Jump to content
IGNORED

Basket news


Ros

Recommended Posts

Osim pomeranja linije 3 poena, ima jos izmena. Polje ogranicenja, linija za ubacivanje na 8,325, polukrug u kome nema probijanja... Veliki korak ka NBA pravilima, ide se ka tome da se kosarka svuda igra po istim pravilima.

Link to comment

Ne znam kako je dole ali ce ovde biti problema sa pravilom "lopta preneta u zadnje polje" iliti "preko pola".... sad se cak dozvoljava da ako igrac drzi loptu sa nogama preko linije pa pivotira u prednje, moze da se vrati u zadnje..... Inace, definitivno nece biti sirenja terena, ostaje sve kako jeste, trojka iz kornera je bliza

Link to comment
Ne znam kako je dole ali ce ovde biti problema sa pravilom "lopta preneta u zadnje polje" iliti "preko pola".... sad se cak dozvoljava da ako igrac drzi loptu sa nogama preko linije pa pivotira u prednje, moze da se vrati u zadnje..... Inace, definitivno nece biti sirenja terena, ostaje sve kako jeste, trojka iz kornera je bliza
Sto bi bilo problema, sad je najjasnije definisano. Prekrsaj je samo kad je potpuno u prednjem polju (obe noge i lopta) i vrati se u zadnje. Trojka iz coska je na 6,60. :)
Link to comment
skroz dobro.jes mi malo glupo da pitam, al aj nek' mi neko objasni sve krive linije na crtezu (sem ove za 3 poena), tj cemu one sluze?
koje linije ? ima ona koja je polje za slobodna bacanja, to znaš šta je.Ona na dnu reketa je polje u kome nema faula u napadu, preuzeto iz NBA.
Link to comment

Da li se planira izbacivanje glupavog 'namernog faula' i uvođenje institucije u NBA poznate kao 'flagrant foul'? Ovo sada je skroz bezveze, krene čovek u kontru, pipneš ga i dobiješ faul, bacanja i loptu sa strane. Mada je nama protiv Španaca baš ovo pravilo dobro poslužilo ;)

Link to comment

Nameran faul jeste otprilike isto sto i flagrant foul u NBA (samo sto nije bespotrebno zakomplikovano sa flagrant 1/2). U NBA-u za to sto navodis ne bi sudili flagrant foul, ali bi sudili nesto jos gluplje, a to je clear path foul. U teoriji zvuci kao dobro, ali meni je to samo bespotrebno gomilanje pravila za koje jedno radi u 95% situacija.

Link to comment

Istinu, previse je to pravila. A ako neko zapuca u kontru neces ga dirati tek tako upravo zbog namernog faula, ili ces da se potrudis da ga ispratis i eventualno fauliras u borbi za loptu, a to se ne svira kao nameran. Dobro je to pravilo, problem je samo sto ovisi u sudijskom kriterijumu pa nekad ispadne ovako nekad onako.

skroz dobro.jes mi malo glupo da pitam, al aj nek' mi neko objasni sve krive linije na crtezu (sem ove za 3 poena), tj cemu one sluze?
- krug na centru sluzi da se igraci poredjaju prilikom podbacivanja lopte na pocetku- polukrug na vrhu reketa je polje za slobodno bacanje, igrac koji ga sutira moze da stane bilo gde unutar polja. primetices da vise nema druge polovine tog kruga (one isprekidane linije sa donje strane) - to je izbaceno jer vise nema podbacivanja nakon mrtve lopte (a sluzilo je kao na centru, da se igraci poredjaju)- polukrug u samom reketu je novo pravilo preuzeto iz NBA a podrazumeva da se vise nece svirati klasicni faulovi u napadu igracu koji se zakuca u odbrambenog igraca ako ovaj stoji unutar polukruga. To ne vazi za druge vrste faulova - laktanje, guranje, cupanje itd. A pravilo sluzi mahom da se omoguci sivonjama ala Veseli da se zalecju na zakucavanje ko nezdravi.
Link to comment
- krug na centru sluzi da se igraci poredjaju prilikom podbacivanja lopte na pocetku- polukrug na vrhu reketa je polje za slobodno bacanje, igrac koji ga sutira moze da stane bilo gde unutar polja. primetices da vise nema druge polovine tog kruga (one isprekidane linije sa donje strane) - to je izbaceno jer vise nema podbacivanja nakon mrtve lopte (a sluzilo je kao na centru, da se igraci poredjaju)- polukrug u samom reketu je novo pravilo preuzeto iz NBA a podrazumeva da se vise nece svirati klasicni faulovi u napadu igracu koji se zakuca u odbrambenog igraca ako ovaj stoji unutar polukruga. To ne vazi za druge vrste faulova - laktanje, guranje, cupanje itd. A pravilo sluzi mahom da se omoguci sivonjama ala Veseli da se zalecju na zakucavanje ko nezdravi.
bold me je zanimao. hvala. Edited by Boza_zvani_Pub
Link to comment
Nameran faul jeste otprilike isto sto i flagrant foul u NBA (samo sto nije bespotrebno zakomplikovano sa flagrant 1/2). U NBA-u za to sto navodis ne bi sudili flagrant foul, ali bi sudili nesto jos gluplje, a to je clear path foul. U teoriji zvuci kao dobro, ali meni je to samo bespotrebno gomilanje pravila za koje jedno radi u 95% situacija.
Ja taj clear path foul nikad nisam video u NBA, a pratim je zadnjih 20 godina :)
Link to comment

Da, ali to bese jos pre 3-4 sezone, zaboravih tacno kad. Navodno kazu da je razlog tome sto je bilo isuvise gresaka kod podbacivanja (nepravilno podbacivanje, prerano skakanje, pa neki sudija baca nisko, neki visoko) sto je ok razlog, ali meni je bzvz sto je sad potpuno svejedno da li ce dva beka da se bore za loptu ili bek i centar.

Link to comment
Ja taj clear path foul nikad nisam video u NBA, a pratim je zadnjih 20 godina :)
Izum od pre par sezona.http://www.youtube.com/watch?v=oB9Wr25PZkUA ovaj clip je idealno objasnjenje zasto je pravilo glupo. Da postoji samo flagrant, naravno da ga ne bi sudili, dok to uvek mogu kad postoji ocigledna namera, a u pravilima stoji da je to flagrant. Ovako, pravila su jasna, napravio je faul kad Kidd nije imao nikog ispred sebe, iako ga je napravio manje vise slucajno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...