Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Pa šta znam, možda bih se i složio (recimo prošle godine) da su Karuana ili možda još poneko bolja garancija za zanimljiviji meč sa Karlsenom, ali ipak treba poštovati kako Karjakin igra ovaj ciklus i da je zasluženo stigao korak ispred cilja. Ali da, laički se nekako čini da u svim segmentima gde je Karjakin jak, Karlsen je tu bez premca i da nisu dobar match-up za zanimljivo finale. Ali nema veze, neka Karjakin iznenadi kako je iznenadio na Svetskom kupu, pa i sad na kandidatima.

Link to comment

Ali ne treba zaboraviti. Karuana je juče bio nadomak pobede, uspeo je da napravi čuvenu poziciju top i lovac protiv lovca koja je dobijena, ali nije uspeo da završi do kraja. Neki vrhunski šahisti kažu da je to nekako pozicija koja se značajno razlikuje od klasičnih završnica i da se dobija kompjuterskom tehnikom (nakon što protivnik pogreši, pošto je i odbrana kompjuterskom tehnikom).

Link to comment

Сергеј Карјакин победио Каруану у последњем колу тако да није важило правило нерешеног, где би Карјакин опет био први са ремијем Свидлер-Ананд, али овако је чистије.

 

Ово је велико изненађење, осим његовог сународника Свидлера, сви су били боље рангирани на листи ФИДА-е на турниру изазивача: два Амера, Накамура и главни фавовит Каруана, Ананд, Гири, Арониан и Топалов. Али код Карјакина се никад не зна, тако је прошле године узео СП али уме да потпуно подбаци попут олимијада у тиму Русије, није сталан.

Зато је јако тешко прогнозирати шта ће бити у Њујорку против Магнуса.
Амери су спремали спектакл за Каруана-Магнус у Њујорку али се десило изненађење.

Исто годиште

 

phpeiket8.jpeg

 

4f9581e8ed.jpg

 

1ee7389e20.jpeg

Edited by Korki
Link to comment

Izsilovao karuana posteno, ali sta mu je drugo preostajalo. Svaka cast karjakinu za td5 u ovakvim okolnostima, iako to objektivno nije pretezak potez za njihov nivo. Ocigledno je u velikom usponu i ima zivce kao lance, ali ne verujem da moze da pobedi karlsena u mecu od 12 partija.

Link to comment
  • 1 month later...

Kasparov je svojevremeno u finalu mečeva kandidata za protivnika imao bivšeg svetskog prvaka, Vasju Smislova, koji je tada imao 62 godine.

 

Šah napreduje, pa je sadašnja konkurencija znatno jača nego pre tridesetak godina, ali prvoklasni igrač kao Kasparov može još mnogo toga da nauči "decu". Ja verujem da bi on i sada, da se vrati u turnirske arene, mogao da bude među 10-15 igrača, ali njemu to više ne treba, jer on je igrao dok je osećao da ima šampionsku snagu i sve ispod toga ga ne bi zadovoljavalo. Da odigra neku egzibiciju i zaradi koji dolar, to može, ali i to će raditi do momenta dok ne proceni da bi mogao ispasti smešan.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Sad vidim da je svoju nagradu donirao za američku šahovsku reprezentaciju. Dakle, igrao je da bi se malo zabavio i popularizovao šah u Americi, dobio je sigurno i neki ekstrahonorar, ali mislim da je priželjkivao i prvo mesto na tom turniru :)

Edited by Quizmaster
Link to comment
  • 4 weeks later...

Ode i Strašni Viktor. :(

 

Jedan od mojih omiljenih igrača. Puno sam naučio iz njegovih partija. Nekad, dok sam aktivno igrao, govorili su mi da je moj stil igre mnogo sličan njegovom. Verovatno sam gledajući njegove partije naučio da uzimam pešake, da se branim, pa da posle udaram iz kontre. Nikad nije postao prvak sveta, ali za mene je uvek bio ispred dosadnog Karpova koji ga je dva puta pobedio u mečevima za titulu. Aktivno je igrao maltene do same smrti. Rest in Peace Viktore

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...