Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Ja dijasporu barem ovu bošnjačku a vjerujem i drugi tako postupaju ne mogu shvatiti. Na ljeto imaju mogućnost putovati gdje im ćeif a oni svake godine u BiH. Da sam otišao a imao sam prilike 1992. u Skandinaviju ali zahvaljujući starcima ostali smo na Balkanu jer su imali želju vratiti se (ja ne bih nikada) mene dole ne bi vidjeli u proteklih 19 godina sigurno. Ja i kada odem negdje ja se uopšte ne uželim ni grada a još manje države. Nekada se doduše uželim klime ali to je prolazno.
Znas li sta bih ja radio da sam na tvom mestu? Ne znam ni ja,zato sto nisam na tvom mestu... ;)
Link to comment

Mimix, odgovaras na post piskan pre 5 godina. nadam se da znas to.. ali nema ni vezevec kad sam tu da kazem i ja svoju..Ja isto nekako se razdirem medju pravim odmorom i posetom otadzbini ali uvek na kraju pobedi domovina.. sto zbog rodbine, sto zbog ustede a ni taj neki sentimentalni momenat nije zanemarljiv. ocekivanja su velika, ali svake godine sve manja zbog razocaravanja. idem 2 put godisnje, bar dok je stara majka tamo. Evo bas za nedelju dana krecem na 2 nedelje uslovno. nije da nemam volje videti nekog drugog sveta ali godisnji je kod te ugrozene gastarbajterske vrste jos sinonim za put u otadzbinu. cele godine se planira sta ce se odneti, sta tamo uraditi, sta dovesti odande... ne gradim nista, samo sitni poslici tu i tamo, proslo je to vreme da se "radi za dole".. dobro ne iskljucujem opciju da u penziji zivim u "mom Novom sadu" ali organizujem zivot ovde da ostanem tako da kazem sto duze. Svet je svugde isti, neko voli da bezi, neko da se vraca...

Link to comment

Mogu li ja da vam predlozim nesto na osnovu iskustva mojih poznanika? Planirajte zajednicki odmor sa nekim rodjacima ili prijateljima tu nema puno ustede ali npr sa majkom ces se mozda lepse provesti u sokobanji, na gocu, ribarska banja, palic nego u gradu jurcajuci okolo da vidis jos nekog, sa prijateljima npr u nesebar etc. prodjes kroz otadzbinu ali ne uvek na stara mesta.

Link to comment
Mimix, odgovaras na post piskan pre 5 godina. nadam se da znas to.. ali nema ni veze
Nisam ni gledao datum,ali eto,bar je tema ponovo aktivna... Nedavno sam citao knjigu koju je napisala Mira Furlan,ima jedno poglavlje u kome ona pise o povratku u domovinu...Rastaje se sa prijateljicom,koja ostaje u USA,i koja misli "blago njoj,ona se vraca"...Istovremeno,ona (ta koja se vraca) misli "blago njoj,ona ostaje tamo..." I tako,igranka bez prestanka...
Link to comment
Mogu li ja da vam predlozim nesto na osnovu iskustva mojih poznanika? Planirajte zajednicki odmor sa nekim rodjacima ili prijateljima tu nema puno ustede ali npr sa majkom ces se mozda lepse provesti u sokobanji, na gocu, ribarska banja, palic nego u gradu jurcajuci okolo da vidis jos nekog, sa prijateljima npr u nesebar etc. prodjes kroz otadzbinu ali ne uvek na stara mesta.
good point, obično idemo i u majčin rodni kraj na selo gde osim puno rodbine ima i prostora za relaksaciju. ako uhvatimo dan-dva skočili bi možda i na neko novo mesto
Link to comment
  • 3 years later...

Nisam ni gledao datum,ali eto,bar je tema ponovo aktivna... Nedavno sam citao knjigu koju je napisala Mira Furlan,ima jedno poglavlje u kome ona pise o povratku u domovinu...Rastaje se sa prijateljicom,koja ostaje u USA,i koja misli "blago njoj,ona se vraca"...Istovremeno,ona (ta koja se vraca) misli "blago njoj,ona ostaje tamo..." I tako,igranka bez prestanka...

Srecom, covek (pa i zena) brzo shvati da ne moze biti na dva mesta istovremeno - pa izabere™... 

Link to comment
  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Domovina

Autor: Dušan Vasiljev

Domovina, to nije mrtva gruda

koja nas gvozdenom rukom veže;

to je ljubav za oblak što plovi ovuda,

za pesmu što se ovde razleže;

ljubav za klasje što bogato buja,

za ruže što su na grobljima svele,

za tresak letnjih besnih oluja,

za tugu ptica koje se sele.

Domovina, to su sve one spone

kojima nas život za se spaja,

radost kad naša zvona zazvone,

toplota majčinog zagrljaja.

Domovina, to su: želje, tajne,

magla što preko polja plovi,

to su naše bajke beskrajne,

domovina – to su svi naši snovi

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...