Jump to content
IGNORED

Distopije i utopije (u filmu, knjizevnosti, filozofiji i stvarnom zivotu)


noskich

Recommended Posts

All the word “anarchy” means is no rulers. So, if you say you are not an anarchist it means you want a ruler. If you want a ruler, you are a slave.

I'm surprised how many people are comfortable publicly identifying themselves as “slaves”.

Jeff Berwick

Link to comment

Budisticka ekonomija - SMALL IS BEAUTIFUL IN ASOKE VILLAGES

 

"As the world's resources of non-renewable fuels - coal, oil, and natural gas - are exceedingly unevenly distributed over the globe and undoubtedly limited in quantity, it is clear that their exploitation at an ever-increasing rate is an act of violence against nature which must almost inevitably lead to violence between men."
(Schumacher 1973)

 

http://www.asoke.info/bunniyom/insight-santi_mobi3.html

Link to comment

back to the nature, kada je prosečan životni vek bio 40 godina, rađali po 10 dece od kojih više od polovine umirala, radili kao konji po njivama, zavisili od vremena. baš je lepo vratiti se u prirodu

Link to comment

back to the nature, kada je prosečan životni vek bio 40 godina, rađali po 10 dece od kojih više od polovine umirala, radili kao konji po njivama, zavisili od vremena. baš je lepo vratiti se u prirodu

A inače, jedina moguća alternativa tome, po tebi, andurilu i sličnima je -  više tržišta?

Link to comment

A inače, jedina moguća alternativa tome, po tebi, andurilu i sličnima je -  više tržišta?

ja bih ipak da podržim reči indija 

Indy

comfortably dumb

  • photo-thumb-263.jpg?_r=1456104919
  • Members
  • 39,258 posts

Posted 24 October 2010 - 23:07:17

Jeste, yebi ga... tak'i smo. Imamo prava da postojimo isto kao i bilo sta drugo. I to drugo bi nas pojelo da moze. E pa malo smo ih zayebali, pojescemo mi njih, a mozda i sami sebe... ali, zivot je ionako igra, sa pevanjem i pucanjem. Uglavnom, gde god vidim veliku brigu o svetu, setim se onog sto su govorili mudri ljudi davno, "lakse je voleti celo covecanstvo nego svog prvog komsiju". Kad bi svako za sobom ocistio svoja govna, onda bi i svetu bilo bolje... ali, nekako je mnogo fascinantnije baviti se celim svetom odjednom. To su te "delusions of grandeur" od kojih svi pate ponekad u zivotu, a neki i ceo zivot. 

Edited by Indy, 24 October 2010 - 23:07:34.

Pijte više mlijeka, a manje nafte
Link to comment

mislim da je nochkičeva nesposobnost da uvidi da je on i takvo razmisljanje masovni uništitelj sveta, da on zivi u zabludi, da je poklekao self sustainable, self reliance i ostaloj new age propagandi. Šta vi zaista mislite da starbaks brine o coffee prodjusersima? da Jon jadai u svom tedex razgovoru nije malo licemeran, kako govori kako se nije pronasao u zivotu u gradu, ali zato sada gradi kuće gde trani bogatuni, turisti, plačaju do 1000 dolara na noć?

Link to comment

Bio sam u Jonovom naselju. Potpuno je netacno da bilo ko placa 1000 dolara na noc. To je suma za mesec dana boravka - smestaj, hrana i casovi ratarstva, izgradnje kuca ili neceg drugog. Placaju samo oni koji dodju namenski sa ciljem da zavrse kurseve i onda odu. Volonteri koji tamo zive na neodredjeno vreme ne placaju nista. Na Tajlandu imati smestaj i hranu za 30 dolara na dan je prosecna suma za turiste bekpekere. Moze se proci sa tim kao bekpeker u sobama sa vojnickim krevetima i ishranom na ulici sa tezgi i po jeftinijim restoranima. Nikakav luksuz.

 

O Starbucks nikada do sada nisam polemisao na forumu. A new age propaganda o kojoj pricas je budizam. Oko 500 godina pre Hrista. Moze se nazvati svakakvim epitetima, ali sa new ne bas.

 

A ovo sto je Indy pricao, to sam vise puta ponovio. Dve najucinkovitije stvari koje svako moze da uradi da pomogne svetu su da ne jede meso i ne vozi kola. Nikad nisam vozio, a vegetarijanac sam od 17-te. Pored toga znacajno je i minimizovati potrosnju i nemati dug. 

Edited by noskich
Link to comment

bio si u jonovom centru ili u kućama ko je on izgradio, pa se izdaju preko RBnB za preko 500 dolara na noć? New age je propaganda Maje i inka, novi ekvinoks ili whatever, a počela je mislim oko 2008 kada je Oprah naširoko promovisala knjigu Nova Zemlja, baš u vezi sa svetskom ekonomskom krizom, gde se ispiralo ljudima mozak da niko nije kriv za njihovu nesreču do njih samih, sam si svoju sudbinu krojio, realestate boom and crash nisu izazvale velike korporacije nego ti svojim negativni mislima, pa onda je došla ona knjiga, trilogija, one australijanke o zakonu privlačnosti, Secret, pa film, pa sada sam primetia da postaje  (ili je već) popularna holistika, sensei, psihici, personal guidience. Taj Jon ima svoje bungalove, svoj centar, restorane, hotele, jednu mini korporaciju je naprvio iz priče, kako je on sirotinja i kako eto on se nije snašao u gradu i kako svi mi da bismo bili srečni moramo da se vratimo prirodi. a u njegovom restoranu PunPun, samo mesište se služi. Budista malo sutra, folirant kao i svi drugi. On brine o svetu kao što jedna Oprah brine.

Link to comment

Bio sam u njegovom centru. Hajde neki link za tolike optuzbe, mora makar nesto da bude. AirBnB link ka smestaju, recenzija vegetarijanskog restorana u kojoj se neko zali da se samo sluzi meso. Koliko vidim po poslednjim recenzijama niko to ne pominje.

 

O Opri vrlo slabo znam, ne gledam televiziju tako da o tome ne mogu da komentarisem. 

Edited by noskich
Link to comment

Vezbanje prisutnosti u sadasnjem trenutku, meditacija, neprianjanje... se izvlace iz konteksta i rebrendiraju kao prozivod, to nije nista novo: 

 

How corporates co-opted the art of mindfulness to make us bear the unbearable

http://theconversation.com/how-corporates-co-opted-the-art-of-mindfulness-to-make-us-bear-the-unbearable-47768 

 

Corporate mindfulness is bullsh*t: Zen or no Zen, you’re working harder and being paid less

http://www.salon.com/2015/09/27/corporate_mindfulness_is_bullsht_zen_or_no_zen_youre_working_harder_and_being_paid_less/

 

Medjutim iskonska budisticka praksa vodi u sasvim suprotnom smeru. Ovo je dobar tekst koji to objasnjava

Not for Happiness

http://www.lionsroar.com/not-for-happiness-january-2013/

 

So if you are only concerned about feeling good, you are far better off having a full-body massage or listening to some uplifting or life-affirming music than receiving dharma teachings, which were definitely not designed to cheer you up. On the contrary, the dharma was devised specifically to expose your failings and make you feel awful.

 

To je ta crvena pilula u matriksu. 

 

  1. We will all become old and frail.
  2. It is absolutely certain that everything will constantly change.
  3. Everything we achieve or accumulate will eventually fall apart and scatter.
  4. We are all bound to die.
 
Link to comment

Pun Pun, koji je u Jonosovom vlasništvu je lanac restorana, oh, i te kako se služi meso. misliš da tajci su vegetarijanci? naravno postoji taj jedan iza wat suandoka, za turiste, i ljudi koji veruju u takve stvari, ostali restorani služe meso! svako može da otvori internet i da vidi koliko su glinene kuce po nočenju.

dakle čovek igra veštu markentišku igru. Koji koristi tu pomamu na zapadu da se dobro proda. Baš mi žao što ti iluzije razbijam, ne znam kako niste to primetili o trendu koji traje već godinama.

Link to comment

Pun Pun, koji je u Jonosovom vlasništvu je lanac restorana, oh, i te kako se služi meso. misliš da tajci su vegetarijanci? naravno postoji taj jedan iza wat suandoka, za turiste, i ljudi koji veruju u takve stvari, ostali restorani služe meso! svako može da otvori internet i da vidi koliko su glinene kuce po nočenju.

dakle čovek igra veštu markentišku igru. Koji koristi tu pomamu na zapadu da se dobro proda. Baš mi žao što ti iluzije razbijam, ne znam kako niste to primetili o trendu koji traje već godinama.

 

Kada svako moze da vidi koliko je nocenje zasto ne mozes da postavis link?

Postoje dva restorana i oba su vegetarijanska. Sve recenzije to potvrdjuju. 

 

http://www.happycow.net/reviews/pun-pun-organic-vegetarian-restaurant-chiang-mai-52391

 

http://www.happycow.net/reviews/pun-pun-organic-vegetarian-restaurant-chiang-mai-12006

 

Ako ima vise od dva, a koliko znam nema, opet link molim. 

Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...