Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pisem o sebi, a ne o prosecnom porezu. Sa dodatnim porezom na Medicare plus Medicare levy surcharge izadje me preko 30%. Samo konstatujem da bih voleo da od tog novca vidim neku korist pored pregleda kod doktora opste prakse. Jer oba puta kada mi je trebalo nesto vise od opste prakse sam se proveo kao bos po trnju, a vladu ocigledno ne interesuje resavanje stambenog pitanja gradjana niti unapredjenja javnog prevoza. Racunaju inflaciju bez uzimanja u obzir troskova stanovanja. Potrosacka korpa kao u Srbiji nakalemljena. Plate stagniraju, a sve poskupljuje.

Edited by noskich
Link to comment

Pisem o sebi, a ne o prosecnom porezu. Sa dodatnim porezom na Medicare plus Medicare levy surcharge izadje me preko 30%. Samo konstatujem da bih voleo da od tog novca vidim neku korist pored pregleda kod doktora opste prakse.

Brate, opet ces da me nateras da trazim tabele s porezom i taj rad, ne? 

Bice malo bez veze kad ih nadjem... 

Link to comment

Brate, opet ces da me nateras da trazim tabele s porezom i taj rad, ne? 

Bice malo bez veze kad ih nadjem... 

 

Ti znas bolje koliko poreza placam nego ja sam?

Link to comment

Са задовољством плаћам висок порез јер видим гдје иде и да је распоређен солидарно са онима који немају или посао или нису здравствено у стању да раде, плус све остало што иде под руку са социјалном државом.

Link to comment

Са задовољством плаћам висок порез јер видим гдје иде и да је распоређен солидарно са онима који немају или посао или нису здравствено у стању да раде, плус све остало што иде под руку са социјалном државом.

 

E vidis ja bih to takodje voleo da vidim. Onda bih i ja placao sa zadovoljstvom. Da se ova drzava brine o gradjanima kao sto se ne brine.

3% socijalnih stanova u celom gradu i to se smanjuje. 

Edited by noskich
Link to comment

E vidis ja bih to takodje voleo da vidim. Onda bih i ja placao sa zadovoljstvom. Da se ova drzava brine o gradjanima kao sto se ne brine.

3% socijalnih stanova u celom gradu i to se smanjuje. 

 

Btw, čemu tolika opsesija da budeš vlasnik stana, pogotovo kad su uslovi više nego nepovoljni za one što kupuju?

Link to comment

Noskich tvrdi da od tog sta plati, ne dobije nista sem elementarnog pregleda kod lekara opste prakse, zato sam i pitala ostale Australijance da li svi imaju takva iskustva, prosto mi je to neverovatno. Ne znam da li se pricalo o tome na temi vec pa se zato niko ne izjasnjava.(Pricali smo pre o zubarima i tu je bilo razjasnjeno da plombiranje zuba ipak ne kosta milione)

Link to comment

Btw, čemu tolika opsesija da budeš vlasnik stana, pogotovo kad su uslovi više nego nepovoljni za one što kupuju?

 

Vise su nego nepovoljni za one koji rentiraju.

Link to comment

Simple tax calculator: 

https://www.ato.gov.au/Calculators-and-tools/Host/?anchor=STC&anchor=STC#STC/questions

 

U najkracim crtama (za finansijsku 2016-17) porez na jednu platu iznosi

 

100000 24.6% 150000 28.8% 200000 31.6%

 

175000 29.93% 177000 30.01%

 

Ono - nije ni porez sto je bio nekad - u bolja vremena. 'naci moze da se predje 30% (i bez da se ubacuje Medicare Levy u igru) onog momentra kad se predje - plata u bruto iznosu - za jednu osobu - nekih $176k. 

 

A za 2013-14: "The latest release shows that the median gross household income in 2013-14 was $80,704, and the average of all households was $107,276." 

Znaci - jedna plata od 177k je nekih 65% veca od prosecne zarade australijskog domacinstva a 2.2x veca od median zarade australijskog domacinstva... 

 

Pretpostavke su:

1) nije drama sto je Medicare Levy zanemaren,

2) porez je racunat kao da je osoba zaposlena u firmi a ne da je vlasnik (svoje) firme,

3) nije drama sto su procenti poreza za 2016-17 a median & mean iz 2013-14te... 

 

Dalje!

Link to comment

Kad dodas Medicare i Medicare levy to ti dize sve navedene procente za oko 3%. 

Uzimajuci njih u obzir placas 30% porez vec sa malo vise od 120K plate bruto.

Ovaj je mnogo zgodniji: https://www.paycalculator.com.au/

 

Znaci za 120K porez je 34,432 ukljucujuci Medicare plus Medicare levy surcharge neka je Tier 1 samo 1% cini 1200, ukupno 35,632.

35,632/1200=29.69%

 

Za ove van Australije da pojasnim, prvo se placa progresivni porez na prihod, pa onda dodatni porez na zdravstvo, pa onda dodatni dodatni porez na zdravstvo za one koji nemaju privatno osiguranje.

Edited by noskich
Link to comment

Izvini, previdela sam taj detalj. Ako je zbilja tako kako kazes, onda razumem ljutnju. Kakva su iskustva ostalih Australijanaca sa zdravstvom, generalno me zanima ta tematika? [Zubare ne racunamo :D ]

nije tako. za sve one godine u AUS i setanja po lekarima (i GP i specijalistima) i beskrajnih testova i procedura, bez osiguranja, samo mi je jedan specijalista bio naplatio posete (od njih 6 sa kojima sam imala posla).

Link to comment

U suštini je najbolje imati samo najosnovnije privatno osiguranje koje pokriva troškove smještaja u bolnici. I ništa više, ako koliko-toliko vodite zdrav život. Poželjno je za manje operacije koje nisu previše hitne. Ako je neki već ozbiljniji zahvat u pitanju za to se većinom ide u državne bolnice.

 

Veliki broj specijalista i hirurga uporedo radi i za privatne i za državne bolnice. Za manje stvari u privatnim bolnicama se ne čeka duže od par sedmica. U državnim, u zavisnosti od ozbiljnosti intervencije i mjesecima. U privatnim neka jednostavna operacija npr ligamenti koljena može da izađe $3k - $4k. U državnoj manje od soma dolara. U privatnoj operiše hirurg s 20 godina iskustva, a u državnoj neki apsolvent pod nadzorom tog istog hirurga.

 

Prokleta mogućnost izbora mora da postoji...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Kad dodas Medicare i Medicare levy to ti dize sve navedene procente za oko 3%.

Uzimajuci njih u obzir placas 30% porez vec sa malo vise od 120K plate bruto.

Ovaj je mnogo zgodniji: https://www.paycalculator.com.au/

 

Znaci za 120K porez je 34,432 ukljucujuci Medicare plus Medicare levy surcharge neka je Tier 1 samo 1% cini 1200, ukupno 35,632.

35,632/1200=29.69%

 

Za ove van Australije da pojasnim, prvo se placa progresivni porez na prihod, pa onda dodatni porez na zdravstvo, pa onda dodatni dodatni porez na zdravstvo za one koji nemaju privatno osiguranje.

Stani, ti imaš 10k AUD platu i kukaš?

 

:isuse:

 

Ili si dao priimer koji ti odgovara, a u stvari ne dobacuješ do tih 30%?

 

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

Marginalni porez (pare preko odredjenog iznosa, 6-ocifrenog) moze da izadje na 30ak posto ali prosecan porez - kad se izracuna na citavu platu nema nikad teorije da izadje na vise od 23-25% tops. To sam vec kacio negde al' ne vredi... :)

Kakva je situacija ako je porodica? da li se onda olakšava?

 

 

 

Za ove van Australije da pojasnim, prvo se placa progresivni porez na prihod, pa onda dodatni porez na zdravstvo, pa onda dodatni dodatni porez na zdravstvo za one koji nemaju privatno osiguranje.

ali ovako je i van australije u evropi... Nemačka, Francuska, Holandija, ne znam da li je i UK,

Edited by MilenaS
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...