Jump to content
IGNORED

Buba, Kombi, Golf, Passat, Jetta, itd


Indy

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nesha taxista

    9

  • Lancia

    9

  • Indy

    8

  • zorglub

    4

Dizajnerski gledano Buba je simpatican auto ... ALI ... bucna je, spora, u odnosu na velicinu motora trosila je mnogo, udobnost joj nije bila jaca strana ...
Za svoje vreme je bila vise nego dobra, niti bucnija niti zednija od sebi slicnih. Nije dzabe prodato 21 milion komada. Najvaznije od svega, bila je pouzdana i nije zahtevala mnogo odrzavanja. Sto se tice dizajna, uz sitne kozmeticke promene mogla bi i danas da prodje. Evo ova nova na primer, vec 15-ak godina je u prodaji i kad je vidis pored vrsnjaka izgleda mnogo svezije iako je otpozadi tragicna.Inace, necete verovati ali delova za bubu jos uvek ima u prodaji i to po normalnim cenama. Pre par godina sam video cenovnik na desetak strana, nekoliko stotina stavki. Edited by jimi
Link to comment

Bucnija je od drugih bila definitivno, sto je posledica koncepcije motora. Zato isto vazi i za Spacek. Pravila se u Nemackoj do 1976, a u prvoj polovini edamdesetih se mogao na primer nabaviti za te pare Kadett kao tisi, stedljiviji, udobniji ... a nemojte zaboraviti da je gepek na Bubi bio misaona imenica. Uostalom ne bi je zamenili Golfom da je mogla izdrzati s konkurencijom. Nova Buba je nesto drugo, skupa fensi igracka koja je miljama daleko od ''narodnog auta''. Isto kao i novi Mini. Malo ih se napravi, kupi onaj ko zeli da bude ''in'' i to je to. Onaj ko hoce normalan upotrebljiv auto iz te kuce kupice Golfa i jos ce mu ostati kusur. ;)

Link to comment

Ocigledno nemas iskustva sa bubom a pricas sa covekom koji je odrastao u jednoj :). Gepek jeste bio mali i zrtva dizajna (can ne ni toliko mali koliko nezgodnog oblika) ali buba ima jos jedan prtljaznik iza zadnjeg sedista. Sto se tice buke motora, nije bila nista bucnija od automobila iz svog vremena osim sto je culo specificno cvak-cvak koje je podsecalo na budilnik. Takodje, poredjenje sa gofom i kadetom je poredjenje babe i devojke - nepotrebno, mada bi uz neka modernija tehnicka resenja buba izdrzala jos neko vreme na trzistu. Nisu bez razloga ljudi u to vreme govorili da su bubu pretali da proizvode zato sto se nije kvarila pa ne mogu lako da utrape novi auto. Jedina smesna i nezgodna stvar koje se secam a koja je mogla da napravi problem zaboravnim vozacima je sistem za pranje sofer sajbne - bocica za vodu je dobijala pritisak iz rezervne gume tako da je moglo da se desi da pukne guma a rezervna prazna :)

Link to comment

Buka u bubi je posledica bokser-motora, što neko reče, i spaček ima dvocilindrični bokser i odatle taj zvuk. Bubu je dizajnirao, čini mi se, Ferdinand Porše, i zato su i poršei slični. Btw, to je u stvari ukraden dizajn češke tatre.Prvi modeli su imali čak i vazu za cveće. Meni se recimo dopada 1303, a ima više modela. Mislim da se i dan danas pravi u Brazilu, ili Meksiku, ne znam tačno.http://www.youtube.com/watch?v=F_JmFrPDVcU

Link to comment

Da, Ferdinand je odgovoran za Bubu. Njegov opis idealnog automobila bio je ''Kad pritisnem gas mora sve da puca oko mene''. Zato on evidentnu buku uopste nije smatrao za problem, naprotiv. Sto se navodne vecitosti tice, ona je vise posledica malog broja delova nego narocite trajnosti. Kod vecine savremenih automobila duze ce vam trajati i motor i limarija. U traganju za tako necim ne morate ici dalje od kuce u kojoj je nastala i Buba.

Edited by nesha taxista
Link to comment
Sto se navodne vecitosti tice, ona je vise posledica malog broja delova nego narocite trajnosti.
Obicnom korisniku je vazna pouzdanost, ne i kako se doslo do nje.Slicna star je i sa vankel motorima. Imaju manje pokretnih delova i sporije se habaju ali se u nekom trenutku odustalo od razvoja.
Link to comment
Obicnom korisniku je vazna pouzdanost, ne i kako se doslo do nje.
Onda su vlasnici Wartburga, neuništive prduckave rage, najsrećniji vozači.Za Venkel si neobavešten, em su nepouzdani, em se nije odustalo od razvoja. Iako je vrlo zanimljivo rešenje, Mazda ne može sve sama.
Link to comment

imao sam golfa keca, 81o godiste, ali 1.3 motor..mislim prvi model keca da je 1.3 ubacen...vozio ga ljeto 2000.. cudo od auta, dobio sam ga za 100 maraka, vozio to ljeto i dusu mu vadio, jer je motor za tu tezinu prejak bio :D . Kasnije sam ga prodao za 300 maraka i nakon 4 mjeseca cujem da me kupac trazio, kukavsi kako mu je riknuo motor....

Link to comment
  • 2 weeks later...

Inace prvi model kojim su napustili koncepciju vazdusno hladjenih boxera nije ni Golf ni Passat kako mnogi misle nego ovaj automobil:VWK7001.jpgTo je bilo 1970 godine. Pravljen je 4 godine, uglavnom s 1,6 motorom, a pri kraju proizvodnje i sa 1,8. Posle je zamenjen Passatom koji je vec naisao na bolji prijem. Inace fin autic srednje velicine, malo i duzi od tadasnjeg Passata.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...