Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

Pa da, mogli bi da budu neki Tjudorovi, ili već tako nešto, što da ne. Problem je naravno, što se to ne snima sa namerom da se pravi zanimljiva drama, nego identitetski projekat. Voleo bih da čujem od Manča ili već nekog od naših Engleza kako se u UK doživljavaju Tjudorovi i tome slično. Po onome što ja uspevam da shvatim - to je tema sa 0 političkog potencijala i značenja - priča o prošlosti koja je prošla. Kod nas, nažalost, sredni vek nije prošlost koja je prošla, nego prošlost koja nikako da prođe, koja je deo tog mitskog ciklišnog vremena iz kojeg nikako da izađemo. Nemanjići se kod nas zazivaju na političkim mitinzima, u intervujima, ne tv pričaonicama, eto tako, Nemanjići, naši savremenici.

 

1. nisam srednjovekovac

2. nisam ni rano-novovekovac :D (ali ok, skoro svaki istoricar zna vise o svemu tome nego skoro svi drugi)

 

prvo bold - moj skromni utisak je da kod nas naš srednji vek nije ni prošlost ni savremenost nego je, u boljem slucaju. 1 poluzainteresovani ghost (više nekako odgovara nego "duh"), u malo boljem zombi, a u najgorem vampir. Dakle nije živo ali postoji i mrda (a ponekad i bije), a i ima neku unutrašnju logiku čini mi se. U svakom slučaju jako ga je teško konačno upokojiti, a mislim da je na silu i nemoguće. 

 

Tudors, pfff. Politički potencijal je deffo nula. Ali da li je prošlost koja je prošla...pa sad, politički jeste. To je valjda srž pitanja. "Identitetski", ja ne bih rekao da je sasvim prošla prošlost, ali obzirom da je malo ko toga uopšte i svestan, to opet znači da je politička upotrebljivost - nula. A i šta znači identitet, ako ga nisi svestan - praktično ništa. 

 

Mnogo bi bilo kompikovano to poređenje. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Pročitao.

 

A pa ne vredi ovako, moraju da se znaju neke stvari :D Ukratko, nije u pravu tj. veoma veoma malo je u pravu :)

 

edit: ajd, čekaj, pišem ti duži odgovor

Edited by MancMellow
Link to comment

Prvo - promena za "običnog stanovnika" Engleske posle Hatingsa, ne momentalno i ne istim tempom u svim delovima zemlje, ali relativno ubrzo, je bila znatno veća nego za stanovnike Srbije odmah posle Kosovske bitke. Drugo, u tzv. Drugoj Kosovskoj bici koju pominje Despotovina nije ni učestvovala, a posebno ne protiv Osmanlija. Ono što je usledilo posle Hastingsa uporedivo je eventualno sa onim što je usledilo polovinom XV veka u Srbiji. Recimo 1068 je pobijen bukvalno svako između Yorka i Durhama, tako da čak 17 godina kasnije (a to znamo iz Doomsday Book-a) na tom prostoru bukvalno nije bilo ni-ko-ga. Ono na šta sam pukao od smeha je na konstataciju da je Hastings "very much alike" Slavnoj revoluciji  :lolol:

 

 Dalje, 1066 možda ne znači ništa "na zidu" i nema šanse da ga bilo ko pomene na nekom političkom skupu, ali svaki iole obrazovaniji Englez zna odakle vuče koren aristokratsko nasleđe države - od Normanskog osvajanja i u tom smislu taj period možda tj. sigurno ima veću političku vrednost (kako god minimalnu i skoro ništavnu) nego Tjudori (koji imaju jednu drugu vrednost, ali da ne širimo).

 

Ok, za jedno je dobrim delom u pravu (edit: na religiju mislim, ne ovo neposredno što sledi), Kosovo se popularno vidi kao 1 kraj države koja će dugo čekati do "us/vaskrsnuća". Englezi nemaju razloga da to tako vide i to iz jednostavnog razloga, nema potrebe za "filozofiranjem": nijedan Osmanlija nije proglašen za vladara "Srbije", dok William jeste za vladara (i) Engleske. I William i Osmanlije su (na kraju) totalno uništili unutrašnju strukturu zemlje i zamenili je svojom ("modernijom" u datim uslovima). Ne radi se o tome što je "William zemlju sredio - da znaš da je "sredio" - niti čak ni toliko o tome da je različita religija (mada, ok, tu jeste u pravu dobrim delom). Glavni razlog zašto je pad te srpske države toliko zapamćen je zato što država posle toga nije imala "život", kolektivna zajednica nije imala život (nego samo nekakav afterlife) i zato je, što je ponekad i na ovom forumu teško shvatiti, jako teško Srbima da u onom delu identiteta koji je kolektivni razumeju osmansko osvajanje samo kao, eto, još jedan deo, stadij, "svoje" istorije. Da nije bilo crkve ulogu 1389 bi možda preuzela 1459 ili 1454-ta, ali suština bi verovatno ostala ista. 

 

Disclaimer - moje mišljenje :)

Edited by MancMellow
Link to comment

Dalje, 1066 možda ne znači ništa "na zidu" i nema šanse da ga bilo ko pomene na nekom političkom skupu

 

има већ неко време како сам гледао овај документарац... у њему доминира тај сентимент жала за добрим старим временима пре него што су освајачи уништили земљу, кулуру, језик... је л аутори овог филма представљају баш изолован случај или их има још који су у том фазону

 

http://youtu.be/PnC6l6_TaMA

Link to comment

Da su Srbi par vekova posle Kosova kolonizovali ceo svet i sagradili imperiju nad kojom sunce nikada itede, ne bi niko ni mislio o tom porazu kao nekakvom tragičnom potonuću Atlantide. U svakom slučaju, prilično mi čudno zvuči paralela. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...