Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

To je nebitna opcija kod aparata. Imaš odličnog besplatnog softvera koji radi batch resize u dva klika, ne vidim u čemu je toliki problem. :) Par korisnih linkova:
Stvarno?Aparat primi 2000 slika, sve velike. Pa ako se negde ide, 2000 slika nedeljno. Treba mesec dana da se svedu na razumnu meru. Jos gore, ostanu prevelike, neupotrebljive i retko ili nikad pregledane. Sta onda?I sta radis sa slikama vecim od 512K osim ako ih ne uramljujes? To retko koji ekran moze da prikaze (skoro ni jedan TV ne moze) , ako i moze, onda je to scroll up-left-right-down. Edited by Yoyogi
Link to comment

Već sam odgovorio, postoji softver koji to radi automatski u dva klika, čak sam i linkove ostavio, može malo dete da uradi. :) Jedino ako se radi na kofiguraciji iz '98 godine, onda može da bude problem.

Link to comment
Stvarno?Aparat primi 2000 slika, sve velike. Pa ako se negde ide, 2000 slika nedeljno. Treba mesec dana da se svedu na razumnu meru. Jos gore, ostanu prevelike, neupotrebljive i retko ili nikad pregledane. Sta onda?I sta radis sa slikama vecim od 512K osim ako ih ne uramljujes? To retko koji ekran moze da prikaze (skoro ni jedan TV ne moze) , ako i moze, onda je to scroll up-left-right-down.
Veliki format omogućuje uspešno kadriranje detalja. Iz detaljne slike u rezoluciji 12 megapiksela iskusan fotograf može izvući gomilu kvalitetnih fotki. Za većinu normalnih ljudskih potreba rezolucija od 3-5 megapiksela. Nikada ne slikam u rezoluciji manjoj od 3, jer nikad ne znam da li će mi se pojaviti neki detalj koji mogu lepo da kadriram i uvećam.edit:Ipak nepelujem na kolege forumaše da shvate da je pri kupovini aparata rezolucija sporedan faktor u odlučivanju. Kvalitet objektiva za mene je na prvom mestu, i zato je Sony sa svojim Zeiss Vario sočivima nenadmašan, a drugo mesto dele kvalitet senzora i opcije koje aparat nudi, na čelu sa manuelnim fokusom. Edited by vasudeva418
Link to comment
Već sam odgovorio, postoji softver koji to radi automatski u dva klika, čak sam i linkove ostavio, može malo dete da uradi. :) Jedino ako se radi na kofiguraciji iz '98 godine, onda može da bude problem.
Moze to i Google Picasa. Moze to dosta programa samo treba ih imati na svakom racunaru u svako doba. Opet isti problem: kulucenje oko slika jer aparat nema mogucnost da ih napravi u dovoljno maloj velicini - da stanu na ekran, da se odstampaju u velicini standardne fotografije i da se lako emailuju i postuju.Od 1999. nije mi trebala nijedna slika veca od 150K. Imam disk od 80GB skoro pun slika, smrkne mi se pred ocima kad treba nesto da uradim s njima. A bilo je zadovoljstvo kad sam imao Sony F505, slike taman kolike treba.Dalje, za dobar kvalitet velike slike treba tripod (stalak) kad se slika i objektiv bolji nego sto male kamere (300-400US$) obicno imaju. Tako, zavrsi se sa slicurinom velikih dimenzija koja od pocetka nije mogla da bude dobra ili se otkrije da nije dobra kada je vec kasno. Zamisli slikas necije vencanje malom kamerom sa velikom rezolucijom i uvece otkrijes da su sve slike mutne (na preview ekranu se to ne vidi), bas zbog toga sto su velike? Sta onda? Ponovo na vencanje dok ja ponovo slikam, valjda ce biti bolje?E, to je ono sto pricam: decija radost - daj mi, daj mi, samo da bude veliko pa makar bilo neupotrebljivo. Edited by Yoyogi
Link to comment
Moze to i Google Picasa. Moze to dosta programa samo treba ih imati na svakom racunaru u svako doba. Opet isti problem: kulucenje oko slika jer aparat nema mogucnost da ih napravi u dovoljno maloj velicini - da stanu na ekran, da se odstampaju u velicini standardne fotografije i da se lako emailuju i postuju.Od 1999. nije mi trebala nijedna slika veca od 150K. Imam disk od 80GB skoro pun slika, smrkne mi se pred ocima kad treba nesto da uradim s njima. A bilo je zadovoljstvo kad sam imao Sony F505, slike taman kolike treba.Dalje, za dobar kvalitet velike slike treba tripod (stalak) kad se slika i objektiv bolji nego sto male kamere (300-400US$) obicno imaju. Tako, zavrsi se sa slicurinom velikih dimenzija koja od pocetka nije mogla da bude dobra ili se otkrije da nije dobra kada je vec kasno. Zamisli slikas necije vencanje malom kamerom sa velikom rezolucijom i uvece otkrijes da su sve slike mutne (na preview ekranu se to ne vidi), bas zbog toga sto su velike? Sta onda? Ponovo na vencanje dok ja ponovo slikam, valjda ce biti bolje?E, to je ono sto pricam: decija radost - daj mi, daj mi, samo da bude veliko pa makar bilo neupotrebljivo.
Ko ima potrebu da puca 2000 slika nedeljno će verovatno poneti i laptop sa sobom na putovanje, ili makar više memorijskih kartica. Slike su mutne ne zato što je velika rezolucija, već što je je kamera krš; ne možeš očekivati neki ultra-kvalitet ako si kupio kameru za 150$, a na jeftinim aparatima uglavnom u prvi plan istaknu rezoluciju, jer nemaju ništa drugo što bi mogli da istaknu. ;) Uslikaj to isto s pomenutim Canon G9 ili npr. A650IS i neće ni najmanje smetati što slika ima veliku rezoluciju.Mada, ako je baš neophodno, skoro svaki aparat može da spusti rezoluciju. Moj Nikon P1 koji stvarno nije ništa specijalno (plaćen 200?) ima opcije za veličinu slike od 0.3Mpix (640x480) do 8Mpix, a takođe su moguće i veličine od 0.8, 1, 3 i 5Mpix. :)
Link to comment
Ipak nepelujem na kolege forumaše da shvate da je pri kupovini aparata rezolucija sporedan faktor u odlučivanju. Kvalitet objektiva za mene je na prvom mestu, i zato je Sony sa svojim Zeiss Vario sočivima nenadmašan, a drugo mesto dele kvalitet senzora i opcije koje aparat nudi, na čelu sa manuelnim fokusom.
Neki Leica objektivi na Panasonic aparatima su takođe odlični. Ne treba smetnuti s uma da je naprosto fenomenalan objektiv koji imaju Canon G9/A650 IS/A720 IS (to je konstrukciono identičan objektiv, samo što je na A720 "manji", a na G9 ima neke premaze koji smanjuju hromatske aberacije).Glede rezolucije... Snimite fotku u 800x600. Onda snimite isti motiv sa 4000x3000, pa uradite resize na 800x600 i dodajte malo unsharp mask. Videćete da će ova druga fotka biti mnogo kvalitetnija od prve, mada su obe 800x600. Edited by Fox Mulder
Link to comment
Mada, ako je baš neophodno, skoro svaki aparat može da spusti rezoluciju. Moj Nikon P1 koji stvarno nije ništa specijalno (plaćen 200?) ima opcije za veličinu slike od 0.3Mpix (640x480) do 8Mpix, a takođe su moguće i veličine od 0.8, 1, 3 i 5Mpix. :)
Posle svega dosli smo na ono sto otpocetka pricam: proveriti da rezolucija moze da se spusti dovoljno nisko, 1.3 Mp.Ja sam trazio bas to i nijedan aparat u radnji nije imao ispod 3.2 Mp. A imali su "email" rezoluciju koja je mnogo manja i samo nesto bolja od youtube stills.
Link to comment

Mislim da retko koga zanima ta opcija, ali i da nije toliki problem da se nađe, moj aparat k'o što rekoh je sasvim običan pa ima. U krajnjoj liniji i tih 3Mpix koje si spomenuo nije strašno, to je tu negde oko 1MB po slici ili tu negde. :)

Edited by Miroslav Jeftic
Link to comment
Mislim da retko koga zanima ta opcija, ali i da nije toliki problem da se nađe, moj aparat k'o što rekoh je sasvim običan pa ima.
Mnoge zanima i jeste problem da se nadje. Cak je i nemoguce. Kod mene je standard ("obican aparat") 13.2 Mp. Kada sam kupio ovaj aparat standard je bio 7.2Mp i vec tada nije bilo opcije 1.3Mp.Danas, u sred radnje, u korpi kao papuce, espadrile ili brushalteri , stoje "prosla sezona" 11.2 Mps na rasprodaji i nijedan nema ispod 3.2 Mp. Proizvodjaca ama bas nista ne kosta da stavi inkrement rezolucije od 1Mp do Max po 1Mp. Ionako vec imaju 3-4-5 opcija.Pretpostavljam da se nedostatak 1.3Mp na fotoaparatu nadoknadjuje kamerom na mobilnom telefonu koju svako ima, one su ispod 3.2 Mp, slika je tu i odmah ide na odrediste, ne treba masaza.Za postovanje, velike slike poremete ekran i svi te mrze, niko ne cita vise ako ga jednom nateras da se ponovo uloguje da ispravi 1metar sirok ekran sto mu je tvoja slika napravila.
U krajnjoj liniji i tih 3Mpix koje si spomenuo nije strašno, to je tu negde oko 1MB po slici ili tu negde. :)
"Nije mnogo trudna, samo malo".Isto je zezanje smanjivati sa 12 ili 1 MB na 160k. Zato uglavnom postujem sa slikama samo vikendom kada imam vremena da se zezam da ih smanjujem i upload. Edited by Yoyogi
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Da vratimo malo temu u život cool.gif Trebalo bi ovih dana da kupim neki fotoaparat do 10k dinara za potrebe uže familije. Dakle, turistički fazon. Nešto što hvata lepe i čiste slike, ima solidan video zapis (sa zvukom) i slično... Koristiće ga potpuni laici, tako da je potrebno samo da može da slika i snima. Editovanje, direktno printanje, proricanje sudbine i slična sranjca nisu od presudne važnosti...Neko je pominjao Nikon lp10 ranije kao moguće rešenje. Ima li nešto bolje da se kupi u Beogradu za slične pare?Unapred zahvalan,arrgh

Link to comment
  • 2 weeks later...

podrzhavam tvoje pitanje argrrg. Ja sam recimo pronashao ova dva modela(ali rukovodio sam se jedino cenom)Hjulitpakard:http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/documen...product=3403453Kenon:http://www.cameras.co.uk/camera-reviews/ca...ershot-a460.cfmCena je do tih deset hiljada shto i meni odgovara. Ako neko mozhe da prelomi neka to uchini, ili ako ima neki bolji predlog neka ga metne ovde.Gabarit mi nije bitan(imam neki bugarski pola sa pola metra trenutno).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...