Jump to content
IGNORED

POSAO ovde, onde


noskich

Recommended Posts

same here.sad su uzeli tipa sa strane za abteilungsleitera (team Service&Applications). na to mesto je moj sef pucao, ali ga sjebao nedostatak skole. stavili ljudi uslov da za to mesto covek mora imati fakultet. sto je sasvim na mestu, ali moj sef smatra da su taj uslov stavili namerno da ne bi on upao na to mesto. i sad se kao svi nesto cude kako je na to mesto dosao covek sa strane, a ne neko iz firme. sa druge strane se ja cudim kako to da u kompletnom IT-u u firmi ima nas 5-6 (od 30-ak ljudi) koji imaju fakultet. dobro to sve i funkcionise. :D
U poslednjim firmama gde sam radio, bilo je baš naprotiv većina ljudi sa fakultetom, ali ne uvek sa IT digrijem, nego su matematičari, fizičari ili nešto slično; kad god je bila nestašica IT-lera, uzimali su the next best thing. Jedan deo njih je sakupio solidno praktično znanje, ali imaju rupe baš oko teorijskog IT znanja - tipa, da ih pitaš šta je red-black tree, mogao bi samo umnjake da im vidiš. Matematičari i mogu da shvate (matematičku) analizu efikasnosti algoritama i umeju brzo da skapiraju kad im objasniš podlogu. Ali zato tako rado uzimaju ljude sa strane - ovaj nam dolazi iz IBM-a, onaj iz SAP-a, treći iz Fraunhofer instituta... ti ljudi proborave tu godinu dana i odu dalje taman kad su stekli punu produktivnost u toj firmi. A da je na to mesto napredovao neko iz firme, mogao bi možda i bolje da obavlja posao (nema ajnarbajtunga, učenja, skorog beganja itd). Ali izgleda da jedino ja vidim taj patern.
Link to comment

/off

Indy, kakve usluge pruzas ako nije tajna?
IT podrsku... Uopste nije bio los kurs (customer service) kako sam se plasio. Imao sam na kraju 2 take-home poruke. 1) Moments of truth - to su trenuci (kojih je relativno malo) kada imas kontakt sa musterijom*, a u njima se stvara prilicno definitivan utisak o tebi. 2) Vazno je da izgledas da slusas, a ne samo da slusas (mali gestovi, lutanje ociju okolo npr, je body language koji odaje da si u mislima negde daleko, a utvrdjeno je istrazivanjima da oni koji pomisle da ih ne slusas generalno ne misle dobro o tebi; i izbeci ce te ubuduce ako mogu). To su u stvari proste stvari, medjutim treba ih biti svestan. Neko ko dolazi iz tehnicke/naucne discipline moze ceo zivot da prozivi ponasajuci se spontano, ne vodeci racuna o tome. Naveden nam je primer iz zivota, tip koji je bio dobar inzinjer, i dobar covek, znaci sve na mestu. Finansijski obracun na projektu je radio jednom mesecno (i na kraju je projekt bez greske uradjen u okviru budzeta, znaci nije tu nista problem). Medjutim, kada god bi ga na sastancima pitali kako stoje finansije, on bi odgovarao, "e ne znam ovako from the top of my head... javicu ti odgovor, ako mozes da sacekas do sledeceg petka" (ili tome slicno). To su bili njegovi "moments of truth" koji su mu erodirali kredibilitet (bez obzira sto je u stvari radio odlican posao). I, na kraju, kada su dosla malo cupavija vremena za firmu, on je bio prvi da mu se pokazu vrata (rezon je bio, "komplikovan je on, suvise naporan, sto da se mucimo")... *- Musterija ne samo u uzem smislu, vec bilo ko od tebe potrebuje nesto, a iznad svega to je tvoj boss.
Link to comment
*- Musterija ne samo u uzem smislu, vec bilo ko od tebe potrebuje nesto, a iznad svega to je tvoj boss.
Koliko vidim, odlican je to bio kurs a samo bih hteo ovo da podvucem:- tvoj sef jeste tvoja musterija, svugde i uvek, cak i kada je buddy-buddy sa tobom. Ipak...- kada treba da biras izmedju necega sto zahteva sef (da se odmah uradi) i necega sto zahteva musterija da se odmah uradi, u 99% slucajeva izaberi da uradis prvo za musteriju. Tvoja musterija ce sutra mozda biti tvoj novi poslodavac, a u najgorem slucaju ce biti tvoja referenca.
Link to comment
U poslednjim firmama gde sam radio, bilo je baš naprotiv većina ljudi sa fakultetom, ali ne uvek sa IT digrijem, nego su matematičari, fizičari ili nešto slično; kad god je bila nestašica IT-lera, uzimali su the next best thing. Jedan deo njih je sakupio solidno praktično znanje, ali imaju rupe baš oko teorijskog IT znanja - tipa, da ih pitaš šta je red-black tree, mogao bi samo umnjake da im vidiš. Matematičari i mogu da shvate (matematičku) analizu efikasnosti algoritama i umeju brzo da skapiraju kad im objasniš podlogu. Ali zato tako rado uzimaju ljude sa strane - ovaj nam dolazi iz IBM-a, onaj iz SAP-a, treći iz Fraunhofer instituta... ti ljudi proborave tu godinu dana i odu dalje taman kad su stekli punu produktivnost u toj firmi. A da je na to mesto napredovao neko iz firme, mogao bi možda i bolje da obavlja posao (nema ajnarbajtunga, učenja, skorog beganja itd). Ali izgleda da jedino ja vidim taj patern.
ima smisla taj patern, ali u konkretnom slucaju mog sefa to ne bi vazilo jer su ova ovlascenja koja ima i odgovornosti koju preuzima je maksimum sto on moze da pruzi. jednostavno nema sirinu ni dovoljno IT znanja za koordinaciju vise razlicitih timova (production database, documentum, sap-iscala-navision). moguce ja da su zaista ubacili klauzulu za fax zbog njega, ali cisto sumnjam.
Link to comment

True, ne kažem da umesto uzimanja ljudi sa strane treba bezuslovno ići na unapređivanje već raspoloživih ljudi - u svakom konkretnom slučaju treba proceniti opcije; nekad se stvarno isplati uzeti nekog hot shota sa strane. Ali prema mom dosadašnjem iskustvu, HR ljudi jako malo pažnje obraćaju na interne migracije, često fali da posao ponude kako negde napolju, tako i interno u firmi, pa neka vrše reevaluaciju dobrovoljaca za to pomenuto mesto. Možda je to karakteristično za nemačke male i srednje firme, jebem li ga.Uglavnom suviše često se dešava da se ulaskom u firmu oseti sidro na toj poziciji, jer neki pomak možeš možda da očekuješ za 10 godina tek (i to ako), tako da i sam korak napred možeš da uradiš tek prilikom skakanja između firmi, tj. ako prihvatiš da i sam radiš po tom paternu. No, meni se dešavalo da se udubim tako u neke projekte i prosto se ne setim da snimam okolinu tokom rada (osim ako mi u toj firmi nešto bode bubrege, naravno).

Edited by Razzmatazz
Link to comment

moja firma spada u srednje firme. tipicna firma iz male sredine, familienunternehmen gde se vodi racuna o svemu i svacemu, pa stoga uvek ima dosta internih konkursa za ovu ili onu poziciju. posebno su osetljivi na masinske inzenjere i konstruktore jer treba godinu do dve da neki nov inzenjer dodje do zeljenog nivoa, i onda samo pretumbavaju konstruktorske timove tamo-vamo, dodeljuju bolje pozicije ocas posla. ali, dobro, firme jeste masinska i gomila toga zavisi od masinaca.meni je zao sto nisam jos nekad ranije poceo u firmi, da vidim na sta je licilo to sve ranije. u isto vreme kad i ja, poceo je i moj najvisi sef, tj. dosad prvi i jedini "head of IT" u firmi. covek je okrenuo sve od glave do pete, i doveo stvari u red (to cujem od starijih kolega). u prva tri meseca je pretresao firmin ugovor sa arcorom ( :isuse: ), i smanjio troskove za narednu godinu za oko 200k€ godisnje (mislim da je time vec sebe otplatio). sve externe software firme je na ovaj ili onaj nacin prinudio da smanje cene (zaista preterane). uglavnom se sluzio taktikom imenovanja ponude od konkurentskih firmi, sto i nije neka prevelika mudrost, ali je on doneo u firmi ogromnu mrezu poznanstava preko rada u "heidelbergu" gde je bio u vrhu IT-a.

Link to comment
PhD je posebna prica, i to ne od juce. To je u stvari zamka za slonove. Dobrim, ako ne i najvecim, delom PhD programi postoje kao nacin da se dodje do jeftine radne snage za istrazivacki rad, a sta ce posle s tim ljudima da bude, nije toliko bitno. Kolicina tenured mesta je daleko manja u odnosu na broj kandidata, a ni tenured mesta ne znace ono sto su znacila u proslosti, posto komercijalno poslovanje univerziteta i instituta takodje postaje norma (otpustanja, ponekad i u stotinama, nisu vise neka novost). U narednim decenijama ce ljudi sa doktoratima koji rade najobicnije poslove, ukljucujuci i manuelne, biti potpuno normalna stvar na koju se vise niko nece obazirati. Pre skoro 15 godina sam citao iskustva jednog Amerikanca na usenet grupama (news grupe) koji je opisivao svoje potucanje od nemila do nedraga sa postdoca na postdoc sa svojim PhD-em iz fizike, da bi zavrsio kao self-employed hauzmajstor. To je bio izuzetno citan news thread, verovatno postoje jos uvek negde arhive na netu.
http://www.straitstimes.com/Breaking%2BNew...ory_418626.html
Link to comment
Simptomatično je da sam baš kod menjanja firmi uvek radio stepenicu više, dok je u samim firmama skoro uvek hijerarhija tako gusto pakovana, da moraš baš da budeš Peter North da bi primetno napredovao (a ne samo dobio sto uz prozor). One gore uvek uzimaju izvana, tako da na upražnjeno mesto ne može da se popne tvoj šef, a da se sa njim ujedno i ti pomeriš na gore.
То је тако диљем лијепог капитализма, као да им је ћеиф да уберу мало зеленије траве из комшијине авлије, и тако некоме уделе брже напредовање и већу плату. Притом себи натоваре додатни трошак што овај не улеће пуном брзином у посао, него мора прво да утроши неко време да у њега уђе. Било би много исплативије да унапреде неког ко по реду дође, јер већ зна посао, а и остале би мотивисали ("хм, изгледа да овде ипак може да се напредује..."), међутим јок. Тако у многим фирмама достигнеш старост (тренутак кад више од пола фирме има мањи стаж од тебе) за годину-две.Не верујем да им се ово нешто исплати, али то, да је цик-цак напредовање брже од вертикалног, сам читао још 1977 (у Плејбоју :P ). Мора да је то део општег догматског схватања политике радне снаге, кад тако дуго не попушта. С друге стране, нарочито у софтверу, довлачење људи та тране итекако има смисла. Доносе свеже идеје, искуство са других места, стичу нова искуства. Како то овде зову, узајамно опрашивање идеја. Што онда уздиже целу грану, јер та размена знања убрзава развој, а и радници брже дођу до већих плата.Зато на другој страни имаш случајеве да те унапреде у ментора за Индусе који за три месеца треба да преузму твој посао, а теби ће штикла.
Link to comment

Neka paralela tome na univerzitetima (mada ne savršena paralela): Kad doktoriraš, mnogi odseci neće odmah da te zaposle, nego te pošalju da se potucaš po drugim univerzitetima i/ili odsecima dok se ne dokažeš. Pa posle ako hoćeš da se vratiš, možda će i moći. Ideja je da pokažeš da možeš i drugde da opstaneš i funkcionišeš. U Kanadi, doduše, često prave i izuzetke po ovom pitanju. A opet, pre nekoliko godina je pisalo u jednom velikom nedeljniku ovde da ko hoće da bude profesor na kanadskim univerzitetima bolje pakuje torbe i završi doktorat u Americi, što bi išlo u prilog ovoj cik-cak priči.

Link to comment
Neka paralela tome na univerzitetima (mada ne savršena paralela): Kad doktoriraš, mnogi odseci neće odmah da te zaposle, nego te pošalju da se potucaš po drugim univerzitetima i/ili odsecima dok se ne dokažeš. Pa posle ako hoćeš da se vratiš, možda će i moći. Ideja je da pokažeš da možeš i drugde da opstaneš i funkcionišeš. U Kanadi, doduše, često prave i izuzetke po ovom pitanju. A opet, pre nekoliko godina je pisalo u jednom velikom nedeljniku ovde da ko hoće da bude profesor na kanadskim univerzitetima bolje pakuje torbe i završi doktorat u Americi, što bi išlo u prilog ovoj cik-cak priči.
To valjda stoga sto su tamo najbolji univerziteti?Ne verujem da je rec o bilo kom univerzitetu u Americi.
Link to comment

Nažalost, često će uzeti Urbanu ispred Toronta, iako tehnički dele isto mesto na Đaotongovoj listi. <_< Ali naravno da Toronto ima prednost nad Rollom, Missouri.EDIT: No ajde-de, ne samo da USandA ima bolje univerzitete, već je ideset puta veća, što znači i veći broj aplikanata s juga i tako...

Edited by crveni autobus
Link to comment
...С друге стране, нарочито у софтверу, довлачење људи та тране итекако има смисла. Доносе свеже идеје, искуство са других места, стичу нова искуства. Како то овде зову, узајамно опрашивање идеја. Што онда уздиже целу грану, јер та размена знања убрзава развој, а и радници брже дођу до већих плата....
To donošenje svežih ideja i iskustva, te novog načina razmišljanja se dešava kod dovlačenja svakog novog zaposlenog, koje je opet neminovno kod bilo kakvog proširenja. Međutim, ovde pričamo o penjanju uz stepenice u firmi. I ljudi koji su zaposleni već neko vreme takođe imaju sigurno neke ideje, ali nisu bili u mogućnosti da ih realizuju. Nije nikakva novost da ljudi na ključnim pozicijama ne primaju uvek dobro "sugestije odozdo", jer onda oni ne izgledaju blistavo. Ili se radilo po nefleksibilnom planu i programu gde je vreme iskorišćeno do maksimuma i nema prostora za skretanje sa "zacrtanog plana".No, problem nije u tim ljudima koji dođu i ostanu da te svoje nove i sveže ideje i razmišljanja stvarno i opraše. Problem je u tome što, ponavljam, po mom iskustvu takvi ljudi ostanu taman po godinu dana (plus, minus) na toj poziciji, a za to vreme imaju posla preko glave da se uhodaju, prouče firmine proizvode, proces rada i ostalo da bi uopšte postali produktivni u tom okruženju. Za neke od njih su upravo njihove ideje i razmišljanja razlog zašto odlaze; kao neko ko je došao sa strane misle da je sve to kako ne treba i preturili bi sve naopačke, a firma nema vremena ili para (ili oboje) da napravi takav rez. I onda dasa odlazi, jer se "razilazi u mišljenjima" sa vođstvom firme o daljoj strategiji. Bačeno i vreme i pare.Elem, meni smeta to što nema kombinacije i jednog i drugog - i unutrašnjih napredovanja i uzimanja ljudi sa strane u nekom "zdravom" odnosu. Tipa, za mesta skroz pri vrhu, koja se odnose više na strategiju i operacije krupnijim elementima uzeti radije čoveka sa strane iskusnog u takvom poslu, dok ovima u operativi daješ više mesta za interno napredovanje. A u sredini, isključivo prema zaslugama, sposobnostima i predispoziciji.
Link to comment
Elem, meni smeta to što nema kombinacije i jednog i drugog - i unutrašnjih napredovanja i uzimanja ljudi sa strane u nekom "zdravom" odnosu. Tipa, za mesta skroz pri vrhu, koja se odnose više na strategiju i operacije krupnijim elementima uzeti radije čoveka sa strane iskusnog u takvom poslu, dok ovima u operativi daješ više mesta za interno napredovanje. A u sredini, isključivo prema zaslugama, sposobnostima i predispoziciji.
Било би стварно паметније да се за горњи и доњи крај узимају матори или млади шмекери, који имају или искуство или идеје или обоје, па да се онда од потоњих пробере за вертикалну путању кроз средње слојеве, како улазе у посао.Невоља је што фирме увек имају некакво унутрашње политизирање (и то пратим још од осамдесетих, исто је у свим друштвеним системима), и неко са стране бар улази неоптерећен тим. Због таквих интерних политика се растурају добри тимови, јер најбољег не можеш да платиш колико вреди осим да га метнеш за шефа, дакле да ради оно што не воли и не уме и да притом ојадиш неког другог. Још тих осамдесетих сам чуо свог поддиректора како каже "јебига морамо да се одлучимо да ли имамо рачунски центар или центар за обуку". Ал' није испало по његовом... остао сам тамо две ипо године и био сам трећи који је отишао, из шесточлане екипе. Јер је тамо радила и жена неког политичара, њена плата минус пет динара је била мој плафон.
Link to comment
  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...