Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

Pre par godina frend iz NY mi je na poklon doneo Zakk Wilde's Original Berserker Hot Sauce, i to me poprilično oduševilo, zbog toga što ima i nekih nakiselih sastojaka, poput key lime-a, i onda to daje neku stvarno originalnu aromu.

 

Danas u jednoj piljari vidim neki Delezov tajlandski Sweetened Chilly Sauce i zaljubim se na prvim pogled. Sad smo ga probali uz ručak i ispunio je sva moja nadanja. Što bi rek'o doktor Zoća, ovo više nije puka zaljubljenost, već ljubav. Slatkasto, malo i nakiselo, ljuto, a li ne previše - tačno po mojoj meri. Oduševio sam se.

 

Sad sam se baš zainteresovao za dalje istraživanje u ovoj oblasti, pa bih bio zahvalan ako imate da mi preporučite neke dobre sosove ovog tipa - dakle ne previše ljute, ali sa slatko-kiselom notom.

 

Naravno, može i recept, pod uslovom da ne zahteva mnogo egzotičnih i teško nabavljivih i/ili previše skupih sastojaka.

 

 

Link to comment

Од Кине до Лаоса и Тајланда сви имају тако неке варијанте. Ручај некад код Кинеза, макар оно американизовано (јер оно што они једу у Кини, колико чујем, није то).

Link to comment

A, bio sam uveren da si se javio da upozoriš na ovaj jezički ružan naslov topica, ili si možda to i učinio razvijajući metaforu jezika  :huh:

Link to comment

Од Кине до Лаоса и Тајланда сви имају тако неке варијанте. Ручај некад код Кинеза, макар оно американизовано (јер оно што они једу у Кини, колико чујем, није то).

 

Da, znam, ali u gradu u kojem živim ima ceo jedan (1) kineski restoran :(

 

Tajlanđane možemo samo da sanjamo.

Edited by Turnbull
Link to comment

Imas cesto kod kineza ljuto-slatko-kiselu supicu, preporucam :)

 

A sta mislite o slatko-slanim sosevima? Ovde se masovno koriste za rebarca, isprva mi je bilo odvratno al sad je skroz kul. 

Link to comment

Ja kupujem ovaj desno fast_food_10.jpg u bloku 70 i u jednoj prodavnici u centru (Beograda) i super je ali nije ljut, više je slatko-kiseo. Koristim ga često u kuvanju. Pretpostavljam da je ovaj levi ljući, boja sluti na to. 

 

Ovaj ShotType1_328x328.jpgje isto odličan, ljut je, džabe je i trebalo bi da možeš da ga nađeš u svim (boljim) hipermarketima. Njega koristim kad hoću instant nešto da zaljutim, npr. kad kupimo pljeskavice i tako to.

Link to comment

Da, taj uvek imamo, za instant zaljućivanje, što reče Taca. I dobar je, nije da nije, ali sad eto sad sam već ušao u dekadenciju po pitanju ljutih sosova, hoću neke perverzije :)

 

BTW, neko nam beše doneo iz inostranstva ovu legendu, i moja osećanja sproću nje su ista kao i Outmilova. Ali nema kod nas :(

Link to comment

ja sam se razmazila, pa su mi ti svi kupovni malo passe i foliram se pa pravim svoje. posle godina eksperimentisanja i zadovoljnih musterija, shvatila sam da je poenta usavrsiti osnovni recept, a onda dodavati po trenutnoj zelji sta i kako.

kao i sa ljutim uljem, fora je da i osnovni sos, i obogaceni, odstoje bar 48 sati, sigurno postoji naucno objasnjenje, ali ga ne znam.

 

ovo mi je uglavnom osnova, spojena je lujzijana i sangaj.

 

dve i po kasicice sitnog kukuruznog brasna.

solja hladne vode

cetiri kasicice belog secera

3 kacicice smedjeg

4 kasicice gusto ukuvanog paradajz sosa (malo redje od pirea, malo gusce od soka, dodam obicno u sok pola kasicice meda) - ovo se moze zameniti kecapom, ali ga ne volim i izbegavam kad god mogu.

mladi luk sve sa paperjem iseckan sto sitnije ili izblenderisan, otprilike dva komada

pola kasicice istucane paprike - koja, zavisi od ljubavi prema ljutom. zimi me mrzi da se bakcem pa stavim harisu, ako imam tunisku, divno, ako ne, nije je tesko napraviti.

kasika sto sitnije izrendanog djumbira (moze i u prahu, onda pola kasike)

kasicica maslinovog ulja

kasicica susamovog ulja.

malo soja sosa

malo bibera

malo, ali zaista malo krupne soli.

 

to sve prvo na pari izmuljam, a onda u blender. ostavim da stoji bar 24 sata, a onda dodajem sta je po volji.

 

za rebarca cesto pravim ovaj, s tim sto on mora malo da odstoji. a korisno je sto se prociste i sinusi dok se sprema. ovaj se brze pravi, slatkastiji je.

 

a ovaj probavam cim stignu breskvice.

 

 

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

luba pa bas tako :thumbsup: 
 
Za sweet & sour sauce mozes da eksperimentises sa 3 slatke osnove:
 
1.brown sugar (classica)
2. Sok od anannasa ( i komadi ananasa)
3. Dzem od sipka.
 
za 2.i 3 dodas b sugar po ukusu.
Ono sto je bitno je rice vinegar (nema aromu kao jabukovo ili vinsko sirce)
 
umesto konc. paradajz pirea moze i ketchap
soja sosa takoje po ukusu ja stavim malo vise od dve kasicice
i corn starch za sgusnjavanje.

svezi djumbir je bolje ako ima.

 

2. & 3. varijante su malo "luksuznije" varijante (cera radila kod kineza pa znam)

sa sipkom se jede uz rosted duck i deep fry dumplings.

Sa ananasom uz piletinom.

 

Inace kinzei nisu u ljubavi sa ljutim, to su Korejanci i pogotovu Vijetnamci, Laos, Burma ...

 

ako das malo vise po djumbiru bice ljuci iimace taj lime ukus.

Edited by hefestus
Link to comment

Fenomenalan. Mnogo dobro ide na piletinu. I tajlandjanin ga je obavezno stavljao na prolecne rolnice.

 

 

ja sam se razmazila, pa su mi ti svi kupovni malo passe i foliram se pa pravim svoje. 

Totalno sam se navukao na gajenje cili papricica (samo dodajem nove :) ) pa cu ove godine da pravim svoje. Najvise iscekujem ovu

 

http://www.youtube.com/watch?v=0o-IAX2tH9w

Link to comment

Katamarane, može kratka info sesija za nas koji sa gajenjem ljutih papričica nemamo blage veze?

 

Gde i šta kupiti? Šta je sve u ponudi? Kakve su razlike?

Kakvu zemlju pripremiti?
U kakvim uslovima gajiti?
koliko redovno zalivati?

Šta reći, kakvu posluku porati?

 

Danke. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Daleko sam ti ja od strucnjaka al probacu da odgovorim

 

Gde i šta kupiti? Šta je sve u ponudi? Kakve su razlike?

 

Ja sam seme uzeo preko Kupinda dok sam rasade porucio od jednog coveka iz Cuprije. U ponudi nema sta nema. Razliike su pre svega u ljutini jer ih imas od jedva malo ljutih do nekih za ciju se obradu preporucuje upotreba zastitnih naocara i obavezno nosenje rukavica. Na moje iznenadjenje bas se dosta gaje te ludacki ljute.

 

Kakvu zemlju pripremiti?

 

Poceo sam sa zemljom koju sam vec imao po saksijama a sad uzimam neku nadjubrenu zemlju na Bajloniju (100 kinti/10 kg)

 

U kakvim uslovima gajiti?

 

Rasade sam presadio u dvoriste i jako lepo rastu. Ove sto sam posadio iz semena drzim u kuci preko noci ali ih ujutro iznesem napolje. Moram da pazim da ove male ne ostanu predugo na jakom suncu jer se lako sparuse dok su ove vece vec ocvrsle i oko njih nema mnogo cimanja.

 

koliko redovno zalivati?

 

Vece ujutro i uvece. Ove male isprskam prskalicom kad vidim da im se osusila zemlja.

 

Šta reći, kakvu posluku porati?

 

Uzasno zarazno. Krenuo sam sa idejom da odgajim nesto halapenjosa a sad imam 26 biljaka :)

 

Od 22 semenke (Halapenjo i tondo piccante calabrese) koje sam uzeo proklijalo mi je 20. Cekam da jos malo porastu pa ce i one u dvoriste. Jos neke tri neindentifikovane sam uzeo na pijaci i na kraju narucio iz Paracina dve bolivijske duge

 

bolivian-rainbow-chilli-pepper-seeds.jpg

 

i jednu scotch bonnet. Negde sam procitao da nase najljuce papricice ne idu preko 15 000 skovila a ova je 150 000-300 000 :) Postoje i neke koje idu do dva miliona ali se sa tim ne bih igrao. Ova bi trebalo da je jako ukusna ali mora pazljivo da se koristi.

 

dva dobra linka

http://www.klix.ba/forum/cili-feferoni-ljute-paprike-t94088.html-sid=5c0a2d358f0cf130c2ac8a93ecf366d8

 

http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/p=686532.html

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...