Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

pazario sam pre nekog vremena jednu astru g karavan (zbog pasa):

 

dobio sam je sa alu fenama sa letnjim i čeličnim sa zimskim gumama. sugerisano mi je da kupim posebne šrafove za alu felne.

razlog? cena? gde?

 

gume na autu su 60. na netu sam našao da su predviđene 195/15/65. ima li to "60" veze sa pokazivanjem kilometar sata i kilometražom?

Link to comment

Za moju Astru su ATE prednji diskovi oko 11500din, ta marka je valjda top kvalitet. Ove ostale su ti nesto ispod, srednja klasa otprilike.

 

 

 

 

 

Da, jutro nakon sto sam mu ostavio auto da mi dopuni akumulator. Neka bude da je slucajnost :D

 

 

 

 

Ne kontam, sto?

Ako je majstor samo na osnovu greske ustanovio da su otisle obe i to istovremeno,onda si bacio pare i sad vozi taj auto dok se ne raspadne.

 

Ako je proveravao kako radi onda je ok,ali nesto cisto sumnjam da je uzimao bar unimer u ruke i video sta se desava sa sondama tj kako rade.

Link to comment

pazario sam pre nekog vremena jednu astru g karavan (zbog pasa):

 

dobio sam je sa alu fenama sa letnjim i čeličnim sa zimskim gumama. sugerisano mi je da kupim posebne šrafove za alu felne.

razlog? cena? gde?

 

gume na autu su 60. na netu sam našao da su predviđene 195/15/65. ima li to "60" veze sa pokazivanjem kilometar sata i kilometražom?

Možda je mislio da za alufelne kupiš one šrafove koji u garnituri imaju i onaj tzv. "sigurnosni", koji sprečava kradju, i može da se odšrafi samo sa posebnim nastavkom za ključ koji dobiješ uz garnituru koju kupiš.

Link to comment

ne, bilo je reči o tome da ovi obični šrafovi "jedu" alu-felnu, mada vidim da je na felni nekakav prsten (deluje kao ojačanje) na rupama.

 

kazao mi je da ti šrafovi imaju podloške koje pošto su između glave šrafa i felne sprečavaju to "jedenje". 

 

a ovo sa dimenzijom guma. zna li ko?

Edited by djordje geprat
Link to comment

Aluminijum je sam po sebi podložan koroziji, kao i drugi metali. E sad, na spoju na spoju gvožđa (čelika) i aluminijuma taj proces je mnogo brži, na Fe-Al kontaktu se  neki joni razgoropade i krenu da cirkulišu, i aluminijum očas posla ode dođavola.

 

(to znam iz drugih ne-automobilskih sfera, ali hemija je svuda ista)

Link to comment

Galvanska, odnosno, elektrohemijska korozija.

Metal sa manjim elektrohemijskim potencijalom postaje anoda.

Uprosceno receno: manje plemenit metal strada.

Ako nema direktnog kontakta, nema ni problema. Nema problema ni ako je suva okolina. Ali, kod tockova to cesto nije slucaj.

 

preventing-galvanic-corrosion.jpg

Link to comment

https://tiresize.com/speedometer-calibration/

 

Ako sam dobro skapirao sa ovog linka, kad ti merac pokazuje 100km/h sa ovim tvojim 195/60/15 gumama, to je zapravo pravih 97km/h. Ili obrnuto :D

znači, vozim sporije i manje sam prešao. reda 3%. potrošnja je 3% veća.

 

nego, šta d radim s nebom? na jednom delu je počelo da se odlepljuje. prišpendlao sam. na otpadima, nebo je uvek loše. lepljenje? gde? kupovina novog? gde? pošto?

 

video sam na otpadima karavane bez neba. ima li smisla da premerim one poprečne šipke pod krovom i kupim čepove? to bih mogao i sam.

Link to comment

znači, vozim sporije i manje sam prešao. reda 3%. potrošnja je 3% veća.

 

nego, šta d radim s nebom? na jednom delu je počelo da se odlepljuje. prišpendlao sam. na otpadima, nebo je uvek loše. lepljenje? gde? kupovina novog? gde? pošto?

 

video sam na otpadima karavane bez neba. ima li smisla da premerim one poprečne šipke pod krovom i kupim čepove? to bih mogao i sam.

 

Burazer je radio nebo kod nekog lika iz Inđije, za nekih tipa 70ak jura ako se dobro sećam, neki lokalalc mu je tražio tipa 110. Pežo 307.

 

Ako treba broj recite.

Edited by Mil@n
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...