Jump to content
IGNORED

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

a šta si im pjevao? :) zbilja si pobrojao sve čega se ja mogu sjetit. voda za zaljevanje je odlična ona iz klime (ljeti). eventualno, da im je bilo premalo prostora u tegli, je li korijenje izbijalo na dnu?
Ne, nije bilo takvih nesrazmernosti; saksije su bile sasvim dovoljno velike. Ono zbog čega bi generalno vodu isključio je to što i kolege zalivaju iz iste česme, a ne verujem da dodaju nekakav omekšivač. Jedina razlika je u tome što su oni na jugu, a ja na severu. Buni me i to što je fikus "izdržao" preko 7 meseci, a palma skoro 5 meseci, a neke druge biljke kao da su imale srčani napad pri dolasku. Ali za sve je karakteristično to da kad krenu da pokazuju simptome sušenja, sve je gotovo u roku od nedelju do deset dana; ne suši se prvo jedna grančica nedelju dana, pa sušenje postepeno prelazi na drugi deo biljke - ne, cela biljka se odjednom i vrlo brzo sušo.Jedina stvar koja mi pada na pamet, a koja nije "normalna", je to da u kancelariji imam 6 (šest) računara, pošto radim neki specijalizovni sw za servere. Znam da printeri i kopiri prave problem sa ozonom, ali takvo nešto nemam. Mada, da znam da je takav uzrok, pa da izlepim zidove onim alpskim pejsažima sa Hajdi i Hujom i nabacim neku plastiku makar... Edited by Razzmatazz
Link to comment
Ne, nije bilo takvih nesrazmernosti; saksije su bile sasvim dovoljno velike. Ono zbog čega bi generalno vodu isključio je to što i kolege zalivaju iz iste česme, a ne verujem da dodaju nekakav omekšivač. Jedina razlika je u tome što su oni na jugu, a ja na severu. Buni me i to što je fikus "izdržao" preko 7 meseci, a palma skoro 5 meseci, a neke druge biljke kao da su imale srčani napad pri dolasku. Ali za sve je karakteristično to da kad krenu da pokazuju simptome sušenja, sve je gotovo u roku od nedelju do deset dana; ne suši se prvo jedna grančica nedelju dana, pa sušenje postepeno prelazi na drugi deo biljke - ne, cela biljka se odjednom i vrlo brzo sušo.Jedina stvar koja mi pada na pamet, a koja nije "normalna", je to da u kancelariji imam 6 (šest) računara, pošto radim neki specijalizovni sw za servere. Znam da printeri i kopiri prave problem sa ozonom, ali takvo nešto nemam. Mada, da znam da je takav uzrok, pa da izlepim zidove onim alpskim pejsažima sa Hajdi i Hujom i nabacim neku plastiku makar...
joj vidi, ima prostora koji nisu u ljubavi sa rastinjem i tachka i mozesh da lupash glavu nad tim do sutra. uvek se setim komshinice, kad smo se jednom doselili negde: "aaa, doneli ste fikus. nece vam to uspeti ovde". u celoj zgradi od 80 stanova niko nije uspeo da zapati prokleti fikus, a trudili se onoliko...a videla recimo, u nekoj elektrichnoj industriji u zemunu, magnete prave i tako neshto, cvece po kancelarijama potpuno nadrealno, sto boja sto dimenzije. pa mi objasnilo da je to od gvozdene prashinchine koja leti svuda okolo. to istina znachi i da su shljakerima pluca zardjala 100%, al ne mozesh imai sve :ph34r:
Link to comment
Jedina stvar koja mi pada na pamet, a koja nije "normalna", je to da u kancelariji imam 6 (šest) računara, pošto radim neki specijalizovni sw za servere. Znam da printeri i kopiri prave problem sa ozonom, ali takvo nešto nemam. Mada, da znam da je takav uzrok, pa da izlepim zidove onim alpskim pejsažima sa Hajdi i Hujom i nabacim neku plastiku makar...
potpis.kod kuce mi raste dzungla sa minimumom paznje, u kancisu koji ima i svetla i tople ljudske reci, uz odstajalu vodu i sva moguca pomagala, sve do sada oprobano umrlo.kaktus koji je preziveo tri selidbe, zaboravljanje, preteranu negu, ovde umro posle pola godine.kala, kod kuce ne mogu da ih zaustavim, ovde mi izdrze plafon tri meseca.poslednja zrtva, neki mini bendzamin, jedva tri meseca.pre neki dan sam kupila glavni biljni hit u srbiji, onaj laki bambus, ako i to capne, onda ludisti stupaju na snagu i lome svih sest racunara.
Link to comment

Ah da, zaboravih da napomenem da je taj kraj bila kasarna za vreme trećeg rajha, pa je potom bila američka baza, pa kad su se i ameri povukli, grad poravnao sve i digli nove poslovne zgrade. Ostavili jedino travnatu pistu i zaštitili je zakonom, jer tu ima nekih zecova i sokolova. Dakle, možda je uzrok totalno filmski, kao kad se kuća zida na "ancient indian burial ground"... :whistle::blink:

Edited by Razzmatazz
Link to comment

ne vredi taj argument ako se postavlja teorija o stetnosti kiborga, jer kod mene nekad bila kancelarija mose pijade.jedan partizan i antifastista, i to kakav, potire treci rajh.zo, kompjuteri neprijatelji biljaka.

Link to comment
To sam i radio imajući u vidu nivo kamenca; voda je stajala u kantici za zalivanje minimum 3-4 dana pre samog zalivanja, tako da ne verujem da je to u pitanju.
moguce da su biljke zalivane previse. previse vode za vecinu kucnih biljaka moze biti jako stetno. ja bih ti preporucio da pitas kolege iz kancelarije da li i oni zalivaju biljke a da ti ne znas.
Link to comment
Ne, nije bilo takvih nesrazmernosti; saksije su bile sasvim dovoljno velike. Ono zbog čega bi generalno vodu isključio je to što i kolege zalivaju iz iste česme, a ne verujem da dodaju nekakav omekšivač. Jedina razlika je u tome što su oni na jugu, a ja na severu. Buni me i to što je fikus "izdržao" preko 7 meseci, a palma skoro 5 meseci, a neke druge biljke kao da su imale srčani napad pri dolasku. Ali za sve je karakteristično to da kad krenu da pokazuju simptome sušenja, sve je gotovo u roku od nedelju do deset dana; ne suši se prvo jedna grančica nedelju dana, pa sušenje postepeno prelazi na drugi deo biljke - ne, cela biljka se odjednom i vrlo brzo sušo.
Lepelplant na holandskom, nemam pojma kako se zove na srpskom jer je nikad nisam videla u Srbiji, a i nisam se nesto lozila na biljke doskora, smatrajuci da pored mene nista nema sanse da prezivi. Onda smo zajedno prezivele jednog bivseg momka i otad smo nerazdvojne :). Enivej, ovaj lepelplant ne zahteva svetlo, cesto zalivanje i slicne egzibicije, kazu da preciscava vazduh, a lepo i izgleda. SpathiphyllumMozart.jpg
Probaj ovu biljčicu definitivno -- ja je preporučujem "početnicima" i ljudima koji žele malo zelenila u kancelariji. Mislim da će preživeti atomski rat (zajedno sa buba-švabama)...
Link to comment
Probaj ovu biljčicu definitivno -- ja je preporučujem "početnicima" i ljudima koji žele malo zelenila u kancelariji. Mislim da će preživeti atomski rat (zajedno sa buba-švabama)...
A kako se točno zove ta desetobojka? Mislim, ja sam vrlo skeptična prema svemu što ima cvjetova (otkad su mi tulipani završili kao obrnuta reglama za viagru)
Link to comment
A kako se točno zove ta desetobojka? Mislim, ja sam vrlo skeptična prema svemu što ima cvjetova (otkad su mi tulipani završili kao obrnuta reglama za viagru)
Sa Googleta:Peace Lily, SpathLatin: Spathiphyllum x 'Clevelandii'We gardeners have a tendency of wanting it all. Not only do we want houseplants that will grow well in almost any situation, but we want them to flower too. The venerable peace lily fits this description nicely and is also easy to grow.The peace lily tribe, a member of the philodendron family, consists of about 35 species of rhizomatous herbs from northern South America and Central America. Clevelandii is the most common peace lily in cultivation, with glossy green leaves about 12 inches long and 2 inches wide. The leaves are produced on footlong petioles from the much-branched rhizome. The rhizome is a creeping stem which grows horizontally at the soil surface, not upright like most stems.Flowers, which can be produced at any season, are white, with a finger-like knobby spath extending from the base of the showy white spadix, which is usually 4 to 6 inches long. The common name is from the universally acknowledged white flag of truce during battles.I find no mention of when or where the Spathiphyllums were first cultivated, so I suspect they were part of the swarm of "stove plants" the Victorians grew during the middle and later half of the last century. This selection is of hybrid origin and appears to have been produced some time during the second or third decade of this century. In the past five years, German plant breeders have introduced over a dozen new selections of spathiphyllum into the Florida foliage market. Clevelandii, the old workhorse of this group, will probably become less common as these newer, more free-flowering hybrids become better known.For over 50 years, plant physiologists have been searching for a universal plant hormone that triggers flowering, but so far their search for this "holy grail," which has already been given the name "florigen," has been futile. It seems to be that flowering is controlled by the balance of existing plant hormones, not a single hormone. In spathiphyllum the hormone gibberellic acid (GA) has been shown to cause flowering.Left to their own devices spathiphyllum will flower but usually only a few blooms are produced at any one time and the timing is erratic. But, by using a GA spray, growers can control flowering precisely with blooms appearing about two months after spraying.Peace lilies tolerate very low light, down to 20 foot candles, but at such low levels they probably will not flower. To encourage peace lilies to bloom in the home, plants should be located in areas bright enough to read a newspaper. They should be kept away from cold drafts and maintained uniformly moist with fertilizer applied monthly during the spring and summer using one of the liquid houseplant fertilizers.Never allow these plants to sit in standing water. Repot only when plants begin to crowd their container and are difficult to keep watered. Mealybugs are the only common pest of this tough houseplant, and they are not commonly encountered.I cveta često (uveseljavala me je od prošlog februara, sada se malo odmara). To je inače biljka koja je pretrpela dve selidbe, neopisivu žeđ par puta (kada je živela u sobi koju niko nije posećivao), par padova (selidbe opet). Neverovatno je žilava!
Link to comment
Ah da, zaboravih da napomenem da je taj kraj bila kasarna za vreme trećeg rajha, pa je potom bila američka baza, pa kad su se i ameri povukli, grad poravnao sve i digli nove poslovne zgrade. Ostavili jedino travnatu pistu i zaštitili je zakonom, jer tu ima nekih zecova i sokolova. Dakle, možda je uzrok totalno filmski, kao kad se kuća zida na "ancient indian burial ground"... :whistle::blink:
to je

post-241-1193161743.gif

post-241-1193161754.gif

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...