Jump to content
IGNORED

Sećanja na ETF


Aion

Recommended Posts

Od jednog "insajdera" sam cuo da je ovaj spektakl sa ETF Pantelin "pet project" i da nevidjeno sizi sto to ne ide brze...

Nije doslo do lomljenja kvaka ali...

To je dobar znak da ne ide onako kako je zamisljeno..osim ako se ne predje na ogoljenije metode.
Link to comment

Ja sam potpuno ravnodušan u pogledu Seven Bridges, jer je to američka kompanija sa delom operacija u Srbiji. Sedište im je u USA, od 15 ljudi iz menadžmenta samo dvojica su Srbi, srpski entitet je u vlasništvu američkog entiteta, itd. Evo malog primera.

SEVEN BRIDGES

  • Headquarters: Cambridge, MA
  • Website: sevenbridges.com
  • CEO: Brandi Davis-Dusenbery
  • Employees: 200+
  • Organization: PRI
Dakle, savršeno sam nezainteresovan za njihovu sudbinu, i baš me briga da li će propasti ili neće. Jedino me je briga da li će pokušati da se nakače na budžet Srbije, jer bi u tom slučaju poreski obveznici Srbije (među kojima sam i ja) finansirali bonuse američkog menadžmenta.

razumem te.

ali, postoji jedan razlog zbog kojeg bi mogao da navijaš za Seven Bridges - inženjeri u Beogradu imaju akcije, udeo u vlasništvu firme (prvih 100 zaposlenih sigurno, za ove kasnije zaposlene nisam siguran da su to dobili). i ako SBG bude imao uspešan finansijski exit to onda znači mnogo para u Srbiji za potencijalno mnogo novih firmi(ca) ovde koje će nastati na zdravom novcu a ne na burazerskim varijantama i koje se neće nakačiti na državnu sisu. meni dovoljan razlog za navijanje ;)

 

 

ha? pa svaka piramidalna šema je osnova za pokenjavanje? za mene je to axiom. realno, lično sam profitirao na celom ovom bablu sa startapima, ali je to sve govno.

postoje startapi i startapi. jbg, kao i svaki novi sport ili novi muzički žanr - bude neka dobra i smislena priča na koju se onda nakači kuso i repato. "startap" termin je danas toliko izlizan i toliko zloupotrebljavan da je originalni smisao skoro pa izgubljen. svi nešto menjaju svet, mis'im... meni danas neko kad krene da priča o svom startapu uglavnom se ispostavi se da je u pitanu neki trange-frange sajt koji ako i ima dobru osnovnu ideju uglavnom se vidi iz aviona da će fejlovati zbog nemogućnosti sprovođenja logistike "na zemlji". jbg, nije baš svaki biznis čisto virtuelan.

 

SBG je u tom smislu spejs šatl, domen bioinformatike/genomics koji je u svetu u eksploziji i platforma koja zaista u tom domenu nedostaje. sad, možemo da pričamo da li će egzekucija biti ovakva ili onakva, da li će biznis uspeti da izgura priču na očekivanom nivou... ali pričamo o ozbiljnom inženjerskom poduhvatu čiji jedan od foundera je ovde, čiji (skoro) čitav inženjering je ovde... koji daje priliku i ljudima iz domena bioinformatike i genetike da rade ovde u industriji, a ne da se "zakopaju" u akademiji (izvinjenje PPP ljudima iz akademskih krugova), ili da zapale preko... kakav god da bude kraj te priče ovde, mislim da nema smisla da ih gledamo sa stavom "ah, nemači pojma spržili ste xyz miliona... ah, startapi su i ionako igračkice..." jer SBG to nije. ima svojih mana, ali kamo sreće da nam je scena puna ovakvih firmi. kamo sreće da nam više firmi dođe u situacju da sjebe desetine miliona, jer to znači da su te pare u nekom trenutku i nekom obliku bile ovde, ako ništa drugo onda u platama ljudi i šansama koje su tim ljudima davale.

 

da spomenem i Nordeus, koji ljudi isto masovno gledaju sa visine. jeste, to je samo igrica, 2D menadžer koji prekaljenim CM/FM vukovima deluje potpuno smešno. i, tačno je, nisu ponovili uspeh te igre ni blizu. ali ta firma je zgrnula opasne pare, i imali su jebenog Murinja kao zaštitno lice. oni koju su kao firma krenuli odavde. moj naklon i njima.

 

 

 

 

ok, ovo je definitinvo zrelo za split na neku novu temu :D

Edited by Svarog
  • Hvala 1
Link to comment

Ma naravno, ali nisam mislio samo na ovu situaciju u Nordeusu, već na sve ovo što se dešava i na ETF, i generalno se ježim od ove formulacije "javno-privatno partnerstvo", već sam dovoljno rantovao na tu temu. Ispade da naši zaista misle da su originalni sa ovom reciklažom "ideja naša, benzin vaš". Daj da neko pokrije naše troškove, a i zašto bi država uzimala i iskorišćavala nešto što već ima reputaciju, rezultate, infrastrukturu (kao što je ETF), greota da se o to neko "naš" ne očeše. Pa ako smo već zagazili u kapitalizam, onda tjeraj do kraja, sve privatno, a ne ovo - ajd da probamo da izmuzemo, profit ćemo rado preuzeti, ali troškove baš i ne bismo. 

 

+ 1

 

Crony capitalism u najgorem obliku.

Link to comment

razumem te.

ali, postoji jedan razlog zbog kojeg bi mogao da navijaš za Seven Bridges - inženjeri u Beogradu imaju akcije, udeo u vlasništvu firme (prvih 100 zaposlenih sigurno, za ove kasnije zaposlene nisam siguran da su to dobili). i ako SBG bude imao uspešan finansijski exit to onda znači mnogo para u Srbiji za potencijalno mnogo novih firmi(ca) ovde koje će nastati na zdravom novcu a ne na burazerskim varijantama i koje se neće nakačiti na državnu sisu. meni dovoljan razlog za navijanje ;)

 

 

 

postoje startapi i startapi. jbg, kao i svaki novi sport ili novi muzički žanr - bude neka dobra i smislena priča na koju se onda nakači kuso i repato. "startap" termin je danas toliko izlizan i toliko zloupotrebljavan da je originalni smisao skoro pa izgubljen. svi nešto menjaju svet, mis'im... meni danas neko kad krene da priča o svom startapu uglavnom se ispostavi se da je u pitanu neki trange-frange sajt koji ako i ima dobru osnovnu ideju uglavnom se vidi iz aviona da će fejlovati zbog nemogućnosti sprovođenja logistike "na zemlji". jbg, nije baš svaki biznis čisto virtuelan.

 

SBG je u tom smislu spejs šatl, domen bioinformatike/genomics koji je u svetu u eksploziji i platforma koja zaista u tom domenu nedostaje. sad, možemo da pričamo da li će egzekucija biti ovakva ili onakva, da li će biznis uspeti da izgura priču na očekivanom nivou... ali pričamo o ozbiljnom inženjerskom poduhvatu čiji jedan od foundera je ovde, čiji (skoro) čitav inženjering je ovde... koji daje priliku i ljudima iz domena bioinformatike i genetike da rade ovde u industriji, a ne da se "zakopaju" u akademiji (izvinjenje PPP ljudima iz akademskih krugova), ili da zapale preko... kakav god da bude kraj te priče ovde, mislim da nema smisla da ih gledamo sa stavom "ah, nemači pojma spržili ste xyz miliona... ah, startapi su i ionako igračkice..." jer SBG to nije. ima svojih mana, ali kamo sreće da nam je scena puna ovakvih firmi. kamo sreće da nam više firmi dođe u situacju da sjebe desetine miliona, jer to znači da su te pare u nekom trenutku i nekom obliku bile ovde, ako ništa drugo onda u platama ljudi i šansama koje su tim ljudima davale.

 

da spomenem i Nordeus, koji ljudi isto masovno gledaju sa visine. jeste, to je samo igrica, 2D menadžer koji prekaljenim CM/FM vukovima deluje potpuno smešno. i, tačno je, nisu ponovili uspeh te igre ni blizu. ali ta firma je zgrnula opasne pare, i imali su jebenog Murinja kao zaštitno lice. oni koju su kao firma krenuli odavde. moj naklon i njima.

 

 

 

 

ok, ovo je definitinvo zrelo za split na neku novu temu :D

+ mnogo na sve

Link to comment

ha? pa svaka piramidalna šema je osnova za pokenjavanje? za mene je to axiom. realno, lično sam profitirao na celom ovom bablu sa startapima, ali je to sve govno.

 

dve stvari: 

- piramidalna sema jeste nesto za pokenjavanje, ali ako neko uspe da proda deo piramidalne seme investicionom fondu za 45miliona, taj covek zasluzuje postovanje (jer je zajebao one koji bi tako nesto morali da prozru)

- having said that, seven bridges nije piramidalna sema (zato napisah "sve i da su piramidalna sema"), tako da ne zasluzuju da se po njima kenja, jer eto.

Link to comment

Milo Tomašević, v. d. dekana ETF

 

Profesor Milo Tomašević izabran je za vršioca dužnosti dekana Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, nakon što je Savet tog fakulteta u petak jednoglasno usvojio ostavku dosadašnjeg dekana Zorana Jovanovića. Tomašević je do sada bio prodekan, a kao i Jovanović, predaje na Katedri za računarsku tehniku i informatiku.

 

 

 

Danas, Beograd 13. novembar 2017. 23:10

Milo Tomašević, v. d. dekana ETF

 

 

 

Predsednik Saveta ETF-a Željko Đurović kaže za Danas da je otpočela procedura za izbor novog dekana, ali da su prihvatili sugestiju Univerziteta u Beogradu da se usklade sa njihovim kalendarom, što znači da bi novi dekan trebalo da bude izabran u maju, ali bi mu mandat počeo od 1. oktobra naredne godine.

 

Jednoglasno prihvacena ostavka, cini se da je sloga na ETF za sada nepokolebana.

Link to comment

Tri projekta za unapređenje IT u Srbiji

 

Beograd -- Predsednica Vlade Ana Brnabić prisustvovaće potpisivanju ugovora za realizaciju tri projekta, ukupne vrednosti veće od 20 miliona evra.

 

 

Cilj ovih ugovora je unapređenje IT i naučno-istraživačke infrastrukture u Srbiji, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.

 

Ugovore za izgradnju lamele Elektronskog fakulteta u Nišu, Naučno-tehnološkog parka u Nišu i zgrade za projekat Verokio Instituta za fiziku u Beogradu, potpisaće ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević, ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević, gradonačelnik Niša Darko Bulatović i direktor Instituta za fiziku Aleksandar Bogojević.

 

Radovi na izgradnji lamele Elektronskog fakulteta i NTP u Nišu i projekta Verokio, deo su podrške Vlade Srbije i Saveta za inovaciono preduzetništvo i IT razvoju IT i naučne infrastrukture u Srbiji.

 

Pored ta tri projekta, planirana je realizacija još četiri projekta, od kojih su dva već započeta - izgradnja NTP u Novom Sadu i raspisan je tender za izradu projekta za novu zgradu Naučno-istraživačog instituta BioSens u Novom Sadu.

 

Dva projekta koja će biti pokrenuta su izgradnja nove zgrade Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu i zgrade za visoko obrazovnje IT inženjera u Beogradu.

 

Ukupna vrednost svih sedam projekata je veća od 50 miliona evra, navedeno je u saopštenje.

 

 

Jesu li ovo neke nove ideje, nisam cuo do sada? Sta li se krije iza ove "zgrade za visoko obrazovanje IT inzenjera u Beogradu", raspoluceni ETF ili novi fakultet? :)

Link to comment

ti si naviko da si medju manijacima, ochigledno ^_^

 

iskreno, svaki dan pevam u sebi od srece sto mi je sin bio dovoljno pametan i vredan da uci skole i postane inzenjer  :lolol:  zlo i naopako bi bilo da je na oca recimo i da mu je sudba rad u kombinatu za jadnu kintu i sve ostalo sto uz to ide

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Slučajno nabasah na ovu udicu od topika i zagrizoh k'o najgora somina. Idite bre u tri p..........eršuna, ode popodne samo tako!

 

Da se čekiram i ja kako dolikuje. Vidim ovde sve sama elita, završilo u roku, iz prvog pokušaja... Možda je bolje da preskočite spoiler jer je pun strahota.

 

Spoiler

Banderaš, elektroenergetski sistemi. Uzelo mi skoro 11 godina. Prvi ispit - sociologija sa desetkom. Narednih pet godina mi bilo žao da kvarim prosek. Sve dok, kako i dolikuje, vojska od mene nije napravila čoveka pa mi odjednom više nije bilo žao. Povratak je bio kul. Prepodne odradim predavanja/vežbe iz OET-a i mate 1, a za ručak skoro svaki dan odlična klopa na odbrani diplomskih radova kod klasića kojima nije bilo žao da kvare prosek. A da, dok sam bio military face bacilo me na energetiku. Mene, nesuđenog programera. Ništa goto 10, mili, mikro. Samo kilo, mega, giga. Ništa žičica, diodica, laplaščić, fensi integrali i diferencijalne jednačine. Samo plus, minus, puta, podeljeno i bog da te vidi. Rotor, stator, transformator, opa bato, opa bato, uzemljenje, nula, faza, ekstaza, ekstaza... Uostalom:

 

 

I tako, jednog dana mi dadoše diplomu, a ja na banderu nit' se peo nit' kilovolt mirisao. Srećom pa su ovi moji oziji bili u očajnoj situaciji glede radne snage, a pritom naivni kao dečica - divna prilika za sposobnog prodavca magle sa Balkana.

 

Identifikovali ste dve babe (teorija kola i engleski), ali da bi triling baba bio kompletan nedostaje baba kod koje se branilo projektovanje transformatora, poznata logično kao "baba iz transformatora". Ima li neko da se seća kako se zvala?

 

@Hjortron @gospa buba Osmokrović a.k.a. Osmoroković :)

 

@laser lotus @Zverilla Laslo Kraus kralj, hvala na podsećanju!

 

@burekdzija @Zverilla Niste jedini, i mene pohode slični snovi s vremena na vreme. Nekad ispiti, a u goroj varijanti početak dodatne godine vojske :52_fearful:

 

@Utvara @manitu Da, čuveno Kostićevo hrakanje iz peta. Kostić je lik koji je od relativno jednostavne materije električnih instalacija i osvetljenja napravio jedan od najtežih ispita na trećoj godini tako što je na primer u zadatke ubacivao neprimerene trigonometrijske začkoljice ili oduzimao sve poene ako upravljačka šema ima i najmanju grešku. Zbog ovog drugog me je oborio, da bi mi posle, kad sam mu na žalbama pojasnio svoju umetničku viziju, dao devetku. Istini za volju, bio je prilično uspešan i aktivan van faksa - projekat osvetljenja Arene i slično.

 

I za kraj, sećanje na ETF lagano bledi, ali se majica i dalje dobro drži. Mada, gospođa Ložač ne voli kad je nosim međ' ljude - plaši se da će je pripadnici određenih bratskih naroda i narodnosti shvatiti kao poziv na kavgu.

 


 

unnamed.jpg

Link to comment

@Pera Ložač ne mogu da se setim babe iz Ripnja koju je Cone doveo da nesto mudruje po faksu. Doduse, babu sam nekako preveslao na bezobrazluk. Gledam ja one podatke koje mi je dala, krenem da radim i nikako da ispadne kako valja. prvo jednom, pa drugi put, pa.... pa, majkumu uvek dobijam iste rezultate koji ne valjaju. I tu proradi mozak u smislu bezobrazluka. Izmislim "Manituov koeficijent". U jednom slucaju je trebalo pomnoziti a u drugom podeliti dobijeni rezultat sa istim koeficijentom i leze sve kao dupe na noshu. Mislim se ja, kad je Cone mogao da lazira rezultate merenja zbog cega su mu odbili rad na nekoj svetskoj konferenciji, sto ne bi mogao i ja .... 
Inace, Cone je prica za sebe. Bili smo na ivici tuce. 
Kako sam bio dva dana na vojnoj vezbi imao sam pravo za vanredni rok za mobilisane studente. I prijavim ja trafoe. Jedini. Polaganje kod Kalica u kabinetu. A ja.... pa blago receno natucam po malo, al kilometrima daleko od sestice.... I kaze Kalic, doucite to malo kolega pa se vidimo za tri dana. E, sada posle tri dana tu bio i Cone. Ajmo masine JSS, a ja opet tuc-muc.... i kaze Cone: Eh, kolega da ste bili kod mene na vezbama vi bi ste to sada znali. Ja, ovako beobrazan mu odgovorim: Ja sam bio kod vas na svim vezbama i iskreno meni to nista nije bilo jasno jer jako lose predajete! Cone popizdi i krene da kenja kako lazem, kako nisam uopste dolazio....S moje strane poker face -  da dolazio sam, al vi nemate pojma da predajete .... i tako par puta... ovaj zapenio a ja glumim kulericu, a najradije bi ga iznabadao. I tu mi se sretne pogled sa Kalicem, koji mi otprilike ocima porucio -  ma pusti budalu, i opet mi kaze ... dodji za tri dana....

I posle tri dana, dodjem opet, samo ponesem nekih pet knjiga koje sam procitao, a imaju veze sa temom ispita (Kalic, Volkov, Petrovici razni),  i ni u jednoj nema odgovor na ono sto me Cone ispitivao. Rekoh, ja ovo procitao i koliko-toliko razumeo, al odgovor na ono sto me onaj pitao nema po ovim knjigama....
Pogleda me covek, video budalu, i dade 6.
Verovatno za kaznu sam posle 15 godina ispod dupeta imao 80 MVA :)

 

p.s.
Bravo za Helm i btw. odlicna majca :)

Edited by manitu
p.s.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...