Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

Nisam siguran da li si sarkastican ali cu ipak iskoristiti ovo da priznam da sam i ja pomislio nesto slicno, ali bukvalno. Mesec je bio one-time kurcenje koje je o ljudskoj vrsti reklo nesto veoma negativno po mom misljenju (mozemo sta hocemo, ali imamo interes samo ako nekome usput uvalimo kitu). Ovo meni govori da covek moze da sanja veliko i da moze napraviti nesto uporedivo sa najvecim drzavama i organizacijama. 

Inace, nisam za to da se sarkasticno gleda na pitanje cene, jer je cena u inzenjerstvu (skoro) sve i do sada se drasticno pojeftinjenje u raznim oblastima pokazalo kao mozda i vaznija stvar od osnovih otkrica koja zavredjuju Nobela i koja su ih direktno omogucila. To je zapravo trenutak kad "obicnom coveku" postane dostupno nesto sto ranije nije bilo i prava mera napretka. Ovo ja vidim kao najvazniji korak ka tome da svemir postane dostupan isprva firmama, pa bogatijim ljudima... da ne licitiram sada koliko pristupacno moze biti. Recimo da ako vam neki klinac danas kaze da ima zelju da ode u svemir, ne bi trebalo da mu se smejete.

 

Nisam ja bio sarkastičan uopšte. Retko pišem o temama na forumu koje volim i koje me dubinski zanimaju  (npr SF, materijali, ekologija), opšti diskusioni forum ima nezgodnu osobinu  da dobre diskusije izmetastazira gugl stručnjacima, protiv kojih nemam ništa protiv, ali imaju oni osobinu da se zaglibe i daju gas do daske, a to blato onda šljiska na sve strane.   

 

Mesec je bio posledica jednog vremena, bez ikakve ideje šta dalje i čemu to služi. Ovo nije cilj, nego sredstvo i to je ono što je važno. Pratim živo nove materijale i nikada ne razmišljam o tome šta su danas, nego koje puteve u sutra omogućuju. Zato mi je ovo strašno važno, to je suštinski izmenjena konfiguracija terena na kome smo. Izborni sistemi, načini formiranja budžeta i malodušnost kratkotrajnih lidera su bili sputavajući faktor do sada, mnoga istraživanja nam kaskaju zato što im je potreban svemir za korak dalje, a imaće posledice jako široke. Načekaćemo se (pa ko dočeka, jbg), ali sad se bar vidi nova zora.

Link to comment

Sviđa mi se kad pročitam da još neko spominje sletanje na mars kao nešto vrlo bitno, ali na kraju propušteno delovanje ljudi...

Mene intrigira kako je zapravo ta stvar puštena niz vodu? I jeli ona uopšte imala neku budućnost?

 

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Slicno se i ja osecam, za vecinu tema nemam zelju da dodam nista i mogao bih samo da idem okolo i da vredjam, ali ni to mi se ne radi. Evo, cim sam napisao dva reda na politici pozeleo sam da ih nisam ni napisao jer sam sebi zvucim kao baba koja zvoca.

 

No, na temu - mislim da potcenjujes brzinu kojom ce mnoge stvari izazvane ovim doci do ljudi. Svuda nailazim na takve prognoze i cini mi se da ne uzimaju u obzir kakav tempo je SpaceX (pa i Tesla) imao do sada. Prakticno treba odbaciti konvencionalne krive razvoja jer se radi o toliko sustinski razlicitim organizacijama od npr. NASA-e da je to neuporedivo. Ja vidim drasticno jeftinije satelite vec u sledecih par godina, a posle toga verujem da se ni daleko upuceniji od mene ne usudjuju prognozirati. Takodje mislim da vec za 10 godina mozemo ocekivati samovozece automobile sa ozbiljnom vestackom inteligencijom i siroku mrezu elektro stanica za punjenje po vecem delu sveta.

Cini mi se da tehnicki obrazovani ljudi u ovoj temi procenjuju buducnost konzervativno zato sto su optereceni znanjem koje nose iz skole a ipak im konkretna tema nije skroz bliska. Mislim da je tako Hazard na nekoj temi pricao o AI-u koristeci citat svog profesora kako je "masina glupa i to ti je to". Nisam tada hteo da flejmujem i svadjam se, ali to da je masina glupa je polazna osnova danasnjeg AI granicnog istrazivanja i mislim da vecina ljudi koji se tangencijalno bave njime nema vremena da dublje istrazi trenutno stanje u industriji, te se drzi nekih postulata od pre desetak godina. Isto ovo vazi za rakete i SpaceX. Procesi koji su potrebni da NASA nesto uradi su toliko ucaureni i zastareli da ce ono sto moze da se desi kroz nov nacin organizovanja i finansiranja potpuno sokirati upravo ljude koji relativno dobro prate industriju. Ja bih se danas pre okrenuo deci s pitanjem "kako ce izgledati svet za 20 godina" nego profesorima i akademicima.

 

Sviđa mi se kad pročitam da još neko spominje sletanje na mars kao nešto vrlo bitno, ali na kraju propušteno delovanje ljudi...
Mene intrigira kako je zapravo ta stvar puštena niz vodu? I jeli ona uopšte imala neku budućnost?


Poslato sa WC šolje by BVK

 

Sve ovo sto se sada desava je po recima samog Muska samo jedan od koraka ciji je konacan cilj pravljenje baze na Marsu. Prakticno od pocetka on nema rezerve sto se tice konacnog cilja i ne libi se jasno da ga kaze, mada ponekad zvuci kao budala. Sada verujem da malo manje zvuci kao budala, mada i dalje ogroman broj problema tek treba resiti. Doduse ne pomaze mu ni reputacija lika koji preoptimisticno obecava. Ono sto je tesko osporivo je da u kljucnim stvarima ume i da deliveruje, ali za konacan sud cemo morati sacekati.

Link to comment

Svemir je za današnje pojmove jako skup. Ako se zaista stvori ta infrastruktura, stvari će ići jako brzo. Narodni sateliti su već spremni. Skoro svaki fakultet u Zapadnoj Evropi ima neki svoj studentski tim koji pravi CubeSat satelite. Uglavnom ne koriste radijaciono-ojačane komponente nego komercijalne ili industrijske čipove koji su sto puta jeftiniji i dostupniji.

 

Problem je kako to svo smeće održati i pratiti u orbiti. SatNOGS projekat može biti rešenje.

Mada, niska orbita je dobra iz razloga što se sama čisti od smeća, stvari padaju same od sebe posle godinu dana.

 

Nije Musk glup, najbolja stvar je biti posrednik i bankar koji skida kajmak. Ako on bude držao to tržište, imaće monopol na glavniju stvar: infrastrukturu.

 

Komercijalni mini-sateliti kamere:

SatNOGS projekat za monitoring i komunikaciju sa satelitima

Hakovanje Iridijum satelitiskih telefona:

http://youtu.be/K_u-lj2PJds

 

 

Link to comment

Meni prva misao nije slanje coveka u svemir (ta je druga  :lolol:), vec implikacije u telekomunikacijama. Mogucnost stvaranja jeftine, odrzive globalne mreze besplatnog sirokopojasnog interneta koji bi se odrzavao, jebiga, reklamama. 

 

Meni je odmah palo na pamet da možemo da odlažemo smeće u svemir.

Link to comment

ja uvek koristim frazu sa kraja knjige, kada se vojnik davi u blatu, niko nece da mu pomogne, i govori "Sta je ovo, nedelja Steraj-svom-drugaru" i dobija odgovor "Uvek je nedelja Steraj-svom-drugaru".

Link to comment

Sve je to oko Muska i SpaceX-a smuti pa prospi, 1 googleizacija ne svemira, nego njegovog strogo ogranicenog, komercijalno isplativog dela uredno zapakovanog u pojam takozvane niske orbite.

Nema danas pojedinca ni grupe pojedinaca, nema ni korporacije iole sposobne da preduzme paznje vredno kosmicko istrazivanje: pljuvanje po NASA-i jeste moderno i donekle ima smisla sve dok se ne setimo cinjenice da je samo moderna drzava, a i ona sve manje - sposobna da preduzme ozbiljno kosmicko istrazivanje.

Moderna drzava za tako nesto interesa trenutno nema: interes kao ideoloska tehnoloska trka ne postoji vise, rat kao motor razvoja tehnologije, hvala bogu, takodje, tako da ostaju muskovanja koja ce od nazovi svemirskih istrazivanja da naprave neku novu andrmolju dostupnu doduse daleko vecem broju ljudi nego sto je to do sada bio slucaj i nista vise od toga.

Da povucem 1 aerospace paralelu: sa SpaceX dobili smo Airbus A-380, Concord nam je pobegao i pitanje je kad cemo ga stici.

Gluposti kao sto je poredjenje SpaceX sa sletanjem na Mesec su samo lozenja modernih mladih zapadnjaka i onih koji se tako osecaju na varljiv osecaj da ucestvuju u necem tehnoloski revolucionarnom: niceg revolucionarnog tu nema, ni tehnoloski ni ikako drugacije.

Jedno mediokritetstvo za mediokritete.

Bas kao sto su to i automobili koji ce sami da idu i da nes voze kud god pozelimo, naravno u okvirima nasih pazljivo ogradjenih i svim i svacim osiguranim svetovima.

Link to comment

Možemo da katapultiramo Dačića u jednom pravcu, ka Alfi Kentauri...

 

Svemirski zatvor, pošalju samo s vremena na vreme teretni brod i baš kad moraju nekoga da puste.

 

Nema stražara, nema zajebancije, nema bekstva, može da se angažuje i privatna firma za poslove transportna, dakle par ćata u MinPravde da odrade ceo zatvorski posao.

Link to comment

 tako da ostaju muskovanja koja ce od nazovi svemirskih istrazivanja da naprave neku novu andrmolju dostupnu doduse daleko vecem broju ljudi nego sto je to do sada bio slucaj i nista vise od toga.

 

evo primera beznačajne stvari, nekih godina prošlog veka, neki marljivi ljudi su smislil diketopirolopirol, lepo postojan pigment, sa velikom moći bojenja, svoje prvo mesto je našao na ferdinadovom vozilu, pa su tu boju od milja zvali porše crvena

 

ta mala smešna stvar je tavorila decenijama, uz tek poneku dozvoljenu modifikaciju, donoseći masan profit firmi u čijem je posedu bio patent

 

kilo je koštalo 100+chf

 

sredinom prošle decenije je patent istekao i domišljata žuta rasa je imala vremena da ga lepo iskopira (to je bilo pre vremena kada su pili moravu, pa su imali kada da se zajebavaju sa sitnicama), jednog dana je istekao patent, drugog dana se pojavilo tuce istih proizvoda, koji su se razlikovali u efemernim sitnicama

 

kilo danas košta 10-18 USD

 

međutim (sada dolazim do poente), u poslednjih deset godina je data struktura doživela razne modifikacije i pronađeno je 50 puta više primena nego za prethodnih 30 godina

 

samo zato što je andrmolja postala dostupna širem broju ljudi i to ona koja je zanimljiva baš malom procentu ljudi

 

za ovu muskovu andrmolju zainteresovaće se mnogo više njih, od nase do isisa, pa ko se kako snađe, id na marsu, lepa ideja ili npr, luzitanija i pekeninjosi, tko zna

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...