Jump to content
IGNORED

Električni traktor made in Serbia


bigvlada

Recommended Posts

Traktor će samo uslovno rečeno biti prostiji, kad kažeš da će naučiti da ga popravi, ono naučiće da ga priključi na neku dijagnostiku i pečuje kvar? Ili će slati traktor iz Leskovca za Bg da mu resetuju sistem? Ne bih se kladio.

Tesla možda jeste super giga fensi, ali uslovi eksploatacije traktora su daleko teži i suroviji, a neće ni biti da će imati samo dugme pali/gasi. Uglavnom videćemo šta će biti od toga, lično ne verujem da kod nas to ima neku budućnost.

 

Sta bre da pecuje na traktoru? :lolol:

 

Je l elektricnu kosilicu ,,pecujes"?

 

Sto se tice uslova - postoji razlog zasto trolejbusi i tramvaji traju duplo ili tri puta duze (pa i vise) od autobusa. Jer su prostiji za odrzavanje, manje ima stvari da se pokvari i da se menja.

 

Mislim OK, ako je traktor toliko fensi da ima sta da se pecuje i sl., isti takav traktor postoji i sa motorom na unutrasnje sagorevanje, pa to onda nije vise nikakav argument pro ili kon za elektricni traktor kao koncept.

 

Elektricno vozilo ne zahteva neku fensi kompjuterizaciju a priori kao sto ga ne zahteva ni vozilo sa unutrasnjim sagorevanjem.

Link to comment

 

Da neko pametantm nije ubio fabriku traktora mogli su to da prave na Novom Beogradu. U svakom slučaju ja ću da glasam a i vas pozivam da uradite isto. Ako smo mogli da glasamo da Beograd bude na tabli za monopol,možemo i za nešto što će imati daleko više uticaja na društvo. 

 

 

Da neko pametan™ nije to uradio, momci bi otisli u fabriku a ovi bi im rekli ,,sta bre kakav bre traktor na baterije ahahaha sta pricate vi, pa zna se kako se pravi traktor aj setajte decaci, lep je vas entuzijazam ali ovde rade ozbiljno cike" jer je otprilike to generalni stav srpskih preduzeca™ zaostalih iz vremena SFRJ na inovacije, narocito ako je predloze neki klinci bez autoriteta koji razmisljaju "out of the box".

Link to comment

+1 na sve što je hazard rekao ali moram da dodam:

Cena električnog vozila je cena baterije, i te baterijske ćelije su đavolski kompjuterizovane u modernim električnim vozilima.

 

One su parcelizovane i segmentirane i preko njih idu neki merni i otkazni šantovi ne bi li bile tolerantne na otkaze, i sl.

 

Glavni problem je dizajn kontrolnog i monitoring sistema kao i proizvodnja baterije, elektromotori su relativno jednostavni mada i tu ima napretka. Postoje ljudi u Americi koji sami prave svoja električna vozila, itd.

 

Ideja električnog traktora je inovativna, i može se napraviti prototip jer je tehnologoija dosta sazrela.

Link to comment

To sve za baterije je tacno, ali kao sto rekoh, slabo tu ima popravljanja kada se nesto sjebe. I to je jedan deo koji kompleksan i za koji eventualno mora da se ceka isporuka duze, kao sto u bilo kom automobilu moze da zafali taj jedan deo koji mora da se ceka...meni je auto tako sedeo jedanput mesec dana skoro neupotrebljiv (cekao sam prostu stvar, ventilator za motor). Jebiga desava se. Kod elektricnih vozila takve se stvari desavaju redje.

 

Btw, sama ideja elektricnog traktora nije toliko inovativna - mislim svakako jeste za skorije doba, ali bilo je pokusaja ranije, citao sam jedanput neki blog (zaboravih mu ime davno je bilo) gde se opsirno pisalo o raznoraznoj elektricnoj poljoprivrednoj opremi iz 20tih godina, ja mislim i iz Amerike i iz SSSRa. Nisam uspeo to nadjem opet, ali sam nasao neki clanak o tome kako su Sovjeti imali prototip el. traktora bez baterija, vec ,,na kabl" :D tamo 20. i neke, jer je drug Lenjin rekao industrijalizacija = elektrifikacija :D odustali su jer je bio problem vuci ogromne kablove kroz polja, jelte.

 

Btw, ako hocemo da idemo u fensi krajnost, seljak moze sam da radi dijagnostiku fensi teslolikog traktora putem aplikacije na svom smartfonu, koji moze da mu kaze u kakvom je stanju baterija i da real-time dijagnostiku salje u servis, gde god taj bio.

 

Pitanje je kolika je potreba za tim, baterije u elektricnim kolima se prave da izdrze veliku kilometrazu (npr. ~300 km kod Tesle), ja sad nemam predstavu kolika je kilometraza traktora na dnevnom nivou pa shodno tome kolika je i baterija potrebna.

Link to comment

Da neko pametan™ nije to uradio, momci bi otisli u fabriku a ovi bi im rekli ,,sta bre kakav bre traktor na baterije ahahaha sta pricate vi, pa zna se kako se pravi traktor aj setajte decaci, lep je vas entuzijazam ali ovde rade ozbiljno cike" jer je otprilike to generalni stav srpskih preduzeca™ zaostalih iz vremena SFRJ na inovacije, narocito ako je predloze neki klinci bez autoriteta koji razmisljaju "out of the box".

 

Da su otišli samo sa idejom, to bi se desilo. Ja sam mislio na situaciju kada već imaju investitore. Oni bi bili Cyrix dok bi IMT glumio Global Foundries. 

Link to comment

Da su otišli samo sa idejom, to bi se desilo. Ja sam mislio na situaciju kada već imaju investitore. Oni bi bili Cyrix dok bi IMT glumio Global Foundries. 

 

Ne znam na sta tacno mislis sa tim poredjenjem ali Cyrix je prestao da postoji kao zasebna firma 1997. (spojio se sa National Semiconductor-om) a Global Foundries je osnovan kao spin-off od AMDa 2009. :D Jedina veza izmedju Cyrix-a i GF je to sto je AMD (ciji je GF bio deo do 2009.) u nekom trenutku otkupio dobar deo intelektualne svojine rahmetli Cyrix-a. Mozda si mislio na TSMC umesto GF, mada ja ne znam da je TSMC proizvodio Cyrix-ove cipove, koliko znam proizvodjaci su im bili TI, SGS i IBM.

Link to comment

Navedeni su kao primer, ne da su radili zajedno (Cyrix-ove procesore je proizvodio IBM). Angažuješ firmu da ti proizvodi dizajn jer nemaš sopstvene kapacitete. Srećom, još nisu ništa srušili tako da je proizvodnja u blokovima i dalje opcija. Ako su mogli da modernizuju raspalu i bombardovanu Zastavu, mogu i ovo, iako je drugačiji odnos. Plus, IMT ima parče zemlje na periferiji koje u budućnosti može biti nova fabrika. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...