racunati na one koji vec rade u vazduhoplovstvu. Nisu to samo posade nego i cela okruzujuca logistika.
Link to comment

lično mislim da od prodaje JATa nema nišč.loša flota, previše zaposlenih, loša starosna struktura zaposlenih, neko je lepo rekao, nalazi se u zemlji u koju niko ne želi da leti, itede...elem da nije landing slots, jat bi se davno raspao kao kula od karata (opet po mom mišljenju)to što imamo najveći broj putnika od 1990 pa na vamo, ne znači puno uopšte. kakva je bila tendencija broja putnika godišnje kod ostalih prevoznika u periodu 1990-2008? ipak govorimo o pre 18 godina, a to je BAš davno.trenutni broj putnika jata je dovoljan da plati iznajmljivanje još dva atr-a i thats itne vidim da se i duplira broj broj putnika nego danas, da će to rešiti neki od problema koje sam gore naveo?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...