Jump to content
IGNORED

Kuvanje napolju - kotlic, razanj, rostilj, sac, folija, gradele...


Аврам Гојић

Recommended Posts

Koliko mesa, toliko luka, iseckaj luk, otopi kockice dimljene slanine u kotlicu, da bude dovoljno masti, lagano da ne gori. Na to luk, posoli dobro i lagano prži bez dolivanja vode. Mesaj, pazi. Kad je luk gotov, ubaci meso i mesaj da promeni boju. Dodaj rendanu šargarepu. Nalij crvenim vinom, dodaj biber u zrnu, list lovora. Kuvaj bez dolivanja vode , samo vino još jednom ili dvaput. Kad ti se učini da je gotovo dodaj mleveno kim, džem od šljiva, alevu papriku (dobru) i doteraj so pa kuvaj još jedan sat.

Банаћанине, јел не стављаш парадајз ?

Link to comment
  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    18

  • Čutura

    14

  • banatjanin

    12

  • renne

    10

Hvala! Dobićeš izveštaj.

 

Samo da proverim... apsolutno bez vode, samo vino?

 

apsolutno bez vode, a iznenadićeš se koliko će tečnosti pustiti sam luk i meso. polovinu vina otprilike sipaš u prvom cugu, drugu polovinu rapsorediš. pazi sa tim dolivanjem, ako pred kraj dodaš mnogo odjednom onda će ti se perkelt "cepati" odnosno gustiš će padati dole, a tečnost ići gore, što kvari ukus, a i ružno izgleda. saft mora da bude kompaktan i kremast, gust. ne preteruj sa džemom, da ne zasladiš previše - luk je sladak. i evo ti još jedan tip, nisam previše eksperimentisao, ali letos je radilo: pomešaj dve vrste luka. uzmi ako nađeš "vanilu" - to ti je kao pogačar, samo malo ljubičast, sočan i sladak ili imaš u Univeru na NBG "banatski slatki" - liči na ljutiku, ljubičast je i krupniji. sad nema srebrnjaka, pa uzmi onaj okrugli crni luk vulgaris. i deo možeš da zameniš prazilukom, ali mali deo!

 

Банаћанине, јел не стављаш парадајз ?

 

stavljam, pardon. ne sipaj sok, nego uzmi ako nađeš zreo svež, zavisi od količine mesa i svega, ja na svaku kilu mesa stavim jedan paradajz ili četvrt konzerve pelata (imaš muti ili cirio iseckan na kockice - jedna konzerva na kotlić, odnosno, ne preteruj sa paradajzom) njega stavljaš kad i papriku, dakle, kad je meso već odmeklo dobrano.

 

i naravno, ne zajebavaj se sa lošim kotlićem: tuč idealno, debeli aluminijum može, plek nikako, za one lepe bakrene ne znam, nisam imao iskustva. loži drvetom, kad ono naliješ prvi put vinom, onda samo održavaš mali plamen ili jači žar.

Edited by banatjanin
Link to comment

evo ti moja verzija od pre neku godinu zapisana, razlikuje se u nijansama od one koju sam ovde napisao. recimo, šargarepu više ne stavljam na početku jer se osuši i karamelizuje, pa posle neće lepo da se raskuva. kad je stavim kasnije, onda ona nestane, a saft dobije na gustini... i još par sitnica, recimo mast, ako nemaš dobru slaninu za otopiti.

 

VINSKI GULAŠ

5kg junetine
5kg crnog luka pogačara
1,5 l crvenog vina
6 šargarepa
četiri čena belog luka
dobra domaća aleva paprika (ne industrijska)
mleveni kim
biber u zrnu
3 lista lorbera
četiri paradajza
domaći džem od šljiva
svinjska mast, so

Sitno iseckani crni luk i narendanu ili iseckanu šargerepu staviti na pola kile masti, odmah dobro posoliti i dinstati bez dolivanja vode. Kad se uprži, dodati kockice mesa i mešati na suvo dok meso ne promeni boju sa svih strana. Dodati iseckan beli luk, još malo prodinstati pa sipati polovinu vina, dodati lovor i biber u zrnu. Kuvati uz povremeno dolivanje vinom. Pola sata pred kraj  začiniti vršnom kašikom aleve  paprike i dve kašičice  kima, pa ubaciti isečen paradajz i dve kašike džema od šljiva. Doterati ukus, dokuvati, ukrčkati i služiti. Ako meso i luk ne puste dovoljno tečnosti, dosuti malo kisele vode, ali bar sat vremena pre skidanja i po malo.

Edited by banatjanin
Link to comment

Biće primenjeno koliko god budem bio u mogućnosti. Sve začine imam regularno, kotlić nije baš najbolji, vinariju imam, još samo da uzmem neko meso do vikenda...

 

Baš me zanima kako će ispasti bez vode... Ako se stavlja paradajz (pomenuti) može umesto šećera crna čokolada?

Link to comment

Biće primenjeno koliko god budem bio u mogućnosti. Sve začine imam regularno, kotlić nije baš najbolji, vinariju imam, još samo da uzmem neko meso do vikenda...

 

Baš me zanima kako će ispasti bez vode... Ako se stavlja paradajz (pomenuti) može umesto šećera crna čokolada?

jam od shljiva rece coek. s njim ne mozes da preteras dok sa cokoladom mozes

Link to comment

Primenjeno skoro sve kako je banjatnjanin sugerisao: meso=cluk, mast, ostali zacini i samo na vinu bez dodavanja vode, samo kotlic nije bio adekvatan ali je uprkos tome vrlo dobro ispalo i svi su bili vise nego zadovoljni (desetak ljudi). Na 2kg divljaci je otislo oko 1,5L crvenog vina, krckano oko 4 sata, mozda je trebalo jos malo duze sto se mene tice ali ljudi bili gladni... Sledeci put ce da cekaju da bih i ja bio zadovoljan.

 

Hvala na preporukama!

Link to comment

letos sam bio svedok kada je radjen kotlic u bojcinskoj sumi za jedno 25 ljudi (muskaraca), bio sam sokiran koliko se to brzo skuvalo. ok radilo se sa junetinom (cini mi se, mozda je eventualno bilo mesano sa svinjom), nikakva divljac egzotika. kuvanje bilo 2h odokativno a meni je delovalo po ukusu kao kad zaboravite lonac na sporetu pola dana. mada je kotlicem rukovodio profi decko koji to radi ceo zivot.

Link to comment

Da, to je neobično. Dok ne stekneš neko iskustvo sa kotlićem, ide dosta sporo. 

 

Posle naučiš da održavaš snažnu vatru, da vrtiš kotlić, da dodaješ turbo injection pomoću lišća i grančica, i stvari se drastično ubrzavaju...

 

Još ako imaš suve crvene vrbe, možeš da kuvač čelične ingote :)

Link to comment

nice :-)

 

par puta skuvaš da se izverziraš glede gustine safta i mekoće mesa i biće savršeno

Znam da hulim i verovatno masim topic ali jel moze ovj gulas na sporetu ili gasu?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...